Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Placky arepa pocházejí z Venezuely, kde se jedí téměř ke každému chodu. Vyrábějí se z kukuřičné mouky, pak se lehce osmaží a nakonec upečou v troubě. Mohou se jíst jen tak samotné, nebo s různými chutnými náplněmi. Přečtěte si tento návod a připravte si své vlastní placky arepa se třemi různými náplněmi.

Přísady

 • 2 šálky (250 g) kukuřičné mouky
 • 2 sálky (250 ml) vody
 • Špetka soli
 • Olej

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak vyrobit placky arepa

 1. 1
  Smíchejte všechny přísady. Dejte kukuřičnou mouku a špetku soli do velké misky. Prsty je dobře promíchejte. Odměřte teplou vodu a pomalu ji přilijte k mouce.
  • Kupte si předvařenou kukuřičnou mouku, jaká se vyrábí ve Venezuele. Neobsahuje gluten ani konzervanty a je ke koupi v bílé i žluté variantě.
  • Pokud není k dostání kukuřičná mouka, můžete ji nahradit jemně mletou polentou nebo obyčejnou moukou.
 2. 2
  Vypracujte těsto. Rukama hněťte mouku s vodou, než vám vznikne jemné, vláčné těsto. Pokračujte, dokud nebude těsto úplně hladké, bez hrudek a žmolků a bude z něj možné vypracovat kouli, která se nerozpadne.
  • Je-li těsto příliš vlhké, přidejte několik lžic kukuřičné mouky a pokračujte v hnětení.
  • Pokud se těsto snadno rozpadá, přidejte jednu nebo dvě lžíce teplé vody. Pokračujte v přidávání vody, dokud nedosáhnete té správné textury.
 3. 3
  Vytvarujte placky arepa. Vezměte si plnou hrst těsta, vytvarujte z něj kouli, kterou pak dlaněmi zpoštěte. Placka by měla být asi 1,5 cm silná, o průměru asi 10 cm. Záleží samozřejmě na vás, jak velké chcete vaše placky mít. Položte první placku na pečicí papír a pokračujte ve vytváření dalších placek, dokud vám nedojde těsto.
  • Pokud chcete placky arepa usmažit a upéct později, můžete je teď přikrýt potravinářskou fólií a na 3-4 dny uložit do ledničky.
  • Můžete také syrové placky zamrazit. Každou jednotlivě zabalte do potravinářské fólie a uložte do uzavíratelné plastikové nádoby. V mrazáku vám tak vydrží až několik měsíců.
 4. 4
  K přípravě kolumbijským způsobem použijte tradiční drátěný držák, který drží arepy asi 2,5 cm nad plotýnkou.
 5. 5
  Předehřejte troubu na 250°C. Udělejte to ve chvíli, kdy budete připraveni placky arepa smažit. Trouba by měla být kompletně předehřátá, než do ní placky vložíte.
 6. 6
  Usmažte arepa placky. Rozehřejte plnou lžíci oleje ve velké litinové pánvi na středním plameni. Až bude olej horký, položte do pánve několik placek a nechejte je smažit asi 3-4 minuty, dokud se na jedné jejich straně nevytvoří krusta. Pak je obraťte a smažte z druhé strany, dokud nebudou zlatohnědé. Odložte je stranou na pečicí papír a dokončete smažení dalších placek.
 7. 7
  Placky arepa upečte. Až budou všechny placky usmažené a položené na pečicím papíru, dejte je do předehřáté trouby. Pečte je po dobu asi 15 minut. Až si budete myslet, že jsou hotové, vytáhněte je z trouby a poklepejte na jejich povrch. Pokud budou znít dutě - jako kdyby vevnitř nic nebylo - znamená to, že jsou hotové.
 8. 8
  Placky rozkrojte. Ostrým nožem je naplocho nařízněte a naplňte svou oblíbenou náplní.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Náplně placek arepa

 1. 1
  Připravte si placky ke snídani. Ve Venezuele se ke snídani placky arepa často plní šunkou a sýrem.[1] Vyberte si například krůtí nebo vepřovou šunku a zkombinujte ji se sýrem jako je gruyére, cheddar nebo brie.
  • Náplň si můžete vybrat podle své chuti, klidně použijte třeba mozzarellu.
  • Pro méně tradiční, ale přesto chutnou snídani můžete placky naplnit klidně míchanými vajíčky a zeleninou.
 2. 2
  Vyzkoušejte placku arepa ke svačině. Placky arepa se často jedí jen tak samotné nebo s jednoduchou náplní ze sýra. Pro sytější verzi vyzkoušejte jednu z následujících náplní:
  • Kuřecí salát s avokádem. Smíchejte pokrájené kuřecí maso, majonézu, nasekanou cibulku, celer a sůl a pepř. naneste na jednu placku, přidejte pár plátků avokáda a přiklopte druhou půlkou placky.
  • Fazole a salsa. Naneste na placku rozmačkané fazole a doplňte kořeněnou salsou. Pokud chcete bohatší placku, přidejte trochu strouhaného sýra.
 3. 3
  Připravte si placky arepa De Pabellón. Hned po plackách arepa je De Pabellón nejoblíbenější venezuelské jídlo. Kombinace těch dvou je naprostá delikatesa. De Pabellón se skládá z následujících přísad:
  • Trhané nebo škrábané hovězí, fazole a banány na vaření. To je alespoň tradiční recept.
  • Doplňte hovězí, fazole a banány na vaření smaženými vajíčky a sýrem a pak přiklopte druhou polovinou placky.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste naplnit placky arepa vepřovým a sýrem gouda a dejte si půlnoční svačinku. ve Venezuele se této náplni říká La Rumbera, což znamená "ta pravá na párty".
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 861 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 7 861 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama