Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mixované zeleninové pyré je základem mnoha výtečných polévek, například té z máslové dýně. Další možností využití můžou být omáčky k těstovinám. Samozřejmě jsou pyré také nezbytná pro všechny rodiče, kteří chtějí svému dítěti sami vařit přesnídávky. Aby bylo zeleninové pyré sametově hladké, musíte zeleninu před mixováním uvařit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Výběr a příprava zeleniny

 1. 1
  Vyberte si čerstvou, zralou zeleninu. Nejchutnější a z výživového hlediska nejhodnotnější jsou pyré z co nejčerstvější zeleniny, která je dokonale zralá. Vybírejte zeleninu s pevnou dužinou jasné barvy. Vyhýbejte se kusům s černými tečkami a otlaky.
  • Na pyré můžete použít i sterilovanou nebo mraženou zeleninu. Nebude ovšem mít stejné výživové hodnoty ani chuťové vlastnosti jako pyré z čerstvé zeleniny.
  • Pyré můžete vyrobit prakticky z kterékoliv zeleniny (i když je těžké udělat hladké pyré z té, která má dlouhá vlákna). Vyzkoušejte mrkev, batáty, brambory, zelené fazolky, brokolici a další druhy, které vařením změknou.
 2. 2
  Opláchněte zeleninu. Důkladně omyjte zeleninu pod studenou tekoucí vodou, abyste odstranili všechny zbytky hlíny. Pokud používáte zeleninu, která byla ošetřena pesticidy, je dobré ji vydrhnout kartáčkem.
 3. 3
  Pokud je to nezbytné, zeleninu oloupejte. Odkrojte horní i spodní konec ostrým nožem a zbavte zeleninu otlučených a poškozených míst. Škrabkou nebo nožem se doporučuje oloupat batáty, brambory, mrkev, dýni a další druhy s tuhou slupkou.[1]
 4. 4
  Nakrájejte zeleninu na tenké plátky. Když ji pokrájíte na tenčí plátky místo na velké kusy, podstatně se zkrátí doba vaření a výsledné pyré bude hladší.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Vaření zeleniny

 1. 1
  Přiveďte k varu několik centimetrů vody, které jste nalili do velkého hrnce. Nemusíte ho plnit po okraj, potřebujete jen trochu vody, aby se zelenina dusila. Dva šálky vody by měly stačit, záleží na množství zeleniny a velikosti hrnce.
  • Dušení v páře je nejlepší způsob, jak v zelenině zachovat co nejvíc nutrietů. Vaření je další možnost, aby zelenina změkla, některé hodnotné látky se tím ale ztrácejí.
 2. 2
  Duste zeleninu v páře asi 15 až 20 minut. Naplňte pařáček nebo cedník pokrájenou zeleninou a vložte do hrnce s vodou. Zakryjte pokličkou, aby začala vznikat pára. Pozor, ať pařáček nepřeplníte – pokud je zeleniny hodně, raději ji duste po menších dávkách. Po 15 – 20 minutách by měla být zelenina dokonale měkká.
  • Pokud nemáte pařáček, vložte nakrájenou zeleninu přímo do vařící vody. Vařte asi 15 minut nebo dokud při propíchnutí vidličkou neklade žádný odpor. Pozor, ať hrnec nepřeplníte.
 3. 3
  Přesuňte hotovou zeleninu do velké misky. Vytáhněte zeleninu z pařáčku nebo hrnce děrovanou naběračkou nebo ji přeceďte přes cedník a naskládejte do misky. Pokračujte dál v dušení dalších dávek zeleniny, dokud nebude všechna uvařená doměkka a připravená na rozmixování.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Mixování zeleniny

 1. 1
  Použijte mixér nebo kuchyňský robot. Naberte z misky asi šálek uvařené zeleniny a nasypte do mixéru nebo robotu. Zeleninu je nejlépe mixovat po malých dávkách a případně vždy přidat podle potřeby trochu vody, aby bylo pyré opravdu hladké.[2]
  • Pro nejlepší výsledky nemixujte víc než asi jeden šálek zeleniny najednou.
  • Vyškrabejte pyré z mixéru nebo robotu a dejte ho do oddělené nádoby. Uschovejte ho pro pozdější použití, nebo ho použijte podle některého receptu z tohoto článku.
 2. 2
  Zkuste ruční mlýnek na potraviny. Mlýnek má kovovou perforovanou desku a nůž, který obsah protlačuje přes ni a tím rozmělňuje. Není ani zapotřebí zeleninu loupat, mlýnek silou slupky stáhne. Zůstanou zachycené v mechanismu, takže slupky i semínka pak snadno vyhodíte.
  • Položte na kuchyňskou linku velkou misku. Budete ji potřebovat na zachycení pyré, které bude vypadávat z mlýnku.
  • Vložte do mlýnku šálek uvařené zeleniny.
  • Otáčejte klikou po směru hodinových ručiček svou dominantní rukou, zatímco tou druhou přidržujte misku. Zeleninové pyré do ní bude volně padat.
 3. 3
  Použijte tyčový mixér a trochu vody. Tyčovým, nebo chcete-li ponorným, mixérem můžete zeleninu mixovat přímo v misce nebo hrnci, ve kterém jste ji uvařili, pokud přidáte trochu vody. Vložte hlavici mixéru do misky, asi 2 cm hluboko do zeleniny. Zapněte a pak pomalu protahujte zeleninou krouživým pohybem kolem dokola. Pokračujte v mixování, dokud nebudou všechny kousky zeleniny rozmixovány dohladka.
  • Pozor, pokud hlavici mixéru vytáhnete nad „hladinu“ zeleniny, pyré se rozstříkne na všechny strany a udělá vám v kuchyni nepořádek. Pokud tomu chcete zabránit, vždy mixér vypněte, když je ještě ponořený v zelenině.
  • Jaemile se čepel přestane točit, zvedněte hlavici z pyré a odložte stranou.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Uskladnění a použití pyré

 1. 1
  Okořeňte pyré podle chuti. Pokud ho chcete použít jako příkrm pro batolata, nejspíš budete chtít jakákoliv dochucovadla vynechat. Pro dospělé a děti nicméně můžete zeleninové pyré vylepšit nejrůznějším kořením. Zkuste například špetku soli, špetku pepře, kousek másla a pár lžic smetany. Krásně tak vynikne chuť zeleniny a pyré bude zároveň krémovější.
 2. 2
  Zeleninové pyré můžete skladovat v lednici až týden. Přelijte pyré do uzavíratelných nádob (například sterilizovaných skleniček, a uschovejte pro pozdější použití. Dobrý nápad je označit si na skleničkách obsah a datum spotřeby.[3]
 3. 3
  Zeleninové pyré můžete zmrazit až na dobu několika měsíc. Naplňte s ním nádoby, vhodné do mrazničky a pokuste se je zbavit co největšího množství vzduchu.. Mražené zeleninové pyré vydrží několik měsíců. Poznačte si obsah a datum spotřeby.
 4. 4
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Brambory nebo jinou velmi škrobnatou zeleninu nikdy nemixujte v mixéru nebo robotu. Vznikla by lepivá a hustá hmota. Raději je rozmačkejte ručně nebo v mlýnku.
Reklama

Varování

 • Z horké zeleniny stoupá při mixování hodně páry, která vás může popálit. Nechte před mixováním zeleninu trochu vychladnout. Tlak páry by mohl vyrazit víko mixéru nebo robotu.
 • Pokud připravujete pyré jako příkrm pro malé děti, používejte nejlépe zeleninu pěstovanou organickým způsobem a v bio kvalitě, bez pesticidů. Snažte se také držet všechny kuchyňské spotřebiče, nádobí i své ruce v absolutní čistotě, abyste předešli otravě jídlem.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zelenina na mixování
 • Velký hrnec nebo holandský hrnec
 • Prkénko
 • Ostrý nůž
 • Škrabka na zeleninu
 • Pařáček (nepovinné)
 • 2 velké misky (1 na uvařenou zeleninu a 1 na hotové pyré)
 • Mixér nebo kuchyňský robot
 • Mlýnek na potraviny
 • Tyčový mixér

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 736 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 3 736 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama