Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V dnešním rychlém světě plném stresu jsme neustále vystaveni mnoha toxinům. Nezdravá jídla, jako je fast food, stimulanty, jako je kofein, a noční večírky jsou věci, které ním pomáhají přežít tempo dnešního světa. Víte, který orgán je zodpovědný za odstraňování těchto toxinů z těla? Jsou to ledviny – orgány ve tvaru fazolí, které se nacházejí v břišní dutině. Pracují nonstop dvacet čtyři hodin denně, aby nás těchto toxinů zbavily. Když ale máme v těle příliš mnoho toxinů, funkce ledvin se zpomalují a zvyšuje se riziko ledvinových kamenů, infekcí, cyst, nádorů a selhání ledvin. Pokud chcete své ledviny pročistit, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 2:

Detoxikujte své stravování

 1. 1
  Pijte spoustu vody. Pokud chcete mít čisté ledviny, nejdůležitější je pít co nejvíce přírodní čisté vody. Když každý den vypijete 10-12 sklenic vody, pomůže vám to odfiltrovat z ledvin nahromaděné toxiny. Dobrým ukazatelem pitného režimu je barva a zápach moči. Pokud máte moč tmavší, než světle žlutou, znamená to, že ji máte příliš koncentrovanou. Pokud máte téměř čirou moč, která skoro nezapáchá, znamená to, že máte ledviny v pořádku. [1] Tekutiny ve formě limonád, káv a sycených nápojů nejsou v žádném případě vhodnou náhražkou vody.
  • Pro čištění ledvin se doporučují různé čaje a šťávy. Z lékařského hlediska vašim ledvinám ale nejvíce pomůže čistá voda. Je pravda, že některé čaje a šťávy obsahují prospěšné vitamíny a minerály, ale kromě nich mají často také vysokou koncentraci cukru nebo kofeinu, což pro ledviny není dobré. Pamatujte si, že čistá voda je vždy nejlepší.
 2. 2
  Jezte více ovoce. Ovoce a zelenina obsahují draslík, který pomáhá čistit ledviny. Nejlepšími zdroji draslíku jsou citrusové druhy ovoce, hrozny, limetky, pomeranče, kantalupy, banány, kiwi, meruňky a švestky. [2] Mléko a jogurt jsou také vhodnými zdroji draslíku.
  • Když budete tyto druhy ovoce jíst pravidelně, udržíte si správnou hladinu elektrolytů v krvi, což podpoří optimální funkci ledvin. Sklenice hroznové šťávy na lačno pomáhá čistit nahromaděnou kyselinu močovou, která je vedlejším produktem filtrace ledvin.
  • Měli byste jíst vyvážené množství potravin bohatých na draslík. Když budete mít draslíku příliš mnoho, mohli byste začít trpět hyperkalémií, která může způsobit srdeční zástavu a smrt. Lidé, kteří mají problémy s ledvinami, například trpí selháním ledvin, nemohou mít příliš mnoho draslíku. Zdravý člověk by měl jíst maximálně 4.7 g draslíku denně.[3]
 3. 3
  Nezapomínejte na bobule! Bobule, jako jsou brusinky, pomáhají pročišťovat ledviny. Brusinky obsahují chinin, který se v játrech mění na kyselinu hippurovou. Kyselina hippurová z těla odvádí nahromaděnou kyselinu močovou. Jeden šálek brusinek denně vám bude stačit k tomu, abyste měli ledviny v pořádku.[4]
  • Vědecké výzkumy prokázaly, že jsou brusinky účinné také při léčbě infekcí močových cest, protože mají antibakteriální účinky. [5]
 4. 4
  Začněte jíst více ječmene. Ječmen je zrno, které se používá k čištění těla, protože předchází poškození ledvin způsobenému neléčenou cukrovkou. Uvědomte si, že ječmen není lék, ale v kombinaci s jinými metodami vám může pomoci zajistit optimální funkci ledvin. Ječmen je celozrnný a pokud ho chcete do svého jídelníčku zařazovat pravidelně, můžete místo běžné mouky používat celozrnnou mouku z ječmene.
  • Dalším způsobem, jak jíst více ječmene, je namočit si hrst ječmene přes noc do vody a ráno tuto vodu vypít. Pročistíte tím ledviny od nahromaděných toxinů. [6] Pravidelná konzumace ječmene také udržuje správnou hladinu kreatininu a u diabetiků ji snižuje na normální úroveň. [7]
 5. 5
  Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu a čokoládě. Přestože se na tom neshodují všichni odborníci, měli byste se vyhýbat zejména alkoholu, kofeinu, čokoládě, ořechům a zpracovaným potravinám. [8] Těmto potravinám byste se neměli vyhýbat proto, že by byly špatné pro vaše ledviny, ale proto, že mají nepříznivý vliv na celé vaše tělo. Bez ohledu na to, zda chcete podstoupit detoxikaci, nebo ne, je rozhodně dobré konzumaci těchto věcí omezit.
  • Neexistují ovšem žádné sjednocené závěry ohledně toho, čemu byste se měli vyhýbat, pokud chcete pročistit ledviny. Vědci se na tom prozatím neshodují.
 6. 6
  Vyhýbejte se bílkovinám. Jediné potraviny, které mají prokazatelně nepříznivý vliv na ledviny, jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Zjistilo se, že bílkoviny jsou pro ledviny škodlivé, protože se při jejich trávení a metabolismu vytváří nejvíce vedlejšího produktu, kterému se říká kreatinin. Z tohoto důvodu se u pacientů s onemocněním ledvin měří hladina kreatininu. Pokud je vysoká, pacient má problém s filtrací ledvin a je nutné ho léčit. Pokud tedy chcete snížit svoji hladinu kreatininu, jezte méně bílkovin.
  • Dospělým lidem s onemocněním ledvin, jako je selhání ledvin, se doporučuje nepřekračovat denní množství 0.8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Toto doporučení vydala KDOQI (Národní nadace pro léčbu onemocnění ledvin) v souladu s pokyny pro lékaře a pacienty s cukrovkou a chronickými onemocněními ledvin. Pokud jste tedy muž a vážíte 60 kg, neměli byste denně jíst více, než 48 g bílkovin, což se rovná například jedné vepřové kotletě a jednomu plátku sýra.
  • Nejprve si o tom promluvte se svým lékařem. Bílkoviny jsou důležitou součástí stravy a většina lidem by se jim neměla vyhýbat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Alternativní medicína

 1. 1
  Zkuste pampelišku. Pampeliška je bylina, která se používá jako potravina do salátů, dresinků, čajů, káv, nebo čokolád. Obsahuje velké množství draslíku a má diuretické účinky, takže z těla odvádí přebytečnou vodu. Z tohoto důvodu je vhodná pro zvýšení objemu moči.
  • Pokud chcete pročistit ledviny, berte 10-15 kapek tinktury z pampelišky třikrát denně. Tuto tinkturu můžete bezpečně brát až 6 měsíců.[9]
 2. 2
  Experimentujte s bylinou uva ursi. Tento přírodní přípravek skvěle detoxikuje ledviny. Pomáhá léčit záněty a zranění tkání ledvin způsobené infekcemi, nebo kameny. Obsahuje glykosid arbutin, který má antibakteriální účinky a pomáhá tak léčit i infekce močových cest.
  • To ale není všechno! Jde také o účinný prostředek pro uvolnění svalů, což pomůže zmírnit otok močových cest a okolních svalů. Neutralizuje kyselost moči, takže také zmírňuje nepříjemné pocity pálení, kterými lidé při infekcích močových cest trpí.
  • Většinou je bezpečné brát tyto doplňky stravy, ale pokud berete antipsychotické léky, jako je lithium, měli byste si dávat pozor. Uva ursi může narušit schopnost těla odbourávat lithium, což může vést ke zvýšené hladině lithia v krvi, která může být vysoce toxická, nebo dokonce smrtelná. [10] Pokud tedy trpíte i jinými nemocemi, přistupujte k uva ursi velmi obezřetně.
 3. 3
  Zkuste bylinu gokshura. Tato ajurvédská bylina podporuje zdraví ledvin a hodí se pro lidi, kteří trpí opakovanými záněty močových cest a ledvinovými kameny. Pomáhá udržovat proud moči a ochlazuje membrány močových cest, takže ulevuje od bolesti. Kromě toho má také antibakteriální účinky a pomáhá léčit infekce močového měchýře.
  • Kapsle gokshura můžete pro posílení funkce ledvin jíst jednou nebo dvakrát denně.[11]
 4. 4
  Zkuste dřišťál. Dřišťál se velmi dlouho používal k léčbě ledvinových kamenů. V homeopatii se využívá tinktura z této byliny známé jako berberis vulgaris, která pomáhá pacientům s renální kolikou a může dokonce zvrátit nutnost chirurgického zákroku. Kameny ovšem musejí být menší, než je průměr močové trubice – větší kameny se v močové trubici mohou zachytit. [12]
  • 10-15 kapek tinktury smíchané s trochou vody byste měli pít třikrát denně. Během několika týdnů se tím zbavíte ledvinových kamenů.
 5. 5
  Než budete zkoušet alternativní medicínu, poraďte se s lékařem. Taková detoxifikace se nehodí pro lidi, kteří mají chatrné zdraví. Nejde o vyváženou stravu, není možné se takto stravovat dlouhodobě a je nutné to dělat správně. Kromě toho pro vás některé doplňky stravy nemusejí být vhodné. Nejlepší je tedy vše probrat se zkušeným lékařem.
  • Některé léky, které ovlivňují cukrovku nebo krevní tlak, mohou mít nepříznivý vliv na tuto stravu a mohou poškodit vaše ledviny U některých léků byste si tedy měli dávat velký pozor. Například léky proti vysokému krevnímu tlaku, jako jsou ACE inhibitory (ramipril, lisinopril, benazepril atd.) zvyšují hladinu draslíku v krvi. Když k tomu budete jíst velké množství draslíku, mohl by se vám nahromadit v krvi, což je smrtelné. Pacienti s neobvykle zvýšenými hladinami kreatininu by neměli jíst stravu bohatou na bílkoviny.
  • Maximální detoxikace ledvin tedy dosáhnou jen lidé, kteří jsou jinak zdraví, ale trpí opakovanými záněty močových cest, nebo ledvinovými kameny.
  Reklama

Tipy

 • Co se týče detoxikace ledvin, důležité jsou pouze dvě věci: vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem bílkovin a pijte hodně vody.
Reklama
 1. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-350-UVA%20URSI.aspx?activeIngredientId=350&activeIngredientName=UVA%20URSI
 2. http://agn-ayurveda.com/nl/ayurveda_blog/ayurveda_and_the_kidneys/
 3. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-433-EUROPEAN%20BARBERRY.aspx?activeIngredientId=433&activeIngredientName=EUROPEAN%20BARBERRY
 4. The National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. "They Kidneys and How They Work." NIH Publication No. 09–3195
February 2009
 5. National Kidney Foundation Kidney Disease Outcomes Quality Initiative (NKF KDOQI) Clinical Practice Guidelines and Clinical Practice Recommendations for Diabetes and Chronic Kidney Disease. American Journal of Kidney Diseases. Accessed 23 April 2014.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 776 krát
Kategorie: Obecné zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 2 776 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama