Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vředy vám mohou způsobit vážnou bolest, a proto by měly být léčeny ihned. Bakterie známe jako H. pylori jsou momentálně považovány za důsledek vzniku vředů, nikoliv kořeněná jídla, stres nebo kyseliny.[1] Pro léčbu vředů vám může lékař předepsat antibiotika. Nicméně pokud chcete vředy léčit přírodní cestou, měli byste jíst správně jíst a učinit určité změny vašeho životního stylu.

Část 1 ze 3:
Potraviny, které byste měli jíst

 1. 1
  Jezte potraviny bohaté na antioxidanty. Volné radikály v žaludku mohou strhnout vaši žaludeční sliznici, což dělá vředy horšími.[2] [3] Antioxidanty jsou známé jako lapače volných radikálů - ničí volné radikály, které mohou škodit. Z tohoto důvodu byste měli požívat potraviny, které obsahují antioxidanty. Mezi takové patří:[4]
  • káva (zejména espresso)
  • červené víno
  • šťáva z granátového jablka
  • grepový džus
  • zelený čaj
  • pohanka
  • ječmen
  • fazole a čočka
  • ořechy (vlašské, arašídy, lískové, mandle, atd.)
  • čokoláda
  • borůvky, brusinky, ostružiny, maliny, jahody, atd.
  • určité koření (hřebíček, nové koření, skořice)
  • určité byliny (máta, oregano, tymián, šalvěj, rozmarýn)
  • výrobky z rajčat (omáčky, sušená rajčata)
 2. 2
  Vyhledávejte potraviny, které obsahují velké množství flavonoidů. Flavonoidy se nacházejí v mnoha rostlinách a jsou definovány jako organické slučeniny biologických pigmentů. Flavonoidy dokážou bojovat s volnými radikály, chrání tedy vaši žaludeční sliznici, stejně jako antioxidanty.[5] [6] Mezi potraviny bohaté na flavonoidy patří:
  • borůvky
  • jahody
  • broskve
  • jablka
  • pomeranče
  • rajčata
  • celer
  • černé fazole
  • černé, zelené, a urologické čaje
  • pivo
 3. 3
  Pijte zelnou šťávu. Přestože se jedná o neobvyklý nápoj, je šťáva ze zelí velmi účinná při léčbě žaludečních vředů. Zelí je přirozeně bohaté na bakterie, které produkují kyselinu mléčnou a jsou nezbytné v boji proti bakteriím, které způsobují vředy.[7]
  • Vypít byste měli 50ml zelné šťávy dvakrát denně na lačný žaludek.
  • Šťávu lze ze zelí získat pomocí odšťavňovače, nebo ji lze zakoupit na některých trzích a obchodech se zdravou výživou.
 4. 4
  Konzumujte brusinkové výrobky.[8] [9] Brusinky jsou známé svou bojeschopností proti H. pylori. Výzkum také prokázal, že brusinková šťáva je silná v bránění proti špatným bakteriím, působícím na sliznici žaludku.
  • Můžete pít brusinkový džus, jíst čerstvé brusinky, nebo užívat brusinky jako doplněk stravy (k dostání v lékárnách a v obchodech s vitamíny).
 5. 5
  Jezte bílé sladké brambory. Výzkum prokázal, že bílé sladké brambory obsahují silně hojící buňky.[10] Konzumací těchto brambor můžete tedy také pomoci vyléčit váš vřed. Bílé sladké brambory naleznete na mnoha obchodech a lze je připravit na několik způsobů, jako například uvařit či upéct.
 6. 6
  Používejte více medu. Výzkum a tradice říkají, že je med silné přírodní antibiotikum a právě proto vám může pomoci v boji proti bakteriím H. pylori, které způsobují vředy.[11] Snažte se konzumovat pár lžic medu každý den.
 7. 7
  Vyzkoušejte lékořicové doplňky stravy.[12] [13] Kořen lékořice má anti-H. pylori vlastnosti, takže také pomáhá s léčbou vředů. Lékořicový extrakt naleznete v mnoho obchodech, lékárnách a zdravotnických prodejnách.
  • Před užíváním takových přípravků se poraďte se svým lékařem a řiďte se přesně podle návodu, jelikož větší množství lékořice může vyvolat nežádoucí účinky, jako je vysoký krevní tlak či nízká hladina draslíku.
 8. 8
  Jezte více banánů. Výzkum prokázal, že banány mohou také pomoci léčit příznaky žaludečních vředů, a tím pomáhá chránit sliznici žaludku.[14] Přestože banány nevyléčí již existující vřed, jezte je jako prevenci při příznacích.
 9. 9
  Přejděte od másla k oleji. Namísto másla byste měli při vaření vejcí či zeleniny používat olivový olej, který osahuje zdravé tuky, které tělo zpracovává snadněji než těžké tuky z živočišných produktů, jako je máslo.[16] [17]
  • Vyzkoušet můžete také kokosový olej, olej z rýžových otrub, sezamový olej nebo světlicový olej.
 10. 10
  Vyzkoušejte jemnou stravu. Jemná dieta se zaměřuje na snadno stravitelné potraviny s nízkým obsahem vlákniny. Takové potraviny jsou šetrné k žaludku a méně dráždí vředy.[18] O takové stravě byste si však měli nejprve promluvit s lékařem, zda je vhodné ji nasadit a na jak dlouho. Mezi takové potraviny patří:
  • nízkotučné mléčné výrobky (mléko, jogurt, atd.)
  • vařená, konzervovaná nebo mražená zelenina bez koření
  • ovocné a zeleninové šťávy
  • jablečné pyré
  • teplé cereálie
  • libové maso, (vařené kuře nebo pečené ryby) bez koření
  • krémové arašídové máslo
  • tofu
  Reklama

Část 2 ze 3:
Potraviny, kterým byste se měli vyhnout, jelikož dráždí žaludek

 1. 1
  Eliminujte alkohol ze svého jídelníčku. Některé alkoholové nápoje (víno) mají určité zdravotní výhody, alkohol obecně dráždí sliznici žaludku. Pokud máte vřed způsobený bakteriemi H. pylori, alkohol vám jen přitíží.[19] [20] [21]
 2. 2
  Nepijte mléko pro úlevu.[22] Pití mléka vám sice může poskytnout určitou dočasnou úlevu od bolesti, jelikož obalí váš žaludek, nicméně pitím mléka bude váš žaludek produkovat více kyseliny, kvůli které dochází ke zhoršení příznaků v dlouhodobém horizontu.
 3. 3
  Vyhněte se kořeněným jídlům. Kořeněná jídla sice nestojí za vznikem vředu, avšak pokud již nějaký vřed máte, můžou způsobit jeho větší bolest.[23] [24] V takovém případě je tedy nejlepší vyhnout se všem kořeněným jídlům (pálivé papriky, pálivé omáčky, atd.).
 4. 4
  Nejezte tučná jídla.[25] Je třeba vyhnout se smaženým jídlům, potravinám z fast foodů a dalším potravinám s vysokým obsahem tuku. Tyto tuky jsou těžko stravitelné a mohou dráždit vředy.
 5. 5
  Držte se dál od česneku.[26] [27] Lidé, kteří mají vřed, nebo jsou na ně náchylní, by se měli úplně vyhnout česneku, jelikož právě česnek způsobuje dráždění vředů a dokonce i vznik nových.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Změna životního stylu

 1. 1
  Přestaňte s tabákem.[28] [29] Vědecky je prokázáno, že pravidelné užívání tabáku zpomaluje nebo dokonce brání hojení vředů. Pokud jste závislí na tabákových výrobcích, poraďte se se svým lékařem o ošetření vředů.
 2. 2
  Přestaňte užívat nesteroidní protizánětlivé léky.[30] Nesteroidní protizánětlivé léky jsou například aspirin, naproxen a ibuprofen. Tyto léky proti bolesti, horečce a protizánětlivé léky mohou způsobit u některých lidí vředy a to zejména v případě jejich delšího užívání nebo užívání ve vysokých dávkách. Pokud takové léky užíváte, poraďte se se svým lékařem a dalším postupu. Může vám doporučit například paracetamol.
 3. 3
  Vyhněte se stresu.[31] Přestože bylo zjištěno, že stres nezpůsobuje většinu vředů, stále existuje riziko jejich zhoršení, když jste přepjetí. Pokud trpíte vředy, snížení nebo úplné eliminování stresových faktorů vám může pomoci zbavit se jich rychleji. Mezi jednoduché přírodní způsoby, jak se zbavit stresu, jsou meditační a dýchací cvičení.[32]
  Reklama

Tipy

 • Lékař vám může předepsat navíc i antibiotika jako nástavbu k přírodní léčbě s cílem bojovat proti bakterii H. pylori, která způsobuje většinu vředů.[33] Může vám předepsat i jiné léky, které sníží podráždění žaludku.
 • Většina antibiotik se předepisuje na dobu dvou týdnů.
Reklama

Reference

 1. http://www.cdc.gov/ulcer/consumer.htm
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15270379
 3. http://www.bjmbr.org/administrator/components/com_jresearch/files/publications/4375.pdf
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/
 5. http://pubag.nal.usda.gov/pubag/downloadPDF.xhtml?id=9138&content=PDF
 6. http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/80400525/Articles/AICR06_flav.pdf
 7. Lee SY, Shin YW, Hahm KB. Phytoceuticals: mighty but ignored weapons against Helicobacter pylori infection. J Dig Dis. 2008 Aug;9(3):129-39. Review
 8. Burger O, Ofek I, Tabak M, Weiss EI, Sharon N, Neeman I. A high molecular mass constituent of cranberry juice inhibits helicobacter pylori adhesion to human gastric mucus. FEMS Immunol Med Microbiol. 2000 Dec;29(4):295-301
 9. http://www.doh.wa.gov/portals/1/documents/pubs/940-nondoh-fruitsvegetableslesson-cranberries-3.doc
 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4293869/
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21479349
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/
 4. https://nccih.nih.gov/health/licoriceroot
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11507732
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1987262/
 7. Fox M, Barr C, Nolan S, Lomer M, Anggiansah A, Wong T. The effects of dietary fat and calorie density on esophageal acid exposure and reflux symptoms. Clin Gastroenterol Hepatol. 2007;5(4):439-44
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/
 9. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000068.htm
 10. Bujanda L. The effects of alcohol consumption upon the gastrointestinal tract. Am J Gastroenterol. 2000;95(12):3374-3382
 11. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Peptic_Ulcer_Disease
 12. http://www.nhs.uk/Conditions/Peptic-ulcer/Pages/Treatment.aspx
 13. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Peptic_Ulcer_Disease
 14. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Peptic_Ulcer_Disease
 15. http://www.nhs.uk/Conditions/Peptic-ulcer/Pages/Treatment.aspx
 16. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000380.htm
 17. http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet
 18. Amagase H. Clarifying the real bioactive constituents of garlic. Journal of Nutrition 2006; 136(3 Suppl):716S–725S
 19. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/basics/treatment/con-20028643
 20. http://www.nhs.uk/Conditions/Peptic-ulcer/Pages/Treatment.aspx
 21. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Peptic_Ulcer_Disease
 22. http://www.nhs.uk/Conditions/Peptic-ulcer/Pages/Treatment.aspx
 23. http://www.nhs.uk/Conditions/Mouth-ulcer/Pages/Treatment.aspx
 24. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/basics/treatment/con-20028643

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautor od:
Lékař naturopat
Tento článek spoluautor od Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 3 525 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 3 525 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama