Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí nemůže uvěřit, že bakterie v našem těle převyšují vlastní buňky s poměru až 10 ku 1.[1] Značná část bakterií je součástí ekologické komunity a jsou nezbytné pro zdraví všech lidí (mikroorganismů).[2] Mikroorganismy mohou mít vliv na celkové zdraví a hmotnost a také určují riziko výskytu nemocí (srdeční choroby, cukrovka, obezita, mrtvice).[3] Bakterie mohou také způsobit různé infekce, které jsou pro člověka nepříznivé. Heliobacter pilori (H. pylori) je jedna z bakterií, které mohou způsobit vředy v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, dvanáctníku, H pylori infikuje velký počet lidí a způsobuje mnoho vředů. Přestože si většina lidí myslí, že jsou vředy způsobeny stresem, kořeněnými jídly, alkoholem a kouřením, ve skutečnosti mohou za vznik vředů právě bakterie H. pylori.[4]

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Prokázaná přírodní léčba

  1. 1
    Pijte brusinkový džus. Brusinková šťáva je prevencí bakterií žijící v břichu. Jedna studie doporučuje pít 250 ml brusinkové šťávy každý den. Tato studie byla však po 90 dnech úspěšná pouze v 14% případů, takže je dobré, zahrnout i další možnosti léčby.[5]
  2. 2
    Vyzkoušejte lékořici. Lékořice je tradiční indická, čínská a kampská medicína pro boj proti vředům. I když je zapotřebí více důkazů, stávající testy na lidech i zvířatech jsou slibné. Lékořici je vhodné požívat zejména v časném stádium infekce.[6] [7] [8]
    • Jedna složka lékořice je spojena se zvýšeným krevním tlakem. Zakoupit si proto můžete přírodní tablety DGL (deglycyrizinovaná lékořice), které tuto složku eliminují.
  3. 3
    Dodržujte správné hygienické návyky. Ve snaze minimalizovat riziko infekce H. pylori si řádně myjte ruce a veškeré potřeby spojené s vařením či stravováním obecně. K mytí použijte teplou vodu s mýdlem. S nikým nesdílejte nádobí a při přípravě jídla dodržujte hygienické předpisy. Veškeré ovoce a zeleninu oplachujte pod teplou vodou.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Přírodní léčba s možným přínosem

  1. 1
    Poznejte možnosti přírodní léčby. H. pylori lze léčit pomocí vhodné stravy, dodržování hygienických zásad a používání určitých rostlinných léčivých přípravků, probiotik a dalších doplňku. U těch přirozených možností léčby sice nebylo prokázáno, že H. pylori přímo léčí, mohou vám však pomoci v prevenci, léčbě infekce a také vám pomohou snížit příznaky, pokud jste se již s nějakými setkali.
  2. 2
    Užívání probiotik. Probiotika jsou zdrojem "dobrých" bakterií a kvasinek, obvykle se nacházejících v mikroorganismech těla. Mezi takové patří Lactobacillus, acidophilus, bifidobakterie a kvasinky Saccharomyces boulardii. Probiotika si lze zakoupit jako doplněk stravy (dle pokynů výrobce), nebo je lze přijímat z potravin. Předběžné průzkumy prokazují, že by probiotika měla pomáhat v boji proti H. pylori.[9] [10]
    • Mezi potraviny bohaté na probiotika patří fermentované potraviny, kefír, kysané zelí, nakládaná zelenina, kombucha (fermentovaný čaj), tempeh, kimchi a další potraviny, jako jsou jogurty, miso polévka, poi, chřest, pórek a cibule.[11] Tyto potraviny by se měly ve vašem jídelníčku objevit nejméně 2-3x týdně.
    • 2-3x týdně můžete do svého jídelníčku zapojit také pre-biotika, které podporují zdraví střevních bakterií a slouží jako jejich potrava. Mezi takové potraviny patří celozrnné výrobky, cibule, banány, česnek, med, artyčoky a pórek.[12]
  3. 3
    Zkuste jedlé rostliny. Mnoho léčivých bylin má antibiotické (bakterie hubící) vlastnosti. Následující byliny zpomalily růst H. pylori v laboratorních kulturách. Je to sice hodně vzdálené od úplného vyléčení jedince, nicméně za zkoušku nic nedáte.
    • zázvor (může vám také pomoci s léčbou vředů)[13] [14]
    • tymián (antibakteriální vlastnosti)[15] [16]
    • kurkuma[17] [18]
    • oregano[19]
    • skořice[20]
  4. 4
    Zvažte užití doplňku korejského červeného ženšenu. Korejský červený ženšen prokázal svou účinnost proti bateriím H. pylori na laboratorních zvířatech.[21] Červený ženšen je jiný než americký ženšen a má širokou možnost využití. Zatímco mnozí považují ženšen jako prostředek pro zvýšení duševního klidu a sexuální výkonnosti a také pro snížení hladinu cukru v krvi, ve skutečnosti ženšen zvyšuje srdeční frekvenci a může zvýšit, či naopak snížit krevní tlak. Chcete-li červený ženšen užívat, poraďte se se svým lékařem.
  5. 5
    Vyzkoušejte i další užitečné potraviny. Zelený čaj, červené víno a med také prokázali svou aktivitu v boji proti bakteriím H. pylori. Mnoho studií však bylo provedeno na bakteriální kultuře nebo laboratorních zvířatech, takže dosud nejsou zprávy o účincích na člověku. Zelený čaj a med je bezpečné užívat, nicméně s červeným vínem byste to moc přehánět neměli. Všechny tyto potraviny vám pomohou také s infekcí.
  6. 6
    Jezte výživnou stravu. Neexistuje žádný pevný vztah mezi výživou a H. pylori. Znamená to, že se doporučuje užívat celé, nezpracované potraviny pro celkový zdravotní stav, který může zlepšit odezvu imunitního systému, a podporují zdravější mikroorganismy. Mezi zdravé potraviny patří:
    • vysoce kvalitní bílkoviny:
      • malé až střední množství červeného masa
      • malé množství drůbeže bez kůže
      • malé až střední množství vepřového masa
      • střední až větší množství ryb
    • čerstvé ovoce a zelenina (různých sytých barev)
    • fazole a luštěniny (čočka)
    • komplexní sacharidy obsažené v:
      • zelenině
      • celozrnných potravinách
      • zrnech (hnědá rýže, quinoa)
      • fazolích a luštěninách
  7. 7
    Minimalizujte zpracované a balené potraviny. I když výživa není tak jednoduchá, většina zpracovaných potravin jé méně výživná a mohu obsahovat látky s negativními účinky (občas i látky proti potlačení imunity).[23] [24] Pokud se budete takovým potravinám snažit vyhýbat, prospěje to vašemu zdraví, ale neznamená to přímo, že se díky tomu zbavíte H. pylori.
    • Chcete-li zjistit, zda je výroben zpracován/zabalen, podívejte se složení látek. Čím delší seznam je, tím více je jídlo zpracováno. Zpracované potraviny se nejčastěji nacházejí v hlavních uličkách v obchodech se smíšeným zbožím. Méně zpracované potraviny se nacházejí v bočních uličkách obchodů a takové potraviny mají suché fazole, čerstvé ovoce a zeleninu a hnědou rýži jako hlavní či jedinou složku.
    • Vyhněte se fast foodům. Tyto jídla jsou vysoce zpracované a obsahují mnoho konzervačních a jiných chemických látek, které ve skutečnosti nejsou potravinami.
  8. 8
    Zkombinujte několik metod. Lepšího účinky můžete dosáhnout kombinací více metod, popsaných výše. Díky těmto metodám se budete celkově cítit lépe a mohou vám pomoci v boji proti H. pylori. Jedná se o zdravou stravu, bylinky, správné koření pro ochucení jídla, fermentové potraviny a doplňky s probiotiky.
    • Po 2-3 měsících se nechte znovu vyšetřit a zjistěte tak, zda infekce pořád existuje. Možná budete chtít zvážit antibiotika a léky snižující hladinu kyseliny. Takové léky vždy konzultujte s lékařem a nechte se vyšetřit, abyste zjistili více o bakteriích H. pylori.
  9. 9
    Zavolejte lékaře. Pokud vám výše popsané metody nepomůžou a vy se stále nebudete cítit lépe, nebo máte silné bolesti břicha, stolice obsahuje krev (černo dehetově vypadající stolice), černé zvracení nebo zvracíte tak, že to vypadá jako kávový lógr, ihned zavolejte lékaře. Tyto příznaky mohou znamenat vážný problém.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Nesmyslné pověry

  1. 1
    Neočekávejte, že vodou problém vyřešíte. Větší pití vody nevyléčí bakterie H. pylori ani s nimi související vředy. Vředy nejsou způsobeny dehydratací.[25]
  2. 2
    Nevěřte česneku. Studie prokázaly, že česnek není účinný proti bakteriím H. pylori, a ani nedokáže snížit výskyt rakoviny žaludku.[26]
  3. 3
    Pískavice řecké seno není účinné. Na tento zdravotní problém nemá pískavice černé seno žádný vliv.[27]
  4. 4
    Určité procedury nejsou podloženy důkazy. Následující přípravky nejsou prověřeny experimentálně. Tyto přípravky se však ani často nevyskytují ve vaší kuchyni.
    • kajenský pepř
    • šišák bajkalský[28] (Varování: Chcete-li vyzkoušet léčbu touto rostlinou, promluvte si o tom s kvalifikovaným zdravotnickým personálem. Mohlo by dojít ke zpomalení srážlivosti krve, ovlivnění hladiny cukru v krvi a ke snížení krevního tlaku.)
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Lékařská péče

  1. 1
    Užívání antibiotik. Pokud lékař zjistí, že máte infekci H. pylori, může vám nasadit antibiotika, které vám pomůžou v boji proti bakteriální infekci. Lékaři většinou doporučují 2 nebo více antibiotik na dobu nejméně 2-3 týdnů i déle, v závislosti na vaší reakci na antibiotika.
    • Mezi běžně používané antibiotika patří amoxicilin, clarithromcyin, metronidazol a tetracyklin.
  2. 2
    Vyzkoušejte léky snižující kyseliny. Léky, které snižují hladinu kyseliny (PPI) nebo léky s názvem H2 blokátory jsou často předepisovány s antibiotiky. Snížením hladiny kyseliny zmírníte bakteriím ideální prostředí, zatímco antibiotika tyto bakterie zabíjí.
  3. 3
    Přidejte bismut. Kromě redukcí kyselin a antibiotik vám může lékař navrhnout také jistou formu bismutu, jako je bismut subsalicylát (např. Pepto Bismol TM). Pepto-Bismol sám o sobě nezabije žádné bakterie, avšak v kombinaci s antibiotiky a léky, které snižují kyseliny v žaludku, funguje skvěle.
    • 70-85% lidí má s touto léčebnou kombinací při léčbě H. pylori negativní zkušenosti. Existuje celá řada různých kombinací dvou antibiotik, bismutu a léků pro redukci kyselin, takže se poraďte se svým lékařem o vhodné kombinaci.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Pochopení H. pylori

  1. 1
    Zjistěte si, jak bakterie způsobují vředy. H. pylori poškozuje stěny žaludku, které za normálních okolností chrání žaludek od žaludečních kyselin potřebných pro trávení jídla. Jakmile dojde k poškození stěn žaludku, žaludeční šťávy začnou doslova "užírat" žaludek a dvanáctník a postupem času můžou způsobit také vředy, které mohou krvácet, či způsobit značnou bolest.
    • Takové krvácení může způsobit chudokrevnost, únavu a slabost, bolest spojenou s krvácením či celkovou nevolnost.
    • Bakterie H. pylori jsou spojené s určitými typy rakoviny žaludku a žaludeční sliznice a lymfatickými problémy. Infekce také snižuje riziko onemocnění jiným typem rakoviny žaludku a jícnu.[29]
  2. 2
    Zjistěte si, jak lze H. pylori získat. H. pylori se můžete nakazit z infikovaných potravin, vody, kuchyňského nádobí, či při kontaktu slin s jinými nakaženými lidmi. Například pokud sdílíte vidličku nebo lžíci s někým infikovaným, můžete se nakazit.
    • Baterie H. pylori jsou všudypřítomné. Lze je najít u dvou třetin světové populace, jak u dětí, tak dospělých.[30] Nakažených je více v rozvojových zemí než v zemích rozvinutých.
    • Chcete-li infekci zabránit, umývejte si ruce před každým jídlem, a také po použití toalety. Vodu pijte jen z čistého zdroje a ujistěte se, že jídlo, které požíváte, je připraveno dle hygienických předpisů.[31]
    • Bakteriím se zřejmě nelze vyhnout úplně, avšak můžete snížit riziko infekce. Pokud však budete zdravě jíst, můžete si udržet dobrou imunitu.
  3. 3
    Poznejte prvotní příznaky infekce. Raná infekce bakteriemi H. pylori mohou být zcela bezbolestné a bez příznaků. Bez vyšetření nepoznáte, zda jste infikováni. Mezi příznaky infekce patří:[32]
    • bolest nebo pálení v oblasti břicha (může se zhoršovat, když máte hlad)
    • nevolnost
    • říhání a zvracení
    • snížená chuť k jídlu
    • nadýmání
    • nechtěné hubnutí
  4. 4
    Nechte se vyšetřit. Lékař může pomocí různých vyšetření diagnostikovat H. pylori na základě vašich příznaků.
    • Dechové vyšetření na přítomnost močoviny je nejlepším možným způsobem, jak H. pylori diagnostikovat.
      • Při vyšetření vám bude podána tekutina, která může i nemusí být mírně radioaktivní, v závislosti na typu vyšetření. Po chvíli vám lékař provede dechovou zkoušku na přítomnost močoviny.[33] Močovina a amoniak se tvoří jako vedlejší produkt bakteriálního metabolismu a poskytují údaj o přítomnosti H. pylori.
    • Rozbor stolice také pomůže poskytnout informace o přítomných bakteriích.
    • V určitých případech vás může lékař požádat o vyšetření žaludeční biopsie, což pomůže odhalit případné bakterie. Toto vyšetření se provádí zejména při podezření na rakovinu a dle některých lékařů se jedná o nejspolehlivější metodu pro diagnostiku tohoto problému.
    Reklama

Tipy

  • Omezte příjem alkoholu, čokolády, balených potravin a cukrů. Tyto potraviny škodí zdraví a podporují růst nežádoucích bakterií.
  • Nejezte tepelně neupravené potraviny, jako je sushi, nedovařená vejce, středně či vůbec nepropečené maso a steaky.
Reklama

Varování

  • Před zahájením jakékoliv léčby se vždy poraďte se svým lékařem.
Reklama

Reference

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080603085914.htm
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140416133157.htm
  3. Balter, M. Taking Stock of the Human Microbiome and Disease. (2012) Science: 336(6086) pp.1246-1247.
  4. http://www.webmd.com/digestive-disorders/h-pylori-helicobacter-pylori
  5. Zhang L, Ma J, Pan K, Go VLW, Chen J, You W. 2005. Efficacy of cranberry juice on Helicobacter pylori infection: a double-blind, randomized placebo-controlled trial. Helicobacter 10:2;139-45.
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925854/
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16904801
  8. Wittschier N, Faller G, Hensel A.2009. Aqueous extracts and polysaccharides from liquorice roots (Glycyrrhiza glabra L.) inhibit adhesion of Helicobacter pylori to human gastric mucosa. J Ethnopharmacol 125;218-23.
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/
  1. http://ajcn.nutrition.org/content/80/3/737.full.pdf
  2. http://whfoods.org/genpage.php?tname=dailytip&dbid=113
  3. http://www.foodinsight.org/Functional_Foods_Fact_Sheet_Probiotics_and_Prebiotics
  4. Mahady GB, Pendland SL, Yun GS, Lu ZZ, Stoia A. Ginger (Zingiber officinale Roscoe) and the gingerols inhibit the growth of Cag A+ strains of Helicobacter pylori. Anticancer Res. 2003 Sep-Oct;23(5A):3699-702.
  5. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0378874188900098
  6. Smith-Palmer, A., et al., “Antimicrobial properties of plant essential oils and essences against five important food-borne pathogens,” Lett Appl Microbiol (1998), 26(2):118-22.
  7. Tabak M, Armon R, Potasman I, Neeman I. In vitro inhibition of Helicobacter pylori by extracts of thyme. J Appl Bacteriol. 1996 Jun;80(6):667-72.
  8. Nostro A, Cellini L, Di Bartolomeo S, Di Campli E, Grande R, Cannatelli MA, Marzio L, Alonzo V. Antibacterial effect of plant extracts against Helicobacter pylori. Phytother Res. 2005 Mar;19(3):198-202.
  9. Foryst-Ludwig A, Neumann M, Schneider-Brachert W, Naumann M. Curcumin blocks NF-kappaB and the motogenic response in Helicobacter pylori-infected epithelial cells. Biochem Biophys Res Commun. 2004 Apr 16;316(4):1065-72.
  10. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032959204001189
  11. http://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v11/i47/7499.htm
  12. Bae M, Jang S, Lim JW, Kang J, Bak EJ, Cha JH, Kim H. Protective effect of Korean Red Ginseng Extract against Helicobacter Pylori-induced gastric inflammation in Mongolian gerbils. J Ginseng Res. 2014 Jan
  13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15387326
  14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20435078
  15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16904801
  16. https://www.sciencebasedmedicine.org/the-water-cure-another-example-of-self-deception-and-the-lone-genius/
  17. Williams, L. (2011). Helicobacter pylori infection: a review of current scientific research on the efficacy or potential of herbal medicine for the treatment of H. pylori infection of the gastric mucosa. Australian Journal Of Medical Herbalism, 23(3), 139-145.
  18. http://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v11/i47/7499.htm
  19. http://www.getingethealthy.com/ns/DisplayMonograph.asp?StoreID=hq0ushrk24s92nd700akhlbd34su9lub&DocID=bottomline-baikal_skullcap
  20. http://www.cancer.gov/cancertopics/causes-prevention/risk/infectious-agents/h-pylori-fact-sheet
  21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8547526
  22. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/helicobacterpyloriinfections.html
  23. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/h-pylori/basics/symptoms/con-20030903
  24. http://labtestsonline.org/understanding/analytes/h-pylori/tab/test/

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 8 007 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 8 007 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama