Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez použití kontaktních čoček je změna unikátní barvy očí velmi obtížná, nikoli však nemožná. Aktuální barvu je totiž možné podpořit a zvýraznit aplikací specifických očních stínů. Další možností, jak krátkodobě, ale kompletně změnit barvu svých očí, jsou již zmíněné kolorované kontaktní čočky. Dnes se již dají podstoupit chirurgické zákroky, vedoucí ke změně duhovky, nicméně v době vydání tohoto článku se stále ještě nacházejí spíše ve fázi testování. V tomto článku vám ukážeme několik způsobů, jak změnit barvu vašich očí a předáme informace o dostupných kontaktních čočkách a oční operaci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Použití očních stínů k rozjasnění barvy duhovky

 1. 1
  Naučte se používat makeup pro iluzi změny barvy očí. Je třeba si uvědomit, že žádný oční stín vám nepomůže změnit barvu z modré na hnědou apod. Stíny se ovšem dají využít pro vyzdvižení a zvýraznění vaší reálné barvy duhovek. V závislosti na použitém makeupu můžete své oči rozjasnit nebo naopak ztmavit či zblednout. Některé barvy očí, jako jsou třeba oříšková nebo šedá, dokážou vyzvednout určité odstíny z konkrétních očních stínů. V této sekci vám ukážeme, jak make up ve formě očních stínů dokáže pozměnit barvu vašich očí.
 2. 2
  Barvu modrých očí zintenzivníte nanesením očních stínů teplých barev. Velmi vhodné jsou například stíny s oranžovým nádechem, jako jsou coral nebo champagne. Vaše oči pak budou jasnější a modřejší než ve skutečnosti.[1] Stíny modré barvy naopak vaše oči zesvětlí, a ty budou potom celkově vypadat více bledé. Následuje několik dalších kombinací, které můžete využít:[2] [3]
  • Pro běžné denní nošení volte neutrální tóny, jako jsou: hnědý, tmavě šedý, terra-cotta nebo jakýkoli s oranžovým nádechem.
  • Pro speciální příležitost a večerní nošení vyzkoušejte metalické barvy, jako jsou zlatá, měděná nebo bronzová.
  • Vyhněte se všem příliš tmavým barvám, zvláště pokud máte světlou kůži. Při výběru očních linek upřednostněte hnědou před tmavě hnědou. Černá barva by byla již přespříliš tvrdá.
 3. 3
  Hnědé oči zesvětlíte použitím studených barev. Lidé s hnědýma očima můžou používat téměř jakoukoli barvu, ale ty studené, jako jsou třeba fialová nebo modrá, dokážou oči skvěle rozjasnit. Zde uvádíme několik možností, které můžete vyzkoušet:[4] [5]
  • Při běžném denním nošení se držte hnědé barvy. Oči pak skutečně rozzáříte stříbřitě hnědou nebo hnědou s broskvovým nádechem.[6]
  • Pokud máte dobrodružnější duši, zkuste modrou, šedou, zelenou nebo fialovou barvu.
  • Pro zvláštní příležitosti a večerní nošení volte metalické barvy, jako jsou: bronzová, měděná nebo zlatá. Vhodná je také zlatá se zeleným nádechem. [7]
  • Pokud máte tmavě hnědé nebo černé oči, zkuste různé odstíny drahokamů, třeba jasně modrou nebo fialovou. Vyzkoušet můžete také stříbrnou nebo čokoládovou.
 4. 4
  Modré a zelené tóny v šedých očích vyzdvihnete aplikací modrých nebo zelených očních stínů. Šedé oči mají tendenci vyzdvihovat jakoukoli barvu v jejich okolí. To znamená, že můžete použít oční stíny a dodat svým očím modrý nebo zelený odstín. Jestliže chcete ale zvýraznit aktuální šedou barvu, držte se kouřových očních stínů se stříbrným, černým nebo tmavě šedým nádechem.[8] [9] Následující tipy vám pomohou přinést do očí více modré nebo zelené barvy:[10]
  • K vyzdvihnutí modrých tónů používejte oční stíny těchto barev: měděné, melounové, neutrální hnědé, oranžové, broskvové nebo lososové. Modrou barvu očí zvýrazníte také přidáním trošky modré do vnitřních koutků očí.
  • Zelené tóny vyzdvihnete očními stíny těchto barev: kaštanové, hnědočervené, růžové, švestkové, nachové nebo vínové.
 5. 5
  Pro intenzivnější zelené oči používejte fialové nebo hnědé oční stíny. To jsou ty vůbec nejlepší barvy pro zelené oči. Se zeleným pigmentem ve vašich očích totiž kontrastují a dělají je jasnějšími a živějšími. Pro běžné denní nošení můžete použít třpytivě hnědou nebo tmavě šedou barvu a pro zvláštní příležitosti a večerní makeup například nachovou. [11] Mezi další možnosti, které můžete vyzkoušet, patří:[12] [13]
  • Jakýkoli odstín fialové na vás bude vypadat skvěle. Pokud nemáte fialovou rádi, zkuste ji nahradit růžovou.
  • Jestliže si nejste fialovou barvou příliš jistí, můžete nejprve vyzkoušet po celém víčku nanést tmavě šedou barvu a fialovou aplikovat pouze v blízkosti řasové linie.
  • Černá barva je pro zelené oči příliš drsná. Místo ní použijte tmavě šedou, stříbrnou nebo tmavě fialovou.
 6. 6
  Oříškovým očím nejvíce prospívá zelená nebo zlatá barva. Oříškové oči většinou obsahují zelené nebo zlatavé tečkování, což znamená, že je můžete různými vhodnými stíny zvýraznit. Toto jsou některé z možností:[14] [15] [16]
  • Vyhněte se těžkým, kouřovým barvám. Ty totiž mají v oříškových duhovkách tendenci maskovat odstíny zelené a zlaté, což způsobuje kalný vzhled očí.
  • Pro vyzdvihnutí zelených a zlatých tónů vašich očí použijte oční stíny bronzové, růžové nebo lilkové barvy. Zelené tečky v očích vystoupí zejména po použití olivově zelených stínů.
  • Chcete-li své oči více hnědé, použijte zlaté nebo zelené oční stíny.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Dočasná změna barvy očí pomocí kontaktních čoček

 1. 1
  Navštivte svého očního lékaře a požádejte ho o radu. I přesto, že máte možná perfektní zrak, budete muset projít základním vyšetřením. Oční bulvy mají různé tvary a aplikace kontaktních čoček nevyhovujícího typu tak může být bolestivá. V některých případech se nošení kontaktních čoček navíc výslovně nedoporučuje. Jindy je zase zapotřebí předepsání speciálního typu kontaktních čoček, obzvláště pokud trpíte syndromem suchého oka. [17]
 2. 2
  Kontaktní čočky kupujte jen u důvěryhodného retailera. Je třeba, abyste skutečně dostali to, za co platíte - u čoček to platí obzvlášť. V tomto případě je lepší do kontaktních čoček investovat více peněz, než později litovat po aplikaci nějakého levného páru. Oči jsou velmi citlivým orgánem, který můžete nevhodným produktem trvale poškodit. [18]
  • Nejlepší volbou je nákup kontaktních čoček u specialisty, u prodejce dioptrických brýlí nebo u optometristy.
  • Zabarvené kontaktní čočky jsou dostupné i v dioptrické verzi pro osoby se špatným zrakem.
 3. 3
  Rozhodněte, jak často budete kontaktní čočky nosit. Některé čočky se dají použít pouze jednorázově, zatímco jiné můžete užívat i po delší časové úseky. Frekvenci jejich používání byste měli zvážit i z důvodu vyšší cenové hladiny barevných čoček. Mezi dostupné typy barevných kontaktních čoček patří:[19] [20]
  • Jednodenní čočky mohou být drahé. Většina z nich se dá skutečně použít jen jednorázově. Pokud se tedy chystáte barevné čočky použít jen pro několik málo příležitostí, nezapomeňte na možnost jednodenního typu.
  • Denní čočky se musí z očí každý večer vyndávat. Nutnost jejich výměny závisí na konkrétním výrobci. Některé se mohou používat týden, některé čtrnáct dní a některé měsíc nebo déle.
  • Kontaktní čočky pro kontinuální nošení se mohou nechávat v očích i během spánku, ačkoli se to všeobecně spíše nedoporučuje. Čím déle necháte čočky v očích, tím vyššímu riziku infekce se vystavujete. Stejně jako u denních čoček, tak i u kontinuálních platí, že potřebná doba pro jejich výměnu závisí na konkrétním údaji od výrobce. Některé se mohou používat týden, jiné i mnohem déle.
 4. 4
  Jestliže hledáte jen mírnou změnu barvy očí, sežeňte čočky pro zvýraznění odstínu. Tyto kontaktní čočky kupte, pokud chcete zvýraznit přirozený barevný odstín vašich očí (dokonce i pokud máte tmavé oči). Pro úplnou změnu barvy tyto čočky nejsou vhodné, protože jsou průhledné a na tmavých očích by se nijak neprojevily.
 5. 5
  Pokud toužíte po drastické změně, pořiďte si neprůhledné barevné čočky. Jak už napovídá sám název, tyto kontaktní čočky jsou neprůhledné, tudíž dokážou kompletně změnit vzhled vašich očí. K dostání jsou v přírozených barvách, jako je hnědá, modrá, šedá, zelená a oříškově hnědá, ale seženete i zvláštní čočky - bílé, červené, kočičí, fialové apod.
  • Některé obchody nabízejí barvy a odstíny na míru.
 6. 6
  Dejte si pozor na kosmetické nedostatky. Chystáte se do očí vkládat čočky, které se mohou například při mrknutí snadno pohnout a odhalit vaši skutečnou barvu očí, takže by všichni v okolí okamžitě poznali, že nosíte barevné kontaktní čočky.
  • To hrozí zejména u neprůhledných kontaktních čoček, u průhledných rozdíl není tolik znatelný.
 7. 7
  Dávejte pozor na možné překážky zraku. Vaše zornička a duhovka přirozeně mění svou velikost podle toho, v jakých světelných podmínkách se právě nacházíte. Kontaktní čočky ovšem svou velikost samozřejmě nemění, což znamená, že když vstoupíte do tmavé místnosti a vaše zorničky se rozšíří, část vašeho zraku bude blokována barvou na kontaktních čočkách. Pokud naopak vstoupíte do jasně osvětleného prostoru, zorničky se zúží a může se stát, že průhledným středem kontaktních čoček bude prosvítat trocha vaší přírozené barvy očí.
 8. 8
  Udržujte své kontaktní čočky v čistotě. Když nebudete své čočky správně čistit a uchovávat, vystavujete se tím riziku infekce. Některé oční infekce jsou přitom velmi vážné a mohou vést až ke kompletnímu oslepnutí. V době, kdy čočky nemáte v očích, byste je měli vždy skladovat ve speciálních krabičkách. Před uložením do krabičky byste je měli správně vyčistit vhodným roztokem. Roztok v krabičce každý den vyměňujte za čerstvý.
  • Před manipulací s čočkami si vždy důkladně umyjte ruce.
  • Pro zvlhčení kontaktních čoček nikdy nepoužívejte své sliny. Lidská ústa jsou plná bakterií.
  • Za žádných okolností s nikým nesdílejte své kontaktní čočky, ani po jejich předchozí dezinfekci.
 9. 9
  Nikdy čočky nenoste po dobu delší, než pro kterou jsou určené a v případě nutnosti je ihned z očí vyndavejte. To znamená, že byste je měli z očí vyndávat každý večer před spaním (mimochodem to se doporučuje i u kontinuálních čoček). I přesto, že kontinuální čočky se v očích mohou nechat i během spánku, jejich dlouhodobým nošením se vystavujete velkému riziku rozvoje oční infekce. Čočky byste také měli vyndávat před sprchováním nebo plaváním.[21]
  • Některé čočky můžete nosit vícekrát za sebou, zatímco jiné jsou určené pro jednorázové použití. Nikdy je nepoužívejte po delší dobu, než pro kterou jsou určené.
  • Nezapomeňte, že roztok na kontaktní čočky má také expirační dobu. Po jejím uplynutí roztok nikdy nepoužívejte.
  • Kvůli prevenci šíření bakterií je vhodné po třech až šesti měsících měnit krabičku na čočky za novou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Změna barvy očí pomocí Photoshopu

 1. 1
  Spusťte Photoshop a otevřete obrázek, který chcete upravovat. Upravit můžete jakýkoli obrázek, ale vhodnější jsou čisté obrazy s vysokým rozlišením. Pro otevření obrázku jednoduše klikněte na "Soubor", umístěný v horní liště a ve vyskakovacím menu zvolte "Otevřít".
 2. 2
  Přibližte oči. To můžete provést kliknutím na malou ikonu s lupou. Ta je situovaná na úzké boční liště na levé straně obrazovky, těsně nad spodkem. Pokud ji nemůžete najít, stiskněte na klávesnici písmeno "Z". Nyní můžete obraz přiblížit dvěma způsoby:
  • Klikněte na oči levým tlačítkem myši, obraz se zvětší. Pokračujte, dokud neuvidíte oči zcela jasně a čistě.
  • Klikněte na místo vlevo nahoře nad okem a táhněte myší dolů ke spodnímu pravému rohu oka. Po puštění myši se obsah vybraného obdélníku zvětší a vyplní celé okno.
 3. 3
  Použijte nástroj laso a označte s ním duhovku. Pokud nemůžete tuto funkci najít, možná máte vybraný nějaký jiný nástroj z nabídky této funkční soustavy. Klikněte a podržte aktuálně zvolenou ikonku pro laso (obvykle třetí ikona zdola) a z otevřeného menu vyberte tlačítko, které vypadá jako laso. Jakmile máte správně zvolený nástroj, označte s ním duhovku. Netrapte se nyní s přílišnou čistotou výběru, celou oblast dočistíte později.
  • K označení druhého oka stiskněte a držte klávesu Shift. Potom obkružte duhovku druhého oka tak, jako jste to udělali s tím prvním.[22]
 4. 4
  Vytvořte novou vrstvu. To můžete udělat kliknutím na tlačítko "Vrstva" v horní liště a po rozbalení menu zvolte "Nová vrstva úprav".
  • Když najedete kurzorem myši na "Nová vrstva úprav", rozbalí se vám menu s nabídkou možností. V této nabídce zvolte "Odstín a sytost".
 5. 5
  Přejděte do okna Úprav a ujistěte se, že máte zvolenou barevnost. Okno úprav je na stejné straně jako ostatní okna, včetně toho s vrstvami a barevným vzorníkem. Klikněte na něj a ujistěte se, že čtvereček vedle textu je zaškrtnutý. Uvidíte, jak duhovka mění barvu.
  • Je možné, že barvu změní i zornička. S tím si ale nyní nedělejte starosti, opravíte to později.
 6. 6
  Posunujte Odstínem, Sytostí a Jasem, dokud nezískáte požadovaný barevný odstín. Jezdec Odstínu změní aktuální barvu očí. Sytost nastaví barvy na zářivější nebo více šedé. Jas způsobí zesvětlení nebo ztmavení barvy.
  • Barva může vypadat trochu nepřirozeně. Opět si s tím nyní nelámejte hlavu, všechno opravíte později.
 7. 7
  Ujistěte se, že se nacházíte v okně úprav. Klikněte na okno Vrstvy. Uvidíte dvě rozdílné vrstvy: "Pozadí" a "Odstín a sytost". Vrstva "Odstín a sytost" musí být zvýrazněná. Všechny opravy budete provádět v této vrstvě. Vrstva "Pozadí" je váš originální obrázek.
 8. 8
  Použijte nástroj "Guma" a odhalte s jeho pomocí zabarvené zorničky a vyčistěte oblast v okolí duhovky. Klikněte na ikonu "Gumy" v bočním menu. V případě potřeby nastavte správnou velikost. Tento úkon můžete provést i rozkliknutím tečky v horním menu a příslušného čísla vedle slova "Štětec". Jakmile máte správně nastavenou velikost, opatrně vymažte oblast zorničky. Po dokončení tohoto úkonu vymažte také oblast v okolí duhovky. Pokud chcete, vymažte také všechna výrazná místa.
  • Nyní by oči na obrázku měli vypadat velmi přirozeně, stejně jako originál, ale se změněnou barvou.
 9. 9
  Pokud je to nutné, změňte mix vrstev. Přejděte opět do okna vrstev a klikněte na rozbalovací menu. Odhalíte možnosti jako: Normální, Rozpustit, Ztmavit a násobit. Ze spodku menu zkuste zvolit "Odstín" nebo "Barvu". Mnohem lépe se pak zobrazí přirozená textura očí.
 10. 10
  Ve chvíli, kdy jste s výsledkem spokojeni, spojte vrstvy. Pravým tlačítkem klikněte na vrstvu s názvem "Pozadí" a z rozbaleného menu vyberte "Sloučit vrstvy".
 11. 11
  Uložte svůj obrázek. Obrázek můžete uložit v jakémkoli formátu si přejete. Photoshop vám zřejmě nabídne uložení v přednastaveném Photoshop formátu. To by ovšem značně ztížilo sdílení tohoto souboru na internetu. Místo toho obrázek uložte raději ve formátu JPEG, standardním a široce užívaném souboru.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Změna barvy očí pomocí chirurgického zákroku

 1. 1
  Nechte si udělat oční operaci a změňte hnědé oči na modré. Operace trvá asi jen dvacet sekund. Odstraní se při ní svrchní hnědá vrstva duhovky a odhalí se modrá barva pod ní. Během dvou až čtyř následujících týdnů tělo postupně odstraní zbytek vrstev. Během této doby se modrá barva zvýrazní.
 2. 2
  Poznejte negativní stránky operace pro změnu z hnědé barvy očí na modrou. V době zveřejnění tohoto článku je popsaný chirurgický zákrok stále ještě ve fázi testování, a proto nejsou jeho dlouhodobé výsledky známé. V České republice je tento druh operace navíc zatím komerčně nedostupný.[23] Operativní změna barvy duhovky je také poměrně drahá, v současnosti stojí okolo $5000.[24] Zákrok je možný pouze pro změnu z hnědých očí na modré a výsledek je permanentní. Stejně jako u jiných očních zákroků hrozí také plné oslepnutí.
 3. 3
  Nechte si chirurgicky implantovat kolorované duhovky. Tato operace zabere zhruba patnáct minut na každé oko a provádí se v lokální anestezii. Do oka se vloží pružná, barevná duhovka, která překryje vaši přirozenou duhovku.[25]
  • Zákrok není permanentní. Implantát je možné podobnou operací odstranit.
  • Doba hojení je asi dva týdny. Během této doby můžete trpět rozmazaným viděním a zarudlýma očima.
  • Těsně po operaci nesmíte řídit. Vezměte to proto do úvahy a odvoz z kliniky si zajistěte dopředu (např. se domluvte s někým, kdo vás odveze). [26]
 4. 4
  Obeznamte se s riziky implantace umělých duhovek. Stejně jako u jiných operací, tak i u této existuje poměrně značné množství různých rizik. Váš zrak se ve výsledku může zhoršit a v některých případech o něj dokonce můžete přijít úplně. Mezi další možné komplikace, které můžete očekávat, patří:[27]
  • Falešná duhovka zvýší tlak ve vašem oku. To může vést až ke glaukomu (zelenému zákalu), který může způsobit oslepnutí.
  • Operace může vést také ke kataraktě (šedému zákalu). Šedý zákal je stav, při kterém dochází k zakalení očí.
  • V důsledku operace může dojít také k poškození rohovky. K vyléčení takového stavu je pak potřeba podstoupit transplantaci rohovky.
  • Vaší originální duhovce a okolní oblasti hrozí zanícení. Kromě velké bolestivosti pak můžete trpět i rozmazaným viděním.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že žádnou přirozenou cestou není možné barvu očí změnit trvale. Kvůli tomu musíte podstoupit operaci.
 • Pro změnu barvy vašich očí můžete použít mobilní aplikaci. V závislosti na vašem zařízení můžete koupit a stáhnout aplikaci, která umožní změnit barvu očí na vašich uložených fotografiích.
Reklama

Varování

 • Nikdy v očích nenechávejte kontaktní čočky celý den. Takové jednání může vést k infekcím a následnému oslepnutí.
 • Pokud si všimnete, že barva vašich očích nenadále a významně ztmavla nebo zesvětlila, okamžitě navštivte svého lékaře. Dramatické změny, například z hnědé na modrou, mohou být příznakem nějakého vážného problému.
 • Oční operace mohou vést k mnoha komplikacím.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 58 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 29 510 krát
Kategorie: Make up
Stránka byla zobrazena 29 510 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama