Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Večírky a další společenské události jsou někdy nepříjemné. Stojíte si u misky s punčem, nebo sedíte a gauči a sledujete, jak se ostatní lidé dobře baví, ale s vámi si nikdo povídat nechce. Jste přece přitažliví, vtipní a zajímaví – co mají ti lidé za problém? Je možné, že k nim vysíláte špatné signály. Když si budete dávat pozor na svoji řeč těla, budete působit přátelským a přístupným dojmem. Bez ohledu na to, jak dobře vypadáte, nebo jak dobře se umíte bavit s lidmi, si s vámi nikdo nebude chtít povídat, když budete působit příliš vážně, ustaraně, nebo vystrašeně.

Postup

 1. 1
  Usmívejte se. Vřelý a přátelský úsměv zajistí, že se všichni lidé uvolní a vy s ním budete vypadat také uvolněně. Když se budete usmívat, lidé s vámi budou chtít trávit čas.
  • Když se někomu zadíváte do očí, měli byste se na něho trochu usmát. Také se nezapomínejte usmívat při nezávazných rozhovorech s lidmi. Dáte tím lidem najevo, že si s nimi rádi povídáte.
  • Usmívejte se očima. Když se lidem budete dívat do očí, neměli byste jen tak zírat. Zkuste zjemnit svůj pohled a usmívat se očima, abyste dali najevo, že jste přátelští a máte zájem si s nimi povídat.
  • Pokud nevíte, jak se usmívat očima, stoupněte si před zrcadlo a zkuste se usmívat, aniž byste zapojili ústa. U většiny lidí jsou oči ve skutečnosti důležitější, než ústa, protože podle očí se snadno pozná, zda se usmíváte upřímně, nebo nuceně.
 2. 2
  Otevřete se. Když se lidé v nějaké situaci necítí dobře, uzavírají se před ostatními a mají nevědomky „nepřátelskou“ řeč těla. Pokud chcete, aby se s vámi lidé bavili a nevyhýbali se vám, měli byste to umět dát najevo.
  • Zajímejte se o ostatní lidi. Nebojte se ptát se jich na různé věci a dávat se s nimi do řeči.
  • Buďte připravení mluvit s lidmi. Když si s vámi někdo bude chtít povídat, chovejte se přátelsky.
  • Měli byste svoji otevřenost dávat najevo tím, že se otočíte k ostatním lidem, když s nimi budete mluvit, budete stát nebo sedět rovně (ale ne příliš toporně) a nebudete si překřižovat paže před tělem.
  • Všímejte si toho, jakým způsobem ostatní lidé projevují otevřenost. Snažte se dostat se do stejného rozpoložení a chovat se k nim stejně.
 3. 3
  Využívejte oči. Oči jsou nejen vaše okna do okolního světa, ale také okna do vaší duše. Když se budete dívat do knihy, do země, nebo budete hledět na strop, tato okna se rázem zavřou.
  • Dívejte se po okolí a nebojte se dívat se ostatním lidem do očí.
  • Měli byste se lidem dívat do očí, ale zároveň byste to neměli přehánět. Musíte vědět, kdy je dobré podívat se jinam a kdy se tomu druhému opět zadívat do očí – například když dořeknete větu, nebo když se budete chystat něco říct.
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, co svým tělem dáváte najevo. Všichni máme nějakou řeč těla a je důležité vědět, co jí dáváte lidem najevo. Bohužel lidé často řečí těla vyjadřují něco jiného, než co chtějí říct.
  • Když budete svým tělem lidem říkat „jsem zaneprázdněný,“ nebo „nech mě na pokoji“ a budete si například překřižovat ruce, nebo se budete vyhýbat očnímu kontaktu, nikdo se s vámi nebude chtít bavit. Lidé si všímají vaší řeči těla i podvědomě, takže byste si měli dávat pozor na to, co pomocí ní vyjadřujete.
  • Stůjte rovně a mějte otevřený postoj. Když se někomu budete dívat do očí, usmívejte se. Buďte uvolnění a přátelští a lidé s vámi budou chtít komunikovat.
  • Nepoužívejte telefon. Všichni musíme čas od času poslat nějakou zprávu, ale když si budete neustále kontrolovat telefon, nikdo se s vámi nebude chtít bavit. Pokud chcete vypadat přátelsky, musíte vypadat přístupně.
 5. 5
  Dávejte si pozor na gesta, která vyjadřují spokojenost se samotou. Je v pořádku cítit se nervózně, ale pokud se chcete socializovat a setkávat se s lidmi, měli byste si dát pozor na to, abyste nevyjadřovali žádné negativní emoce. Když budete věnovat pozornost tomu, co říká vaše tělo, můžete se vyhnout tomu, že si kolem sebe budete stavět bariéry.
  • Nedotýkejte se rukama obličeje, hlavně si nezakrývejte ústa. Pokud máte drink a držíte si ho u úst, lidé si budou myslet, že nemáte zájem si s nimi povídat.
  • Metronomická gesta, jako je poklepávání nohama, nebo nervózní klepání rukou o stůl značí netrpělivost nebo znuděnost, takže si lidé budou myslet, že nemáte čas si s nimi povídat, nebo že nemáte zájem o rozhovor.
  • Nekřižte si ruce před tělem – mohli byste působit chladným a odměřeným dojmem.
  • Další nervózní gesta, například otrhávání nehtové kůžičky, nebo kousání nehtů, také způsobí, že si lidé budou myslet, že jste znudění, nebo zamyšlení.
 6. 6
  Oslovujte ostatní lidi. Pokud lidé neoslovují vás, proč byste nemohli oslovovat vy je? Když budete aktivně vyhledávat interakce s jinými lidmi, budete působit přístupně a přátelsky.
  • Buďte otevření. Lidé často neoslovují ostatní lidi proto, že je odsuzují, což je u nich často obranným mechanismem. Naučte se vážit si ostatních lidí a věřte tomu, že si můžete skvěle popovídat s kýmkoli.
  • Mluvte s lidmi o čemkoli. Nikdo nemá rád lidi, kteří jen tak prázdně melou, ale když se s někým budete chtít dát do řeči, je důležitější, že to skutečně uděláte, než že si vyberete vhodné téma. Nemusíte se zabývat tím, zda řeknete vše správně. Soustřeďte se na to, abyste mluvili přátelsky a zřetelně a mluvte o věcech, které vám připadají zajímavé.
  • Pokud jste někde, kde nikoho neznáte, čím déle budete o samotě, tím hůře se budete cítit. Naučte se mluvit s cizími lidmi, abyste tento začarovaný kruh narušili.
 7. 7
  Začněte řešit své hlubší problémy. Pokud chcete vypadat přístupně, musíte se mezi lidmi cítit dobře. Pokud se ve společnosti cítíte úzkostlivě, měli byste se své úzkosti zbavit.
  • Promluvte si o tom se svými přáteli. Někdy lidem pomůže své pocity dostat ven a díky tomu lépe porozumí sami sobě.
  • Najděte někoho, komu důvěřujete a zeptejte se ho, jak byste měli překonat svoji úzkost. Možná máte kamaráda, kterému se podařilo tento problém překonat a který vám může pomoci dosáhnout stejného úspěchu.
  • Vyhledávejte společenské události. Jediným způsobem, jak se zbavit sociální úzkosti, je aktivně vyhledávat situace, ve kterých budete muset překonat sami sebe. Můžete si každý den stanovit za cíl, že si popovídáte s jedním cizím člověkem v kavárně, nebo se dáte do řeči s někým, kdo vám připadá přitažlivý.
  • Vyhledejte profesionální pomoc. Pokud máte pocit, že sami nedokážete zdokonalit své společenské dovednosti, není nic špatného na tom vyhledat odbornou pomoc – měli byste a sebe být pyšní. Každý někdy potřebuje s něčím pomoci a zkušený psycholog vám může poradit, jak se své úzkosti zbavit.
  Reklama

Tipy

 • Neměli byste se ihned otočit pryč, když se na vás někdo podívá. Podívejte se mu do očí a potom se na chvíli zadívejte jinam. Budete díky tomu lidem připadat zajímavější.
 • Ve společenských situacích se snažte lidem nabídnout pomoc. Někdy vám konkrétní úkol pomůže soustředit se lépe, než kdybyste jen stáli na místě a cítili se nepříjemně. Jde o skvělý způsob, jak se seznamovat s lidmi, aniž byste museli mít pocit, že nevíte, co máte dělat. Můžete lidem například pomáhat s vařením nebo úklidem po vaření, můžete se starat o hudbu atd. Zároveň se ovšem nesoustřeďte příliš na svůj úkol a naučte se zároveň mluvit.
 • Pokud jste na jednom místě s někým, kdo se vám líbí, dávejte si pozor, abyste nepůsobili příliš horlivě. Snažte se komunikovat i s ostatními lidmi.
 • Kromě řeči těla byste si měli hlídat i další aspekty svého vzhledu. Když si obléknete něco barevného a jemného na dotek (samet, kašmír, angora, nebo manšestr), budete působit přístupněji.
 • Měli byste zaujmout postoj vhodný pro rozhovor. Pokud stojíte, ale všichni ostatní sedí (nebo naopak), lidé si s vámi nebudou chtít povídat. Pokud si chcete s někým popovídat, měli byste se nastavit tak, aby to pro vás bylo pohodlné.
 • Když si budete s někým povídat, nevytáčejte se hlavou pryč od něj. Vzbudili byste tím špatný dojem – dívejte se mu raději do očí.
 • Četba novin, hry na telefonu, nebo poslech hudby se sluchátky vám zkrátí čas při nudném dojíždění vlakem, ale pokud chcete působit přátelsky a otevřeně, měli byste se těmto věcem vyhnout.


Reklama

Reference

 1. VideoJug.com Video znázorňující, jak působit přístupněji.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 436 krát
Stránka byla zobrazena 4 436 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama