Tento druh vlasů se výrazně kroutí a má tendence k vysychání, takže není snadné je nechat narůst do délky. Když o ně ovšem budete správně pečovat, budete mít velkou šanci, že se vám podaří dosáhnout krásně dlouhých vlasů.

Metoda 1 ze 2:
Jak udržet vlasy zdravé

 1. 1
  Dodávejte vlasům vlhkost. Tento krok je ze všeho nejdůležitější. Protože jsou afroamerické vlasy kudrnaté, olej z pokožky hlavy se nedostane až ke konečkům. Budete se tedy muset dobře starat o poškozené a vysušené části vlasů.
  • Při každém mytí používejte kondicionér. Najděte si kondicionér na suché, poškozené a lámavé vlasy. Naneste ho na vlasy a nechejte ho asi 2-3 minuty působit.
  • Každé dva týdny používejte hloubkový kondicionér nebo olej a nechejte ho na vlasech alespoň 20 minut.
  • Vyrobte si vlastní hloubkový kondicionér. Zní to sice zvláštně, ale majonéza funguje jako skvělý kondicionér na vlasy. Vetřete si ji do vlasů a nechejte ji asi 15 minut působit. Potom si vlasy umyjte šamponem a kondicionérem. Majonézu si do vlasů dávejte každý týden.
  • Kupte si kondicionér, který se z vlasů nevymývá. Tento kondicionér se vetře do vlhkých vlasů ve sprše a nemusí se vymývat. Zajistí, že se vaše vlasy nebudou mastit a zůstanou vyživené. Můžete ho používat po každém mytí vlasů, nebo třeba jen jednou týdně.
 2. 2
  Používejte oleje. Protože přirozené oleje pokožky hlavy vaše vlasy nevyživí, používejte různé přírodní oleje. Nepoužívejte ovšem žádné minerální oleje.
  • Zkuste ricinový olej. Tento olej se již stovky let používá pro zjemnění vlasů a zrychlení růstu. Natřete si olej do dlaní a prohrábněte si vlasy, aby se vám do nich dostal. [1]
  • Levandulový olej krásně voní po levanduli a zrychluje růst vlasů až o 44%. Používejte ho na suché nebo mokré vlasy spolu s dalšími přírodními oleji. [2]
  • Marocký olej je novým typem přírodního oleje, který je oblíbený díky tomu, že intenzivně hydratuje vlasy a rozplétá zamotané pramínky. Bývá sice drahý, ale recenze potvrzují, že je skutečně kvalitní. Pokud se vám nechce platit za něj spoustu peněz, zkuste si v drogerii najít nějakou jeho imitaci. [3]
 3. 3
  V případě potřeby si vlasy zastřihávejte. Přestože se snažíte vlasy nechat vyrůst, roztřepené konečky mohou přirozený růst vlasů zpomalovat. Měli byste si nechávat stříhat konečky vždy když je budete mít roztřepené, abyste měli vlasy stále v dokonalém stavu. Nestříhejte si ovšem více, než poškozené konečky vlasů.
 4. 4
  Berte vitamíny, které podporují růst vlasů. Existuje spousta potravinových doplňků a minerálů, které vám pomohou dosáhnout rychlejšího růst vlasů.
  • Biotin je nejlepším vitamínem pro růst vlasů. Seženete ho v lékárně, nebo na internetu. Pomáhá obnovovat buňky ve vlasech a podporuje rychlejší růst.
  • Vitamín B6 skvěle funguje pro růst vlasů, protože blokuje testosteronové receptory v koříncích vlasů. Když máte ve vlasech příliš mnoho testosteronu, vlasy začnou vypadávat a rostou pomaleji. Tento vitamín testosteron blokuje, takže vám díky němu vlasy porostou rychleji. [4]
 5. 5
  Chraňte si konečky vlasů. Konečky vlasů jsou lámavé a většinou nejvíce poškozené (protože mají nejméně přírodních olejů). Když budete mít vlasy stále rozpuštěné, budou se vám více lámat, takže si je čas od času učešte do culíku.
  • Když budete mít vlasy v drdolu, nic se vám s nimi nestane. Neměli byste ale používat gumové gumičky, protože by vám mohly vlasy při sundávání účesu zlámat.
  • Zapleťte si vlasy do copu. Když budete mít vlasy v copu, vyhnete se poškození konečků. Můžete si vybrat z nepřeberného množství různých copů, ale neměli byste používat gumové gumičky, abyste si vlasy neponičili.
 6. 6
  Kdykoli to bude možné, mějte vlasy zakryté. Pokud chcete, aby si vaše vlasy zachovaly živiny, které jim dodáváte pomocí kondicionérů a olejů, noste je pod šátkem nebo pod čepicí. Nemusíte to dělat neustále, ale měli byste se snažit si je zakrývat alespoň na noc.
  • Používejte saténové šátky, které neabsorbují oleje tak jako bavlna a další syntetická vlákna.
  • Spěte na saténových povlacích na polštář, aby se vám olej z vlasů v noci nevsákl do polštáře. [5]
 7. 7
  Zkuste proteinovou péči. Existují produkty, které vlasům dodávají proteiny a spravují části vlasových vláken, které jsou poškozené nebo zlámané. Nevyživí vaše vlasy sice napořád, ale mohou vám pomoci si postupem času vypěstovat zdravější vlasy. Zeptejte se na tyto produkty v kadeřnickém salonu, nebo si je kupte na internetu.
  • Proteinové produkty mají nejlepší účinky na poškozené nebo barvené vlasy, ale můžete je použít i na přirozené vlasy.
  • Vždy si přečtěte informace na obalu. Pokud není mezi pěti prvními ingrediencemi nějaký živočišný nebo rostlinný protein, pravděpodobně vám daný produkt moc nepomůže.
  • U vlasových produktů nejsou rozdíly mezi živočišnými a rostlinnými proteiny. [6]
 8. 8
  Jezte zdravě. Určité potraviny vám mohou pomoci dosáhnout zdravějších a delších vlasů, protože vyživují pokožku hlavy. Jezte těchto potravin více a budete mít dlouhé a silné vlasy.
  • Losos, avokáda a dýňová semínka obsahují spoustu bílkovin a omega-3 mastných kyselin, které dodají vašim vlasům zdraví.
  • Špenát, vejce, řecký jogurt a čočka jsou také skvělými zdroji bílkovin, které vaše vlasy vyživí.
  • Borůvky jsou zdrojem vitamínu C, který je pro silné vlasy také důležitý. Pokud máte málo vitamínu C, vlasy se vám budou lámat. [7]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Vyhýbejte se poškození

 1. 1
  Nepoužívejte stylingové nástroje využívající horko. Vysoké teploty mohou vlasy spálit a vysušit a zvyšují riziko lámání. Pokud musíte tyto nástroje používat, snažte se to nedělat častěji než jednou týdně. .
  • Nechávejte si vlasy uschnout přirozeně. Horký vzduch z fénů vlasy může vážně poškodit.
  • Nepoužívejte žehličky na vlasy a kulmy. Tyto nástroje se zahřívají až na 200 stupňů, takže vám mohou doslova spálit vlasy.
 2. 2
  Nebarvěte si vlasy. Chemikálie v barvách na vlasy jsou hlavní příčinou poškození vlasů. Když si budete vlasy barvit příliš často, poškodíte si celá vlasová vlákna. Pokud je to možné, nebarvěte si vlasy vůbec. Pokud si vlasy skutečně chcete barvit, dělejte to maximálně jednou za tři měsíce.
 3. 3
  Nenechávejte si vlasy chemicky narovnávat. Pokud chodíte na chemické narovnávání vlasů, jistě víte, jak moc je to poškozuje. Je sice lákavé to dělat často, abyste měli stále rovné vlasy, ale snažte se tyto procedury nepodstupovat příliš často.
  • Když nebudete chodit na narovnávání vlasů častěji než jednou za tři měsíce, vlasy vám porostou rychleji.
  • Zkuste si vlasy přestat narovnávat a nosit je přirozeně vlnité. Nejen že budete mít jiný účes, ale vlasy vám porostou rychleji a budou zdravější.
 4. 4
  Vyhýbejte se stresu. Stres má nepříznivý vliv na růst vlasů a jejich hustotu, takže se snažte vyhýbat se stresu. Vyhýbejte se všemu, co vás stresuje a začněte častěji relaxovat.
 5. 5
  Chovejte se k vlasům jemně. Každodenní činnosti mohou sice péči o vlasy znesnadnit, ale snažte se nečesat si je příliš hrubě a pečovat o ně co nejjemněji.
  • Češte si vlasy opatrně. Pomůže vám to vyhnout se zbytečnému lámání. Češte se vždy od kořínků ke konečkům.
  • Používejte řídký hřeben, nebo kartáč z přírodních vláken. Nepoužívejte kartáče s kuličkami na konci štětin, protože by se vám kuličky mohly dostat do vlasů a poškodit je.
 6. 6
  Nepoužívejte prameny umělých vlasů a nečešte si příliš těsné copy. Když budete do vlasů často lepit prameny umělých vlasů a budete si česat těsné copy a drdoly, zatížíte tím vlasy a budou se vám lámat už od kořínků.
  • Umělé vlasy mohou poškodit vlasové kořínky, takže pokud chcete, aby vám vlasy vyrostly, nepoužívejte je.
  • Zaplétání vlasů do volných copů předchází jejich lámání, ale když si budete zaplétat těsné copánky u hlavy, poničíte si vlasy už u kořínků. Češte si vždy jen volné copy. [8]
  Reklama

Tipy

 • Když budete pít hodně vody, vlasy vám porostou rychleji.
 • Když si budete vlasy narovnávat, zničíte si je a budete je mít slabé a lámavé.
 • Buďte trpěliví. Vlasy rostou v průměru o 1 cm za měsíc, takže bude trvat mnoho měsíců, než vám dorostou do požadované délky.
 • Pročesávejte si vlhké vlasy s kondicionérem. Kondicionér se tak dostane do všech vlasů a vlasy se vám nebudou lámat.
 • Každou noc si vlasy zabalte do šátku, aby se vám v posteli neponičily.
 • Používejte ochranné spreje proti horku, které vám vlasy ochrání před spálením.
 • Olej dávejte pouze na vlhké vlasy. Když ho budete dávat na suché vlasy, vlhkost se do nich nedostane.
 • Volné copy vám pomohou v zimě vlasy trochu uvolnit a ochránit je před vysycháním.
 • Chemické narovnávání vlasů vlasy oslabuje, protože ničí proteinové vazby uvnitř vláken. Pokud chcete mít zdravé vlasy a ušetřit spoustu peněz, nenechávejte si je narovnávat.Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 959 krát
Stránka byla zobrazena 2 959 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama