Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozhodli-li jste se pořídit si jako nového mazlíčka gekončíka nočního, existuje několik věcí, které byste měli vědět před tím, než si koupíte a budete se starat o svého nového plazího kamaráda. I "hotové sety" obvykle potřebují vylepšit, protože v obvyklých zverimexech je běžné nevhodné použití písku nebo jasné osvětlení. Gekončíci noční možná mají reputaci nenáročných mazlíčků, ale měli byste si uvědomit, že žijí mnoho let a potřebují patřičně kontrolované prostředí a stravování.

Část 1 ze 3:
Příprava prostoru k životu

 1. 1
  Kupte 38–76 litrové terárium s průhledným víkem. Pro ubytování gekončíka si ve zverimexu pořiďte skleněnou nebo plastovou nádobu včetně bezpečně upevněného průhledného víka. Zajištěné víko je důležité, především máte-li kočky. Prodávají se jako akvária, vivária nebo terária. Jestli pro gekončíka už domov máte, pročtěte si tuto část, abyste se ujistili, že odpovídá jeho potřebám. Terárium by mělo být větší na šířku než na výšku, protože gekončíci jsou suchozemští.
  • Můžete také koupit terárium s posuvnými dveřmi místo víka. S takovým terárium by bylo snazší se ke gekončíkovi dostat.
  • Do 76 litrového terária se pohodlně vejdou tři gekončíci. Doporučuje se nemít v jednom teráriu více než jednoho samce, protože by spolu mohli bojovat.[1] Neměli byste spolu chovat samce a samici, nechcete-li je rozmnožovat.
 2. 2
  Vystelte nádobu jednolitým materiálem, ne kousky. Pokryjte spodek nádoby speciální "dlaždicí pro plazy," plochými kamennými dlaždicemi nebo umělou trávou. Další možností je koberec pro plazy, ale gekončíkovi drápy a zuby by se do něj mohly zachytit a cvrčci by se pod něj mohli dostat. Místo toho můžete použít papírové utěrky nebo noviny, ale připravte se na to, že je budete pravidelně vyměňovat, protože se špiní nebo rozpadají. Cvrčci se mohou dostat i pod ně. Nikdy nepoužívejte písek, piliny nebo jiné materiály, které mohou vytvořit prach nebo částečky, protože pokud by je gekončík snědl, mohou zapříčinit vážné zdravotní problémy.[2] [3]
  • Použijete-li kámen nebo jinou těžkou podložku, zvažte, že mezi ní a dno nádoby dáte několik vrstev papírových utěrek nebo hrst suchého substrátu, abyste snížili možnost rozbití nebo rozlomení. Další možností je písek, ale ujistěte se, že se k němu gekončík nedostane.
  • Nikdy nepoužívejte třísky cedrového nebo jiného pryskyřičného dřeva, protože by mohly být pro gekončíky jedovaté. Také se stalo, že gekončíkům prorazily jícen.
 3. 3
  Terárium zahřejte. Použijte topnou podložku určenou speciálně pro plazí terária nebo "topné těleso pod teráriem," abyste ho zahřáli na teplotu 23.3–26.7ºC. Na každou stranu terária dejte teploměry, abyste teplotu mohli sledovat. V noci by teplota neměla klesnout pod 21ºC.[4]
 4. 4
  Vytvořte ještě teplejší místo určené pro vyhřívání. Použijte infračervenou nebo červenou tepelnou lampu abyste na jedné straně terária měli 29.4–32.2ºC. Gekončíci potřebují takto horké místo pro řádné strávení svého jídla, a aby mohli pohybem mezi teplejšími a studenějšími oblastmi terária upravit svoji tělesnou teplotu.[5]
  • Nepoužívejte tepelnou lampu s bílým světlem, protože by rušila gekončíkův denní režim.
  • Nenechte teplotu vystoupat nad 34.4ºC.
 5. 5
  Poskytněte denní/noční světelný cyklus. Gekončíci jsou aktivní za soumraku, což znamená, že jsou nejaktivnější během svítání a stmívání, ale i tak jsou adaptováni k životu v oblastech se 14 hodinami slunečního svitu denně, nebo v zimě 12 hodinami. Nejjednodušším způsobem jak takové prostředí poskytnout je pomocí světla nad teráriem s automatickým časovačem, který je dostupný ve zverimexech, ale můžete světlo zapínat a vypínat také ručně. Na rozdíl od mnoha plazů, upřednostňují gekončíci obyčejnou noční žárovku před speciálním zdrojem UV světla.
  • Použijte žárovku s malým výkonem nebo energeticky úspornou žárovku, abyste předešli přehřátí prostoru.
 6. 6
  Přidejte do terária tři úkryty. Pořiďte ve zverimexu kamenné jeskyňky, klády nebo jiné plazí úkryty, pod které se ještěrka bude moci schovat. Nebo tyto úkryty vyrobte sami z hladce vypískovaných PVC trubek nebo jiných materiálů, ale vyhněte se předmětům, které byly venku a objektům s ostrými hranami. Abyste uspokojili gekončíkovy potřeby, umístěte úkryty na tři různá místa:[6]
  • Umístěte jeden úkryt na chladnější stranu terária a dávejte pod něj vlhké papírové utěrky nebo rašelinu. Tomu se říká "vlhká skrýš," a podlahu zde budete muset pravidelně zavlhčovat, aby se gekončík mohl snadno svlékat. (Kvůli rychlejšímu vypařování se nedoporučuje mít ji na horké straně.[7] )
  • Umístěte druhý úkryt na chladnější stranu terária, ale nechte ho suchý.
  • Umístěte třetí úkryt na teplejší stranu terária a nechte ho suchý.
 7. 7
  Gekončíka si pořiďte z důvěryhodného zdroje. Je-li to možné, sežeňte si ho u ověřeného chovatele, nebo ve zverimexu se zdravými, dobře opečovávanými zvířaty. Vyberte si zvíře s jasnýma, čistýma očima a tlustým ocasem. Chybějící prsty nebo tvrdý povrch těla okolo úst mohou značit nemoc.
  • Vlastníte-li gekončíka, který vypadá nemocný, nenechte ho rozmnožovat. Mohl by mít nezdravého potomka.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Krmení a pravidelná péče

 1. 1
  Poskytněte mělkou nádobu na vodu. Široká, mělká mísa na vodu je nejlepší, aby se gekončík mohl napít a koupat bez rizika, že se utopí. Mějte ji na chladné straně terária. Plňte a čistěte ji, když je třeba, obvykle každý druhý den.
 2. 2
  Kupte samostatnou nádobu živého hmyzu. Živí cvrčci a moučné červy jsou nejčastějším zdrojem obživy pro gekončíky chované jako mazlíčky, ale můžete namísto nich použít šváby argentinské ze zverimexu.[8] Dalšími možnostmi jsou červy čilských můr a larvy housenek, ale vzhledem k vysokému objemu tuku byste je měli spíš než jako hlavní jídlo používat jako občasný přídavek pro rozličnost stravy. Protože gekončíci snědí mrtvý hmyz jen málokdy, budete potřebovat plastovou nádobu s dírami ve víku, abyste hmyz udrželi při životě. Můžete si ji kdykoliv, když budete potřebovat koupit ve zverimexu, nebo se starat o větší nádobu s dostatečným množstvím hmyzu pro rozmnožování.
  • Používáte-li cvrčky, dejte do nádoby karton od vajíček.
  • Abyste vytvořili bezpečnou a lákavou potravu, měl by být hmyz o něco menší než gekončíkova hlava.
  • Pokud budete moučné červy držet krátkodobě, mějte je v lednici. Rozmnožujete-li je, nechte je při pokojové teplotě, aby se někteří proměnili v brouky.
 3. 3
  Přidejte ke hmyzu vitamíny. Kupte "vápník s vitamínem D3" v prášku a vitaminový prášek pro plazy, často nazývaný "zásyp." Předtím, než gekončíkovi hmyz poskytnete, dejte ho do plastového sáčku s tímto práškem a třeste jím, než bude hmyz bílým práškem zcela pokrytý. Dávejte je gekončíkovi okamžitě, jak je popsáno níže.
  • Obvykle se při každém druhém krmení používá prášek s vápníkem a prášek s vitamíny při každém třetím krmení. To se může lišit na základě gekončíkova věku a stravy, takže byste se možná měli poradit s profesionálem.
 4. 4
  Přidejte ke hmyzu více živin. Dalším skvělým způsobem, jak gekončíkově stravě přidat živiny je hmyz "vykrmit". Použijte k tomu speciální výživu, nebo prostě 12-24 hodin předtím, než gekončíka budete krmit, dejte do nádoby s hmyzem ovoce, oves a/nebo zeleninu. Dobře se na to hodí mrkve a jablka.[9] [10] Rozhodnete-li se toto vyzkoušet, udělejte to spolu se zásypem popsaným výše, ne jako jeho náhradu.
 5. 5
  Gekončíka krmte každý nebo každý druhý den. Gekončíci noční mladší než čtyři měsíce potřebují krmit denně, ale starší gekončíky krmte každý druhý den.[11] Obecně řečeno, každý gekončík by měl mít dostatekt jídla pokud bude jíst 10-15 minut nebo asi 4-6 cvrčků.[12] Po 15-20 minutách vyjměte veškerý hmyz z terária, protože by mohl gekončíka napadnout a poškodit jeho pokožku, nebo by mohl sníst jeho výkaly.
  • Jí-li váš gekončík pomalu, nebo zdá-li se vám obézní, přečtete si část o zdravotních problémech.
 6. 6
  Terárium pravidelně čistěte. Denně z gekončíkova terária odstraňujte výkaly, mrtvý hmyz a další odpad, abyste snížili riziko nemoci a přilákání nebezpečného hmyzu. Asi jednou týdně vše omyjte teplou mýdlovou vodou a mýdlo předtím, než se gekončík do terária vrátí, vypláchněte. Měňte substrát, když začne mít patrný zápach, obvykle jednou za šest měsíců.
  • Používáte-li drcené dlaždice nebo podobný ne jednorázový substrát, prostě ho až si všimnete zápachu, dočasně z terária vyndejte, a umyjte podlahu pod ním.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Udržování gekončíka nočního v bezpečí a zdraví

 1. 1
  Naučte se jak bezpečně zacházet s gekončíkem nočním. Abyste předešli rozšíření nemoci na vás nebo na zvíře, umyjte si ruce předtím, než budete s plazem zacházet v teplé mýdlové vodě. Nažeňte si gekončíka do ruky, nebo ho opatrně zvedněte za tělo a vložte si ho do dlaně, aby měl dostatečnou oporu.[13] Nikdy zvíře nezvedejte za ocas, protože ho může v reakci na predátory oddělit od těla.
  • Pokud se ocas odpojí, vyhoďte ho a denně terárium čistěte, abyste předešli infekci ve zbytku ocasu, než se zahojí a začne znovu narůstat.
  • Nekuřte v místnosti, kde je gekončík, především pak držíte-li ho v ruce.[14]
 2. 2
  Pochopte svlékání kůže. Gekončíci noční svlékají kůži asi jednou měsíčně, ač přesné načasování se s věkem mění. Kůže se zbarví došeda nebo dobíla den nebo dva předtím, než se začne svlékat. Když se stará kůže úspěšně svleče -gekončík ji pak obvykle sní-, jedná se o bezpečný proces a nic, čeho byste se měli obávat.
  • Pokud se kůže zachytí okolo prstů, opatrně ji odstraňte pomocí navlhčené vatové tyčinky. Gekončíkovi se to nejspíš líbit nebude, ale kdybyste ji tak nechali, o prst by pravděpodobně přišel.
  • Pokud se stará kůže zachytí na jiných částech gekončíka, bývá nejlepší ji tam nechat, není-li to okolo očí, protože to by mohlo způsobit problémy s očima. Postříkejte trochou vody stěny terária, abyste udrželi vzduch vlhký, ale nestříkejte přímo na gekončíka.
 3. 3
  Hlídejte příznaky dehydratace. Pokud udržíte "vlhkou skrýš" zavlaženou, jak bylo popsáno výše, budou dospělí gekončíci obvykle schopni vlhkost své pokožky regulovat sami. Pokud ale gekončíkovi zapadnou oči, bude mít zácpu, nebo bude-li pomalu sundávat kůži (stará, bílá kůže se bude lepit na novou), může mít vážný zdravotní problém. Můžete zvážit trochu jeho pokožku každý nebo každý druhý den zavlažit, ale měli byste vědět, že přílišná vlhkost může způsobit nebezpečné zdravotní problémy.[15] [16] Mohlo by být bezpečnější vzít gekončíka k veterinářovi nebo do vivária.
  • Gekončíci noční mladší než měsíc mohou při zavlažení "kričet", to ale není znak újmy.[17]
 4. 4
  Chraňte gekončíka před příliš vlhkými podmínkami. Na druhou stranu, je-li v oblasti kde gekončíka máte velmi vlhký vzduch, zvažte pořízení vlhkoměru, kterým budete sledovat vlhkost v teráriu. Pokud stoupne nad 40%, nasměřujte nad terárium větrák a vyměňte nádobu s vodou za menší.[18]
 5. 5
  Je-li gekončík obézní, snižte přísun jídla. Gekončíci noční si skladují tuk v ocasu, takže by měl vypadat široce a tlustě. Je-li ale gekončíkův ocas širší než tělo a/nebo se zásoby tuku nahromadily okolo končetin, snižte množství jídla během krmení.[19]
 6. 6
  S jinými problémy vezměte zvíře k veterináři. Vyhledejte okamžitou veterinářskou pomoc, nereaguje-li ještěrka na dotek nebo potravu, nebo všimnete-li si cukáni, zhubnutí v oblasti ocasu, krvácení nebo jiných vážných zdravotních problémů. Poraďte se během 24 hodin s veterinářem, všimnete-li si průjmu, zácpy, hromadění ztvrdlého povrchu nebo tmavé, přebarvené špičky končetiny nebo ocasu.[20] Změny v chování co se týče preferovaného jídla a doby spánku se můžou objevit přirozeně s věkem, ale stále se doporučuje poradit se s veterinářem nebo odborníkem na plazy.
  Reklama

Tipy

 • Dobře opečovávaný gekončík často žije 15 až 20 let a někdy se dožije dokonce 30 let.[21] Buďte si naprosto jistí, že se můžete tak dlouho o mazlíčka starat.
 • Rostliny nejsou v teráriu pro gekončíka nutné, ale mohou sloužit jako dekorace a přístřeší. Vzhledem k tomu, že některé rostliny jsou pro gekončíky jedovaté, si o rostlině vždy najděte informace na internetu nebo se poraďte se specialistou na plazy.
 • Gekončíci jsou aktivní za soumraku; to znamená, že jsou nejaktivnější během šera (tj. soumrak a svítání). Nejsou aktivní v noci jako spousta jiných gekonů. [22]
 • Jak bylo vysvětleno výše, písek je nebezpečný, především pro čerstvě vylíhlá mláďata! Máte-li dospělého gekončíka, který přišel do terária s pískem, můžete riziko snížit tím, že písek smícháte s tlejícím listím.
 • Zavíječem voskovým nebo moučnými červy krmte jen 2-3 krát za týden, pokud jimi budete krmit častěji, pak se tato potrava nestráví pořádně.

Reklama

Varování

 • Hlasité zvuky mohou ještěrky stresovat.
 • Vyndejte nesnězený hmyz z terária, protože by ještěrku mohl napadnout.
 • Nikdy nezahřívejte terárium horkými kameny nebo kamennými ohřívači. Gekončík by se mohl pokusit se na nich vyhřívat a popálil by se.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 79 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 498 krát
Stránka byla zobrazena 7 498 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama