Jak pečovat o kozu

V tomto článku:Vytvoření bezpečného prostředíKrmení a pěstěníPéče o zdraví vaší kozy

V tomto článku se dozvíte, jaké hračky by se mohly líbit vaší koze, jaké krmení je pro ni nejlepší, jaké přístřešky jsou pro ni nejvhodnější a pár dalších věcí. Jestliže budete mít nějaké další dotazy, pošlete je na diskusní stránku, anebo přidejte sem.

1
Vytvoření bezpečného prostředí

 1. 1
  Udělejte jí vhodnou ohradu. Vaše koza by měla mít dostatečně vysokou ohradu, aby vám neutekla a aby ji zároveň ochránila před nebezpečím zvenčí. Vhodná výška je kolem 150 cm.
 2. 2
  Pořiďte své koze vhodný přístřešek. Kozy mohou žít jak v malém chlévě, tak i ve velké psí boudě. Přístřešek by měl být vzdušný, ale bez průvanu. Ležení by mělo být ze slámy. Betonová podlaha je sice drahá, ale výhodou je její snadná údržba.

2
Krmení a pěstění

 1. 1
  Vhodné krmení. Zdravé krmení pro kozu se skládá ze sena obohaceného o oves, otruby a ječmen. Dejte jí krmení do voděodolných nádob. Nádoby rovněž ochrání krmení před plísněmi a hmyzem. Krmení, ponechané jen tak na podlaze, se znehodnotí a může vaší koze způsobit zdravotní problémy.
 2. 2
  Poskytněte své koze neomezený přístup k vodě a opatřete ji na lízání solnou hroudu, obohacenou o selen. Jestliže žijete v oblasti s nízkým obsahem selenu (nízký obsah selenu v půdě, a proto následně i v seně), je dobré požádat veterináře, aby ji jednou ročně dal injekci, obsahující selen a vitamin E. Tyto látky jsou mimořádně důležité pro svaly, kosti a reprodukční zdraví vaší kozy.
  • Selen a vitamin E jsou obzvláště důležité pro březí samice (podané asi měsíc před vrhem kůzlat), protože napomáhají správnému vývoji srdce a svalů mláďat v děloze, a rovněž slouží jako prevence proti komplikacím při porodu.
 3. 3
  Nedávejte vaší koze krmení, které by ji mohlo způsobit zdravotní potíže. Pro kozy jsou škodlivé okrasné květiny, zvláště z rodu rododendronových. Tyto mohou způsobit těžké poruchy trávení, včetně zvracení a průjmu. Pokud by vaše koza spořádala velké množství těchto rostlin a vy nevyhledáte odbornou pomoc, může to mít pro ni smrtelné následky. Buďte ve střehu, když „přející“ sousedé dají přes plot vaší koze pamlsek, který by mohl obsahovat rostliny z čeledi rododendronových. Stává se to častěji, než byste mysleli.
 4. 4
  Pravidelně pečujte o její zevnějšek. Kompletní pěstění sestává z dlouhé koupele a následného kartáčování.
  • Jestliže máte děti, můžete jim dovolit kartáčovat. Děti to milují. Nikdy však tuto činnost nenechávejte bez dozoru.
 5. 5
  Zkracujte koze kopýtka. Tahle činnost vám nedá moc námahy a je dobré dělat ji pravidelně jednou měsíčně. Jestliže nechcete, aby se ji kopýtka ohýbala, lámala nebo infikovala, zkracujte je jednou za měsíc.

3
Péče o zdraví vaší kozy

 1. 1
  Dbejte na to, aby měla vaše koza dostatek pohybu. Kozy milují lezení, takže jí pořiďte něco na lezení (třeba velké balvany). Taktéž by ji mohla potěšit houpačka, kde by si mohla trénovat rovnováhu a lézt nahoru a dolů.
 2. 2
  Pravidelně ji odčervujte. Většina koz je velmi citlivá na vnitřní parazity a měla by být odčervována pravidelně. Běžné parazity, ohrožující kozy, nazýváme strongyli (odsávají krev), měchovci a další druhy zvané kokcidie. V závislosti na prostředí, mohou tito paraziti způsobit úbytek váhy, řídnutí srsti, reprodukční selhání a další.
  • Kůzlata jsou poprvé odčervována mezi 6-8 týdnem života. Je k dostání několik druhů odčervovacích přípravků. O vhodném druhu pro vaši kozu a o jeho použití se poraďte s veterinářem.
  • Většina odčervovacích přípravků nemá účinek na kokcidie, které mohou být zhoubné pro kůzlata nebo starší kozy s oslabeným imunitním systémem. Je k dostání několik produktů vhodných k léčbě kokcidiózy. O vhodném přípravku pro vaši kozu, se rovněž poraďte s veterinářem. Mezi příznaky nemoci patří úbytek váhy, letargie, nechutenství, průjem.
  • Jestliže se ve vašem stádu vyskytnou někteří z těchto parazitů, měl by veterinář provést vyšetření vzorků stolice od různých koz. Vyšetření přítomnost parazitů definitivně potvrdí a veterinář tak bude schopen navrhnout vhodnou léčbu.
 3. 3
  Zabezpečte jí potřebné očkování. U všech koz by mělo být jednou ročně provedeno očkování zahrnující rovněž tetanus.
  • Kůzlata by měla být očkována ve věku 6-8 týdnů, přeočkována za 4 týdny. Očkování se poté opakuje jednou ročně.
 4. 4
  Dejte pozor na nadýmání. Pokud koze dáte v krmení příliš mnoho šťavnaté zelené potravy, může to u ní způsobit nadýmání. Pokud by zůstalo bez odborné pomoci, mohlo být pro ni smrtelné.

Tipy

 • Ujistěte se, že petlice na ohradě je zvenčí!
 • Kozy milují lezení a skákání, takže jim do ohrady umístěte pár velkých balvanů, aby mohly na ně skákat.
 • Jestliže nevíte, jak zkrátit kopýtka, vezměte svou kozu k veterináři, aby to udělal sám, nebo vám to ukázal.
 • Jestliže dáváte přednost bezrohým kozám, doporučovaný věk pro odstranění rohů je asi jeden týden. Dospělé kozy by měly být odrohovány veterinářem.
  • Další informace o chovu koz naleznete na početných internetových stránkách.

Varování

 • Některé z těchto informací se nemusí vztahovat na vaši kozu. Záleží na tom, jaké plemeno kozy vlastníte. Vždy si přečtěte příslušné informace a poraďte se s chovatelem.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Mazlíčci a Zvířata

V jiných jazycích:

English: Care for a Goat, Français: prendre soin d’une chèvre, Español: cuidar una cabra, Deutsch: Eine Ziege pflegen, Português: Cuidar de um Bode, Italiano: Prendersi Cura di una Capra, Русский: ухаживать за козой, 中文: 养山羊, Bahasa Indonesia: Merawat Kambing, हिन्दी: एक बकरी की देखभाल करें, Nederlands: Een geit verzorgen, ไทย: เลี้ยงแพะ, العربية: الاعتناء بالماعز, Tiếng Việt: Chăm sóc Dê

Stránka byla zobrazena 3 374 krát.
Byl tento článek přesný?