Stáhnout PDF Stáhnout PDF

I když se mnoho lidí snaží dosáhnout bohatých vlnitých vlasů všemožným kulmováním, natáčkami a trvalou, mnoho přírodně kudrnatých lidí své kučery proklíná. Lokýnky je totiž poměrně obtížné učesat – po ránu jsou jako zdivočelé, ve vlhkém počasí se okamžitě zkroutí a jsou náchylné ke krepatění. Nicméně se správně zvoleným sestřihem, péčí a technikami česání můžete mít nádherné hladké vlny. Najít to, co nejlépe zabírá právě na vaši hřívu, vyžaduje trochu experimentování a trpělivosti, ale brzy se naučíte maximálně využít svých od přírody nádherných vlasů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Péče o kudrnaté vlasy

 1. 1
  Používejte ten správný šampon a kondicionér. Kudrnaté vlasy mají sklon k vysušování a poletování, je proto důležité volit přípravky, které vlasy nebudou poškozovat. Používejte hydratační šampon a kondicionér bez obsahu sulfátů.
  • Vyhýbejte se také silikonu, který může bránit tomu, aby se hydratace dostávala rovnou do vlasu.
  • Některé šampony a kondicionéry jsou speciálně navržené pro kudrnaté vlasy. Nemusíte nutně používat jeden z nich, ale rozhodně stojí za to, jim dát šanci a přesvědčit se, zda třeba právě pro vaše lokny nebudou prospěšné.
  • Kondicionér, který není třeba smývat, se pro kudrnaté vlasy velmi hodí, protože díky němu zůstanou lokny hydratované a hladké po celý den. Jinak se snažte kondicionér po použití nevymýt úplně, ale trochu ve vlasech ponechat.
  • Nepřehánějte to s množstvím. 1-2 oříšky šamponu a kondicionéru by měly úplně stačit.[1]
 2. 2
  Zkuste si hlavu mýt pouze kondicionérem. Šampon vlasy zbavuje přirozených olejů, které udržují kudrny zdravé a lesklé. Kondicionér není tolik agresivní a přitom má taky mírné čistící účinky. Myjte si vlasy pravidelně (tak často, jak potřebujete) a šampon používat pouze jednou týdně.[2]
 3. 3
  Poslední opláchnutí vlasů dělejte studenou vodou. Tohle je tajemství lesklých vlasů, bez stop krepatění: při mytí vlasů používejte tak studenou vodu, jakou maximálně dokážete snést. Horká voda povrch vlasů namáhá, zatímco studená drobné nerovnosti na povrchu uzavírá, takže lokny budou po uschnutí krásně zářivé.
  • Pokud je vám představa studené sprchy nepříjemná, můžete si místo toho vlasy opláchnout v umyvadle, aby vám studená voda nestékala po těle. Nebo si naopak ve sprše můžete vlasy chránit koupací čepicí, aby nepřišly do kontaktu s horkou vodou.
 4. 4
  Sušte si vlasy čistým tričkem, ne ručníkem. Budou pak méně rozcuchané a nepoškodíte je tolik, jako ručníkem.[3] Nakonec se předkloňte hlavou dolů a zatřeste jí, aby se lokny srovnaly do přirozené polohy.
  • Ručníky z mikrovlákna jsou ke kudrnám také o hodně šetrnější a zároveň rychleji sají vodu, než trička.
 5. 5
  Používejte speciální přípravky na kudrnaté vlasy. Experiemntujte a zkoušejte, ať zjistíte, co funguje na vaše vlasy. Možná postačí obyčejné sérum proti zacuchávání, nebo budete chtít investovat do dražších krémů, které hydratují a zároveň pomáhají účesu držet tvar. Po umytí naneste trochu přípravku do vlhkých vlasů a zapracujte ho hřebenem se širokými zuby od konečků směrem ke kořínkům (tím zabráníte lámání vlasů).[4] [5]
  • Doplňte gelem pro vytvarování loken – můžete je vyhladit, rozdělit, dodat jim objem. Trochu přípravku naneste na každý jednotlivý pramínek. Až budete hotovi, prohrábněte si vlasy prsty, abyste účes vytvarovali.
 6. 6
  Nechte vlasy uschnout na vzduchu. Nejzdravější způsob, jak usušit vlnité vlasy, je nechat je uschnout samy jen tak. Nesnažte se je drhnout ručníkem, jen je zbytečně polámete a zacucháte.
  • Snažte se nepoužívat fén, pokud se nejedná o zvláštní příležitost. Pro každodenní péči je lepší nechat vlasy uschnout volně na vzduchu, protože to vlasy nepoškozuje.
  • Kudrnaté vlasy obvykle schnou velmi dlouho, protože jsou husté a silné. Pokud nemáte trpělivost na to, nechat je uschnout na vzduchu, použijte fén s difuzérem, nastavený na co nejnižší teplotu.
 7. 7
  Pokud spěcháte, vysušte si vlasy difuzérem. Nástavec difuzéru rozprostře teplotu rovnoměrně, takže proud vzduchu nebude působit jen na jednu část vlasů. Pracujte postupně se všemi částmi vlasů, vzadu, po stranách a nahoru až ke konečkům. Až budete sušit konečky vlasů, otočte difuzér vzhůru nohama a pod vlasy, a opatrně je nadzdvihněte, abyste jim dodali objem. Pokračujte, dokud vlasy nebudou jen trochu navlhlé, ale ne úplně suché.[6]
  • Když fén nastavíte na vyšší teplotu, kudrny budou lesklejší.
  • Pokud nechcete drobné kudrlinky, ale spíše měkké vlny, nemusíte vlasy nadzdvihovat difuzérem, raději je lehce natáhněte.
 8. 8
  Dokončete trochou přípravku, který účesku zachová tvar. Použijte středně silný lak na vlasy, aby vám účes vydržel celý den. Držte se dál od přípravků s alkoholem, který vlasy zbytečně vysušuje.
  • Tvar účesu můžete dodat také s pomocí séra nebo vosku.[7]
 9. 9
  Nikdy si kudrnaté vlasy nečešte kartáčem, ani mokré, ani suché. Kartáčování mokrých vlasů je láme a zbytečně namáhá vlasové folikuly. Raději používejte hřeben se širokými zuby. Můžete ho použít i na nanesení kondicionéru, když jste ve sprše. Kartáčování na sucho vlasy elektrizuje a třepí.
 10. 10
  Udržujte si vlasy přes den stále svěží. Pokud si všimnete, že se začaly třepit nebo natahovat, navlhčete je a pak naneste nějaký oblíbený přípravek (krém, pěnu, vosk nebo jiný produkt). Prohrábněte si vlasy prsty, aby vypadaly pořád tak upraveně, jako když jste ráno odcházeli z domu.
 11. 11
  Učešte si zakroucený drdol. Je to variace klasického drdolu, ve kterém vynikne přirozená struktura vašich vlasů. Je to šikovný účes, když nemáte čas trávit hodiny před zrcadlem – potřebujete k němu jen gumičku a několik vlásenek.
  • Začněte se suchými vlasy, které si všechny shrnete na jednu stranu a rozdělíte na dvě stejně silné části (obě stále nechte na jedné straně).
  • Každou část zatočte od kořínků až ke konečkům. Oba prameny by se měly stáčet stejným směrem.
  • Teď vezměte oba stočené prameny a stočte je dohromady na opačným směrem, než jsou zakroucené, pracujte od kořínků ke konečkům. Jinými slovy, pokud jste každý pramen zatočili po směru hodinových ručiček (doprava), "provaz" z vlasů budete splétat proti směru hodinových ručiček (doleva).
  • Konec pletence zajistěte gumičkou. Nejlepší je gumička podobné barvy, jako mají vaše vlasy, protože v hotovém drdolu bude méně nápadná.
  • Srolujte vzniklý pletenec do drdolu na zátylku, lehce ke straně, a zajistěte několika vlásenkami.[8]
 12. 12
  Chcete bleskově hotový, elegantní účes? Udělejte si rolovanou čelenku. Vypadá to složitější, než to ve skutečnosti je a výsledkem je hezký, romantický účes. Jediné, co budete potřebovat, je elastická čelenka, která vám padne okolo hlavy, a několik vlásenek.
  • Nasaďte si čelenku na hlavu tak, aby těsně přiléhala a na zadní straně obepínala kost, která se klene na zátylku.
  • Zasuňte vlasy do čelenky ve 2,5 až 5 centimetrových pramenech, začněte hned za ušima. Jakmile pramen zasunete, zase ho vrátíte, až z pramenů postupně vznikne rulička. Propracujte se až dozadu, dokud nebudou všechny vlasy zapletené okolo čelenky.
  • Ruličku zajistěte několika vlásenkami, pokud to bude zapotřebí.
  • Nahoře na hlavě bude čelenka normálně vidět.[9]
 13. 13
  Učešte si bohatou kaskádu kudrlinek. Je to účes téměř bez práce a přitom se hodí i na slavnostní příležitosti.
  • Všechny vlasy nahrňte na temeno hlavy a hřebenem je uhlaďte vzadu a po stranách.
  • Zajistěte na místě elastickou gumičkou.
  • Posuňte culík dopředu a konečky vlasů zasuňte pod něj. Zajistěte několika vlásenkami, aby lokny držely na místě.
  • Několik pramínků omotejte okolo gumičky, aby nebyla vidět.
 14. 14
  Užijte si bohaté lokny s polovičním copem, zapleteným okolo hlavy. Pokud chcete mít rozpuštěné vlasy, je to báječný způsob, jak jim dodat šmrnc téměř bez námahy.
  • Zaplétejte prameny 2,5 – 5 cm, začněte hned nad svým levým uchem. Nakloňte cop, aby běžel okolo hlavy směrem dozadu a pak ho zajistěte malou, průsvitnou gumičkou.
  • Zopakujte s pramínkem těsně za pravým uchem.
  • Levý copánek namiřte směrem k pravému uchu a zajistěte vlásenkami.
  • Zopakujte totéž s pravým copánkem, překřižte ho přes levý, a konec zasuňte pod něj. Zajistěte několika vlásenkami.[10]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Správný sestřih

 1. 1
  Najděte si kadeřnici, která rozumí kudrnatým vlasům. Vlnité vlasy bývá náročné dobře ostříhat a kadeřnice musí chápat rozdíly mezi jednotlivými typy kudrn, aby vlasy dokázala kvalitně upravit. Dobrá zpráva je, že se správným sestřihem máte z poloviny vyhráno ve své bitvě s kadeřemi. S vhodným sestřihem můžete snadno zjistit, že své lokny milujete.
  • Zeptejte se nějaké kudrnaté kamarádky, zda nezná dobrou kadeřnici. Nebo, až uvidíte někoho, komu to v loknách neobyčejně sluší, zeptejte se, do kterého kadeřnictví chodí. Není čeho se bát, pravděpodobně mu váš zájem zalichotí!
  • Zkuste se porozhlédnout na internetu, zda se nějaký kadeřník v okolí nespecializuje na kudrnaté vlasy. Čtěte si recenze a porovnávejte ceny.
 2. 2
  K holiči běžte s čerstvě umytými vlasy. Je důležité, aby bylo vidět, jak vaše vlasy vypadají, když jsou nejvíc nadýchané a kudrnaté – kadeřnice tak lépe odhadne, jaký střih konkrétně vy potřebujete.
  • Umyjte si vlasy večer nebo ráno předtím a nechte je uschnout na vzduchu.
  • Vyhýbejte se přípravkům s obsahem oleje a silikonu.[11]
 3. 3
  Před barvením si vždy zajděte na ostříhání. I když v salonech se procedura obvykle provádí opačně (nejprve barva, pak střih), u kudrnatých vlasů to neplatí – potřebujete před barvením vidět celkový tvar účesu.[12]
 4. 4
  Kudrnaté vlasy stříhejte nasucho. Každá kadeř má vlastní tvar a hmotnost a nejlépe je to vidět, když máte suché vlasy. Kadeřnice potřebuje vidět tvar každé lokny, aby odhadla, jak ji ostříhat a tím dosáhnout požadovaného efektu. Často bývá nejlepší ostříhat zkrátka jeden pramínek po druhém.[13]
 5. 5
  Zvolte ty správné vrstvy. Pokud chcete dlouhé, vlnité vlasy, požádejte kadeřnici, aby ponechala dlouhé vrstvy, které zabrání tomu, aby byly vlasy na koncích příliš těžké.[14] Na druhou stranu dejte pozor, zda jsou dost dlouhé na to, aby vůbec měly nějakou hmotnost. Krátké vrstvy bez adekvátní hmotnosti se budou krčit a nebo trčet do stran, takže vám vytvoří iluzi obrovské hlavy.[15]
 6. 6
  Barvěte šetrně. Kudrnaté vlasy bývají křehčí a lámavější, než rovné, a agresivní chemikálie v barvách je mohou vážně poškodit, protože naruší jejich strukturu a vlasy budou krepatět. Pokud se chcete obarvit, vyberte si co nejšetrnější barvu a jděte na to postupně.[16]
  • Například místo toho, abyste šli z tmavě hnědých rovnou na platinově blond, začněte raději pouze několika melíry.
 7. 7
  Nechte kadeřnici, ať vám vlasy vyfouká do sucha. Potřebujete se přesvědčit, jak stříhání dopadlo, takže si sedněte pod difuzér, nebo ještě lépe si nechte vlasy vyfoukat. Odolejte pokušení nechat si vlasy vyfoukat do rovna.
  Reklama

Tipy

 • Pokud žijete v oblastech s vysokou vlhkostí, snažte se sehnat vlasové přípravky, určené právě pro tyto podmínky a které na vaše vlasy zabírají. Většina bude mít gelovou konzistenci.
 • Pro ještě silnější hydrataci můžete do vlasů od kořínků ke konečkům nanést kokosové mléko. Hřebenem s velkými zuby se zbavte zacuchaných míst a vlasy rozčešte. Po dvou hodinách je umyjte jemným šamponem. Můžete olej nechat působit i přes noc.
 • Nemyjte si vlasy každý den, dělejte to pouze, když je mytí potřeba.
 • Pro extra objem u kořínků pohybujte fénem malými, krouživými pohyby, až budou vlasy v misce difuséru.
 • Na noc si učešte drdůlek ve tvaru ananasu, abyste lokny ochránili a vlasy se vám nezacuchaly.
 • Nechte vlasy uschnout na vzduchu, naneste sérum proti zacuchávání a nedotýkejte se jich, dokud nebudou suché.
 • Kulma určitě může pomoci lokny vytvarovat. Pokud máte na hlavě místa, kde vypadají kudrny trochu uvolněné nebo narovnané, můžete použít kulmu s velkým nástavcem a místo navlnit.
 • Přes noc noste vlasy smotané do uzlu, aby byly ráno krásně vlnité, až se probudíte!
 • Spěte na saténovém polštáři, který vlasy neláme a nepoškozuje tak, jako to dělají bavlněné nebo směsové látky.[17]
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 796 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 6 796 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama