X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 821 krát
Máte už dost toho, jak se vám na fotkách leskne obličej? Make-up se vám extrémně rychle smývá z tváře? Mastná pleť je běžný problém, nicméně potýkat se s ním je velmi frustrující. Nebojte se, když se dáte do boje, začnete se o pokožku lépe starat a trochu změníte svůj životní styl, brzy budou všechny tyto potíže minulostí.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Mytí obličeje
-
1Začněte si pravidelně mýt obličej. Mastná pleť se mastí ze dvou hlavních důvodů: Buď si tvář drhnete příliš často, nebo naopak velmi málo. Pokud si ji myjete příliš často, pokožka je suchá a to nutí tělo, aby pokožku více mastilo. Nedostatečná hygiena naopak vede k hromadění starého mazu. najděte zlatou střední cestu a začněte si tvář omývat dvakrát denně - když se probudíte, a než půjdete do postele.
-
2Používejte speciální mýdlo na obličej. Některá mýdla pokožku příliš vysušují, což nutí mazové žlázky k nadměrné produkci mazu. Jiná mýdla zase mohou obsahovat přísady, které ucpávají póry a tím opět vytvářejí další maz. Pořiďte si speciální mýdlo na obličej - ať už tekuté nebo klasickou kostku - které je vyrobeno speciálně pro mastnou pleť. Pro extrémně mastnou pleť je možné použít silnější, čistící mýdlo, nicméně i to může kůži příliš vysušit.
-
3Používejte vodu o správné teplotě. Při mytí obličeje používejte teplou vodu - rozpustí maz lépe než studená nebo vlažná. Teplá voda navíc otevře póry, takže bude snazší vyčistit usazený maz. Až budete hotovi, opláchněte si tvář studenou vodou. Póry se tím uzavřou a pokožka se vypne. Díky tomu vydrží čistá mnohem déle.[1]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Použití tonika
-
1Zkuste rostlinu jménem vilín. Funguje skvěle jako přírodní tonikum. Uzavírá póry a zbavuje pokožku přebytečného mazu. nalijte trochu výtažku z vilínu na vatový tamponek a po umytí si potřete obličej.
- Existuje mnoho přírodních přípravků s vilínem a například také růžovou vodou. Na mastnou pleť působí blahodárně.
-
2Vyrobte si tonikum z oleje tea tree. Přírodní tea tree olej je skvělý proti mastné pleti a akné. Smíchejte olej s vodou v poměru 1:1 a rozprašovačem naneste na pleť, případně použijte vatový tamponek. Kapku tea tree oleje můžete také přidat k jakémukoliv oblíbenému toniku.
-
3Použijte jablečný ocet. Možná se vám to nezdá, protože ocet má silnou vůni, ale pro mastnou pleť je to dobrá volba. Naneste ho po umytí přímo na pokožku, nebo ho smíchejte s vodou v poměru 1:1. Chvíli budete aroma octa cítit, ale jakmile se vsákne a vyprchá, zápach zmizí.
-
4Připravte si tonikum ze zeleného čaje. Je plný antioxidantů a obsahuje látky, které čistí pleť. Uvařte si šálek silného zeleného čaje a nechte vychladnout. Dvakrát denně, po umytí, nanášejte rozprašovačem nebo vatovým tamponkem.
-
5Zkuste rakytníkový olej. Další přírodní olej pochází z rakytníku a pro léčbu kožních problémů se používá po staletí. Smíchejte malé množství oleje se stejným množstvím vody a naneste na obličej. Pár kapek můžete také přidat do vašeho oblíbeného tonika, pokud ho nechcete používat samotný.
-
6Kupte si speciální tonikum. Na trhu jsou stovky produktů, speciálně určených pro mastnou pleť. Jejich výsledky se samozřejmě různí. Vyzkoušejte nějaké a zhodnoťte, jak konkrétně ve vašem případě zabírá. Vybírejte raději neparfémované tonikum, protože parfemce může pokožku dráždit.[2]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Použití peelingu
-
1Vyrobte si jemný peeling z ovesných vloček a aloe vera. Odstraníte jím odumřelou pokožku, špínu a maz. Rozsekejte ovesné vločky v mixér nebo robotu na menší, jemnější kousky. pak je smíchejte s aloe vera, až vznikne hustá pasta. Důkladně si směsí vydrhněte obličej po dobu asi 1-2 minut a pak opláchněte teplou vodou. Nakonec ošetřete tonikem.
-
2Vyzkoušejte mandlový peeling. Mleté mandle jsu plné výživných látek, které jsou prospěšné pro zdraví pokožky, drť navíc působí jako skvělý peeling. Smíchejte lžíci drcených mandlí (vhoďte do robotu hrst mandlí a rozmixujte) s medem, až vznikne pasta. 1-2 minuty si s ní drhněte tvář, pak opláchněte teplou vodou a naneste tonikum.[3]
-
3Udělejte si peeling z mořské soli. Mořská sůl se používá v mnoha kosmetických produktech, protože má velký obsah minerálů. Použijte jemnozrnnou sůl, nebo hrubozrnnou nadrťte, abyste si pleť nepoškrábali. Smíchejte s trochou vody, až vznikne pasta, a naneste na obličej. Pak opláchněte teplou vodou.
- Mořská sůl může některou pokožku vysušovat, což opět povede ke svýšené produkci mazu.[4] Nepoužívejte solný peeling častěji, než jednou týdně.
-
4Obruste kůži jedlou sodou. Jedlá soda je velmi účinná proti bakteriím, způsobujícím zánět, a zároveň pleť jemně obrousí. Smíchejte lžíci jedlé sody s troškou vody, aby vznikla pasta. Tou pak obličej masírujte asi 1-2 minuty. Opláchněte studenou vodou.
- Jedlá soda funguje jako kyselá a amfoterní sloučenina. Pro pokožku je prospěšná, citlivější pleť lae může trochu dráždit. Vyzkoušejte to raději předem a naneste sodu jen na malý kousek kůže, abyset viděli svou reakci.[5] .
-
5Použijte jako peeling kávový lógr. Pokud hledáte voňavý a příjemný peeling, lógr je vaše nejlepší volba. Smíchejte ho s trochou medu a pak pokožku asi 1-2 minuty vydrhněte. Opláchněte teplou vodou a nakonec tvář ošetřete tonikem.[6]Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak na to, aby se pleť nemastila
-
1Snažte se, aby vám do obličeje nelétaly vlasy. Pokožka hlavy vytváří stejný maz jako obličej, vyhněte se tedy stahování vlasů do obličeje, abyste si na něj zbytečně nezanesli další mastnotu. některé šampony mohou být dráždivé a tak opět způsobovat mastnou pleť. Sepněte si ofinu nad čelem a vlasy noste v culíku či copu.
-
2Ošetřujte pokožku speciálními savými ubrousky. Pokud si během dne všimnete, že se vám obličej leskne, použijte savý ubrousek, nebo v nouzi i obyčejný papírový kapesník, kterým maz odsajete. Nedrhněte pokožku, raději na ni jen ubrousek přitiskněte a nechte maz vsáknout.[7]
-
3Často perte povlaky na polštáře. Když se na polštáři nahromadí maz a špína, snadno se přenese zpátky na váš obličej. Každý 1-2 týdny vyperte povlečení v jemném pracím prostředku. Pokud to budete dělat pravidelně, za několik týdnů až měsíců zaznamenáte na pleti velký rozdíl.
-
4Přejděte na make-up bez obsahu oleje, nebo ho přestaňte používat úplně. Make-up s olejem může pomalu zvyšovat množství mazu na vaší tváři. Buď začněte používat nějaký bez oleje, nebo ho jednoduše nenoste. První možnost je pro pokožku lepší, nicméně pokud máte opravdu problematickou pleť s akné, najít tu pravou značku nemusí být snadné.Reklama
Tipy
- Každé ráno si obličej natřete krémem s SPF (bez oleje), abyste jej chránili před škodlivým UV zářením.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.besthealthmag.ca/get-healthy/home-remedies/natural-home-remedies-oily-skin
- ↑ http://www.beautylish.com/t/yxvrg/best-natural-toner-for-acne-proneoily-skin
- ↑ http://health.howstuffworks.com/skin-care/problems/treating/home-remedies-for-oily-skin.htm
- ↑ http://www.skinacea.com/acne/acne-treatment-sea-salt.html#.VDVj4kvB7Kw
- ↑ http://www.newhealthguide.org/Baking-Soda-For-Acne.html
- ↑ http://life.gaiam.com/article/top-4-natural-exfoliants
- ↑ http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-care-11/oily-skin?page=1
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Français:traiter une peau grasse
Русский:лечить жирную кожу
中文:调理油性肌肤
Nederlands:Een vette huid behandelen
Bahasa Indonesia:Mengatasi Kulit Berminyak
Stránka byla zobrazena 3 821 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama