Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prvním krokem k získání tetování, na které můžete být hrdí, je výběr tatéra s dobrou pověstí. Jak se budete o tetování starat, je stejně důležité, jestli ne víc. I to nejlepší tetování může být zničeno špatnou následnou péčí. Každý tatér vám poradí něco jiného, zde však naleznete vše, co potřebujete vědět, abyste své tetování udrželi čisté, zřetelné a výrazné.

Metoda 1 ze 2:
Počáteční čištění a péče

 1. 1
  Naslouchejte vašemu tatérovi. Pokud jste se dobře připravili a vybrali dobrého tatéra, poskytne vám podrobné instrukce jak o své nové tetování pečovat, kterými byste se měli řídit. Názor každého tatéra na správnou péči o tetování se bude lehce lišit, ale nebojte, většina solidních tatérů má letitou zkušenost, takže jejich metody jsou vyzkoušené a prověřené.
  • Je to jako se zárukou; pokud se nebudete řídit instrukcemi tatéra, můžete porušit pravidla záruky a tatér vám odmítne retuše zdarma.
  • Mějte na vědomí, že tatér chce stejně jako vy, aby se vaše tetování dobře zahojilo a vypadalo bezchybně, takže by vám neměl podávat špatné instrukce.
  • Následující instrukce se mohou lehce lišit od toho, co vám řekne váš tatér, nicméně slouží jako dobré vodítko.
 2. 2
  Ponechte si obvaz na tetovaném místě po dobu dvou až čtyřiadvaceti hodin. Jakmile je tetování dokončené, tatér aplikuje antibakteriální mast a zakryje tetování obvazem nebo bandáží. Až vyjdete z tetovacího salonu, odolejte pokušení odkrýt na chvilku obvaz, abyste se letmo podívali anebo ukázali své nové tetování kamarádům. Obvaz funguje jako ochrana tetování před bakteriemi šířícími se vzduchem, které mohou jinak proniknout narušenou kůží. Obvaz by měl zůstat na místě nejméně dvě hodiny, než jej odstraníte.
  • Nejběžnějším typem obvazu používaným tatéry je silný, dobře absorbující a nelepící obvaz na rány typu ABD. Tyto obvazy jsou velmi funkční, protože umožňují tetování dýchat, a zároveň dostatečně silné, aby kůži chránily před baktériemi a kožními otoky. Jsou také mimořádně absorpční, díky čemuž mohou na tetování zůstat přiloženy až čtyřiadvacet hodin, než musí být sejmuty.
  • Existuje mnoho tatérů, kteří jsou pevnými zastánci převázání igelitovým obalem, a stejně tak spousta těch, kteří tvrdí, že to je to nejhorší, co můžete svému tetování udělat.
  • Zastánci igelitového obalu věří, že se jedná o nejlepší způsob, jak převázat nové tetování, protože se jednoduše aplikuje a nepřirůstá ke kůži. Také je to účinný štít, který zabraňuje baktériím dostat se do okolí rány.
  • Ti, kteří igelitový převaz kritizují, mu vytýkají, že zabraňuje kyslíku dostat se k tetování. Kyslík je přitom pro hojení rány nezbytný. Kromě toho utěsňuje vlhkost a zvyšuje teplotu pokožky, čímž vytváří dokonalou živnou půdu pro bakterie.
  • Ať už váš tatér použije jakýkoliv druh obvazu, pečlivě se řiďte jeho či jejími radami. Oba dva druhy obvazu jsou úspěšně prověřené. Pamatujte jen, že igelitový převaz je potřeba mnohem častěji měnit a tetování čistit mnohem častěji než druhý typ obvazu, aby se zabránilo bakteriální infekci.
 3. 3
  Opatrně odstraňte obvaz. Debata, jak dlouho má obvaz zůstat na svém místě, je stále otevřená. Většina tatérů se shodne na tom, že vaše tetování byste měli ponechat zakryté alespoň dvě hodiny, ale nejvyšší doporučená doba se různí mezi čtyřmi až čtyřiadvaceti hodinami. Výjimkou jsou tetování přikrytá igelitovým převazem. Igelitový převaz by totiž nikdy neměl na tetování zůstat déle než dvě hodiny.
  • Ve skutečnosti se doba liší podle velikosti a umístění tetování, společně s tím, nakolik rána prosakuje a jaký typ obvazu je použit. Ve většině případů je nejlepší vyslyšet rady vašeho tatéra, nicméně následujte také vlastní úsudek a selský rozum.
  • Pro odstranění obvazu jej namočte horkou vodou tak, aby se nepřilepil na kůži. Navlhčený půjde snadněji dolů. Použitý obvaz vyhoďte.
 4. 4
  Lehce tetování omyjte. Většina tatérů doporučuje vlažnou vodu a neagresivní, tekuté, antibakteriální nebo antimikrobiální mýdlo bez přidaného aroma. Tetování jemně otřete rukou a odstraňte všechny stopy krve, sraženiny nebo prosáklé barvy. To zabrání, aby se tetování příliš brzy nepokrylo stroupkem. K čištění nepoužívejte hadřík, žínku ani houbu na mytí, protože mohou obsahovat bakterie.
  • Neomývejte tetování pod proudem vody. Místo toho jej nepřímo omyjte vodou nabranou do dlaně. Omývat vaše nové tetování proudem z kohoutku by mohlo být k tetování nešetrné.
  • Pokud vaše nové tetování pokrývá velkou plochu kůže, může být snadněji omyto pod sprchou.
 5. 5
  Nechte své tetování oschnout. Po důkladném omytí byste měli tetování jemně poklepat papírovými ručníky. Tetování neotírejte, to by mohlo způsobit podráždění kůže. Jakmile je vlhkost pryč, nechejte tetování zhruba dvacet až šedesát minut odhalené. To umožní tetování dýchat a přebytečná vlhkost se odpaří.
  • Podobným způsobem byste měli tetování nechat dýchat po každém omytí či namočení.
 6. 6
  Naneste mast. Když je vaše tetování úplně suché a kůže napnutá, můžete na tetování aplikovat trochu masti, jako je Bacitrain nebo A&D. Naneste jen velmi tenkou vrstvu, pod kterou se tetování začne lesknout, a jemně vmasírujte do kůže. Je důležité, abyste nanesli pouze tenkou vrstvu, jinak kůže přestane dýchat a podpoří se výskyt baktérií.
  • Mast byste měli aplikovat po každém omytí v průběhu tří až pěti dní, dokud se rána nezačne loupat. Od té chvíle můžete přejít na pravidelné nanášení pleťové vody bez aromatu.
  • Nepoužívejte výrobky na bázi ropy, jako je vazelína, které jsou příliš těžké a mohou ucpat póry a způsobit vyrážky kolem tetování. Kromě toho vypuzují na povrch barvu z tetování, díky čemuž barva vybledne, ještě než se tetování zcela zahojí.
  • Na trhu jsou výborné speciální produkty, které jsou sice dražší, ale pro zahojení dělají divy. Jeden z nich se jmenuje „Tattoo Goo,“ který je nemastný a vyrobený z přírodních přísad. Jiný skvělý produkt je „H2Ocean,“ který je spíš pěna nežli mast, který využívá sůl jako ochranu před infekcí.
 7. 7
  Pokračujte v omývání vašeho tetování tři až pětkrát denně. Omývejte tetování antibakteriálním mýdlem a horkou vodou dokud není zcela zahojeno. To může trvat tři až šest týdnů, v závislosti na velikosti a umístění tetování. Měli byste jej omývat přibližně třikrát za den, i když partie vašich rukou, zápěstí a nohou byste měli omývat častěji, protože jsou více vystavené působení mikroorganismů.
  • Po aplikování speciální antibakteriální masti během prvních tří až pěti dnů můžete přejít na pravidelné nanášení pleťové vody po každém omytí. Většina tatérů vám doporučí vyhnout se obarveným pleťovým vodám, s vůní anebo třpytkami. Nezapomínejte, že je potřeba nanést jen velmi tenkou vrstvu pleťové vody, protože nadměrná hydratace může tetování negativně ovlivnit.
  • Počáteční hojení tetování zabere až dva týdny. Během této doby můžete čekat, že se tetování začne odtrhávat či odlupovat jako po spálení sluncem. Během toho se mohou oddělit i kousíčky tetované pokožky, to je ale naprosto běžné.
  • Poté, co se pokožka oloupe, bude vaše tetování hladké jako sklo a bude působit napnutě. Můžou na něm také být bílé kousky pokožky, které budete v pokušení odtrhnout, snažte se ale odolat. Hovorově se o nich mluví jako o „cibulové kůži“ a odpadnou samy během několika týdnů.
  • Pokud o své tetování budete poctivě pečovat, může se zahojit spolu s úplnou regenerací kůže během čtyř až šesti týdnů.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Čeho se vyvarovat

 1. 1
  Vyvarujte se namáčení tetování. Dokud vaše tetování není zcela zahojeno, měli byste se vyhnout plavání v bazénu, moři či dokonce namočení při koupání ve vaně. Má to své dva důvody. Zaprvé, vystavení tetování přílišnému množství vody může vypudit tetovací barvivo a poškodit tak tetování. Zadruhé, voda v plaveckých bazénech, moři i vaně může obsahovat špínu, baktérie, chemikálie a jiné nečistoty, které mohou způsobit infekci.
  • Jakmile se vaše tetování zahojí, je naprosto bezpečné v těchto aktivitách pokračovat, ale prozatím byste měli tetování omývat pouze v umyvadle anebo ve sprše.
 2. 2
  Nevystavujte své nové tetování přímému slunci, které je jeho největším nepřítelem. Přímé sluneční paprsky mohou způsobit puchýře na kůži a vyblednutí tetovacího barviva. Proto je nejlepší nechat tetování zakryté před slunečními paprsky nejméně tři až čtyři týdny, dokud není zahojeno.
  • Poté bude stále potřeba vaše tetování chránit opalovacím krémem s faktorem nejméně 30. Ten ochrání tetování před vyblednutím od slunce a uchová původní barvu déle.
 3. 3
  Neškrábejte si tetování. Během hojení se tetování postupně začne zatahovat stroupkem. Je to tak správné a stroupek by měl odpadnout sám od sebe. Nesnažte se tedy věc urychlit popotahováním za stroupek, což může způsobit, že stroupky odpadnou předčasně a na tetování zůstanou dírky anebo světlé skvrny.
  • Pokud máte špinavé ruce nebo nehty, může se do rány dostat infekce. Předtím, než se tetování dotknete, byste si vždy měli umýt ruce antibakteriálním mýdlem. Nikdo jiný by se vašeho tetování neměl během hojení dotýkat.
  • Suchá kůže pokrytá stroupkem může svědit, ale poškrábáním se od vašeho tetování mohou oddělit stroupky. Od svědění si můžete ulevit poplácáním tetování plochou dlaně anebo vmasírováním malého množství pleťové vody.
 4. 4
  Nenoste těsně přiléhavé oděvy. Vyhněte se oděvům, které příliš přiléhají k tetování, a to obzvláště zpočátku.
  • Během hojení se z vašeho tetování uvolní plazma a přebytečné barvivo, díky kterému se látka může přilepit na tetování. Svlékání pak může být bolestivé a může strhnout čerstvě vytvořené stroupky.
  • Těsné oblečení navíc může bránit přístupu kyslíku k tetování, což je nezbytné pro hojicí proces.
  • Během hojení volte čisté, volné oblečení pro denní i noční nošení.
 5. 5
  Vyhněte se tělesným cvičením. Tetování pokrývající velkou plochu anebo tetování poblíž kloubů (jako jsou např. lokty nebo kolena), se mohou hojit déle, pokud je kůže během intenzivního cvičení nebo jiné fyzické činnosti příliš nucena k pohybu tam a zase zpět. Takový pohyb může způsobit, že kůže popraská a je podrážděná, čímž se prodlouží doba hojení. Proto byste se měli vyhnout zbytečnému cvičení alespoň několik dní po zisku nového tetování.
  • Pokud děláte bojové sporty, jako je karate nebo kickbox, měli byste své kolegy varovat, aby vás během tréninku neudeřili do špatného místa.
  • Pokud máte zaměstnání, které vyžaduje fyzickou činnost, jako je např. stavební dělník nebo tanečnice, zvažte možnost pořídit si tetování v pátek, aby se mohlo za víkend zahojit než půjdete znova do práce.
 6. 6
  Zamezte otokům. Otoky se mohou objevit u tetování na chodidlech, kotnících nebo lýtkách, a to hlavně pokud jste dlouhou dobu stáli. Pokud k tomu dojde, můžete otoky zmírnit braním Ibuprofenu, přiložením ledového obkladu k oteklým místům a podložením nohou.
  Reklama

Tipy

 • Neholte povrch tetování, dokud není zcela zahojené. Pokud holíte jeho okolí, nenechte holicí pěnu anebo chloupky přijít do styku s tetováním, aby nedošlo k podráždění nebo infekci.
 • Nezakrývejte tetování přes původní převaz, kterým vám tatér zavázal ránu po dokončení tetování. Tetování potřebují k zahojení vzduch a plastový obal nebo gáza jen utěsní ránu a prodlouží proces hojení. Při spánku neležte na tetování, a pokud se obáváte, že z rány prosákne barvivo, položte se na ručník, aby se tetování nepřichytilo k povlečení.
 • Svědění vás může zbavit chlad. Opatrně přiložte ledový sáček na tetování.
 • Během hojení nechoďte do sauny ani parních lázní, protože vlhkost může z tetování vypudit barvivo.
 • Nenoste načechrané šaty, protože jemná vlákna mohou přischnout k ráně a způsobit infekci.
Reklama

Varování

 • Použitím špinavé jehly se během tetování mohou šířit nemoci a viry. To je důvod, proč je velmi důležité nalézt solidní tetovací salon. Pamatujte, že dostanete přesně to, za co zaplatíte.
 • Když je vaše tetování zahojené, může se zdát trochu hrbolaté. To je proto, že se kůže musí ještě trochu „usadit.“ To obvykle zabere přibližně čtyři týdny.
 • Nepoužívejte výrobky jako je Neosporin. Tyto výrobky nejsou určené pro bodné rány (a tetování přece není nic jiného než tisíce malých bodných ran) a způsobí, že se kůže pod a kolem vašeho tetování zregeneruje příliš rychle.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 65 316 krát
Stránka byla zobrazena 65 316 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama