X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 19 371 krát
Po tom co máte uši propíchnuté, je důležité o ně správně pečovat, aby se mohly úplně uzdravit, než začnete nosit kruhové a visící náušnice, které na vás čekají ve šperkovnici. Pokud jsou uši zanícené, budete muset nechat piercing na nejbližší dobu vyndaný. Naučte se jak pečovat o nově propíchnuté uši a sledujte známky, které by mohly vyžadovat vyhledání lékařské pomoci.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Zacházejte s propíchnutým uchem opatrně
Metoda 1
-
1Neodstraňujte první náušnice, dokud se dírky nezahojí. Když si necháváte uši propíchnout poprvé, budou vám aplikovány tzv. startovací náušnice. Tyto náušnice jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů a ve speciálním designu aby mohly být v uchu ponechány neomezeně dlouho. Pokud je vyndáte příliš brzy, dírky mohou zarůst nebo se zahojit nesprávně.
- Pokud máte uši propíchnuté na ušním lalůčku, mohou být startovací náušnice vyndány obvykle po šesti týdnech.
- Pokud máte dírky v chrupavce ucha, můžete startovací náušnice odstranit obvykle po osmi až dvanácti týdnech.
-
2Nesahejte si příliš často na uši. Zbytečná manipulace s propíchnutým uchem může vést k infekci. Dotýkejte se jich jen v případě, že je jdete čistit. Pokud se jich potřebujete dotknout, nejprve si umyjte ruce v antibakteriálním mýdle.
-
3Dávejte si pozor na předměty, které se vám mohou za náušnice zachytit. Čepice, šály, a další věci, které se vám mohou za náušnice zachytit, byste měli nosit opatrně. Vyhněte se klapkám na uši nebo těsným rolákům, které by na uši tlačili.
- Pokud nosíte na hlavě šál, vyberte takový, který se nebude jednoduše zachytávat. Snažte se nosit velice volné šály a nenoste ten samý víckrát, aniž byste ho vyprali.
- Buďte opatrní při převlékání, obzvláště pokud si oblékáte tkaninu, která se lehce zadrhne.
-
4Nedovolte jiným látkám, aby se dostali do uší. Vyhněte se tomu, aby se do uší dostal šampón, kondicionér a jiné vlasové produkty, protože příměsi v těchto produktech mohou způsobit infekci.
- Můžete si na každé ucho umístit igelitové svačinové sáčky, abyste dírky ochránili během sprchování.
- Pokud si chcete zaplavat, potřebujete jen uši vyčistit přípravkem, který jste dostali po propíchnutí uší, před a po plavání.
-
5Pokuste se spát na zádech. Spaní uchem na polštáři může uši dráždit a navíc to může být bolestivé.
- Pokud je pro vás spaní na zádech nepříjemné, ujistěte se, že je váš povlak polštáře čistý každou noc. Bakterie z povlaku se mohou přenést do dírek, což může způsobit infekci.
- Abyste se vyhnuli infekci, můžete také použit trik s tričkem: každou noc překryjte polštář čistým trikem.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Čistěte dírky
Metoda 2
-
1Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem. Je to důležitý krok, protože se mohou bakterie lehce přenést do ucha vašimi prsty. Ujistěte se, že jsou čisté pokaždé, když se chcete uší dotknout.
-
2Namočte kousek vaty nebo tampón do čistící emulze. Použijte čistič na bázi soli, poskytnutý profesionálem, který vám uší propíchl nebo jiný, který je speciálně určen pro léčení piercingů.
- Nepoužívejte denaturovaný líh, peroxid vodíku nebo antibakteriální masti. Obsahují totiž přísady, které znemožňují kožním buňkám regeneraci a hojení.
- Použijte roztok mořské soli jako alternativu k čistícímu roztoku zakoupenému v obchodě. Na 8 čajových lžic vody dejte jednu lžíci mořské soli. Nepoužívejte stolní sůl, která obsahuje jód.
-
3Otřete piercing namočeným kouskem vaty nebo tamponem. Očistěte jak přední tak zadní část vpichu a ujistěte se, že je celá oblast pokryta čistícím roztokem.
-
4Zatočte náušnicí. Jemně s ní dvakrát nebo třikrát zatočte, abyste se ujistili, že se antiseptikum dostalo i do dírky. Také s ní pohněte dopředu a dozadu. Tím také předejdete tomu, aby se dírka zahojila příliš těsně k náušnici.
-
5Použijte nový kousek vaty nebo tampón na druhou stranu. Aplikátor, který jste použili na čištění prvního ucha, vyhoďte a použijte nový pro druhé ucho.
-
6Čistěte je třikrát denně. Čištění nevynechávejte, obzvláště v prvních několika týdnech po aplikaci náušnic. Je důležité uši dezinfikovat často, protože prach a nečistoty ze vzduchu spolu s přírodními látkami, které produkuje ucho, mohou dírku podráždit a vést k infekci.
- Očistěte uši po sprchování nebo koupání, v případě že se do vpichu dostane šampon nebo kondicionér.
- Očistěte uši po plávání nebo pocení při venkovní aktivitě.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Hlídejte příznaky infekce
Metoda 3
-
1Dávejte pozor na zarudnutí nebo otoky. Tyto příznaky jsou normální pro prvních pár dní po propíchnutí, pokud však brzy nezmizí, můžete mít infekci nebo alergii.[1]
- Pokud cítíte, že je náušnice příliš těsná, možná bude stačit, když trochu povolíte uzávěr a uvolníte lalůček. Pokud bolest neodezní po povolení, navštivte lékaře.
- Problémy způsobené alergickou reakcí, můžou být jednoduše vyřešeny vyndáním piercingu. To ovšem způsobí, že vám dírka zaroste.
- Pokud chcete piercing zachránit, navštivte lékaře, který bude schopný ucho léčit a poradit vám, jestli je nutné ho vyjmout.
-
2Navštivte lékaře, pokud sledujete vážné příznaky. Hnisavý výtok, nadměrné svědění, zarudnutí, extrémní bolest, jsou známky infekce. Buďto náušnici ihned vyjměte sami, nebo je-li to příliš bolestivé, nechte si ji vyjmout lékařem. Namažte infikované ucho antibiotickou mastí a zavažte, dokud se nezahojí.
-
3Vyhledejte okamžitou léčbu, pokud máte ušní lalůček natržený. Pokud se na něčem náušnice zachytí a způsobí to, že se ucho natrhne, budete možná potřebovat šití. Jděte proto okamžitě na pohotovost abyste nechali ucho ošetřit správně.Reklama
Tipy
- Očistěte uši a pokuste se vyhnout tomu, aby se vlasy nebo jiné objekty zadrhávali o náušnice.
- Nevyndávejte startovací náušnice před čekací periodou 6-9 týdnů.
- Ujistěte se, že je piercingové studio čisté, hygienické a kvalifikované, než si necháte piercing udělat.
- S náušnicemi si nepohrávejte. Mohlo by to ušní lalůčky podráždit.
- Pootáčení piercingem je naprosto v pořádku, pokud to děláte jen při čištění.
- Pokud jsou uši infikované, nevyndávejte piercing! Dírka by vám mohla zarůst a infekce by zůstala v uchu.
- Pokud jsou uši kompletně zahojené dříve než za šest týdnů, ještě náušnice nevyndávejte. Namísto toho zkuste uši čistit 1-2 krát denně. Tímto způsobem nebudou uši příliš poničené od chemických roztoků. Věřte nám, funguje to.
- Buďte opatrní při česání vlasů.
- Čistěte ušní lalůčky roztokem a kouskem vaty 2-3 krát denně. Dělejte to pravidelně během dne: po tom co vstanete, v polovině odpoledne a než půjdete spát. Opakujte stejný cyklus znovu a znovu, dokud neuplyne 6 týdnů.
- Vždy vyzkoušejte alergickou reakci, nebo pokud používáte náušnice z jiného kovu, sledujte reakce pro případ, že jste na daný kov alergičtí.
- Nejlepší období pro piercing je přes zimu nebo během jarních prázdnin, když můžete dát uším pauzu a zároveň se nepotíte a neplavete tolik, jako byste plavali při letních prázdninách!
- Namísto vatových tampónů použijte kousky vaty, protože jsou jemnější a nezraní citlivé uši.
- Nekruťte ani neposouvejte náušnici v dírce. Kroucení natrhne strup, který se tvoří uvnitř dírky.
- Pokud sportujete, nechte si uši propíchnout minimálně 6 týdnů před tím, než sport začne, tak abyste si mohli náušnice vyjmout, protože nemůžete hrát s nasazenými náušnicemi.
- Když si je necháte poprvé propíchnout, ujistěte se, že nespíte na bocích, to by mohlo náušnici vytrhnout nebo natrhnout ušní lalůček. Doufáme, že máte svůj piercing rádi. Udržujte ho čistý a zdravý.
- Pokud jsou uši příliš bolavé, zkuste si na ně položit led. Budete se cítit lépe a bolest se bude zmírňovat.
- Několikrát se zhluboka nadechněte nebo se rozptylte, když vás to začíná bolet.
- Pro děti: nenoste visací náušnice. Mohlo by to způsobit natržení ušního lalůčku.
- Pokud jste plavec, stále si můžete jít zaplavat, jen noste svou plaveckou čepici pevně přes uši. Poté je očistěte, jakmile vaše hodina plavání skončí.
- U menších dětí se ujistěte, že je hlídáte, aby si za náušnice netahali. Také se ujistěte, že si dírky čistí každý den, aby se předešlo infekci.
- Ujistěte se, že náušnicemi pootáčíte pravidelně, aby vám nepřilnuli k uchu.
- Pokud plánujete propíchnutí uší, pokuste se to udělat před víkendem, abyste mohli prvních několik dní odpočívat.
- Čím více náušnice nosíte, tím rychleji se vaše nově propíchnuté uši uzdraví.
- Když si jdete zaplavat, můžete si na uši dát obvaz.
- Pokud jsou vaše uši strupovité, namíchejte si vodu se solí a aplikujte na ušní lalůčky, abyste uvolnili stroupky a pootočte náušnicí.
- Nikdy nikomu nedovolte, aby vám propíchl uši plastovou pistolí (jako v obchodních centrech). Jsou určeny k jednorázovému použití a jsou velice drahé. Znovupoužití pro snížení nákladů vede k šíření infekčních onemocnění včetně HIV. Nechte si propíchnout uši jen licencovaným odborníkem sterilní jehlou. Vaše uši se budou lépe hojit a také budou lépe vypadat.
- Spěte na polštářku určenému za krk, pokud nemůžete spát na zádech nebo na břiše. Umístěte díru kolem ucha a lehněte si jako na normální polštář.
Reklama
Varování
- Nechte si uši propíchnout u profesionála. Ujistěte se, že vybavení, které používá je bezpečné a dezinfikované.
- Nevyndávejte piercing dříve než za šest týdnů. Mohli byste jednoduše chytit infekci nebo by mohla dírka rychle zarůst.
- Pokud nebudete piercing čistit, zanítí se.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Care for Newly Pierced Ears
Deutsch:Gepiercte Ohren pflegen
Português:Cuidar de Orelhas Furadas Recentemente
Français:soigner un nouveau piercing
中文:照顾刚打耳洞的耳朵
Nederlands:Nieuwe gaatjes in je oren verzorgen
Bahasa Indonesia:Merawat Telinga Yang Baru Ditindik
العربية:العناية بثقوب الأذن الحديثة
Tiếng Việt:Chăm sóc tai mới xỏ khuyên
ไทย:ดูแลรูหูที่เจาะ
Stránka byla zobrazena 19 371 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama