Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jako muž jste se možná naučili mýt si obličej kostkou mýdla a drhnout si ho ručníkem a jinak o svoji pleť vůbec nepečujete. Péče o pleť nemusí být komplikovaná ani časově náročná, ale když ke své běžné rutině přidáte několik kroků, bude to na vzhled vaší pleti mít velký vliv. Čištění, peeling, hydratační krémy a správné holení vám umožní mít krásnou pleť a cítit se skvěle.

Část 1
Část 1 ze 3:

Čištění a peeling

 1. 1
  Kupte si mycí gel na obličej podle typu vaší pleti. Kvalitní mycí gel vám pomůže zbavit se potu a nečistot, které se usazují v pórech a mohou způsobovat pupínky. Nepoužívejte běžné mýdlo, které pleť vysušuje a způsobuje podráždění. Najděte si mycí gel s přírodními čistícími látkami, který se hodí pro typ vaší pleti – ať už máte pleť suchou, mastnou, nebo normální.
  • Čištění pleti olejem je přirozeným způsobem, jak si vyčistit pleť. Zní to sice kontraproduktivně, ale když budete používat kombinaci přírodních olejů, zbavíte se všech nečistot a nepodráždíte si pleť. [1] Oleje jsou skvělou volbou pro všechny lidi, zejména ale pro ty, kteří trpí akné.
  • Umyjte si obličej čisticím mlékem nebo krémem, pokud máte suchou pokožku.
  • Pokud máte normální nebo smíšenou pleť, použijte mycí gel.
  • Pokud si chcete koupit mycí gel se speciálními látkami, které bojují proti akné, kupte si produkt s obsahem kyseliny salicylové, kyseliny glykolové, nebo benzoylperoxidu. Tyto látky mají antibakteriální účinky a velmi efektivně léčí akné. [2]
 2. 2
  Myjte si obličej jednou denně. Když si ho budete mýt častěji, pleť se vám bude vysušovat. Můžete si pleť čistit ráno, nebo večer, ale ne dvakrát denně. Pokud si chcete obličej umýt i mezi čištěním, použijte pouze vlažnou vodu bez mycího produktu.
  • Nepoužívejte horkou vodu. Horká voda pleť vysušuje, takže je lepší mýt se vlažnou, nebo studenou vodou.
  • Pokud máte vousy, neumývejte je čisticím prostředkem na obličej. Místo toho jej umyjte jemným šamponem 2–4krát týdně. Následujte balzám na vousy nebo olej.
  • Pokud máte vousy, vmasírujte do pokožky pod vlasy vlasy, aby byly čisté.
  • Po umytí si obličej jen velmi jemně osušte ručníkem, ale nedrhněte si ho. Když s pletí budete zacházet hrubě, brzy vám povolí.
 3. 3
  Nechoďte spát s opalovacím krémem nebo jiným produktem na pleti. Pokud se přes den natíráte opalovacím krémem, měli byste si pleť důkladně vyčistit před spaním. Opalovací krémy obsahují přísady, které mohou po delší době na pleti způsobit pupínky. [3] Pokud se ovšem přes den nepotíte a nepoužíváte opalovací krém, můžete si obličej mýt ráno a večer se pouze opláchnout vodou.
 4. 4
  Každých několik dní použijte peeling. Když budete každých několik dní používat obličejový peeling, zbavíte se mrtvých kožních buněk a nečistot, které při běžném mytí neodstraníte. Peeling vám dodá zářivější a zdravější pleť. Také vám připraví obličej na holení, protože zjemní pleť a vousy, takže vám umožní oholit se hladčeji a vyhnout se podráždění.
  • Peeling na pleť nanášejte jemnými krouživými pohyby a po chvíli ho opláchněte vodou.
  • Peeling můžete provádět také suchým kartáčem na obličej. Kupte si kartáč určený speciálně pro obličej. Před čištěním pleti si s ním odstraňte mrtvé kožní buňky. Kartáč je ovšem nutné používat na suchou pleť, protože na mokré pleti nefunguje tak dobře.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Krémy a ochrana pleti

 1. 1
  Každý den používejte hydratační krém. Můžete používat běžné krémy, lehké oleje, nebo jiné produkty, ale měli byste svoji pleť každý den po mytí hydratovat a vyživovat. Pomůže vám to zachovat si elasticitu pleti a vyhnout se suché a svědivé pokožce. Vyberte si kvalitní hydratační krém určený pro váš typ pleti.
  • Pokud máte sušší pleť, kupte si krém s obsahem olivového oleje, arganového oleje, bambuckého másla, nebo lanolinu.
  • Pokud máte mastnější pleť, vyberte si krém s lehčími přísadami, které vám nebudou celý den sedět na obličeji.
  • Pokud máte vousy, můžete použít olej na vousy, aby vaše vousy a knír byly měkké a zdravé.
  RADA ODBORNÍKA
  Mohiba Tareen, MD

  Mohiba Tareen, MD

  FAAD Board Certified Dermatologist
  Mohiba Tareen je certifikovaná dermatoložka a zakladatelka Tareen Dermatology se sídlem v Roseville, Maplewood a Faribault, v Minnesotě. Dr. Tareen dokončila lékařskou školu na University of Michigan v Ann Arbor, kde byla uvedena do prestižní čestné společnosti Alpha Omega Alpha. Během své rezidentury z dermatologie na Columbia University v New Yorku získala cenu Conrada Stritzlera od New York Dermatologic Society a byla uvedena v The New England Journal of Medicine. Dr. Tareen poté absolvovala procedurální stáž zaměřenou na dermatologickou chirurgii, laserovou a kosmetickou dermatologii.
  Mohiba Tareen, MD
  Mohiba Tareen, MD
  FAAD Board Certified Dermatologist

  Trik odborníka: Aplikujte zvlhčovač hned po sprchování každý den. To zajistí vlhkost a udrží vaši pokožku zdravější, než kdybyste ji před hydratací nechali uschnout.

 2. 2
  Hydratujte si okolí očí. Pokud nechcete používat hydratační krém na celý obličej, měli byste si ho natírat alespoň do okolí očí. Kůže v okolí očí je velmi jemná a brzy se začne povolovat. Krémy vám umožní tyto účinky zpomalit. [4] Toto pravidlo platí zejména pro starší muže, ale nikdy není dost brzy začít používat hydratační krémy.
  • Nemusíte si kupovat drahé produkty. Použijte svůj běžný hydratační krém, nebo si okolí očí natřete trochou kokosového oleje.
 3. 3
  Vyživujte také své rty. Kůže na rtech nemá tolik mazových žláz, jako kůže na zbytku obličeje, takže jsou rty náchylné k praskání a vysoušení. Používejte balzám na rty, nebo si rty natírejte kokosovým olejem, abyste je měli stále jemné. V zimních měsících byste balzám měli používat častěji.
 4. 4
  Používejte opalovací krém. Pleť na obličeji se snadno poškodí sluncem, takže byste měli každý den používat opalovací krém. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, protože pleť hydratujete a ochráníte ji před sluncem. V zimě používejte krém s UV faktorem 15 a v létě používejte krém s UV faktorem 30. Nezapomeňte před sluncem chránit i své rty.
  • Když budete v létě nosit sluneční brýle, ochráníte před sluncem také pleť v okolí očí.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Holení a zastřihování vousů

 1. 1
  Používejte kvalitní žiletku. Ať už se holíte do hladka, nebo nosíte knír či bradku, každých několik dnů se budete muset oholit. Pořiďte si kvalitní ostrou žiletku a neholte se těmi nejlevnějšími holítky. Když budete používat správnou žiletku, oholíte se hladčeji a vyhnete se podráždění, takže vaše pleť bude vypadat mnohem lépe.
  • Pokud používáte jednorázové žiletky, vyberte si takové, které mají alespoň dva břity. Tyto žiletky jsou účinnější a oholíte se s nimi hladčeji.
  • Pokud se nechcete holit do hladka, můžete si koupit elektrický strojek. Tyto strojky se používají za sucha.
  • Břitvou se oholíte nejprecizněji. Pokud ji chcete používat, připravte se na to, že se s ní budete muset naučit pracovat, abyste se nepořezali.
 2. 2
  Umyjte si obličej teplou vodou. Teplá voda vám zjemní pleť a vousy, takže vám holení půjde snadněji. Je také důležité si před holením umýt pleť, abyste se zbavili bakterií a špíny a abyste se při holení nepořezali.
 3. 3
  Na mokrý obličej si naneste holící pěnu. Zvlhčíte tím obličej, takže vám žiletka bude lépe klouzat. Neholte si obličej za sucha nebo bez holící pěny nebo gelu, pokud nepoužíváte holící strojek.
  • Kupte si holící pěnu bez obsahu chemikálií, které by vám mohly podráždit pleť.
  • Nechejte si holící pěnu několik minut na obličeji, aby se vám stihly zjemnit vousy.
 4. 4
  Holte se správnou metodou. Není nutné tlačit žiletkou na obličej. Pokud je žiletka dostatečně ostrá, udělá veškerou práci za vás. Holte se vždy ve směru růstu vousů a ne v protisměru – je to bezpečnější a efektivnější.
  • Pokud si holíte několikatýdenní strniště, nejprve si vousy zkraťte strojkem. Před holením žiletkou si je zastřihněte tak, aby byly co nejkratší.
  • Po každém přejetí si žiletku namočte do teplé vody, abyste z ní uvolnili vousy.
  • Napněte si pleť druhou rukou, abyste se oholili co nejvíce do hladka.
 5. 5
  Až budete hotovi, opláchněte si obličej. Použijte studenou vodu, která vám uzavře póry a zmírní krvácení z pořezání žiletkou. Potom se velmi jemně osušte ručníkem, ale nedřete si obličej.
 6. 6
  Natřete s hydratačním krémem. Použijte produkt, který vám pleť po holení zklidní. Kupte si takový produkt, který neobsahuje žádné dráždivé látky, které by vás po oholení mohly pálit.
 7. 7
  Zastřihávejte si vousy. Používejte ostrý strojek nebo nůžky a zastřihávejte si zbývající vousy tak, aby vypadaly stále upraveně.
  Reklama

Tipy

 • Zaměřte se zejména na obočí a na čelo, protože na těchto místech se většina lidí potí více, než na jiných částech obličeje.
 • Po holení se oplachujte studenou vodou, abyste si uzavřeli póry a zklidnili pokožku.
 • Pokud máte pupínky, používejte několikrát týdně večer Sucocrem. Zbaví vás pupínků, sjednotí barvu vaší pleti a hodí se i pro suchou pleť.
 • Teplá voda vám otevře póry a proto se na čištění obličeje hodí nejvíce.
 • Doporučený produkt: King Of Shaves je skvělý produkt na holení. Tato pěna na holení nepění tak silně, jako ostatní produkty, takže dobře uvidíte, kde se holíte. Kromě toho tato pěna skvěle hydratuje pleť. Od této značky si můžete koupit také produkty pro péči o pleť s názvem XCD. Jde o nejlepší produkty, které můžete koupit bez nutnosti návštěv salonů. Patří mezi ně hydratační krém, sérum na pleť v okolí očí, samoopalovací krém, zbarvený tónovací krém a sérum, které se nanáší na hydratační krém a poskytne vám zdravou barvu pleti a zmatní vám obličej. Nivea for Men také vyrábí skvělé produkty. Vřele doporučujeme jejich mycí gel, peeling, krém s obsahem Q10 a balzám po holení. Také značka St. Ives vyrábí skvělý obličejový peeling. Pokud trpíte na pupínky, používejte produkty značky Biore. Co se týče holení, nejlepší je Gillette Mach 3 Turbo.
 • Pokud chcete, můžete používat jemný mycí gel a vyčistit si s ním pleť od produktu na holení. Gel pro citlivou pleť bez parfémů a barviv je po holení nejlepší.
 • Pijte dostatek vody, abyste měli pleť stále hydratovanou.
Reklama

Varování

 • Vyhýbejte se vodám po holení s alkoholem, které pleť vysušují a dráždí.
 • Peelingy mají své výhody, ale neměli byste je používat častěji, než dvakrát týdně. Produkty s malými částečkami mohou obrousit vaši zdravou pleť a způsobovat předčasné stárnutí a vrásky, takže je nesmíte používat příliš často. Můžete peeling používat například jen s sobotu a vybrat si pěnový mycí gel, nebo mentolový krém, které budete používat zbývající dny.
 • Levné produkty vám většinou neudělají dobrou službu. Když budete používat nejlevnější žiletky a pěny na holení, budete často pořezaní a váš obličej bude plný zarostlých vousů. Zapomeňte také na levné vody po holení. Je to jako kdybyste si na obličej dali ústní vodu. Proč by vás měl po holení obličej pálit? Najděte si produkty, které vám dodají zdravou a zářivou pleť.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 363 krát
Stránka byla zobrazena 5 363 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama