Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Smíšená pleť znamená, že máte dva a více různých typů pleti na různých místech obličeje najednou. Vaše pleť může být suchá nebo šupinatá na určitých místech obličeje a zároveň můžete mít mastnou T- zónu, která se táhne středem vašeho obličeje, přes nos, bradu a čelo. Také můžete mít smíšenou pleť, pokud máte další problémy s pletí na obličeji najednou, jako jsou vrásky, pupínky nebo rosacea (růžovka).[1] Může být velmi obtížné pečovat o smíšenou pleť, ale je to možné. Pro péči o smíšenou pleť musíte najít produkty, které pečují o různé typy pleti na obličeji a nedráždí ji.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Používání domácích přípravků

 1. 1
  Naučte se pravidelné péči o pleť. Důležitou součástí boje se smíšenou pletí je pravidelná denní a noční péče. To znamená používat ten samý produkt nejméně měsíc 1- 2x denně tak, aby si vaše pleť zvykla na pravidelnou péči.[2]
  • Obličej 1- 2x denně očistěte pomocí čistícího přípravku.
  • Exfoliaci provádějte výjimečně, někdy pouze jednou týdně.[3]
  • Péči zakončete ráno i večer hydratačním krémem.
 2. 2
  Zaměřte se na péči o různé typy pleti na vašem obličeji. S tímto typem pleti se budete muset zaměřit na péči o dva typy pleti. Potřebujete hydratovat suchá místa na vašem obličeji a redukovat přebytečnou mastnotu na mastných místech na vašem obličeji.[4] Mastná místa na vašem obličeji budou často na T- zóně (vaše čelo, nos, nad horním rtem a brada). Místo péče o celý obličej použitím jednoho produktu, byste raději měli pečovat o specifická místa na vašem obličeji vzhledem k typu pleti.[5]
  • To znamená, že pokud máte například pupínek na čela a víte, že pleť na vašem čele má tendenci se mastit, použijte pouze přípravek na pupínky na řešení mastnoty pouze na čele. Pokud má vaše pleť na tvářích tendenci se vysušovat a je podrážděná, použijte hydratační krém pouze na tuto oblast.
 3. 3
  Na suchou pleť použijte čistící přípravek na olejovém základě. Čistící přípravky, které jsou vyrobeny z přírodních olejů, jako je kokosový olej nebo olivový olej jsou ideální pro suchou a velmi suchou pleť a mohou dobře působit na suchá místa vaší smíšené pleti.[6] I když čistící přípravky na olejové bázi nejsou pro vaší pleť nebezpečné, nedoporučují se na mastnou pleť. Možná budete chtít zkusit si vyrobit několik různých čistících přípravků na olejové bázi a vyzkoušet je. Pokud začne vaše pleť reagovat pupínky nebo jinak negativně reagovat, budete možná chtít zkusit profesionální čistící přípravek, který obsahuje jiné ingredience pro lepší péči o mastnou pleť. Začněte s velmi jednoduchým přírodním medovým čistícím přípravkem:[7]
  • Budete potřebovat tři polévkové lžíce medu, ½ šálku zeleninového glycerinu (k dostání ve všech obchodech se zdravou výživou) a dvě polévkové lžíce tekutého kastilského mýdla.
  • Smíchejte ingredience dohromady ve velké misce. Pro lepší aplikaci nalejte směs do prázdné lahve.
  • Naneste malé množství na obličej a krk. Masírujte pomocí prstů asi 30 sekund až jednu minutu. To pomůže odstranit špínu a odumřelé buňky z vaší pleti. Když skončíte s čištěním, opláchněte tvář teplou vodou a jemně osušte ručníkem.
  • Můžete také zkusit olejový čistící přípravek v podobě kokosového oleje nebo olivového oleje a teplé žínky. Kupte si organický extra panenský kokosový nebo olivový olej, abyste si byli jistí, že na obličej používáte nejčistší přírodní produkty.[8]
  • Masírujte obličej olejem pomocí prstů asi 30 sekund. Pak namočte žínku do teplé vody a přitlačte teplou žínku na obličej. Olej nechte působit na tváři asi 15- 30 sekund a pak jemně otřete ručníkem. Obličej nedrhněte, jednoduše olej setřete.
 4. 4
  Vyrobte si přírodní exfoliant. Můžete použít exfoliant na vaši pleť na odstranění odumřelých buněk poté, co jste si očistili pleť na obličeji, zvláště pokud na něm máte místa, která jsou suchá a pokrytá odumřelými buňkami. Používání exfoliantu pomůže také předcházet ucpaným pórům a povadlé pleti. Začněte používat doma vyrobený exfoliant jednou nebo dvakrát týdně.[9]
  • Exfolianty nejsou doporučovány lidem s citlivou pletí. Exfoliaci neprovádějte často. Vyzkoušejte nejdříve na malé ploše. Pokud vás to nebolí nebo nedráždí pleť, můžete ho použít na zbytek obličeje.
  • Většina doma vyrobených exfoliantů používá hnědý cukr jako základ, protože je považován za jemnější na pleť, než krystalický cukr. Také můžete použít přírodní oleje, jako je pačuli, tea tree a levandule, které dodají vaší pleti zdraví vzhled.
  • Na citlivou pleť smíchejte jeden šálek hnědého cukru, jeden šálek mletých ovesných vloček a ½ šálku medu. Masírujte obličej asi 30 sekund až jednu minutu na odstranění odumřelých buněk, tím jemně obrousíte vaší pleť.
  • Na mastnou pleť vyrobíte exfoliant pomocí jedné polévkové lžíce soli, jedné polévkové lžíce medu a několika kapek oleje pačuli. Opláchněte pleť vodou a pak jemně naneste připravený exfoliant pomocí prstů. Směsí masírujte pleť asi 30 sekund až jednu minutu a pak opláchněte teplou vodou.
  • Vyrobte další exfoliant smícháním dvou polévkových lžic hnědého cukru, jedné polévkové lžíce jemně mleté kávy a jedné polévkové lžíce citronové šťávy. Pro lepší účinek přidejte ještě kávovou lžičku medu. Neneste na obličej a masírujte asi 30 sekund až jednu minutu a pak opláchněte teplou vodou.
 5. 5
  Naneste přírodní přípravek na pupínky. Na ošetření pupínků v T- zóně a k zabránění vytváření dalšího akné vyzkoušejte přípravky na pupínky. To vám umožní pečovat přímo o místa postižená akné a přitom nedráždit ostatní místa na obličeji. Mezi několik velmi dobrých přípravků na pupínky patří:[10]
  • Jedlá soda: Tento levný a účinný přípravek na pupínky je velmi snadný na přípravu. Jedlá soda zmírní zánět v pupínku a zabrání jeho prasknutí. Je to také výborný exfoliátor a s jeho pomocí se zbavíte odumřelých kožních buněk, které se mohou hromadit na povrchu kůže. Smíchejte několik kávových lžiček jedlé sody s teplou vodou do pasty. Naneste pastu na suchá místa na obličeji, nebo přímo na pupínek. Při prvních pár použití nechte pastu působit asi 10 až 15 minut. Když si vaše pleť na přípravek zvykne, pomalu zvyšujte dobu, po kterou máte pastu na obličeji až na hodinu nebo dokonce přes noc.
  • Ředěný tea tree olej: Tento esenciální olej je antiseptický a je to výborný přípravek na akné. Ale musí být naředěný, pokud se aplikuje přímo na pupínek, může pleti ublížit. Přípravek na pupínky vyrobíte smícháním pěti až deseti kapek tea tree oleje a ¼ šálku vody. Na aplikaci tohoto přípravku přímo na místa postižená akné nebo pupínky použijte vatový tampon. Přípravek můžete nechat na pleti i pod krémem a znovu aplikovat během dne.
  • Citronová šťáva: Základem tohoto přípravku na pupínky jsou přírodní antiseptické a stahující vlastnosti citronové šťávy. Použijte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu nebo balenou šťávu z obchodu. Dejte tři polévkové lžíce citronové šťávy do misky a vatovým tamponem naneste na místa postižená akné nebo přímo na pupínky. Nechte působit asi 15 minut až hodinu, aby citronová šťáva začala působit na vaši pleť.
  • Aloe: Pokud máte přístup k rostlině aloe, využijte hojících vlastností této rostliny a kus si uřízněte. Vymačkejte šťávu ze stonku přímo na pupínek nebo na místa postižená akné. Tento gel můžete aplikovat na pleť několikrát denně. Přírodní gel z aloe můžete také koupit v obchodech se zdravou výživou. Hledejte produkty s aloe s minimem nebo žádnými přidanými přísadami.
 6. 6
  Použijte organickou pleťovou masku. Pleťovou masku nanášejte jednou týdně na oživení pleti a poskytnutí obličeji uklidňující péči. Mnoho organických přírodních masek používá kombinaci ovoce a olejů na výrobu účinných past pro váš obličej.
  • Do mixéru dejte banán, půlku papáji, dvě mrkve a šálek medu. Mixujte, dokud se vše nespojí v tuhou pastu. Tuto pastu aplikujte na obličej a nechte působit asi 20 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou.[11]
  • Vyrobte si citronovo- jogurtovou pleťovou masku smícháním jedné polévkové lžíce přírodního jogurtu, jedné kávové lžičky citronové šťávy a dvě kapky esenciálního citronového oleje. Naneste masku na obličej a nechte působit asi 10 minut. Pak opláchněte teplou vodou.[12]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Používání profesionálních přípravků

 1. 1
  Dodržujte pravidelnou péči o pleť. Dodržováním denní a noční péče o pleť si vaše pleť lépe zvykne na určité produkty a zajistí, aby vaše pleť vypadala zdravě a bez pupínků.[13]
  • Pleť čistěte 2x denně (ráno a večer) čistícím přípravkem na odstranění nečistot na povrchu pleti.
  • Naneste hydratační krém na olejové bázi na suchá místa, ochráníte tak pleť od vysušování.
  • Pokud se snažíte zbavit vrásek, naneste večer před spaním formující masku nebo krém.
 2. 2
  Pečujte o každý typ pleti zvlášť. Raději se zaměřte se na péči o každý typ pleti zvlášť, než aplikovat jeden přípravek na celý obličej. Budete potřebovat pečovat o suchá místa na vašem obličeji jinak, než o mastnou pleť a pleť náchylnou k akné.
 3. 3
  Použijte exfoliační čistící přípravek. Hledejte pěnící čistící přípravek nebo přípravek na gelové bázi na zabránění vysušování a zánětu. Nepoužívejte přípravky, které obsahují dráždivé látky nebo vůně a vždy jemně masírujte obličej v malých kroužcích. Čistěte pleť každé ráno a večer asi 30 sekund až jednu minutu.[14]
  • Exfoliace se nedoporučuje lidem s citlivou pokožkou. Exfoliaci nepoužívejte často. Přípravek nejdříve vyzkoušejte na malé ploše pleti. Pokud to nebolí nebo nedráždí pleť, můžete přípravek použít na zbytek obličeje.
  • Lehké čistící přípravky jsou velmi vhodné pro lidi s citlivou pletí nebo s rosaceou. Nepoužívejte mýdlo nebo mýdlové přípravky protože přísady v mýdlech mohou ucpat vaše póry a vysušit nebo dráždit pleť. Hledejte popis přípravku jako “jemný” a “na citlivou pleť,” které používají dobré značky.
 4. 4
  Zvažte používání toneru. Hledejte toner bez dráždivých látek, jako je alkohol, vilín, mentol, syntetické nebo přírodní vůně, nebo oleje na citrusové bázi. Dobré tonery jsou na vodní bázi a mají v sobě protizánětlivé látky a antioxidanty, které pomohou vaší pleti regenerovat.[15]
  • Seznam dobrých antioxidantů můžete najít zde.
  • Používání čistících přípravků nebo tonerů, které obsahují beta hydroxy kyseliny (BHA), jako je kyselina salicylová, nebo alfa hydroxy kyseliny (AHA), jako je kyselina glykolová, může pomoci odhalit zdravou kůži, která se skrývá pod pletí náchylnou k akné. Pro mastnou nebo smíšenou pleť hledejte produkty, které obsahují tyto látky v podobě gelu nebo tekutiny.[16]
 5. 5
  Hydratujte s produkty na olejové bázi. Vybírejte hydratační produkty na rostlinné olejové bázi, aby byla vaše pleť chráněna před vysycháním. Vaše kůže se skládá z olejů, aby se vyvážila produkce mastnoty, měli byste používat na pleť vysoce kvalitní oleje. Pokud máte citlivou nebo mastnou pleť používejte produkty bez olejů nebo nekomedogenní produkty.
 6. 6
  Používejte přípravek na pupínky pro každý typ pleti na vašem obličeji. V péči o každý typ pleti na vašem obličeji buďte pečliví. Může se vám to zdát těžké na zapamatování a mnoho přípravků na použití. Ale nakonec vám vaše smíšená pleť poděkuje za pozornost, kterou jste věnovali každému typu pleti na obličeji.
  • Používejte hydratační mléka nebo krémy na suchá místa. Na mastná místa používejte nemastná a nekomedogenní hydratační mléka nebo krémy.
  • Před aplikací pudru nebo make-upu na celý obličej, hydratujte všechna suchá místa na obličeji. Zabrání to vytváření suchých míst.
  • Aplikujte přípravek na akné na každý pupínek a jizvu po akné, ale neaplikujte přípravek na celou plochu obličeje.
 7. 7
  Zkuste přírodní přípravek na líčení na minerální bázi. Když vyčistíte, exfoliujete, stáhnete a hydratujete obličej, poslední věc, kterou chcete udělat, je ucpat póry make-upem. Použitím přírodních minerálních přípravků bude vaše pleť hydratovaná a přitom zabráníte vytváření mastné T-zóny. Hledejte přípravky vhodné na smíšenou pleť.
  • Nechoďte spát nalíčená.
  • Pokud je to možné, používejte přípravek, který obsahuje SPF na ochranu pleti před slunečním zářením.
 8. 8
  Každý den noste opalovací krém. Pokud nemáte make-up s SPF faktorem, měli byste každý den v roce aplikovat na pleť opalovací krém na ochranu proti stárnutí. Vráskám, skvrnám od slunce a změnám barvy pleti můžete předcházet aplikací krému proti slunci s faktorem SPF 30.[17]
  • Použijte opalovací krém, který obsahuje aktivní složky, jako je oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý pro citlivou pleť a rosaceu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Promluvte si s dermatologem

 1. 1
  Získejte doporučení k dermatologovi. Zeptejte se svého lékaře na doporučení k dermatologovi, který se specializuje na léčbu smíšené pleti. Můžete také vyhledat dermatologa v místě bydliště na internetu. Podívejte se na pozadí, znalosti a sazby u každého dermatologa u počáteční konzultace, abyste věděli, zda je pro vás návštěva dermatologa důležitá.[18]
  • Zeptejte se na různé typy léčby u akné: lokální masti, perorální antibiotika, chemické peelingy a světlo a laserové ošetření, je pouze několik příkladů.
  • Požádejte dermatologa o doporučení na čistící, hydratační, exfoliační přípravky, tonery a opalovací krémy.
  • Můžete také požádat přátele nebo rodinu o doporučení na dermatologa. Zeptejte se, jak dlouho navštěvovali svého dermatologa, jak se zaměstnanci chovali k pacientům v kanceláři a jak dermatolog odpovídal na otázky ohledně ošetření smíšené pleti.
 2. 2
  Požádejte o lokální léky. Pokud vám nepomáhají volně prodejné produkty proti akné, váš dermatolog vám může předepsat lokální léky na vaše kožní problémy. Existují tři hlavní typy:[19]
  • Retinoidy: Tyto léky jsou dostupné v podobě mléka, gelu nebo krému. Váš dermatolog vám pravděpodobně doporučí aplikovat léky na noc, třikrát týdně a pak každý den, jak si vaše pleť zvykne na lék. Retinoidy jsou odvozeny od vitaminu A, a ucpávají vlasové folikuly, zamezují tvorbě kožního mazu a tím i akné.
  • Antibiotika: Váš dermatolog vám pravděpodobně předepíše na prvních pár měsíců vaší léčby retinoid a antibiotika (aplikují se místně nebo také orální antibiotika). Budete aplikovat antibiotika ráno a retinoid večer. Antibiotika eliminují množství kožních bakterií a snižují záněty na vaší pleti. Jsou obvykle kombinována s benziolperoxidem, aby se bakterie nestaly na antibiotika rezistentní.
  • Dapson (Aczone): Tato léčba je ve formě gelu a je často předepisována s lokálním retinoidem. Pokud vám bude předepsána tato léčba, můžete zaznamenat nežádoucí účinky, jako je suchá pleť a zarudnutí.
 3. 3
  Promluvte si se svým dermatologem o chemickém peelingu nebo mikrodermabrazi. Při chemickém peelingu bude váš dermatolog opakovaně aplikovat chemický roztok, jako je kyselina salicylová. Může vám být doporučeno kombinovat chemický peeling s jinou léčbou akné.[20]
  • Neměli byste používat perorální retinoidy, když proděláváte ošetření chemickým peelingem. Užívat tyto dva léky společně může způsobit podráždění kůže.
  • Mezi možné nežádoucí účinky chemického peelingu patří silné zarudnutí, puchýře, zjizvení a trvalé zabarvení kůže. Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné, pokud chemický peeling provádí vyškolení lékaři nebo kosmetičky.
  Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař
Tento článek spoluautorem článku je Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 3 538 krát
Stránka byla zobrazena 3 538 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama