Tento článek spoluautorem článku je Paul Friedman, MD. Paul Friedman je oceněný dermatolog se specializací na dermatologickou a laserovou chirurgii a kosmetickou dermatologii. Dr. Friedman je ředitelem Dermatologického a laserového chirurgického centra v Houstonu v Texasu a působí v laserovém a kožním chirurgickém centru v New Yorku. Dr. Friedman je pomocným klinickým profesorem na katedře dermatologie na lékařské fakultě University of Texas a na Weill Cornell Medical College v Houstonské metodistické nemocnici. Dr. Friedman pracoval na oddělení dermatologie na Newyorské univerzitní lékařské fakultě, kde působil jako vedoucí stážistů a dvakrát získal uznanou Husikovu cenu za svůj výzkum dermatologické chirurgie. Dr. Friedman získal stipendium v Laser & Skin Surgery Center v New Yorku a získal cenu Young Society za psaní od Americké společnosti pro dermatologickou chirurgii. Jako jeden z hlavních referencí v oboru dermatologie se Dr. Friedman zapojil do vývoje nových laserových léčebných systémů a terapeutických technik.
Tento článek byl zobrazen 4 272 krát
Suchá pleť obsahuje menší množství mazu a může být velmi citlivá. Pleť někdy vypadá vyschle, protože si nedokáže zachovat dostatek vlhkosti. Většinou je také velmi napjatá a po umytí způsobuje nepříjemné pocity, pokud se ihned nenatře hydratačním krémem. Šupinatá a popraskaná pleť je známkou extrémně suché, dehydratované pokožky.
Postup
Jak v pleti udržet vlhkost
-
1Zachovejte si přirozenou mastnotu pleti. Vaše tělo přirozeně produkuje maz, který chrání vaši pleť před vysycháním. Během běžného dne ovšem děláte spoustu věcí, které vás těchto přirozených olejů zbavují. Nejčastější příčinou vysychání pleti je koupání a mytí. Mýdla, která z pleti odstraňují přirozenou mastnotu a příliš horká voda představují velká rizika. Začněte se sprchovat chladnější vodou a používejte pouze hydratační mýdla určená pro citlivou pleť.
- Měli byste se také sprchovat jen tak dlouho, jak to bude nutné a neměli byste zbytečně příliš dlouho ležet ve vaně. Sprchujte se jen 10-15 minut a dělejte to jen jednou denně. Pokud to bude možné, koupejte se jen jednou za dva dny.
-
2Používejte jemný peeling. Pravděpodobně jste již slyšeli, že byste měli používat peeling na suchou pleť. Zbavíte se tím mrtvých kožních buněk, předejdete kožní infekci a zajistíte, že se vám do pokožky dostane vlhkost. Tato rada je sice dobrá, ale musíte peeling provádět opatrně. Neměli byste ho používat příliš často. Stačí ho provést jednou nebo dvakrát týdně, zejména na citlivé pokožce obličeje. Také byste neměli používat příliš hrubé peelingy, jako je lufa, nebo pemza. Zkuste raději pastu z jedlé sody, nebo čistou jemnou žínku, které vám skvěle poslouží a zároveň vám pleť jinak nepoškodí.
- Je také důležité používat pouze čisté žínky. Jedním z důvodů, proč lidem lufy způsobují problémy je to, že se na nich snadno usazují bakterie a mikrobi. Když budete používat vždy čistou žínku, tomuto problému se vyhnete.
-
3Důkladně si pleť vysušte. Při utírání kůže ručníkem si dávejte pozor. Když si budete pleť dřít příliš hrubě, mohli byste si ji podráždit a odstranit z ní vlhkost a přirozené oleje, takže byste ji měli vysušenou a zhoršili byste si svůj problém. Místo toho byste měli počkat, až vám pleť uschne sama od sebe, nebo se utírat pouze jemným a měkkým čistým ručníkem, nebo látkou.
-
4Používejte hydratační krémy. Po koupání nebo sprchování byste si měli pleť vždy natřít hydratačním krémem nebo tělovým mlékem, abyste v ní uzamkli vlhkost a navrátili do ní přirozené oleje. Tato vrstva nemusí být nijak silná – stačí se jen jemně natřít a brzy zaznamenáte rozdíl.
- Krémy s lanolinem jsou pro ochranu pleti a zachování vlhkosti nejvhodnější. Lanolin je přírodní produkt, který produkuje kůže zvířat, aby se ochránila před vlivy počasí a vlhkostí. Nejrozšířenější značka těchto krémů v USA se nazývá Bag Balm a seženete ji ve většině drogerií.
- Na obličej byste ovšem lanolin dávat neměli, protože může být příliš hutný, takže byste ho měli používat pouze ve vážných případech. V opačném případě byste měli použít lehčí produkt bez obsahu olejů, který neucpává póry a nezpůsobuje kožní problémy.
-
5Na noc si pleť natírejte silnější vrstvou. Pokud to bude možné, naneste si na noc na pleť silnější vrstvu krému a něco si oblečte, abyste krém neotřeli do povlečení. Vaše kůže díky tomu nasaje více vlhkosti a bude mít více času na to ji absorbovat. Dávejte si ale pozor – většina těchto produktů dělá skvrny, takže si oblečte něco, co si můžete ušpinit, například starou teplákovou soupravu, nebo pyžamo.Reklama
Ochrana pleti
-
1Používejte hydratační krém. Pokud chcete dosáhnout trvalých výsledků, je důležité si vytvořit pravidelný režim. Budete muset o svoji pleť pravidelně pečovat a bude trvat dlouho, než uvidíte první skutečné výsledky. Buďte konzistentní, vytrvalí a mějte trpělivost. Když budete každý den dlouho v kuse používat hydratační krémy, nakonec dosáhnete pozitivní změny.
-
2Chraňte svoji pleť před chladem. Když je vzduch venku studený, vlhkost se z něj odpařuje. Vzduch potom nasává vlhkost ze všeho, co je v okolí, zejména z vaší pleti. Proto je suchá pleť nejproblematičtější právě v zimě. Chraňte se tím, že budete nosit teplé oblečení a budete si pleť natírat hutnými krémy, které v ní uzamknou vlhkost.
- Noste například rukavice, které vám ochrání ruce, nebo teplé ponožky, abyste neměli vysušená chodidla. Šátky a šály si můžete dát i přes obličej, aby vám pleť nevysychala.
-
3Chraňte svoji pleť před slunce může suché pleti také působit vážné potíže, protože ji dráždí a vysušuje. Když se nebudete vyhýbat vystavení slunci, mohli byste si také způsobit rakovinu kůže. Noste oblečení, které vám pleť ochrání a používejte opalovací krém na všechna místa, která nebudete mít zakrytá oblečením.
- Není nutné používat nejvyšší ochranný faktor. Měl by vám stačit opalovací krém s UV faktorem 15-30. Dejte si ovšem pozor na to, abyste měli širokospektrý opalovací krém (s ochranou proti UVA i UVB).
-
4Používejte jemné mýdlo. Některá mýdla, zejména ta s vysokým obsahem syntetických látek, jsou velmi agresivní a mohou způsobit vysušení a poškození pleti. [1] Kupte si jemné mýdlo pro citlivou pleť, které vás nebude vysušovat.
-
5Zjistěte, zda doma nemáte tvrdou vodu. Tvrdá voda, neboli voda, která obsahuje příliš mnoho vápníku, se po celém světě vyskytuje velmi často. Tento přebytečný vápník (který není technicky škodlivý) vám může podráždit pleť a způsobit její vysušování, protože vám zůstane na pokožce. Kupte si domácí test na zjištění tvrdosti vody a zjistěte, zda máte doma tvrdou vodu.
- Pokud máte tvrdou vodu, můžete si ji změkčit tak, aby neobsahovala příliš mnoho vápníku. V obchodě s domácími potřebami seženete filtr, který vám vodu změkčí.
-
6Udržujte si doma správnou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch v zimě je pro vaši pleť škodlivý, ale jakýkoli suchý vzduch vám může poškodit pleť. Můžete se tomu vyhnout tím, že si domů nainstalujete zvlhčovač vzduchu. Je dobré si ho zapínat na noci v ložnici, protože vám to pomůže také rychleji usnout.Reklama
Péče o pleť zevnitř
-
1Pijte více vody. Dehydratace může způsobovat kožní problémy, takže byste si měli hlídat, že dodržujete pitný režim. Množství vody, které byste měli každý den vypít, je ovšem velmi individuální. Doporučuje se pít 8 sklenic vody denně, ale je možné, že budete potřebovat více, nebo vám bude stačit méně.
- Dobrým pravidlem je sledovat barvu moči. Pokud máte čirou moč, pijete dostatek vody. Pokud máte moč světle žlutou, nebo tmavší, měli byste pít více vody.
-
2Jezte zdravě a vyváženě. Vaše pleť potřebuje živiny, stejně jako všechny ostatní části vašeho těla, jinak nemůže vypadat dobře. Měli byste jíst dostatečné množství všech podstatných živin, nebo brát doplňky stravy, abyste měli jistotu, že vaše tělo dostane vše, co potřebuje. Nejlepší živiny pro zdravou pleť jsou vitamín A, [2] , vitamín E[3] , a omega-3 mastné kyseliny[4] .
- Můžete tyto živiny do těla dostávat v potravinách, jako je například losos, ančovičky, sardinky, olivový olej, mandle, kapusta, nebo mrkve.
-
3Zbavte se obezity a dalších zdravotních problémů, které mohou vysušovat pokožku. Je obecně známo, že suchá pleť může být důsledkem nadváhy a obezity. [5] Nemoci vztahující se k obezitě, jako je cukrovka, mohou také způsobovat vysušování pleti. Pokud vám ostatní metody nepomohou pleti navrátit vlhkost, měli byste se zamyslet nad tím, zda není na vině vaše váha a vaše celkové zdraví.
-
4Dávejte si pozor na zdravotní problémy. Suchou pleť mohou způsobovat i další zdravotní problémy. Pokud máte strach, že některým z nich trpíte, měli byste se objednat k lékaři. Pokud se prokáže, že jde o nějakou nemoc, lékař vám nabídne nové možnosti, jak udržet vaši pleť zdravou a krásnou.
- Ekzém nebo psoriáza patří mezi kožní nemoci, které mohou způsobit vysušenou pleť.
- Pokud máte suchou pleť na obličeji a okolo vlasů, může jít o lupy, nebo o nějakou kožní plísňovou infekci. Tyto potíže vyžadují jinou léčbu, než jen používání hydratačních krémů.
-
5Promluvte si s lékařem. Jako u většiny zdravotních problémů je vždy dobré zajít si k lékaři. Suchá pleť je problém, který byste neměli ignorovat. Velmi suchá pleť může vést k prasklinám, které představují velké riziko infekce. Suchá pleť také jak jsme již zmínili, může být známkou vážnějších zdravotních problémů, jako je například cukrovka. Z těchto důvodů je v případě, že se vám nepodaří dosáhnout dobrých výsledků s výše uvedenými metodami, dobré tento problém neignorovat a zajít si k lékaři.
- Pokud nemáte zdravotní pojištění a žijete v USA, najděte si nějakou kliniku, na které budete moci být ošetřeni zdarma, nebo velmi levně.
Reklama
Tipy
- Používejte Cerave, cetaphil, vazelínu a další produkty, které doporučují dermatologové.
- Můžete používat avokádovou pleťovou masku a dávat si na oči okurky. Zjemníte tím svoji pleť a budete mít čistý a svěží obličej. Recept najdete na internetu – existuje spousta variant, takže si vyberte tu, která se bude hodit pro váš typ pleti.
- Pro nejlepší výsledky používejte glycerín.
- Jednou týdně si dejte mléčnou koupel. Vyživíte a zjemníte tím pleť. Ohřejte si vodu do koupele a dejte do ní 250 g mléka v prášku, půl lžíce mandlového oleje a několik kapek vašeho oblíbeného parfému. Lehněte si do vany a odpočívejte, zatímco vám tato léčivá voda ošetří vaši suchou pleť.
- Maska pro suchou pleť (smíchejte všechny přísady a naneste na obličej):
- 1 vejce
- 1 lžíce medu
- ½ lžíce olivového oleje
- několik kapek růžové vody
- Denní hydratace
- Naneste si na vyčištěnou pleť na obličeji, na krku a na dekoltu trochu přírodního hydratačního krému. Muži by měli dodržovat dvoukrokový režim: naneste si hydratační krém na pleť ihned po oholení, počkejte deset minut a potom se opět natřete hydratačním krémem.
- Noční hydratace
- Po vyčištění pleti si na pokožku naneste trochu vody. Osušte se téměř do sucha jemným ručníkem a potom si na ni natřete hydratační krém. Nechejte ho pět minut působit (přikryjte si obličej a krk teplou žínkou, abyste urychlili absorpci) a potom přebytečnou vlhkost otřete papírovým kapesníkem.
- Nemusíte používat tonikum, ale měli byste důkladně hydratovat jemnou pleť v okolí očí.
Varování
- Nikdy na citlivou pleť nepoužívejte horkou vodu.
- Nepoužívejte žínku, abyste si s ní nepodráždili pokožku.