Pokud máte suchou pleť, pravděpodobně se domníváte, že jste vyzkoušeli už úplně všechno. Vaše pleť je pravděpodobně suchá a loupe se, i když na ni nanesete vrstvu různých krémů, mlék a olejů určených pro velmi suchou pleť. Péče o suchou pleť obličeje je složitý proces, který zahrnuje správný způsob mytí, odstraňování odumřelých kožních buněk, hydrataci a všeobecnou každodenní péči o pleť. Budete-li o suchou pleť pravidelně pečovat, bude pokožka opět zdravá, zářivá a plná energie.

Část 1 ze 3:
Pravidelné čištění a peeling

 1. 1
  Zkuste si obličej mýt pouze vodou. Jednou z největších chyb v péči o pleť je mytí příliš vysušujícími čisticími prostředky. Suchá pokožka nevyrábí dostatečné množství mazu, který kůži chrání před loupáním. Vysušující čisticí přípravky tento maz smyjí a problém akorát zhorší. Místo mytí mýdlem zkuste pokožku omývat pouze vodou, zejména v případě, pokud nenosíte make-up.
  • K mytí byste neměli používat horkou vodu, ale teplou, protože horká voda může pleť příliš vysušovat. Namočte mycí žínku do teplé vody a jemně přejíždějte přes obličej. Poté tvář osušte jemným poklepáváním čistým ručníkem.
  • I čisticí přípravky, které jsou označeny jako hydratující, pravděpodobně obsahují nějaké vysušující přísady. Podívejte se na obal a přečtěte si složení. Pokud najdete sulfáty, jakýkoliv typ alkoholu nebo kyselinu salicylovou, nepoužívejte produkt na obličej.
 2. 2
  Vyzkoušejte čištění olejem. Tato metoda je nejlepší na večerní čištění, kdy čistá voda nestačí. Olejové čištění odstraní make-up, špínu a pot, aniž by kůži vysušilo. Možná vám čištění olejem nedává smysl, ale olej se vlastně naváže na obličejový maz a funguje tak jako jemný čistič. Tuto metodu mohou vyzkoušet i vaši přátelé s akné, jelikož tato metoda ozdravuje všechny typy pleti.
  • Připravte si olejovou směs pro svůj typ pleti. Máte-li velmi suchou pleť, vyzkoušejte jojobový, arganový a mandlový olej, které pleť nevysušují. Pokud máte na obličeji mastné oblasti, přidejte do směsi trochu ricinového oleje.
  • Omyjte si obličej teplou vodou a poté prsty naneste olej na celý obličej. Tímto způsobem odstraníte i oční make-up (dokonce i ten voděodolný).
  • Olej opatrně odstraňte žínkou namočenou do teplé vody. Olej stírejte krouživými pohyby a žínku vždy opláchněte. Obličej omývejte, dokud neodstraníte všechen olej.
  • Proceduru zopakujte, pokud na tváři stále máte zbytky make-upu.
  • Obličej opláchněte teplou vodou a osušte jemným poklepáváním ručníkem.
 3. 3
  Několikrát týdně odstraňte z pleti odumřelé kožní buňky. Suchá kůže je vlastně vrstva odumřelých kožních buněk, které se nahromadí a potom se začnou loupat. Pokud párkrát za týden odstraníte tuto vrstvu staré, suché kůže, odkryjete novou, zdravou kůži pod ní. Vyzkoušejte jeden z následujících způsobů:
  • Použijte peeling. Můžete si vyrobit vlastní peeling z polévkové lžíce medu a čajové lžičky mletých ovesných vloček. Peeling jednoduše naneste na tvář krouživými pohyby a poté smyjte.
  • Pokud na pleti máte větší nános odumřelých buněk, vyzkoušejte kyselinu glykolovou nebo jinou z hydroxykyselin. Tyto kyseliny pochází z ovoce nebo cukru a umí odstranit odumřelé buňky a zároveň posílit kůži pod nimi.
  • Nedrhněte tvář kartáčkem nebo žínkou a nepoužívejte příliš hrubý tělový peeling. Pokožka by se mohla oslabit a poškodit.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Účinná hydratace

 1. 1
  Pleť hydratujte ráno. Není úplně prokázáno, zda je užitečné krémovat pokožku na noc. Některé studie ukazují, že v noci probíhá obnova kožních buněk a pleť pokrytá vrstvou krému se nemůže přirozeně obnovovat. Ranní hydratace je ale skvělá, protože pleť je poté chráněna před škodlivinami, špínou, suchým či teplým vzduchem a vším ostatním, co ji může během dne vysušovat. Po omytí žínkou namočenou v teplé vodě naneste na pleť hydratační krém.
 2. 2
  Nepoužívejte hydratační krém obsahující alkohol. Jelikož existuje nepřeberné množství hydratačních produktů, není jednoduché vybrat ten správný. Dobré hydratační krémy můžete jednoduše rozpoznat od špatných podle toho, zda obsahují alkohol. Alkohol vysušuje, takže byste jej neměli používat na pleť, obzvláště když máte suchou pokožku. Pokud hydratační krém obsahuje hodně přísad končících na -ohol, nepořizujte si ho.
  • Kupte si přírodní hydratační krém, který obsahuje směs olejů a lanolin. Tyto přísady ochrání vaši pleť a zamezí vysušování.
  • Máte-li některý den opravdu suchou pleť, zkuste čistý arganový nebo kokosový olej. Vyberte si nerafinovaný kokosový olej, který je pro vaši pleť lepší než rafinovaný.
 3. 3
  Připravte si hloubkovou hydratační kúru. Jednou týdně dopřejte pleti hloubkovou hydratační masku, která pleť obnoví. Z přírodních ingrediencí připravte směs, naneste na obličej a po 15 minutách smyjte teplou vodou. Vyzkoušejte následující kombinace:
  • 1 polévková lžíce olivového oleje, 1 polévková lžíce medu a 1 rozmačkaný banán
  • 1 polévková lžíce kokosového oleje, 1 polévková lžíce medu a 1 rozmačkané avokádo
  • 1 polévková lžíce hroznového oleje, 1 polévková lžíce medu a 1 polévková lžíce mléka
 4. 4
  Pleť během dne hydratujte kokosovým olejem. Vždy si s sebou berte malou nádobku s kokosovým olejem. Když si všimnete loupající se kůže, hydratujte dané místo trochou oleje, aby pleť vypadala zdravěji a jemněji. Kokosový olej také můžete použít na suché, loupající se rty.
 5. 5
  Do ložnice umístěte zvlhčovač vzduchu. Pleť může také vysušovat suchý vzduch v místnosti. Zakupte si tedy do ložnice zvlhčovač, aby pleť zůstala hydratovaná, když spíte. Zvlhčovač je skvělým pomocníkem hlavně v zimě, kdy topení extrémně vysušuje vzduch.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak mít zdravou pokožku

 1. 1
  Uvědomte si, čím a jak se líčíte. Přísady v make-upu mohou problém se suchou pletí zhoršovat. Nejlepší volbou je chodit nenalíčení, ale pokud se make-upu nechcete vzdát, zkuste přejít na make-up na bázi oleje, který neobsahuje alkohol a podobné vysušující přísady. Pořiďte si make-up, který obsahuje přísady jako kokosový olej, bambucké máslo, mandlový olej, včelí vosk a podobné přírodní látky, které kůži nevysuší, ale naopak vyživí.
 2. 2
  Pleť chraňte před sluncem. Sluneční paprsky také mohou kůži vysušovat. Když vám po čase vybledne opálení, kůže se začne loupat a opadávat. Přiměřený pobyt na slunci je přínosný, ale je důležité kůži chránit před spálením. Je třeba si ale dávat pozor, jaké ingredience jsou obsaženy v přípravku na opalování. Alkohol a podobné látky mohou kůži vysušit, tak se zkuste porozhlédnout po přírodních opalovacích krémech.
  • Místo krému na opalování můžete také nosit klobouk, nebo pro jistotu můžete použít oboje. Tato klasická metoda ochrany proti sluníčku funguje.
  • Po pobytu na slunci okamžitě hydratujte kůži pomocí aloe vera či podobných vyživujících hydratačních přípravků.
 3. 3
  Buďte zdraví nejenom navenek. Jídlo, které konzumujete, má velký vliv na zdraví pokožky. Pokud chcete mít hydratovanou, zdravou a zářící pokožku, osvojte si následující návyky. Pleť bude vypadat lépe a také se budete cítit zdravěji ve svém těle.
  • Pijte hodně vody. Pokud jste dehydrovaní, bude to na pleti vidět.
  • Jezte potraviny bohaté na vitamíny, především zdravé tuky jako omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Nacházejí se například v rybách, rybím oleji, avokádu a ořeších.
  • Nekuřte, nepijte moc alkoholu a neberte drogy. Tabák, alkohol a další drogy významně ovlivňují stav kůže. Pokožka se může vysušovat a budete vypadat starší. Pokud chcete mít zdravou kůži, těmto produktům se vyhněte.
  Reklama

Tipy

 • Netřete pleť příliš silně, abyste ji nepodráždili.
 • Máte-li citlivou pleť, používejte peelingy s jemnými zrníčky.
 • Pokud má vaše moč tmavší zabarvení, jste dehydrovaní.
 • Pokud jste správně hydratovaní, moč bude světlejší.
 • Snažte se používat co nejméně vysušujících produktů.

Reklama

Varování

 • Chcete-li předejít vysušení pokožky, používejte opalovací krém.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 455 krát
Stránka byla zobrazena 2 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama