Stáhnout PDF Stáhnout PDF


Metoda 1 ze 2:
Typy pleti a péče o ně

Existují čtyři základní typy pleti: mastná, suchá, normální a smíšená. Také je možné mít jeden z těchto typů pleti v kombinaci s citlivou pletí.

 1. 1
  Suchá pleť. Pokud máte suchou pleť bez mazu a téměř žádných pupínků, patříte do skupiny lidí se suchou pletí. V extrémnějších případech suchá pleť nemá dostatek elasticity a je citlivá na slunce, vítr a studené teploty. Umývejte si jednou denně pleť krémovým přípravkem pro čištění a teplou vodou.
  • Péče: Navlhčete si obličej a jemně ho osušte. Pomocí toneru se zbavte pocitu dehydratace a stažené kůže. Vyhýbejte se ale tonerům a make-upům s alkoholem, protože tyto produkty pleť vysouší. Používejte hydratační krém, který pleť udrží živou a zářivou.
 2. 2
  Mastná pleť: Pokud je vaše pleť mastná, většinou se dost leskne brzy po mytí a póry jsou lehce zvětšené. Je náchylnější k pupínkům, černým tečkám a bílým místům a má různorodější texturu.
  • Péče: Vaše pleť přitahuje více špíny než například suchá pleť, proto byste si ji měli mýt dvakrát denně s pomocí jemného přípravku a teplé vody. Pečlivě omyjte teplou vodou. Používejte hydratační toner bez alkoholu, kterým odstraníte poslední zbytky čistícího přípravku. Přes den vám mohou pomoci papírky, které odstraňují přebytečný maz z obličeje a bude vám na to stačit pouze několik minut. Přestože máte mastnou pleť, musíte ji hydratovat pomocí lehkého hydratačního krému, jinak bude ve spodních vrstvách suchá a bude vytvářet ještě více mazu.
 3. 3
  Normální pleť: Někteří normální pleť považují za smíšenou, ale není to tak. Pokud je vaše pleť mastná pouze okolo T-zóny a na nose, zatímco jinde je suchá, máte normální pleť. Také je normální, že se tento typ pleti mění v průběhu ročních období (sušší v zimě, mastnější v létě). Normální pleť můžete také označovat pomocí slovíčka „až“ – například normální až mastná, normální až suchá pleť.
  • Péče: Myjte si obličej pomocí prostředků, které jsou určeny pro normální pleť. Otřete celý obličej tonerem bez alkoholu, který pleť hydratuje. Hydratační krém používejte tak často, jak potřebujete.
 4. 4
  Smíšená pleť: Smíšená pleť se skládá ze dvou různých typů pleti, které se objevují u jednoho člověka. Tyto situace nastávají, když člověk trpí akné, nebo má jednu část obličeje příliš mastnou, zatímco druhá je suchá.
  • Dva běžné příklady jsou suchá pleť s akné na tvářích nebo normální pleť se zánětlivým akné v oblasti úst a brady.
  • Péče: Každou oblast čistěte tak, jak je to potřeba. Pokud trpíte těžkým akné, poraďte se s dermatologem nebo estetickým lékařem.
 5. 5
  Citlivá pleť: Pamatujte, že citlivá pleť může být jakéhokoli typu. Pokud máte alergické reakce na některé produkty a většinou jste citliví na slunce, vítr a chladné počasí, máte citlivou pleť. Citlivost se může projevit vyrážkou, zarudnutím, zánětem, akné nebo rozšířenými žilkami.
  • Péče: Najděte si čistidla, tonery, make-up a hydratační krémy, které neobsahují parfémy a jsou hypoalergenní. Čistěte si a mažte pleť těmito šetrnými produkty každý den. Měli byste si vždy vybírat takové výrobky, které pleť dokážou zklidnit. Některé z běžných ingrediencí jsou například: heřmánek, azulen, bisabolol, alantoin, levandule, kafr, calamine, rozmarýn, tymián, aloe vera atd.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Obecné základy péče o všechny typy pleti

 1. 1
  Předcházejte slunečnímu záření. Opalovací krém je skutečná fontána mládí. Každý den si pleť natírejte krémem s UV faktorem alespoň 15 až 30. Pamatujte, že i v zimě může slunce vaši pleť poškodit, protože se odráží od sněhu. Pokud si nechcete na pleť dávat krém i krém na opalování, kupte si hydratační krém s UV faktorem.
 2. 2
  Jemně pleť čistěte. Neměli byste příliš dřít, abyste ji nevysušili.
 3. 3
  Používejte pleťový peeling. Na wikiHow najdete mnoho návodů na to, jak si vyrobit pleťové masky a peelingy. Experimentujte a najděte si ten nejlepší.
 4. 4
  Mějte zdravý životní styl. Přestaňte kouřit. Tabák způsobuje rychlé stárnutí kůže. Jezte zdravě a nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Zbavujte se stresu, kdykoli vás nějaký přepadne.
  Reklama

Tipy

 • Pijte hodně vody, aby vaše pleť nevysychala.
 • Vitamíny jsou důležité pro zdravou pleť, obzvláště vitamíny A, B a C. Vitamín E pomáhá zlepšovat pleť, když se aplikuje přímo na kůži.
 • Když si budete přes den umývat pleť jemnými mýdly, zbavíte se nečistot a předejdete černým tečkám, ale mohli byste si pleť také příliš vysušit. Měli byste se poradit s dermatologem, než začnete používat nějaké pleťové mýdlo.
 • Můžete vylepšit svoji pleť, když se budete o své tělo starat pomocí dobré hygieny, správné stravy a cvičení. Pečujte o své tělo, denně se sprchujte a někdy používejte také silná mýdla, která dokážou rozpustit všechny nečistoty. Cvičte, choďte na procházky a zbavíte se tak celulitidy a vytvarujete si svaly.
 • Citronová šťáva skvěle působí na jizvy, zesvětluje je a zmenšuje.
 • Snažte se nesahat si hrubě na pleť a neškrábat si ji.
 • Často perte povlaky na polštáře a nikdy nechoďte spát s vlasovými přípravky na hlavě. Kombinace obličejového mazu a stylingových přípravků může ušpinit vaše polštáře a peřiny.
 • Papírky pro odsátí přebytečného mazu jsou skvělým řešením a díky nim si už nebudete muset na obličej dávat další vrstvy pudru.
 • Nikdy si nevymačkávejte pupínky. Mnoho jizviček je způsobeno právě rýpáním a vymačkáváním pupínků. Můžete si způsobit také infekci nebo permanentní rozšíření póru. Když si budete na pupínek sahat, je pravděpodobné, že se vám později udělá nový na stejném místě.
 • Umývejte si obličej směsí hnědého cukru a několika kapek mléka (tak aby vytvořilo bahnitou konzistenci), smyjete tím špínu a přebytečný maz z obličeje a budete mít jemnou a svěží pleť. Můžete si tuto masku nechat na obličeji tak dlouho, jak budete chtít.
 • Používejte domácí pleťové masky, které pomohou hydratovat pokožku. Můžete si je snadno vyrobit a opravdu fungují. Například směs hroznů, citronu a vaječných bílků je skvělá na mastnou pleť a med zase podporuje léčení puchýřků a pupínků. Čerstvé bylinky nadrcené a namazané na problematickou pleť mohou také pomoci s léčením kožních problémů.
 • Smývejte si veškeré kosmetické přípravky jakmile víte, že už nebudete vycházet z domu a snažte se nechat pleť co nejdéle odpočinout od make-upu.
 • Pokud jste se spálili, smíchejte bílý jogurt a aloe vera gelem a naneste na pokožku. Zklidníte tak podrážděnou kůži.
 • Nikdy nepokrývejte celý obličej podkladovým make-upem. Pravděpodobně budete potřebovat jen trochu v oblastech, které to potřebují.
 • Pokud máte napjatou pleť například kvůli slunci, zkuste aloe vera gel s alespoň 90% obsahem čistého aloe vera. Má léčivé účinky a dokáže s pletí zázraky.
 • Pokud trpíte cystickým akné, skvělou volbou je přírodní zubní pasta TOMS. Nanášejte ji na akné každý večer před spaním a jistě ráno uvidíte velký rozdíl. Nepřestávejte ji používat a vaše akné se zlepší.
 • Vyměňujte si houbičky a štětce na líčení a pravidelně si je perte. Bakterie a maz se na nich zachytávají a při každém líčení se vám mohou dostat zpět na pleť.
 • Nenatahujte si jemnou kůži okolo očí, když se líčíte nebo když si umýváte obličej. Tato jemná oblast nejvíce ukazuje stárnutí pleti a pokud se o ni špatně staráte, objevují se na ní vrásky dříve, než by měly.
 • Opatrně si vybírejte takový peeling, který bude vaší pleti sedět. Typ a velikost zrníček jsou velmi důležité, pokud například máte citlivou pleť. Větší zrníčka brousí hruběji, zatímco menší jsou k pleti šetrnější.
 • Clean your cellphone and any other device that may come in contact with your skin.
 • Pravidelně si čistěte mobilní telefon a jiná zařízení, která mohou přijít do styku s vaší kůží.

Reklama

Varování

 • Vybírejte si takový opalovací krém, který je určen přímo pro váš typ pleti, protože některé nevhodné mohou způsobovat pupínky.
 • Nikdy nikomu nedovolte, aby si „vymáčkl“ nebo jinak neodborně otevřel pupínek. Je to velmi nebezpečné a bakterie se potom do otevřené kůže dostanou ještě snadněji. Pokud si ale pupínek opravdu chcete vymáčknout, vypláchněte ranku alkoholem, abyste snížili riziko infekce.
 • Toner může způsobit vysychání pleti.
 • Buďte opatrní se všemi produkty, které obsahují kyseliny nebo peroxidy. Tyto ingredience mohou zvýšit citlivost pleti na slunce a také mohou způsobit odlupování kůže a zarudnutí.
 • Když si budete mýt obličej příliš často, můžete si způsobit zarudnutí, vyrážku a také si pleť poškodit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 331 krát
Stránka byla zobrazena 5 331 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama