X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 973 krát
Tulipány vypadají krásně na jakékoli zahradě nebo záhonku. S trochou péče a pozornosti můžete pěstovat nádherné tulipány rok po roce. Je to celkem jednoduché– tulipány nevyžadují žádný extra zavlažovací režim ani komplikované hnojení. Ať už jste začátečník nebo profík, tulipán je výborná volba pro jakoukoli zahradu.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Zasazení tulipánových cibulek
-
1Saďte tulipány na podzim, zhruba 6 až 8 týdnů před nástupem zimy. Ve většině klimat je nejlepší tulipánové cibulky zasadit v říjnu či listopadu (čím teplejší klima, tím později by se měly zasadit). Teplota země by měla být nižší než 15°C.
- Pokud jste cibulky koupili v létě, můžete je zhruba dva měsíce před zasazením skladovat v ledničce (nebo jiném suchém, chladném prostředí). Hlavně je ale neskladujte blízko jablek, protože uvolňují etylen, který cibulku může zničit.
- Většina cibulek potřebuje cca 12-14 týdnů „chladného období“, aby dokázaly na jaře pěkně rozkvést.[1] Po 1. prosinci tedy už cibulky nekupujte, pokud nebyly „předchlazené“.
-
2Vyberte si místo, na které dopadá trochu stínu. Alespoň část dne by ale mělo dostávat i sluneční paprsky. V teplých místech, jako je například americký jihozápad, by se měly sázet na místo, na které dopadají pouze ranní paprsky. Tulipány vyžadují slunko, ale zároveň potřebují chladnou zem – pokud byste je vysadili na příliš slunečné místo, mohou se spálit.
- Více na sever snesou tulipány slunce po celý den (půda bude přirozeně dostatečně chladná). Pokud ale žijete jižněji, kde je velké horko, budete potřebovat odpolední stín k ochlazení země.[2]
-
3Vyberte si písčitou půdu, která se dobře odvodňuje, s pH mezi 6 a 6,5. Žádná odrůda tulipánů nemá ráda přílišné vlhko. Voda v zemi by se měla dobře vstřebávat a půda by měla být neutrální až lehce kyselá, úrodná až písčitá.
- Mokrá půda tulipány zabíjí. Nikdy to se zaléváním tulipánů schválně nepřehánějte – pokud ale chcete zajistit dobré vstřebávání vody v půdě, přisypte mulčovací kůru nebo dokonce písek.
-
4Zasaďte cibulku do zhruba 3x větší hloubky, než je její velikost. Čím větší je cibulka, tím hlubší bude díra na zasazení. Každopádně by měla mít alespoň 20 cm. Prokypřete půdu okolo, aby dobře odváděla vodu, nebo záhonek navyšte.
- Čím větší je cibulka, tím větší bude mít květ.[3]
- Pokud žijete ve velmi teplé oblasti, nechte cibulky prvních 4-6 týdnů v ledničce, která jim bude simulovat chladné počasí. Každých pár týdnů je lehce zalijte, aby neztratily vláhu.
-
5Zasaďte cibulky alespoň 15 cm od sebe. Aby dobře rostly, potřebují zhruba 10-15 cm vlastní půdy, jinak si budou navzájem ubírat živiny. Zasaďte je na záhonek, který všem tulipánům poskytne dostatek „rodné hroudy“.
- Cibulky zasaďte špičatým koncem vzhůru. Díru zahrňte zeminou a pevně ji uplácejte.
- Tulipány se rychle množí. I když jich zasadíte jen pár, během několika let jich budete mít celý houf.[4]
-
6Po zasazení tulipánů zakryjte záhon nasekanými listy, kousky dřeva nebo mulčovací kůrou. Pokud se bojíte útoku hlodavců nebo jiné havěti, která žije ve vaší zahradě, můžete záhon s cibulkami obehnat plotem nebo klecí.
- Použijte 5-8 cm mulče, listí nebo kousků dřeva. Cibulkám to poskytne dostatečnou ochranu a zároveň to zabrání růstu plevele a zadrží potřebnou vlhkost.
- Pokud zasazujete trvalky, každý rok jim musíte dodat živiny, aby znovu začaly růst. Pro nastartování růstu můžete použít organický materiál, kompost nebo přímo živiny určené pro vykvetení cibulek.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Péče o tulipány
-
1Po zasazení tulipány zalévejte. Tulipány opravdu potřebují zalít hned po zasazení, aby začaly růst. Pravděpodobně to bude jedna z mála příležitostí, kdy budete muset záhon zalít.
- Pak už znovu nezalévejte, dokud se neobjeví listy. Potom je můžete zlehka pokropit - a hotovo.[5]
-
2Rostoucí tulipány zalévejte pouze v dlouhém období sucha. Pokud u vás už několik týdnů nepršelo, trochu je pokropte. Znovu se jedná o jeden z vzácných okamžiků, kdy půda potřebuje dodat vláhu.
- Na jaře tulipány často potřebují méně vody, protože často prší a je dost vlhko. Většinou se o kropení záhonu postará samo počasí. Tulipány si krásně vystačí s normálním deštěm.[6]
-
3Nenechte tulipány stát ve vodě. Pokud ve vaší oblasti moc pršelo, zkuste pokud možno odvést ze záhonku vodu. Tulipány nesnesou mokro a pokud zůstanou v nasáklé půdě, můžete krásným květům dát rovnou sbohem.
- Pokud uvidíte, že záhon s tulipány shromažďuje vodu, pravděpodobně uděláte líp, pokud je přesadíte do sušších míst. Vykopejte je i s okolní půdou a najděte místo, na které sice prší, ale voda se tam nezdržuje.
-
4Pohnojte své tulipány jednou na začátku podzimu a znovu na začátku jara, aby nepřestávaly růst. Vhodné je tekuté hnojivo, zhruba 3-4 týdny po zasazení. Zvlášť důležité je pohnojení u trvalek.
- Posypte nebo polijte půdu okolo každé cibulky zhruba jednou lžící hnojiva. Vystačí jim na celé období zimní „hibernace“. Tulipány dokáží své živiny skladovat pěkně dlouho.
- Zapomněli jste pohnojit na podzim? V tom případě můžete na rostoucí listy použít hnojivo s rychle uvolnitelným dusíkem.[7]
- Tulipány jsou vcelku nenáročné. Pokud navíc máte letničky, nemusíte je hnojit vůbec. Pokud jste v dobrém klimatickém pásmu, stačí tulipány zasadit, a pak už se o ně nemusíte vůbec starat. Žádné zalévání ani hnojení není nutné.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Péče o tulipány po rozkvětu
-
1Prohlédněte, zda tulipány nemají skvrny nebo jinou chorobu. Botrytidiová hniloba vytváří na listech tulipánů hnědé skvrny a působí zašednutí květů. Pokud napadne jakoukoli z vašich cibulek, vykopejte ji a zahoďte, abyste tak předešli rozšíření choroby na ostatní tulipány. Pokud se ovšem objeví jen na části rostliny, můžete postiženou část odříznout a sledovat, jestli se vám podaří zbytek zachránit.[8]
- Jediné, co můžete udělat, abyste zabránili napadení tulipánů, je správně o ně pečovat. Dávejte pozor, aby měly trochu vláhy, trochu stínu a dobrou, mírně kyselou půdu.
- Problémem mohou být i mšice, ale těch se snadno zbavíte postřikem.
-
2Po odkvětu odstraňte květy. Tulipány vytváří semena, jakmile začnou odkvétat, a ty pak oslabují cibulku, což nevypadá moc pěkně. Utržení květu je vhodné jak pro letničky, tak i pro trvalky.[9] Provedete ho následovně:
- Vezměte nůžky a květ v odkvětu odstřihněte od stonku.
- Většinu stonku nechte být ještě cca šest týdnů, nebo dokud listy nezačnou žloutnout.
- Po šesti týdnech odstřihněte listy hned u země a rostlinu vyhoďte. Pokud chcete později cibulku vykopat, můžete si dané místo označit.
- Tento postup se netýká botanických tulipánů. U těch naopak budete chtít, aby vytvořily semena a vytvořily velkou kolonii.
-
3Cibulku vykopejte i pokud máte letničky. Některé tulipány jsou letničky, což znamená, že celý jejich život trvá po dobu jednoho roku – po jeho konci už se nevrátí, ani nevyženou do semen. Jakmile odkvetou a uvadnou, celou rostlinu i s cibulkou odstraňte.[10]
- Spousta pěstitelů a zahradníků v případě tulipánů preferuje letničky. Jsou nenáročné, levné, a jakmile odkvetou, není třeba se o ně starat. Další rok mohou zasadit další a pokud se jim zachce, mohou postupně vyzkoušet různé odrůdy.
-
4Ujistěte se, že víte, jestli vaše tulipány znovu rozkvetou. Pokud máte trvalky, dobře se o ně staráte a cibulku necháte v zemi, další rok vám vykvete nová várka krásných tulipánů (ačkoliv se vám možná bude zdát, že jich je nějak moc – tulipány se snadno množí). Zde je několik odrůd tulipánů, které vám pravděpodobně vykvetou znovu, aniž byste se museli příliš snažit:[11]
- "Olympic Flame"
- "Peppermint Stick"
- krokusové tulipány
- "Negrita" Triumph
- zelenokvětý tulipán "Spring Green"
Reklama
Tipy
- Jakmile listy a stonek zhnědnou, vykopejte cibulky, abyste získali více tulipánů, které budete moci zasadit jinde.
Reklama
Varování
- S hnojením hned po rozkvětu buďte velmi opatrní. Může zvýšit šance onemocnění tulipánu.
- Pokud použijete více než 5 cm mulče, může to tulipán poškodit, protože bude muset růst za sluncem příliš daleko!
Reklama
Reference
- ↑ http://www.ecotulips.com/How-to-grow-tulips-in-warm-climates.html
- ↑ http://www.whiteflowerfarm.com/planting-growing-tulips.html
- ↑ http://www.gardenersnet.com/bulbs/tulips.htm
- ↑ http://www.gardenersnet.com/bulbs/tulips.htm
- ↑ http://www.garden.org/howtos/index.php?q=show&id=1301
- ↑ http://www.whiteflowerfarm.com/planting-growing-tulips.html
- ↑ http://www.americanmeadows.com/tulips-come-back
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/fire-blight-tulips-41083.html
- ↑ http://homeguides.sfgate.com/deadhead-tulip-29593.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Care for Tulips
Deutsch:Tulpen pflegen
Português:Cuidar de Tulipas
Italiano:Prendersi Cura dei Tulipani
Español:plantar y cuidar tulipanes
Русский:выращивать тюльпаны
Bahasa Indonesia:Merawat Bunga Tulip
Nederlands:Tulpen verzorgen
Français:entretenir des tulipes
中文:照顾郁金香
العربية:العناية بنبات التوليب
Tiếng Việt:Chăm sóc hoa tulip
日本語:チューリップを育てる
한국어:튤립 보살피는 방법
Türkçe:Lale Nasıl Bakılır
Stránka byla zobrazena 3 973 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama