Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výron kolene je zranění, u kterého dochází k poranění kolenních vazů. Vazy jsou pevné elastické pásky v koleni, které spojují vaše kosti a klouby. Podvrtnutí může odtržením vláken tkání ovlivnit mnoho kolenních vazů, což způsobuje bolest, otok a modřiny.[1] Pokud máte výrok kolene, můžete se držet několika jednoduchých rad, pro rychlejší uzdravení.

Část 1
Část 1 ze 3:

Samoléčba

Stáhnout PDF
 1. 1
  Chraňte své koleno. Jestliže dojde k poranění kolene, je potřeba jej chránit před dalším poškozením. Dojde-li k vymknutí, vůbec s ním nehýbejte, nezapojujte do žádné činnosti, aby nedošlo k dalšímu poranění. Vaše zranění by se tím mohlo jen zhoršit. Pokud je to možné, okamžitě se posaďte, abyste na koleno nevyvíjeli žádný tlak.
  • Pokud se nacházíte někde mezi lidmi, požádejte někoho, aby vás zavezl k lékaři. Jakmile zjistíte závažnost poranění, neměli byste se vůbec zvedat na nohy.
  • Co nejdříve navštivte lékaře. Lékař vás bude instruovat, jak s kolenem zacházet dál, případně provede nějaké vyšetření. V případě, že se jedná o vážný výron, měli byste jeho pokyny dodržovat do posledního detailu.[2]
 2. 2
  Nechte koleno odpočinout. Nejdůležitější věcí prvních 48 hodin je nechat koleno odpočívat. Dodáte tak vazům čas na samoléčbu. Lékař vám nejspíše sdělí, ať necháte koleno odpočinout po dobu několika dní. Možná vám také doporučí berle.
 3. 3
  Koleno ledujte. V prvních několika dnech byste měli za pomoci ledu zmírnit zánět a bolest. Dejte kostky ledu nebo drcený led do sáčku, případně si vezměte sáček mražené zeleniny a přes ručník nebo jiný hadřík jej přiložte na koleno na dobu 20 minut. Opakujte 4-8x denně.
  • Koleno neledujte najednou více než 20 minut. Mohlo by naopak dojít k dalšímu poranění, případně omrzlinám.
  • Místo ledu můžete použít studený obklad.[4]
  • Ledovat koleno je potřeba po dobu 48 hodin, nebo dokud nezmizí otok.[5]
 4. 4
  Koleno zavažte. Pro zmírnění otoku byste měli koleno na několik dnů obvázat elastickým obvazem či pásem. Koleno obvažte pevně, aby se mu dostalo patřičné podpory a zabránili se pohybu. Neobvazujte však příliš pevně, aby nedošlo k odříznutí kolene od krevního oběhu.
  • Před spaním si obvaz sundejte. Krev tak může kolenem volně proudit a zároveň se předpokládá, že když spíte, moc s kolenem hýbat nebudete.
  • Obvaz můžete sundat již po 48 hodinách. Nicméně pokud je koleno stále oteklé, měli byste jej nechat obvázané i nadále, což vám doporučí i lékař.[6]
 5. 5
  Bolavé koleno vyvyšte. Několik dní po zranění byste měli svou nohu udržovat zvednutou. Snažte se koleno držet nad úrovní srdce, čímž omezíte průtok krve a zabráníte tak otoku.[7] Sedněte, případně si lehněte na záda a pod své poraněné koleno si dejte dostatečný počet polštářů tak, aby se koleno nacházelo nad úrovní srdce.[8]
  • Počet polštářů, které budete k vyvýšení kolena potřebovat, závisí na okolnostech. Pokud sedíte, budete zřejmě potřebovat více polštářů, než kdybyste leželi.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Uplatnění dalších léčebných metod

Stáhnout PDF
 1. 1
  Po 72 hodinách udržujte koleno v teple. Jakmile provedete první ošetření, můžete po 2-3 dnech zapojit další procedury, které vám pomůžou, pokud stále otok ani bolest neodezněly. Pro zmírnění tuhosti a bolesti použijte teplý obklad. Přiložte jej na koleno na dobu 20 minut 4x denně nebo dle potřeby. Mělo by vám to pomoct uvolnit svaly v koleni, které jste předtím nepoužívali.
  • V tomto ohledu jsou účinné také sauny, vířivky či horké lázně.[9]
  • Koleno nezahřívejte dříve než po 3 dnech. Napáchali byste tím více škody než užitku, pokud byste koleno zahřívali příliš brzy. Zvýšený průtok krve kolenem z počátku hojení by mohl způsobit větší opuchnutí.[10]
 2. 2
  Vezměte si perorální léky proti bolesti. S léčbou vám mohou pomoci volně prodejné léky proti bolesti. Proti nesnesitelné bolesti je účinný ibuprofen nebo paracetamol.
  • Vyzkoušet můžete běžné značky ibuprofenu, mezi které patří Advil, Motril, u paracetamolu je nejznámější Tylenol.[11]
  • Můžete si vzít také protizánětlivé léky, jako je naproxen. Volně prodejný lék s naproxenem je například Aleve.[12]
  • Pokud bolest a otok kolene trvá déle než týden, požádejte svého lékaře o předepsání protizánětlivých léků.
 3. 3
  Vyzkoušejte lokální protizánětlivé krémy. Pokud nechcete užívat perorální léky proti bolesti, jsou tu právě pro vás léčiva ve formě krémů, které vám s bolestí pomohou. Krémy obsahující ibuprofen si můžete zakoupit ve vaší lékárně. Krémy je vhodné používat, zejména pokud trpíte ne příliš velkou bolestí, jelikož lokální verze ibuprofenu není tak silná a nedostane se tolik do vašeho těla, jako perorální léky.
  • Existují i jiné krémy, které jsou k dostání na lékařský předpis. Více informací získáte u svého lékaře.[13]
 4. 4
  Vyhněte se alkoholu. Během zotavování byste neměli požívat žádné alkoholické nápoje. Toto pravidlo platí zejména v prvních dnech po zranění. Alkohol snižuje léčivé schopnosti vašeho těla a může také podporovat zánět a otok.
  • Chcete-li zajistit, aby se vaše koleno plně uzdravilo, poraďte se svým lékařem, kdy můžete alkohol znovu začít pít.[14]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Rehabilitace kolene

Stáhnout PDF
 1. 1
  Cvičte. Jakmile se koleno uzdraví natolik, že s ním můžete hýbat, předepíše vám lékař nějaké cvičení, které vám pomohou navrátit plnohodnotný pohyb kolene. Cvičení bude zaměřeno na prevenci ztuhlosti, zesílení, zlepšení rozsahu pohybu a zvýšení flexibility kloubů. Cvičení byste měli opakovat několikrát denně, chcete-li dosáhnout dobrého výsledku.
  • Typ cvičení a jak dlouho budete muset cvičit, závisí na rozsahu zranění. Pokud jste utrpěli závažné poranění kolene, bude rehabilitace zřejmě zdlouhavá. Poraďte se se svým lékařem o tom, jakým způsobem a jak často cvičit.[15]
 2. 2
  V případě potřeby navštivte fyzioterapii. Pokud jste utrpěli opravdu závažné zranění, budete možná muset navštívit fyzioterapeuta, případně provádět ním doporučené cviky doma. Ve většině případů to není nutné, avšak existují situace, při kterých je fyzioterapie nutná pro kompletní vyléčení kolenních vazů a navrácení kolene do původního stavu.
  • Typ cvičení závisí na závažnosti poranění, nicméně každé z nich vám pomůže se ztuhlostí, sníží vám veškeré přetrvávající otoky a navrátí kolenu plný rozsah pohybu bez bolesti.[16]
 3. 3
  Postupně zvyšujte aktivitu. Několik týdnů po zranění vám lékař sdělí, že jste již připraveni vrátit se do plnohodnotného života bez použití obvazů, berlí či dlahy. Jakmile k tomu dojde, přirozeně budete chtít vyzkoušet sílu, pružnost a rozsah pohybu kolene, začněte však opatrně.
  • Pokud vás již koleno nebolí, můžete se pomalu vrátit ke svým běžným aktivitám, včetně sportu a jiných fyzických aktivit.[17]
 4. 4
  V případě potřeby budete muset podstoupit operaci. Ve vzácných případech může lékař stanovit, že je potřeba operace. Jedním z hlavních důvodů operace je náprava předního křížového svalu, tedy vazu v koleni, který pomáhá koleno krčit a rovnat. Vzhledem k tomu, že je tento vaz nedílnou součástí kolene, je třeba ho při přetržení či poranění vyléčit tím nejlepším možným způsobem. Tato operace je častá zejména u sportovců, dojde díky ní k navrácení plnohodnotného rozsahu pohybu a síly kolene.
  • Chirurgický zákrok je potřeba také v případě, že dojde k poranění více vazů. V takovém případě je hojení bez operace velmi obtížné a dá se říci, že i nemožné.
  • Operace se většinou bere jako ta nejkrajnější možnost. Vždy se nejprve vyzkouší všechny jiné metody, teprve až když nezabírají, přistupuje se k operaci.[18]
  Reklama

O tomto wikiHow

Jonathan Frank, MD
Spoluautorem článku je :
Chirurg sportovní ortopedie & Kloubní specialista
Tento článek spoluautorem článku je Jonathan Frank, MD. Dr. Jonathan Frank je ortopedický chirurg se sídlem v Beverly Hills v Kalifornii, specializující se na sportovní medicínu a klouby. Praxe Dr. Franka se zaměřuje na minimálně invazivní, artroskopickou operaci kolena, ramene, kyčle a loktů. Dr. Frank je držitelem doktorského titulu na Lékařské fakultě University of California v Los Angeles. Absolvoval ortopedický pobyt na Rush University Medical Center v Chicagu a stipendium v oboru ortopedické sportovní medicíny a ochrany kyčle na klinice Steadman ve Vail v Coloradu. Je lékařem týmu zaměstnanců amerického lyžařského a snowboardového týmu. Dr. Frank je v současné době vědeckým recenzentem špičkových vědeckých časopisů a jeho výzkum byl prezentován na regionálních, národních a mezinárodních ortopedických konferencích a získal několik ocenění včetně prestižních cen Mark Coventry a William A Grana. Tento článek byl zobrazen 30 970 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 30 970 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama