Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hladká oka vytváří pevný, poddajný úplet, který se na okrajích nesrolovává. Hladký vzor je ideální na pletení šál, kabelek, čepic i dek. Ať už pletete cokoli, hladká oka jsou většinou první, se kterými se při pletení setkáte, a rozhodně se vám ani později neztratí.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na pletení hladce

  1. 1
    Seznamte se s pletením hladce. Hladké oko je jedno z nejsnazších ok, se kterými si při pletení seznámíte, a proto se s ním také obvykle začíná. Při pletení hladce pletete všechny řady a pletení obvykle leží naplocho před vámi. [1] Při pletení hladce se vytvářejí hrbolaté řady oddělené drážkami. [2]
  2. 2
    Připravte si materiál. Vyberte si vlnu a jehlice, kterými budete plést. Pokud s pletením úplně začínáte, přijdou vám vhod větší jehlice a silnější příze, protože se s nimi plete snáz. Zkuste začít s dlouhými jehlicemi velikosti 5.[3]
    • Pokud máte menší jehlice a slabší vlnu, snažte se dělat volná oka, abyste měli větší prostor pro další manévry.
  3. 3
    Rozhodněte se, který styl pletení vám lépe vyhovuje. Můžete plést kontinentálním nebo anglickým stylem. Vyzkoušejte si oba, ať zjistíte, který vám vyhovuje víc. Následující pokyny jsou pro anglický styl pletení, ale lehce je můžete adaptovat i pro kontinentální sty.
  4. 4
    Nahoďte. Než začnete plést, nahoďte tolik ok, kolik je jich potřeba pro váš vzor. Poté co je nahodíte všechny, shrňte je tak, aby první oko bylo zhruba 2-3 centimetry od špičky jehlice. [4]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Pletení hladce

  1. 1
    Připravte jehlice do výchozí pozice. Pro pletení hladce držte jehlici s nahozenými oky v levé ruce a druhou v pravé. Vlnu uchopte také pravou rukou.
    • Ujistěte se, že špička levé jehlice míří k pravé. [5]
  2. 2
    Vsuňte špičku pravé jehlice do prvního oka na levé jehlici. Prostrčte jehlici do oka zespoda směrem vzhůru. [6] Pravá jehlice teď bude zezadu křížit levou jehlici.
    • Jehlice vytvářejí tvar písmena T nebo X.
    • Ujistěte se, že přízi máte za jehlicemi.
  3. 3
    Obtočte přízi okolo pravé jehlice. Chytněte přízi pevně do ruky a obtočte ji okolo špičky pravé jehlice vzadu proti směru hodinových ručiček. Poté protáhněte přízi po směru hodinových ručiček přes přední část pravé jehlice, takže se teď bude nacházet mezi oběma jehlicemi. [7]
    • Přízi můžete obmotávat pravou nebo levou rukou. Vyberte tu, se kterou se vám pracuje pohodlněji. Někdo drží obě jehlice pouze v jedné ruce a obmotávají druhou, volnou rukou. Jiní dávají přednost držení jehlic každou v jedné ruce a obmotávání příze okolo jehlice pravou rukou, která zároveň stále drží jehlici.
    • Zkuste držet přízi mezi palcem a ukazováčkem.
  4. 4
    Protáhněte pravou jehlici skrze oko. Začněte jemně protahovat špičku pravé jehlice skrze oko zpátky k sobě i s obtočenou vlnou. Pravou jehlici přitom můžete trošku naklonit směrem k sobě, aby se vám vlna protahovala snáz. [8] Pomalu protáhněte pravou jehlici zpátky a poté položte pravou jehlici přes levou.
    • Moc netahejte, jinak vám vlna z jehlice sklouzne.
    • Přízi držte pořád napnutou, aby se během protahování obtočená smyčka neuvolnila a nevyvlékla z jehlice.
    • Dejte pozor, aby obtočená vlna zůstala během protahování okem stále na jehlici.
    • Po provedení tohoto kroku bude pravá jehlice před levou.
  5. 5
    Stáhněte oko z levé jehlice. Opatrně nadzvedněte pravou jehlici směrem doprava, aby původní oko sklouzlo z levé jehlice. [9]
    • Držte po každém upleteném oku přízi napjatou, tak aby oka byla blízko jehlice, ale zas ne natolik, že byste do nich nemohli jehlici prostrčit.
    • První upletené oko by teď mělo být na pravé jehlici.
  6. 6
    Pokračujte v pletení. Upleťte všechna nahozená oka stejným způsobem, dokud vaše levá jehlice nezůstane prázdná.
    • Ve chvíli, kdy jsou všechna oka na vaší pravé jehlici, jste dokončili první řadu.
  7. 7
    Přehoďte jehlice z jedné ruky do druhé. Levá ruka teď bude držet jehlici se všemi upletenými oky. Můžete začít plést druhou řadu úplně stejným způsobem jako první.
    • Když pletení otočíte, bude příze viset z prvního oka vepředu. [10]
    • To, co jste právě dokončili, včetně nahozených ok, se považuje za první řadu.[11]
    Reklama

Tipy

  • Jakmile si na tento postup zvyknete, jednotlivé pohyby budou plynulejší a budou na sebe lépe navazovat, což vaši práci zrychlí.
  • Malá básnička k vašemu pletení: „Dozadu, okolo, přes a pod!“
  • Počet ok v každé řadě by měl zůstat stejný. Pokud zjistíte, že máte ok víc, pravděpodobně jste je přidali na začátku řady. První oko (stejně jako všechna oka v řadě) by mělo pod sebou mít malý „obojek“, ze kterého visí příze vedoucí ke klubíčku. Pokud naopak máte méně ok, je možné že je během pletení omylem „upouštíte“ z jedné nebo druhé jehlice.
Reklama

O tomto wikiHow

Amy Guerrero
Spoluautorem článku je :
Specialista na umění a řemesla
Tento článek spoluautorem článku je Amy Guerrero. Amy Guerrero je specialistkou na umění a řemesla a majitelkou Sunshine Craft Co., řemeslného studia se sídlem ve Phoenixu v Arizoně. Amy se specializuje na makramé, DIY a výukové kurzy. Nabízí měsíční osobní a online workshopy spolu s vývojem řady řemeslných stavebnic pro domácí projekty. Amy je držitelkou titulu BS v průmyslovém designu na Philadelphia University. Než začala podnikat, pracovala jako grafická designérka. Sunshine Craft Co. je kreativní centrum, které nabízí širokou škálu workshopů, nástrojů a zdrojů pro jakýkoli řemeslný projekt, aby inspirovalo kreativitu a zapojení komunity. Tento článek byl zobrazen 5 372 krát
Stránka byla zobrazena 5 372 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama