Jak požádat ženu o ruku

Našli jste ženu, se kterou chcete strávit zbytek svého života? Jak ji ale požádat, aby se stala navždy vaší ženou? Zbavte se nervozity a uvědomte si, že až budete mít plán a budete vědět, co můžete očekávat, budete schopni svoji přítelkyni požádat o ruku bez větších potíží. Nemusíte dělat nic šíleného (pokud to vyloženě nechce). Nejdůležitější je mluvit upřímně a najít ten nejlepší způsob, jak jí dát najevo, jak moc pro vás znamená. Pokud chcete vědět, jak požádat ženu o ruku, v tomto článku se to dozvíte. Udělejte to na nějakém veřejném romantickém místě, abyste měli jistotu, že vás neodmítne. Nejprve se ale zeptejte jejích rodičů, zda si ji smíte vzít.

Postup

 1. 1
  Ujistěte se, že je to pro vás skutečně ta pravá. Jistě už nad tím nějakou dobu přemýšlíte. Důležité je být si jistý, že ji milujete a považujete ji za tu nejlepší ženu, kterou byste kdy mohl najít. Napište si seznam všech důvodů, proč si ji chcete vzít. Budete ho potřebovat, abyste jí mohli vyjádřit své pocity a abyste měli sami jistotu, že se rozhodujete správně. Když se na svoji dívku podíváte, měl byste mít jistotu, že s ní chcete strávit zbytek života a že nyní je ta nejlepší doba jí to říct.
 2. 2
  Snažte se mít co největší jistotu, že řekne ano. Není sice možné na sto procent předvídat, jak na vaši žádost odpoví, ale měli byste mít téměř jistotu, že si vás vaše dívka chce vzít. Všímejte si toho, zda mluví o manželství (s vámi), zda s vámi chce žít, mít děti, zda chce, abyste se stal součástí její rodiny atd. Pokud nic z toho nikdy nezmínila, zkuste se o tom s ní velmi opatrně pobavit, abyste zjistil, jak se k tomu staví. Pokud jí to bude nepříjemné, nebo se bude vašim otázkám vyhýbat, pravděpodobně ještě není na manželství připravená.
  • Pokud spolu chodíte jen několik měsíců, měli byste se ujistit, že s vámi chce chodit dlouhodobě. Mnoho manželských párů se zasnoubilo jen po několika měsících, ale když se svojí dívkou strávíte více času, budete mít větší jistotu, že k sobě skutečně patříte a že na vaši žádost zareaguje kladně.
  • Možná jste nervózní z toho, že si nejste jistí, zda si vás vaše dívka chce vzít. V takovém případě byste měli opravdu nějakou dobu počkat, abyste si neudělali při žádosti o její ruku ostudu.
 3. 3
  Pokud má dívka staromódní rodiče a mohla by se po žádosti o ruku urazit, nejprve si řekněte o povolení jejím rodičům. V dnešní době už není příliš běžné žádat otce dívky o její ruku, ale tato tradice stále ještě nevymřela, protože jde o gesto, kterým dáte najevo, že respektujete její rodinu. Je to také velmi zdvořilé gesto, kterému málokterá rodina odolá. Vždy ale záleží hlavně na vaší dívce a na tom, jakou rodinu má.
  • Dívka by pro vás měla být na prvním místě – je manželství důležité pro vaši dívku i pro její rodinu? Nebo by se jí nelíbilo, kdybyste jejího otce žádal o její ruku? Pokud například s rodinou nemá pevný vztah, neměli byste ji obcházet a nejprve byste se měli zeptat jí.
  • Další možností je zeptat se otce po tom, co se zeptáte dívky. Tím zajistíte, že vaše dívka bude prvním, koho požádáte o ruku, ale zároveň nevynecháte ani její rodinu. Jde také o vhodný důvod k rodinnému setkání. Některým lidem se teto způsob nezamlouvá, ale přesto jím rodině prokážete úctu. Tak jako tak je to vždy jen na vás.
  • Pokud není možné požádat o její ruku jejího otce, požádejte matku.
 4. 4
  Rozhodněte se, kdy ji požádáte o ruku. Je důležité si to správně načasovat a rozmyslet se, kdy svoji dívku požádáte o ruku. Neexistuje žádná ideální doba, ale je důležité požádat dívku o ruku v době, kdy nemáte žádné větší problémy, nespěcháte a máte pocit, že jste na to připraveni. Až si naplánujete svoji žádost do detailu, rozhodněte se, kdy to uděláte. Myslete na tyto věci:
  • Vyberte si den, který je pro vás oba významný. Může to být výročí prvního rande, nebo nějaký jiný romantický den.
  • Někdy se to stane samo, například pokud nežijete ve stejném městě a setkáte se, abyste oslavili nějaký svátek. Pokud nebudete mít jinou možnost, bude pro vás jednoduché vybrat si, kdy ji požádáte o ruku.
  • Zamyslete se nad tím, kdy by se chtěla vdávat. Je dobré se zeptat jejích kamarádek, nebo její rodiny, jak dlouho chce být zasnoubená a kdy by se nejraději vdávala, aby to pro ni bylo příjemné. Pokud například někdy zmíní, že by se chtěla vdát na podzim, požádejte ji o ruku na podzim o rok dříve, než bude svatba. Když ji požádáte o ruku jen několik měsíců před podzimem a ona bude chtít velkou svatbu, možná se jí nebude líbit, že na ni bude muset čekat déle než rok.
  • Žádosti o ruku o svátcích mají své výhody i nevýhody. Na jednu stranu to může z celého svátku udělat ještě významnější den, hlavně pokud se sejde celá rodina. Na druhou stranu budete muset své výročí zasnoubení sdílet s nějakým významným svátkem – když budete chtít slavit pouze výročí zasnoubení, bude to trochu neosobní.
  • Ať už to uděláte kdykoli, ujistěte se, že budete mít po žádosti dostatek času na sebe. Pokud chcete dívku požádat o ruku například o Vánocích, kdy budete mít na návštěvě celou rodinu, vezměte ji někam na procházku, kde budete mít klid, abyste nemuseli řešit to, že nemáte ani chvíli na to, abyste zpracovali, co jste se právě rozhodli udělat.
 5. 5
  Rozhodněte se, kde dívku požádáte o ruku. Místo a atmosféra jsou věci, které si oba budete pamatovat navždy. To nejdůležitější je uvědomit si, že je to všechno jen na vás. Můžete dívku požádat o ruku kdekoli, ale je dobré si vybrat místo, které bude nějakým způsobem významné pro vás oba a kde se budete oba cítit klidně a přirozeně.
 6. 6
  Rozhodněte se, jak ji požádáte. Až budete mít jasno v tom, kdy a kde ji požádáte, zamyslete se nad tím, jak to uděláte. Je jasné, že jí budete muset dát prstýnek, ale co dalšího můžete udělat pro to, aby to bylo krásné a nezapomenutelné? Pamatujte si, že to, jak ji požádáte o ruku, bude vyprávět mnohokrát mnoha lidem, takže se snažte, aby to opravdu stálo za to. Máte mnoho různých možností a je jen na vás, jak to uděláte. Zde pro inspiraci uvádíme několik tipů:
 7. 7
  Vyberte prsten Pokud víte, jaký prsten vaše dívka chce, máte úžasnou výhodu. Pokud ale nevíte a nechcete se jí ptát, pořiďte si nějaký jednoduchý a po žádosti o ruku ji nechejte, aby si vybrala prsten sama. Mnoha ženám tato možnost vyhovuje. Pokud přesně víte, jaký prsten by se jí líbil, měli byste nenápadně zjistit její velikost. Když uvidí, že jste jí koupili přesně takový prsten, jaký chtěla a dokonce jste trefili i velikost, bude nadšená. Pokud ale nemáte ani tušení, co by se jí mohlo líbit, neptejte se jí – tím byste jí vyzradili, na co se chystáte.
  • Nemusíte kupovat drahý zásnubní prsten, hlavně pokud si to nemůžete dovolit. Je lepší koupit něco menšího, ale stylového a peníze šetřit na společnou budoucnost, než vyhazovat všechny úspory za jediný šperk.
  • Pokud máte málo peněz, zkuste přírodní diamanty. Trh s diamanty nyní nabízí spoustu diamantů, ze kterých si vybere každý. Můžete si koupit laserově broušený, ale třeba i přírodní diamant.
  • Přečtěte si článek o tom, jak vybrat správný zásnubní prsten.
 8. 8
  Oblečte se tak, aby se to hodilo k příležitosti a výběru místa. Snažte se obléct se co nejlépe. Jde o jedinečnou příležitost a je tedy vhodné se na to hezky obléci. Vaše dívka ocení, že jste se snažili. Platí to samozřejmě pouze pro případ, že chcete dívku požádat o ruku na nějakém romantickém místě a máte čas se na to připravit. Pokud ji chcete požádat o ruku na pláži, nebo při nějakém sportovním výletu, nemusíte si na to brát oblek!
 9. 9
  Vyzkoušejte si to. Vždy se vyplatí si to natrénovat. Natrénujte si, jak ji požádáte a natrénujte si také to, jak jí vysvětlíte, proč ji milujete a chcete s ní zůstat navždy. Pomůže vám to vyhnout se tomu, že v daný okamžik nebudete vědět, co máte říct. Neznamená to, že byste na sebe měli zbytečně tlačit. Vaše dívka si možná nakonec bude stejně pamatovat pouze slova „Vezmeš si mě?“
  • Žádost o ruku by měla být jednoduchá, k věci a od srdce. Například: „Jano, miluju tě víc, než lze slovy vyjádřit. Jsi ta nejkrásnější, nejchytřejší, nejštědřejší a nejlaskavější žena, jakou jsem měl kdy to štěstí potkat. Chtěl bych s tebou strávit celý svůj život. Vezmeš si mě?“
 10. 10
  Udělejte to. Až budete mít pečlivě připravený plán, pusťte se do toho. Vezměte ji na vybrané místo a uskutečněte své plány. Nic nevyzrazujte a nesahejte si pořád na prsten, který máte v kapse. Pokud ji berete na nějaké romantické místo, nebo někam, kde ještě nebyla a máte pocit, že když se tam zdržíte, bude jí jasné, o co vám jde, požádejte ji o ruku co nejdříve, abyste ji nezbavili překvapení.
  Reklama

Tipy

 • Originalita je skvělá, ale neměli byste to přehánět.
 • Pokud řekne „ne“, nebo odpoví, že si to musí rozmyslet, nedělejte si s tím starosti – manželství je důležitý krok.
 • Až budete dívku žádat o ruku, nebuďte nervózní a neříkejte nic špatně. Zkuste si nahrát to, co jí řeknete a poslechněte si to ještě před tím, než to uděláte naostro, abyste neudělali chybu.
 • Pokud je to možné, požádejte někoho, aby vás vyfotil. Tento moment si jistě budete rádi připomínat.
 • Požádejte obsluhu v restauraci, aby vám posléze přinesla šampaňské na oslavu.
 • Pokud si vůbec nevíte rady, poraďte se s jejími kamarádkami.
 • Večery jsou skvělé pro romantické žádosti o ruku, ale není nutné to dělat večer.
 • Někdy je to přes den stejně romantické, jako večer.
 • Kleknutí na koleno bylo původem zamýšleno jako gentlemanské gesto, kterým muž dával ženě najevo svoji úctu.
 • Promluvte si o tom s ní. Pokud máte pocit, že s ní skutečně chcete strávit celý život, jistě s ní můžete mluvit o manželství. Ujistěte se, že si vás opravdu chce vzít.
 • Najměte si profesionála. Najděte si agenturu, která se specializuje na žádosti o ruku a umožní vám soustředit se pouze na svoji dívku a nezabývat se ničím jiným.Reklama

Varování

 • Vyhněte se klasickým klišé – žádost u večeře, nebo prsten schovaný v jídle.
 • Neříkejte nic takového jako: „Vím, že jsi to vždy chtěla, takže teď už mě budeš mít napořád.“
 • Před žádostí se chovejte normálně. Pokud budete chtít koupit prsten, řekněte jí, že jdete jen něco zařídit s přáteli a nevymýšlejte si žádné výmluvy.
 • Nevyzraďte jí to tím, že budete stále narážet na manželství. Je to kruté a není to nutné. Mohlo by vám to způsobit, že vás odmítne, protože se bude cítit frustrovaně. *Cokoli, co vám zkazí večer žádosti o ruku, se už nebude dát vzít zpět. I když si uvědomí, že to děláte proto, že ji chcete požádat o ruku, bude jí to nepříjemné. *Snažte se připravit jí pohádkovou žádost o ruku!
 • Pokud jste nervózní, najměte si nějakou agenturu, která se o všechno postará, abyste měli klid a mohli se soustředit. Jistě nechcete být nervózní a s přítelkyní se pohádat.
 • Uklidněte se. Když se budete třást nebo z nervozity zvracet, nebude to vůbec romantické.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodné místo
 • Prsten
 • Další věci - růže, bonboniéra, šperky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 52 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Stránka byla zobrazena 16 817 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama