Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Našli jste ženu, se kterou chcete strávit zbytek svého života? Jak ji ale požádat, aby se stala navždy vaší ženou? Zbavte se nervozity a uvědomte si, že až budete mít plán a budete vědět, co můžete očekávat, budete schopni svoji přítelkyni požádat o ruku bez větších potíží. Nemusíte dělat nic šíleného (pokud to vyloženě nechce). Nejdůležitější je mluvit upřímně a najít ten nejlepší způsob, jak jí dát najevo, jak moc pro vás znamená. Pokud chcete vědět, jak požádat ženu o ruku, v tomto článku se to dozvíte. Udělejte to na nějakém veřejném romantickém místě, abyste měli jistotu, že vás neodmítne. Nejprve se ale zeptejte jejích rodičů, zda si ji smíte vzít.

Postup

 1. 1
  Ujistěte se, že je to pro vás skutečně ta pravá. Jistě už nad tím nějakou dobu přemýšlíte. Důležité je být si jistý, že ji milujete a považujete ji za tu nejlepší ženu, kterou byste kdy mohl najít. Napište si seznam všech důvodů, proč si ji chcete vzít. Budete ho potřebovat, abyste jí mohli vyjádřit své pocity a abyste měli sami jistotu, že se rozhodujete správně. Když se na svoji dívku podíváte, měl byste mít jistotu, že s ní chcete strávit zbytek života a že nyní je ta nejlepší doba jí to říct.
  • Říká se sice, že tu správnou dobu poznáte, ale někdy je to trochu matoucí. Důležité je požádat ženu o ruku proto, že to opravdu chcete udělat. Ne proto, že naznačuje, že by se chtěla vdát, ani proto, že ji nechcete zklamat, ani proto, že už spolu chodíte dlouho a máte pocit, že byste měli něco dělat, ani proto, že se všichni vaši přátelé berou a rozhodně ne proto, že to chce vaše rodina, nebo někdo jiný.
  • Mnoho lidí si myslí, že abyste zjistili, zda je vaše dívka pro vás ta pravá, měli byste s ní nejprve nějakou dobu bydlet. Když bydlíte každý sám, možná se vám na ní líbí vše, ale když budete žít společně a budete sdílet postel, společně nakupovat a jíst a budete muset řešit praktické záležitosti, možná zjistíte, že se k sobě nehodíte tak, jak jste si mysleli. Samozřejmě to dělat nemusíte, ale rozhodně je dobré si takto „ověřit“, že jste jeden pro druhého opravdu ti praví a že spolu dokážete strávit celý život.
  • Pomůže vám, když to proberete s někým blízkým. Zeptejte se na to své rodiny, nebo nějakého blízkého kamaráda, ale dejte si pozor, aby tento člověk vaše tajemství nikomu nevyzradil. S nikým nemluvte o tom, co se chystáte udělat, jinak by se to vaše přítelkyně brzy dozvěděla.
 2. 2
  Snažte se mít co největší jistotu, že řekne ano. Není sice možné na sto procent předvídat, jak na vaši žádost odpoví, ale měli byste mít téměř jistotu, že si vás vaše dívka chce vzít. Všímejte si toho, zda mluví o manželství (s vámi), zda s vámi chce žít, mít děti, zda chce, abyste se stal součástí její rodiny atd. Pokud nic z toho nikdy nezmínila, zkuste se o tom s ní velmi opatrně pobavit, abyste zjistil, jak se k tomu staví. Pokud jí to bude nepříjemné, nebo se bude vašim otázkám vyhýbat, pravděpodobně ještě není na manželství připravená.
  • Pokud spolu chodíte jen několik měsíců, měli byste se ujistit, že s vámi chce chodit dlouhodobě. Mnoho manželských párů se zasnoubilo jen po několika měsících, ale když se svojí dívkou strávíte více času, budete mít větší jistotu, že k sobě skutečně patříte a že na vaši žádost zareaguje kladně.
  • Možná jste nervózní z toho, že si nejste jistí, zda si vás vaše dívka chce vzít. V takovém případě byste měli opravdu nějakou dobu počkat, abyste si neudělali při žádosti o její ruku ostudu.
 3. 3
  Pokud má dívka staromódní rodiče a mohla by se po žádosti o ruku urazit, nejprve si řekněte o povolení jejím rodičům. V dnešní době už není příliš běžné žádat otce dívky o její ruku, ale tato tradice stále ještě nevymřela, protože jde o gesto, kterým dáte najevo, že respektujete její rodinu. Je to také velmi zdvořilé gesto, kterému málokterá rodina odolá. Vždy ale záleží hlavně na vaší dívce a na tom, jakou rodinu má.
  • Dívka by pro vás měla být na prvním místě – je manželství důležité pro vaši dívku i pro její rodinu? Nebo by se jí nelíbilo, kdybyste jejího otce žádal o její ruku? Pokud například s rodinou nemá pevný vztah, neměli byste ji obcházet a nejprve byste se měli zeptat jí.
  • Další možností je zeptat se otce po tom, co se zeptáte dívky. Tím zajistíte, že vaše dívka bude prvním, koho požádáte o ruku, ale zároveň nevynecháte ani její rodinu. Jde také o vhodný důvod k rodinnému setkání. Některým lidem se teto způsob nezamlouvá, ale přesto jím rodině prokážete úctu. Tak jako tak je to vždy jen na vás.
  • Pokud není možné požádat o její ruku jejího otce, požádejte matku.
 4. 4
  Rozhodněte se, kdy ji požádáte o ruku. Je důležité si to správně načasovat a rozmyslet se, kdy svoji dívku požádáte o ruku. Neexistuje žádná ideální doba, ale je důležité požádat dívku o ruku v době, kdy nemáte žádné větší problémy, nespěcháte a máte pocit, že jste na to připraveni. Až si naplánujete svoji žádost do detailu, rozhodněte se, kdy to uděláte. Myslete na tyto věci:
  • Vyberte si den, který je pro vás oba významný. Může to být výročí prvního rande, nebo nějaký jiný romantický den.
  • Někdy se to stane samo, například pokud nežijete ve stejném městě a setkáte se, abyste oslavili nějaký svátek. Pokud nebudete mít jinou možnost, bude pro vás jednoduché vybrat si, kdy ji požádáte o ruku.
  • Zamyslete se nad tím, kdy by se chtěla vdávat. Je dobré se zeptat jejích kamarádek, nebo její rodiny, jak dlouho chce být zasnoubená a kdy by se nejraději vdávala, aby to pro ni bylo příjemné. Pokud například někdy zmíní, že by se chtěla vdát na podzim, požádejte ji o ruku na podzim o rok dříve, než bude svatba. Když ji požádáte o ruku jen několik měsíců před podzimem a ona bude chtít velkou svatbu, možná se jí nebude líbit, že na ni bude muset čekat déle než rok.
  • Žádosti o ruku o svátcích mají své výhody i nevýhody. Na jednu stranu to může z celého svátku udělat ještě významnější den, hlavně pokud se sejde celá rodina. Na druhou stranu budete muset své výročí zasnoubení sdílet s nějakým významným svátkem – když budete chtít slavit pouze výročí zasnoubení, bude to trochu neosobní.
  • Ať už to uděláte kdykoli, ujistěte se, že budete mít po žádosti dostatek času na sebe. Pokud chcete dívku požádat o ruku například o Vánocích, kdy budete mít na návštěvě celou rodinu, vezměte ji někam na procházku, kde budete mít klid, abyste nemuseli řešit to, že nemáte ani chvíli na to, abyste zpracovali, co jste se právě rozhodli udělat.
 5. 5
  Rozhodněte se, kde dívku požádáte o ruku. Místo a atmosféra jsou věci, které si oba budete pamatovat navždy. To nejdůležitější je uvědomit si, že je to všechno jen na vás. Můžete dívku požádat o ruku kdekoli, ale je dobré si vybrat místo, které bude nějakým způsobem významné pro vás oba a kde se budete oba cítit klidně a přirozeně.
  • Jaká jsou vaše oblíbená místa? Má vaše dívka ráda pláže, západy slunce, nebo mrakodrapy či mosty? Nebo má raději romantické restaurace?
  • Je to praktické? Čím více se budete snažit vytvořit speciální prostředí, tím více věcí se bude moci pokazit. Někdy je lepší si vybrat něco, co bude zaručeně fungovat a co oba oceníte.
  • Vyberte si pláž, botanickou zahradu, restauraci s krásným výhledem, hezký most, piknik atd.
  • Zamyslete se nad tím, co spolu rádi děláte. Může vám to dodat inspiraci – požádejte svoji dívku o ruku pod hvězdami, až budete kempovat, na lodi, na cyklistickém výletě, na nějakém koncertě, nebo na cestách. Když ji požádáte o ruku při něčem takovém, nebude to očekávat, protože budete dělat něco, co spolu děláváte běžně.
  • Pokud chcete dívku požádat v nějaké restauraci, rezervujte si ten nejlepší stůl v dostatečném předstihu.
 6. 6
  Rozhodněte se, jak ji požádáte. Až budete mít jasno v tom, kdy a kde ji požádáte, zamyslete se nad tím, jak to uděláte. Je jasné, že jí budete muset dát prstýnek, ale co dalšího můžete udělat pro to, aby to bylo krásné a nezapomenutelné? Pamatujte si, že to, jak ji požádáte o ruku, bude vyprávět mnohokrát mnoha lidem, takže se snažte, aby to opravdu stálo za to. Máte mnoho různých možností a je jen na vás, jak to uděláte. Zde pro inspiraci uvádíme několik tipů:
  • Tradiční způsob. Klekněte si na jedno koleno, vezměte ji za ruku a požádejte ji, aby si vás vzala. Krása tohoto gesta je to, že jde o univerzální způsob, který znají lidé po celém světě a můžete to udělat kdekoli. Uvědomte si, že pokud jste někde na veřejnosti, budou se o vás zajímat ostatní lidé. Můžete tedy očekávat, že vás budou podporovat.
  • Zjistěte, zda by chtěla, abyste to udělal na nějakém veřejném místě, nebo někde v soukromí. Mnoha ženám se líbí žádosti o ruku na veřejnosti, které se objevují ve filmech, ale v realitě většina žádostí probíhá v soukromí. Můžete si myslet, že je skvělé ji požádat o ruku v průběhu nějakého sportovního utkání, nebo na večírku, kde budete obklopeni přáteli, ale možná by ji ta nenadálá pozornost zaskočila. Kromě toho kdyby vás odmítla, před ostatními lidmi byste se cítili ještě hůř.
  • Zamyslete se nad tím, co by mohlo tuto příležitost vylepšit – například kvartet hrající serenádu, malý ohňostroj atd. Tyto věci nejsou vůbec nutné a mohly by vám zničit rozpočet, ale pokud na to máte chuť a víte, že tím na svoji dívku uděláte dojem, neměli byste šetřit.
  • Schovejte prsten. Tato metoda je také velmi oblíbená. Musíte prsten schovat někam, kde ho najde a potom ji požádat o ruku. Můžete prsten dát do květin, do čokolády, nebo do nějakého dárku. Požádejte ji, aby dárek rozbalila, jinak byste mohli čekat navěky. Dejte si pozor, abyste ho nedali do jídla nebo do pití. Kdyby ho omylem spolkla, celou žádost o ruku by vám to zkazilo.
  • Buďte kreativní. Pokud nejste na tradiční metody, nebo vás samotná žádost o ruku tolik nezajímá, můžete to udělat úplně jinak. Budete si to muset naplánovat trochu lépe, ale může to být zábavné a také vám to pomůže, aby si dívka uvědomila, že s vámi skutečně chce strávit celý život. Můžete jí například nechat vyrobit puzzle, ze kterých se po složení objeví slova „Vezmeš si mě?“
  • Můžete vymyslet něco, co čeho budete moci zapojit děti z rodiny nebo dokonce zvířata.
  • Pokud máte dost peněz a vaše dívka by to ocenila, objednejte si letadlo, které jí napíše nápis na nebe.
  • Je také velmi oblíbené žádat ženy o ruku na dovolené. Pokud to chcete udělat, musíte se ujistit, že vás neodmítne. Nic nezkazí dovolenou tak, jako odmítnutí první večer.
  • Můžete zkusit využít také reklamy – nechejte dát reklamu do novin, které čte, nebo jí v nechejte zahrát písničku v rádiu a požádejte ji takto veřejně. Můžete objednat i billboard a nechat ho umístit na místo, kterým každý den projíždí.
 7. 7
  Vyberte prsten Pokud víte, jaký prsten vaše dívka chce, máte úžasnou výhodu. Pokud ale nevíte a nechcete se jí ptát, pořiďte si nějaký jednoduchý a po žádosti o ruku ji nechejte, aby si vybrala prsten sama. Mnoha ženám tato možnost vyhovuje. Pokud přesně víte, jaký prsten by se jí líbil, měli byste nenápadně zjistit její velikost. Když uvidí, že jste jí koupili přesně takový prsten, jaký chtěla a dokonce jste trefili i velikost, bude nadšená. Pokud ale nemáte ani tušení, co by se jí mohlo líbit, neptejte se jí – tím byste jí vyzradili, na co se chystáte.
  • Nemusíte kupovat drahý zásnubní prsten, hlavně pokud si to nemůžete dovolit. Je lepší koupit něco menšího, ale stylového a peníze šetřit na společnou budoucnost, než vyhazovat všechny úspory za jediný šperk.
  • Pokud máte málo peněz, zkuste přírodní diamanty. Trh s diamanty nyní nabízí spoustu diamantů, ze kterých si vybere každý. Můžete si koupit laserově broušený, ale třeba i přírodní diamant.
  • Přečtěte si článek o tom, jak vybrat správný zásnubní prsten.
 8. 8
  Oblečte se tak, aby se to hodilo k příležitosti a výběru místa. Snažte se obléct se co nejlépe. Jde o jedinečnou příležitost a je tedy vhodné se na to hezky obléci. Vaše dívka ocení, že jste se snažili. Platí to samozřejmě pouze pro případ, že chcete dívku požádat o ruku na nějakém romantickém místě a máte čas se na to připravit. Pokud ji chcete požádat o ruku na pláži, nebo při nějakém sportovním výletu, nemusíte si na to brát oblek!
 9. 9
  Vyzkoušejte si to. Vždy se vyplatí si to natrénovat. Natrénujte si, jak ji požádáte a natrénujte si také to, jak jí vysvětlíte, proč ji milujete a chcete s ní zůstat navždy. Pomůže vám to vyhnout se tomu, že v daný okamžik nebudete vědět, co máte říct. Neznamená to, že byste na sebe měli zbytečně tlačit. Vaše dívka si možná nakonec bude stejně pamatovat pouze slova „Vezmeš si mě?“
  • Žádost o ruku by měla být jednoduchá, k věci a od srdce. Například: „Jano, miluju tě víc, než lze slovy vyjádřit. Jsi ta nejkrásnější, nejchytřejší, nejštědřejší a nejlaskavější žena, jakou jsem měl kdy to štěstí potkat. Chtěl bych s tebou strávit celý svůj život. Vezmeš si mě?“
 10. 10
  Udělejte to. Až budete mít pečlivě připravený plán, pusťte se do toho. Vezměte ji na vybrané místo a uskutečněte své plány. Nic nevyzrazujte a nesahejte si pořád na prsten, který máte v kapse. Pokud ji berete na nějaké romantické místo, nebo někam, kde ještě nebyla a máte pocit, že když se tam zdržíte, bude jí jasné, o co vám jde, požádejte ji o ruku co nejdříve, abyste ji nezbavili překvapení.
  • Je možné, že dívka bude plakat, křičet, nebo bude v šoku. Snažte se zůstat v klidu. Všechno to jsou standardní reakce, i když dobře ví, co vám chce odpovědět. Dokud neřekne ano, nebude to pro ni skutečné!
  • Pokud řekne ano, navlečte jí prsten, dejte jí polibek a obejměte ji.
  • Pokud řekne ne, chovejte se klidně a nebuďte naštvaní. Možná potřebuje jen čas si to rozmyslet a když se budete chovat naštvaně, zanecháte v ní špatný dojem. Buďte gentleman a chovejte se slušně – jistě víte, že jste se snažili.
  Reklama

Tipy

 • Originalita je skvělá, ale neměli byste to přehánět.
 • Pokud řekne „ne“, nebo odpoví, že si to musí rozmyslet, nedělejte si s tím starosti – manželství je důležitý krok.
 • Až budete dívku žádat o ruku, nebuďte nervózní a neříkejte nic špatně. Zkuste si nahrát to, co jí řeknete a poslechněte si to ještě před tím, než to uděláte naostro, abyste neudělali chybu.
 • Pokud je to možné, požádejte někoho, aby vás vyfotil. Tento moment si jistě budete rádi připomínat.
 • Požádejte obsluhu v restauraci, aby vám posléze přinesla šampaňské na oslavu.
 • Pokud si vůbec nevíte rady, poraďte se s jejími kamarádkami.
 • Večery jsou skvělé pro romantické žádosti o ruku, ale není nutné to dělat večer.
 • Někdy je to přes den stejně romantické, jako večer.
 • Kleknutí na koleno bylo původem zamýšleno jako gentlemanské gesto, kterým muž dával ženě najevo svoji úctu.
 • Promluvte si o tom s ní. Pokud máte pocit, že s ní skutečně chcete strávit celý život, jistě s ní můžete mluvit o manželství. Ujistěte se, že si vás opravdu chce vzít.
 • Najměte si profesionála. Najděte si agenturu, která se specializuje na žádosti o ruku a umožní vám soustředit se pouze na svoji dívku a nezabývat se ničím jiným.


Reklama

Varování

 • Vyhněte se klasickým klišé – žádost u večeře, nebo prsten schovaný v jídle.
 • Neříkejte nic takového jako: „Vím, že jsi to vždy chtěla, takže teď už mě budeš mít napořád.“
 • Před žádostí se chovejte normálně. Pokud budete chtít koupit prsten, řekněte jí, že jdete jen něco zařídit s přáteli a nevymýšlejte si žádné výmluvy.
 • Nevyzraďte jí to tím, že budete stále narážet na manželství. Je to kruté a není to nutné. Mohlo by vám to způsobit, že vás odmítne, protože se bude cítit frustrovaně. *Cokoli, co vám zkazí večer žádosti o ruku, se už nebude dát vzít zpět. I když si uvědomí, že to děláte proto, že ji chcete požádat o ruku, bude jí to nepříjemné. *Snažte se připravit jí pohádkovou žádost o ruku!
 • Pokud jste nervózní, najměte si nějakou agenturu, která se o všechno postará, abyste měli klid a mohli se soustředit. Jistě nechcete být nervózní a s přítelkyní se pohádat.
 • Uklidněte se. Když se budete třást nebo z nervozity zvracet, nebude to vůbec romantické.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodné místo
 • Prsten
 • Další věci - růže, bonboniéra, šperky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 21 720 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 21 720 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama