Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Našli jste někoho, s kým chcete strávit zbytek života, a tak plánujete žádost o ruku. Zamilovat se nebyla úplně procházka růžovým sadem, ale když teď pomyslíte na žádost o ruku, začnou se vám třást kolena. Nemějte strach, požádat někoho o ruku je jednoduché – stačí mít správný plán. Přečtěte si tento článek a za chvíli budete kráčet k oltáři.

Postup

 1. 1
  Ujistěte se, že jste oba na manželství připraveni. Než do toho skočíte po hlavě, měli byste si být opravdu jistí, že se svou drahou polovičkou chcete být spolu do konce života. Žádost o ruku váš život změní navždy a měli byste vědět, že se takto rozhodujete ze správných důvodů.
  • Zeptejte se sami sebe, zda bez dívky, kterou žádáte o ruku, opravdu nemůžete žít. Pokud si svůj život bez ní neumíte představit a díky ní má váš život větší smysl, pak je čas požádat ji o ruku.
  • Zeptejte se sami sebe, zda jste ve vztahu dostatečně dlouho na to, abyste si se svou milou rozuměli. Pokud jste spolu jen pár měsíců, možná na svatbu příliš spěcháte. Samozřejmě je každý vztah jiný, ale ujistěte se, že jste se svou přítelkyní opravdu zažili dobré i špatné časy a že vztah má dlouhodobý potenciál.
  • Pokud se nemůžete dočkat společné budoucnosti s vaší polovičkou, jako je například společné cestování, kupování domu či dokonce děti (pokud je oba chcete), už je možná čas na žádost o ruku.
  • Nežádejte o ruku pouze proto, že se cítíte pod tlakem (například pokud jste ve vztahu už tak dlouho, že se cítíte povinni udělat další krok, nebo když se berou lidé kolem vás). Měli byste požádat o ruku, když cítíte, že je správný čas.
  • Ujistěte se, že vaše milá má na manželství stejný názor. Pokud jste spolu už dlouho a jste přesvědčeni, že spolu chcete být, možná jste již o manželství spolu mluvili a víte tak, že vaše přítelkyně je na manželství připravená.
  • I když jste ji ještě přímo nepožádali, zda si vás vezme, měli byste si být jistí, že je připravena se usadit a že je na stejné vlně jako vy.
 2. 2
  Vyberte správný prsten. Než ji požádáte o ruku, musíte vybrat ten správný prsten. Výběr prstenu velmi záleží na povaze vaší přítelkyně. Některé dívky sní o žádosti o ruku celý svůj život a mají o prstýnku jasnou představu, ale některé naopak ani neví, že existuje něco jako velikost prstenu. Chcete-li pro svou drahou vybrat ten pravý prstýnek, čtěte dále:
  • Zkuste zjistit, jaký typ prstenu by se jí líbil. Pokud vaše dívka nemá problém vám říct, jaký prsten by chtěla, nenuceně se jí zeptejte na její názor. Pokud se například nedávno zasnoubil někdo z vašich přátel, měli byste si pečlivě prohlédnout její zásnubní prsten a zeptat se své přítelkyně, co si o něm myslí. Je příliš malý, příliš mohutný, příliš třpytivý nebo je ideální?
  • Pokud je vaše přítelkyně vybíravá, co se týče šperků, a nechcete žádost o ruku zkazit výběrem špatného prstýnku, požádejte ji, aby vám svůj vysněný prstýnek ukázala na internetu. Nebo pokud chcete být o trochu více nenápadní, běžte se projít do části města, kde je zlatnictví, a zeptejte se jí, jestli si nechce jít „jen tak z legrace“ prohlédnout prstýnky. Váš plán nebude působit tak promyšleně.
  • Pokud vaše dívka již o zasnoubení někdy mluvila, existuje šance, že svým nejbližším přátelům řekla, jaký prsten by chtěla. Pokud někomu z jejích přátel opravdu důvěřujete a víte, že vás neprozradí, zeptejte se jí / ho.
  • Nebuďte příliš posedlí myšlenkou na ideální prsten. Hodně dívek opravdu neustále nepřemýšlí o ideálním zásnubním prstenu (kromě některých, tedy).
  • Pokud máte nějaké rodinné dědictví (jako například prsten, který patřil vaší babičce), bude žádost o ruku opravdu mimořádná, protože tímto prstenem dívku požádáte, aby se stala součástí vaší rodiny. Pokud dáte přítelkyni prsten po babičce, je to mnohem upřímnější gesto, než když jí dáte sebedražší prsten.
   • Každopádně se ale ujistěte, že se jí prsten bude líbit. Může tak vzniknout nepříjemná situace, kdy přítelkyně nebude moct babiččin prsten vystát, ale raději nic neřekne, protože nebude chtít ranit vaše city či urazit vaši rodinu.
 3. 3
  Zvolte správný čas. Chcete-li, aby byla vaše žádost o ruku perfektní, potřebujete vybrat správný čas. Měli byste najít správnou rovnováhu mezi příjemným překvapením a nemilým zaskočením nepřipravené přítelkyně. Měla by tušit, že k zasnoubení během několika měsíců dojde, ale neměla by vědět datum a čas. Níže si přečtěte, jak vybrat správný čas:
  • Svou milovanou překvapte. Žádost o ruku bude mnohem romantičtější, pokud vaše přítelkyně nebude vědět, kdy přesně ji požádáte. Pokud jste se zrovna bavili o velikostech prstýnků, dejte tomu trochu času. Pokud se bavíte o manželství, můžete se také chovat zdrženlivě či si o tomto tématu s ní moc nepovídat. Neměli byste ale být odměření a vaše dívka by měla vědět, že ji milujete. Pokud ji brzo chcete požádat o ruku, snažte předstírat, že o manželství zrovna teď nepřemýšlíte.
  • Svoji milou překvapte – ale s mírou. Měla by vědět, že k zasnoubení v dohledné době dojde. Pokud jste o manželství nikdy nemluvili a neměla čas si rozmyslet, jestli je na něj připravená, nemusí žádost o ruku dopadnout slavně.
  • Požádejte ji o ruku v době, kdy ani jeden z vás neprochází zrovna špatným obdobím a zasnoubení si tak můžete v klidu užít. Pokud ještě studuje, nepožádejte ji měsíc před odevzdáním diplomky. Pokud pracuje, nežádejte ji v době, kdy toho má v práci moc. Požádejte ji, když jste oba dva relativně v pohodě a možná si dokonce můžete dovolit krátký výlet či dovolenou na oslavu svého zasnoubení.
  • Pokud se tomu můžete vyhnout, nežádejte ji o ruku, pokud se účastní několika svateb jako družička. Bude moc zaneprázdněná detaily ostatních svateb, než aby se soustředila na vlastní.
  • Pokud chcete zažít moment překvapení, nežádejte ji o ruku ve speciální dny, jako je Valentýn nebo Vánoce.
  • Pamatujte ale, že načasování není všechno. Pokud chcete opravdu svou přítelkyni požádat, aby se stala vaší ženou, tak jděte do toho. Nečekejte celý život na perfektní chvíli. Lidé jsou vždy zaneprázdnění, vždy dojde k nějakým nečekaným událostem a možná se bude zdát, že ještě na plánování svatby nejste připraveni. Pokud se chcete oženit, požádejte ji o ruku a zbytek nějak vyřešíte.
 4. 4
  Vyberte perfektní místo. Když už jste si jistí, že ji chcete požádat o ruku, je třeba vybrat ideální místo. Chcete-li udělat nejlepší dojem, měli byste vybrat romantické místo, kde budete mít soukromí a které má pro vás dva nějaký význam. Zvažte několik věcí:
  • Požádejte ji o ruku na romantickém místě. Požádejte přítelkyni o ruku v růžové zahradě či na pláži. Pokud rádi chodíte na výlety, požádejte ji třeba na vrcholu hory.
  • Vyberte místo, kde budete mít soukromí. Neuveďte svou přítelkyni do rozpaků tím, že ji požádáte na veřejném místě, jako je sportovní utkání, velká party nebo někde na ulici. Pokud ji opravdu chcete požádat v oblíbené restauraci, požádejte o stůl někde vzadu. Je v pořádku, pokud je okolo vás několik lidí, ale vaše přítelkyně by se měla cítit opravdu jedinečně, a ne ve stresu, že musí říct ano.
  • Dejte místu osobitý nádech. Místo, které má pro vás dva nějaký význam, udělá větší dojem než nejromantičtější místo na světě. Pokud ji vezmete do oblíbené restaurace místo nejdražší restaurace ve městě nebo tam, kde jste se poprvé potkali či zamilovali, bude žádost o ruku mimořádnější, než když vyberete generickou romantickou destinaci.
  • Požádejte ji, ať s vámi jede na výlet či dovolenou. Pokud zamluvíte speciální dovolenou, bude vaše dívka již tušit, že ji chcete požádat o ruku. Navštivte oblast, kterou máte oba rádi, kam jste vždy chtěli jet či kde jste strávili svou první dovolenou.
  • Můžete ji stále překvapit, pokud se budete chovat tak, že na žádost o ruku nepomýšlíte. Můžete se například jít projít na pláž a nepožádat ji. Přítelkyně si pak může začít myslet, že jste na dovolenou nejeli za tímto účelem. Ale pokud ji už toužíte požádat a chcete si užít dovolenou, požádejte ji co nejdříve po příjezdu a užijte si společný čas.
 5. 5
  Požádejte ji správným způsobem. Když už máte rozmyšleno, kdy a kde ji chcete požádat, je čas konat. Požádejte ji způsobem, na který nikdy nezapomene. Přečtěte si, jak:
  • Zbytečně to nekomplikujte. Řekněte ji, jaké jste měli štěstí, že jste ji našli a že s ní chcete strávit zbytek života. A poté se zeptejte: „Vezmeš si mě?“.
  • Buďte kreativní. Například můžete pořádat zaměstnance restaurace, aby na její oblíbený dezert napsali „Vezmeš si mě?“. Také můžete napsat „Vezmeš si mě?“ na tričko, které si oblečete pod košili, pokud si myslíte, že jí trochu humoru nebude vadit.
  • Buďte upřímní. Nezeptejte se jen, jestli si vás vezme. Dejte jí najevo, jak je pro vás výjimečná. Můžete jí také dát dopis a dívat se, jak ho čte.
  • Nepřežeňte to. Nepotřebujete ohňostroj, taneční skupinu ani celebritu. Nenechte se rozptýlit od faktu, že spolu činíte opravdu důležité rozhodnutí.
  Reklama

Tipy

 • Nežádejte o ruku, pokud jste opilí. Zasnoubení by mělo být něco, co si budete pamatovat po zbytek svého života.
 • Ujistěte se, že je na manželství připravená. Pokud ne, nemusíte spěchat, času je dost.
 • Pokuste se ji požádat, když jste oba dobře oblečení a cítíte se dobře.
 • Pokud ji žádáte v restauraci, snažte se vybrat místo, kde se moc nepřejíte, abyste se pak nebyli příliš plní a unavení oslavovat.
 • Předtím, než zasnoubení oznámíte na Facebooku, řekněte o něm blízkým přátelům a rodině, aby se necítili dotčeně.
 • Ujistěte se, že vaše dívka má s sebou telefon. Možná bude chtít zavolat svým rodičům nebo nejbližším přátelům.
  • Žádejte o ruku na speciálním místě, ke kterému máte oba vztah (například tam, kde jste se potkali).
Reklama

Varování

 • Nežádejte o ruku, pokud nejste na manželství stoprocentně připraveni. Pokud vztah uspěcháte, můžete jej zničit a druhému člověku ublížíte.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 695 krát
Kategorie: Svatba
Stránka byla zobrazena 2 695 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama