Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte pocit, že v práci podáváte špičkový výkon, nebojte se svého šéfa požádat o vyšší plat. Mnoho lidí se bojí říct si o vyšší plat i když si myslí, že si ho zaslouží a vymlouvají se na ekonomiku, na nevhodný čas atd. Pokud patříte mezi ně, je na čase nestát sami sobě v cestě a vymyslet si plán, díky kterému budete vydělávat tolik, kolik si zasloužíte. Pokud chcete vědět, jak požádat o vyšší plat, v tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 4:
Sežeňte si informace

 1. 1
  Ujistěte se, že máte dobré argumenty. Získat větší plat je většinou problém, pokud nemáte dostatek argumentů. Můžete šéfovi například říct, že pracujete tvrdě, efektivně a dlouho, nebo mu říct, že když nedostanete přidáno, budete si shánět jinou práci. [1]
  • Pokud patříte mezi hvězdné zaměstnance, vaše společnost by měla být schopná vám nabídnout více peněz. Musíte vědět, že běžnou strategií šéfů je říct zaměstnanci, že již byl překročen roční rozpočet a není tedy možné nikomu dávat více peněz. [2] Musíte znát svoji cenu a umět ji srovnat s objektivními kritérii a musíte být také vytrvalí.
  • Pokud jste si s šéfem již v minulosti vyjednali vyšší plat, budete to mít opravdu těžké. Váš šéf totiž předpokládá, že jste spokojeni s tím, co máte a nebude ochotný vám přidávat další peníze, když k tomu nebude mít dobrý důvod.
  • Buďte opatrní s „výhružkou“ vypovědí a hledáním další práce. Když nebudete dost přesvědčiví, mohli byste dostat i vyhazov. Je tedy důležité mít druhou nabídku již připravenou a být v případě potřeby ochotní ji přijmout. Musíte být připraveni na vše!
 2. 2
  Mějte realistická očekávání. Pokud vaše společnost již utratila roční rozpočet a nyní operuje ve ztrátách, vyhazuje zaměstnance nebo má jiné potíže, měli byste svůj požadavek odložit. V těžkých dobách vám šéf nebude schopný přidat peníze aniž by ohrozil vaše pracovní místo. Neznamená to ale to, že byste to měli využívat jako výmluvu a odkládat svůj požadavek donekonečna.
 3. 3
  Zjistěte si, jak to ve vaší společnosti chodí. Přečtěte si příručku pro zaměstnance, nebo se zeptejte někoho na personálním oddělení. Měli byste si zjistit následující věci:
  • Je nutné ve vaší společnosti podávat roční výkaz práce pro určení finančního ohodnocení?
  • Řídíte se platovými třídami, nebo pozicemi?
  • Kdo může učinit rozhodnutí o zvýšení platu?
 4. 4
  Zjistěte si svoji cenu – objektivně. Je snadné myslet si, že stojíte za více peněz, zejména pokud máte pocit, že podáváte 100% výkon. Musíte to ale umět objektivně dokázat a srovnat své výkony a platy s jinými zaměstnanci na stejných pozicích. Mnoho zaměstnavatelů tvrdí, že svým zaměstnancům nezvednou plat, dokud nebudou pracovat o 20% více, než když do společnosti nastoupili. Zde je několik věcí, které byste měli brát v potaz:
  • Náplň vaší práce
  • Vaše úkoly včetně zodpovědností a manažerských činností
  • Zkušenosti a doba, kterou jste v tomto zaměstnání odpracovali
  • Vaše úroveň vzdělání
  • Místo, na kterém pracujete
 5. 5
  Zjistěte si údaje o podobných pracovních pozicích. Měli byste si to sice zjistit ještě než nějakou pracovní nabídku přijmete, ale je možné, že se během doby, co ve společnosti pracujete, mnohé změnilo. Podívejte se tedy na to, kolik dostávají lidé zaplaceno na podobných pozicích, jako je ta vaše. Zjistěte si průměrný plat pro váš region a získejte si údaje srovnatelných pracovních pozic. Díky tomu budete mít více argumentů, až půjdete šéfa žádat o zvýšení platu. Platové podmínky si můžete zkontrolovat například na Salary.com., GenderGapApp.com nebo na Getraised.com. [3]
  • Tyto informace se vám budou hodit při přípravě na žádost o zvýšení platu, ale neměli byste je používat jako hlavní argumenty pro získání vyššího platu. Slouží jako opěrné body pro vás, ne pro vašeho šéfa. [4]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Připravte si argumenty

 1. 1
  Nachystejte si seznam svých úspěchů. Tento seznam vám připomene vaši hodnotu a poskytne vám objektivní základy pro vaše požadavky. Někteří lidé tvrdí, že je dobré tento seznam napsat a přinést ho šéfovi na schůzku, jiní zase říkají, že to dělat nemusíte, protože by vaše úspěchy měly být evidentní a nemělo by být nutné je šéfovi připomínat. [5] Záleží na preferencích vašeho šéfa, na vašich vzájemných vztazích a na tom, jak se sebejistě se ohledně svých úspěchů cítíte.
  • Pokud se rozhodnete svého šéfa přesvědčit slovně, zapamatujte si tento seznam.
  • Pokud se rozhodnete přinést si tento seznam vytištěný, nejprve ho nechejte někým zkontrolovat.
 2. 2
  Připomeňte si svoji pracovní historii. Všímejte si hlavně projektů, na kterých jste pracovali, problémů, které jste pomohli vyřešit a nezapomeňte zhodnotit svůj přínos celé společnosti. Nejde jen o to dělat svoji práci dobře, což by mělo být samozřejmé, ale také o to dělat něco navíc. Odpovězte si na následující otázky:
  • Pomohli jste dokončit nějaký složitý projekt? A dosáhli jste těch nejlepších výsledků?
  • Pracujete přesčasy, nebo dodržujete těsné uzávěrky? Dokazujete soustavně svůj zápal pro práci?
  • Umíte převzít iniciativu? Uveďte příklady.
  • Děláte více, než se od vás očekává? Uveďte příklady.
  • Dokázali jste své společnosti ušetřit čas nebo peníze?
  • Přišli jste s vylepšeními a inovacemi?
  • Podporujete ostatní a pomáháte školit nové zaměstnance? Carolyn Kepcher říká: „Příliv popožene všechny lodě,“[6] a váš šéf bude chtít slyšet, že pomáháte ostatním.
 3. 3
  Zamyslete se nad svojí budoucí hodnotou pro společnost. Tím svému šéfovi dáte najevo, že jste stále o krok napřed a myslíte na to, kam vaše společnost směřuje.[7]
  • Mějte připravené dlouhodobé cíle, které vaší společnosti v budoucnu pomohou.
  • Udržet si kvalitního zaměstnance znamená vyhnout se nutnosti shánět a školit nějakého nového. Nemusíte to říkat rovnou, ale měli byste dát najevo, že se ve své práci vidíte ještě dlouho.
 4. 4
  Rozhodněte se, jaké zvýšení platu požadujete. Je důležité mít realistický pohled a nebýt chamtiví.
  • Vyjednávat ze začátku o mnohem vyšším platu není zrovna dobrý nápad, protože by si váš šéf mohl myslet, že máte nerealistické požadavky.
  • Zkuste si to rozdělit tak, aby to neznělo tak vážně – můžete například říct, že byste chtěli vydělávat o 500Kč týdně více, místo abyste říkali, že chcete mít každý rok o 25.000 více. [8]
  • Můžete zkusit vyjednávat i o jiné věci, než o zvýšení platu. Třeba vám bude stačit získat nějaké akcie společnosti, proplácení nákladů, lepší důchodové připojištění nebo například povýšení vaší pracovní pozice. Požádejte si o firemní auto. Promluvte si s šéfem o svých benefitech, titulech a úpravě povinností a úkolů.
  • Buďte připraveni dělat kompromisy a smlouvat. I když svému šéfovi předložíte realistický návrh, musíte očekávat, že se s vámi bude chtít dohodnout jinak.
 5. 5
  Nebojte se požádat o zvýšení platu. Není sice jednoduché získat vyšší plat, ale je mnohem horší svoji žádost odkládat donekonečna.
  • Ženy se často bojí požádat o zvýšení platu, protože nechtějí působit příliš agresivně. [9] Berte to jako příležitost ukázat, že si své kariéry vážíte natolik, že si myslíte, že by si vás vaše společnost měla vážit také.
  • Vyjednávání se musíte naučit. Pokud z toho máte strach, věnujte nějaký čas učení a tréninku a snažte se vyzkoušet si to v různých situacích.
 6. 6
  Vyberte si ten správný čas. Úspěch vašeho požadavku závisí na vašem načasování. Povedlo se vám v poslední době něco, co je pro vaši společnost skutečně hodnotné? Pokud jste neudělali nic, co by bylo pro vaši společnost skutečně přínosné, nemůžete očekávat, že vám šéf zvýší plat na požádání.
  • Správný čas požádat o zvýšení platu je v době, kdy jste pro svoji společnost obzvláště hodnotní. [10] To znamená, že byste měli kout železo dokud je žhavé a žádat o zvýšení platu v době, kdy dosáhnete velkých úspěchů (například uspořádáte úspěšnou konferenci, získáte skvělou zpětnou vazbu od klienta, podepíšete důležitou smlouvu atd.).
  • Nežádejte o zvýšení platu v době, kdy vaše společnost prodělává.[11]
  • Požádat o zvýšení platu pouze na základě odpracovaných let je nebezpečné, protože byste mohli působit jako člověk, kterému nezáleží na situaci ve firmě. Nikdy neříkejte: „Pracuju tady už dva roky a myslím, že si zasloužím dostat přidáno.“ [12] Šéf by vám na to pravděpodobně odpověděl: „No a co?“
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Požádejte o zvýšení platu

 1. 1
  Domluvte si schůzku se svým šéfem. Vyhraďte si na to čas. Když jen tak přijdete za šéfem a budete ho chtít požádat o zvýšení platu, rozhodně si nebude myslet, že si to zasloužíte. Nemusíte mu dávat vědět příliš dlouho dopředu, ale měli byste si domluvit schůzku, abyste na to měli klid a trochu soukromí. Můžete to udělat třeba tak, že ráno po příchodu řeknete šéfovi: „Mohl bych s vámi dnes před odchodem něco probrat?“
  • Nezapomínejte na to, že osobní požadavek se odmítá mnohem hůř, než dopis nebo email.
  • Zkuste se vyhnout pondělkům, kdy je vždy spousta práce a také pátkům, kdy většina lidí už myslí na něco jiného.
 2. 2
  Chovejte se profesionálně. Buďte sebejistí, ale ne arogantní a udržujte si pozitivní přístup. Mluvte slušně a jasně a myslete na držení těla. Pamatujte si, že to nebude tak hrozné, jak si myslíte. Pokud mluvíte se šéfem vsedě, mírně se nakloňte k němu. Budete pak působit sebejistěji.
  • Začněte tím, že svoji práci milujete a děláte ji rádi. Díky tomu si s šéfem vytvoříte příjemnou atmosféru.
  • Potom mluvte o svých úspěších. Tím ukážete, proč si myslíte, že byste měli dostat přidáno.
 3. 3
  Požádejte o zvýšení platu a počkejte na odpověď. Neříkejte jen „chtěl bych dostat přidáno“. Řekněte, kolik peněz navíc byste chtěli (například o 10% více). Můžete se také pobavit o tom, o kolik více byste chtěli vydělat během roku. Buďte konkrétní, aby váš šéf viděl, že jste si to dobře promysleli. Můžete očekávat jednu z následujících odpovědí:
  • Pokud šéf řekne rezolutně „Ne“, přejděte k další sekci článku.
  • Pokud šéf řekne, že si to musí rozmyslet, zeptejte se ho, kdy bude vhodná doba to prodiskutovat znovu.
  • Pokud šéf bude ihned souhlasit, řekněte „Nemusíte říkat ano, pokud to nemyslíte vážně“ a snažte se ho tím přesvědčit, že budete očekávat, že svůj slib splní. [13]
 4. 4
  Poděkujte svému šéfovi za jeho čas. Tento krok je důležitý bez ohledu na to, jakou odpověď dostanete. Můžete zajít ještě dál a dát svému šéfovi více, než by od vás očekával, například ho pozvat na oběd. Můžete mu později i poslat email, i když jste mu již poděkovali. [14]
 5. 5
  Ujistěte se, že šéf svůj slib dodrží. Pokud odpověď zněla ano, neradujte se, dokud skutečně nedostanete více peněz. Je možné, že se na vás zapomene. Neukvapujte se, pokud nedostanete přidáno hned – pokazit se mohlo cokoli: možná váš šéf nezískal povolení od svých nadřízených, nebo musí řešit neočekávané problémy s rozpočtem.
  • Musíte svému šéfovi velmi jemně a opatrně připomenout, že by měl svůj slib dodržet (například můžete zmínit někoho, kdo dostal přidáno a jeho šéf mu nakonec peníze navíc nedal, což ovlivnilo jeho pracovní morálku).
  • Zeptejte se svého šéfa, kdy můžete zvýšení platu očekávat. Můžete se ho zeptat třeba na to, zda musíte něco podepsat, abyste vyřídili potřebné papírování.
  • Můžete svému šéfovi říct například: „Počítám, že do konce měsíce budete mít všechno připraveno,“ a dát mu najevo, že očekáváte, že se osobně zasadí o to, abyste dostali přidáno co nejdříve.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Jak se vypořádat s odmítnutím

 1. 1
  Neberte si to osobně. Pokud dovolíte, aby odmítnutí ovlivnilo vás pracovní výkon, váš šéf si začne myslet, že se rozhodl správně. Když budete mít špatnou pověst a nenaučíte se přijímat kritiku, váš šéf vám nebude chtít přidat. Jakmile se dozvíte konečný verdikt, chovejte se co nejvíce profesionálně. Rozhodně nebuďte naštvaní a nepráskejte dveřmi.
 2. 2
  Zeptejte se šéfa, co můžete dělat jinak a lépe. Tím mu dáte najevo, že jste ochotni vzít v potaz i jeho názor. Možná se oba shodnete na tom, že když budete dělat více práce a ukážete, že zvládáte větší zodpovědnost, zasloužíte si po nějaké době zvýšení platu více. Tím také ukážete, že jste své práci oddaní a jste ochotní pracovat tvrdě. Váš šéf uvidí, že si jdete za svým a příště až bude zvažovat, komu přidá peníze, jistě si na vás vzpomene.
  • Pokud jste hvězdným zaměstnancem, nepolevujte a po několika měsících zkuste o zvýšení platu požádat znovu.
 3. 3
  Pošlete svému šéfovi email a poděkujte mu za čas, který vám věnoval. [15] Díky tomu budete oba mít písemnou připomínku pro pozdější vyjednávání. Také tím svému šéfovi dáte najevo, že si vážíte toho, že vám věnoval čas a ukážete mu, že o celé situaci přemýšlíte.
 4. 4
  Buďte vytrvalí. Vaše touha po vyšším platu je nyní známou věcí a váš šéf by měl myslet na to, že když vaše požadavky neuspokojí, začnete se možná poohlížet po jiné práci. Určete si datum, kdy ho požádáte znovu. Do té doby pracujte na 110% a neflákejte se jen proto, že jste zklamaní.
 5. 5
  Pokud se situace nezmění, začněte se poohlížet po jiné práci. Nikdy byste se neměli spokojit s méně penězi, než si zasloužíte. Pokud chcete vydělávat více, než kolik vám vaše společnost umožní, možná je na čase zkusit si najít nové zaměstnání, kde si budete moci vydělat více. Dobře si to ale rozmyslete – není nutné pálit mosty jen proto, že vám rozhovor se šéfem nevyšel podle představ.
  • Je lepší ještě chvíli počkat a pokusit se získat vyšší plat znovu. Pokud se ale během několika měsíců nic nezmění, nemusíte se cítit provinile za to, že si začnete zjišťovat, zda by si vás nějaká jiná společnost necenila více.
  Reklama

Tipy

 • Není dobré žádat o zvýšení platu pouze slovy „Potřebuji peníze navíc.“ Je lepší dokázat svému šéfovi, že si zasloužíte více peněz tím, že zdůrazníte svoji hodnotu ve společnosti. Je proto dobré zdokumentovat své úspěchy. Například můžete zahrnout své úspěchy do „prezentace“ pro svého šéfa, připravit si je ve formě písemného seznamu, nebo napsat šéfovi dopis, kde je všechny uvedete. Buďte konkrétní a používejte příklady.
 • Než požádáte o zvýšení platu nebo kompenzaci, ujistěte se, že jste splnili všechny své pracovní povinnosti. Požádat o zvýšení platu v době, kdy máte nehotovou práci, většinou nezabírá. Načasování je důležité!
 • Požádejte o zvýšení platu, nevyžadujte ho. Například můžete svému šéfovi říct, že byste chtěli vědět, co můžete udělat pro to, abyste dostali více peněz. Naopak byste neměli vyžadovat zvýšení platu za své minulé úspěchy.
 • Připravte si realistické číslo (využijte statistických dat) a buďte ochotní vyjednávat. Buďte při vyjednávání tvrdí a neuchylujte se k emocionálním výlevům. Nezapomínejte, že jde o byznys. Pokud vám váš zaměstnavatel nepřidá, zkuste vyjednat jiné výhody, například osobní ohodnocení, proplacení přesčasů, více volna atd. Vše, co vyjednáte, si nechejte podepsat.
 • Pokud můžete, zlepšete si kvalifikace. Nemusíte čekat na to, než vás firma pošle na školení. Lepší kvalifikace znamená, že budete pro svého zaměstnavatele hodnotnější. Zapište se na nějaký kurz, pořiďte si certifikát nebo se naučte něco nového sami. Potom těchto úspěchů využijte při vyjednávání o vyšším platu a ukažte svému šéfovi, že máte nyní skutečně vyšší cenu.
 • Můžete požádat o více práce, abyste měli dobré argumenty pro zvýšení platu. Bude to lepší, než jen požádat o více peněz, hlavně pokud na současné pozici nemusíte dělat více, než kolik se od vás očekává.
 • Zvažte své současné povinnosti a svá očekávání. Ujistěte se, že děláte svoji práci dobře a nikdo na vás nemusí dohlížet. Potom zkuste najít oblasti, ve kterých byste se mohli zlepšit nebo pro které byste mohli najít inovace. Uvědomte si, že manažeři berou zvýšení platu jako odměnu za excelentní výkony.
 • Při žádání o zvýšení platu dodržujte pracovní postup. Pokud například máte přímého nadřízeného, neobcházejte ho a nežádejte o zvýšení platu přímo vedoucího celé společnosti. Nejprve požádejte svého nadřízeného a zeptejte se ho, jak máte postupovat.
 • Přečtěte si příručku pro zaměstnance a zjistěte si co nejvíce informací o zvýšení platu. Například pokud zjistíte přesný postup, kterým byste se měli řídit, udělejte to. Pokud ale zjistíte, že není možné dostat přidáno mimo dobu, kdy se vypočítávají výplaty, bude lepší počkat si a požádat o více peněz v době, kdy se to bude více hodit. Bude to jistě lepší, než snažit se obejít pravidla.
 • Mnoho společností si nechává dělat průzkumy platů v daném odvětví. Požádejte svého šéfa, aby při výpočtu vašeho nového platu konzultoval tato data, hlavně pokud máte pocit, že berete mnohem méně peněz, než lidé na podobných pozicích. Dáte tím najevo, že znáte svoji cenu.
Reklama

Varování

 • Diskutujte o své práci, ne o své ceně. Nikdy nemluvte o osobních záležitostech, o finančních problémech ani o důvodech svého požadavku. Jde o byznys a když dáte najevo osobní slabost, šéf nebude nadšený a peníze navíc vám nedá. Mluvte jen o tom, jak je pro společnost vaše práce důležitá.
 • Dobře si rozmyslete, zda chcete vyhrožovat tím, že z práce odejdete, když nedostanete přidáno. Většinou to nezabírá. Bez ohledu na to, jak hodnotní pro svoji společnost jste, byste neměli dělat chybu a myslet si, že jste nepostradatelní. Můžete si být jistí, že vám na záda dýchají další lidé, kteří se vaši práci rádi naučí i za méně peněz. Když odejdete z práce kvůli tomu, že nedostanete přidáno, možná toho budete brzy litovat.
 • Uvědomte si, že váš šéf má také své finanční závazky.
 • Faktem je, že zaměstnavatelé mají lepší zkušenosti s vyjednáváním. Proto je největší chybou přijít na schůzku o zvýšení platu nepřipravení.
 • Buďte pozitivní. Nestěžujte si na svoji práci, své kolegy ani na nic jiného a nezatahujte do svého problému své kolegy. Dávali byste jim kyselé hrozny, i když byste se je snažili chválit. Pokud musíte mluvit o něčem negativním, podejte to slušně a připravte si návrhy na zlepšení situace a proberte to s šéfem někdy jindy.
Reklama

Související články

Reference

 1. BBC News, How to get a pay rise, http://news.bbc.co.uk/2/hi/2947990.stm
 2. BBC News, How to get a pay rise, http://news.bbc.co.uk/2/hi/2947990.stm
 3. http://www.huffingtonpost.com/kim-keating/six-steps-to-asking-for-a_b_3694758.html
 4. Carolyn Kepcher, Carolyn 101, pp. 129-130, (2004), ISBN 978-0-7432-7034-2
 5. Carolyn Kepcher, Carolyn 101, p. 126, (2004), ISBN 978-0-7432-7034-2
 6. Carolyn Kepcher, Carolyn 101, p. 130, (2004), ISBN 978-0-7432-7034-2
 7. Carolyn Kepcher, Carolyn 101, pp. 130-131, (2004), ISBN 978-0-7432-7034-2
 8. Ken Langdon, Cultivate a Cool Career, p. 49, (2004), ISBN 978-0-399-53338-9
 9. Emine Saner, Why women won't ask for a pay rise, http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/aug/27/women-wont-ask-pay-rises
 1. Ken Langdon, Cultivate a Cool Career, p. 49, (2004), ISBN 978-0-399-53338-9
 2. Emine Saner, Why women won't ask for a pay rise, http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/aug/27/women-wont-ask-pay-rises
 3. Carolyn Kepcher, Carolyn 101, p. 129, (2004), ISBN 978-0-7432-7034-2
 4. Mark Palmer and Scott Solder, You need this book to get what you want, p. 251, (2010), ISBN 978-1-84737-704-3
 5. Mark Palmer and Scott Solder, You need this book to get what you want, Chapter 16, (2010), ISBN 978-1-84737-704-3
 6. Emine Saner, Why women won't ask for a pay rise, http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/aug/27/women-wont-ask-pay-rises

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 68 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 551 krát
Stránka byla zobrazena 9 551 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama