Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Konečně jste se přestěhovali do svého nového domu. Je po všech stránkách dokonalý a vy si přejete, aby to tak zůstalo. Pokud jste nábožensky nebo spirituálně založeni, můžete uvažovat o tom, že když domu požehnáte, budete se v něm cítit ještě lépe. Ať už je vaše vyznání nebo náboženství jakékoliv, začněte krokem číslo jedna a vyberte si domácí požehnání, které vás nejvíc oslovuje.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Náboženské požehnání

 1. 1
  Proveďte křesťanské požehnání. Křesťanské požehnání domu je starobylá tradice, kterou uznávají mimo jiné jak římští katolíci, tak protestanti i pravoslavní křesťané. Požehnání může provést vysvěcený kněz či pastor, případně sám majitel domu.
  • Pokud dáváte přednost tomu, aby vám dům vysvětil opravdový kněz, předem ho za tímto účelem pozvěte. Jistě rád přijde.
  • Při obřadu bude kněz procházet z místnosti do místnosti, a každou lehce vykropí svěcenou vodou. Během chůze může odříkávat nějaké pasáže ze svatých textů.
  • Pokud chcete požehnání provést raději sami, použijte k tomu svatý olej (může to být obyčejný olivový olej, kterému ministrant požehná) a lehce ho kápněte na každé okno a dveře uvnitř domu.
  • Když uděláte znamení kříže, řekněte krátkou modlitbu a poproste Boha, aby místnosti požehnal. Například "ve jménu Ježíše Krista prosím, aby se v této místnosti usídlil pokoj a radost," nebo "nechť do tohoto domu vstoupí Duch Svatý a naplní ho Tvým požehnáním."[1]
 2. 2
  Proveďte židovské požehnání. Existuje velké množství židovských tradic, které souvisí se stěhováním do nového domu, nebo jednoduše s požehnáním starého.
  • Při stěhování do nového domu židovské rodiny připevňují takzvaný mezuzah (pergamen, popsaný hebrejskými větami z Tóry) ke každým dveřím v domě.
  • Po připevnění mezuzahu se odříkává následující modlitba "Požehnaný jsi ty Pane, náš Bože, Králi světa, který nás obdaroval svými přikázáními a kážeš nám připevnit mezuzah ".
  • Také se věří, že nejvhodnějším dnem ke stěhování do nového domu je úterý a že první věci, které se do domu mají přinést, je chleba a sůl. Krátce po nastěhování je vhodné oslavit Chanukat Habayit nebo kolaudační večírek, kdy se sejdou přátelé a rodina a kde se pronesou důležité věty z Tóry.[2]
  • Během koludační oslavy se tradičně konzumuje první sezónní ovoce, zatímco se odříkává modlitba shehecheyanu násleudjícím způsobem: "Požehnaný jsi Ty, Pane, náš Bože, Králi světa, který nám daroval život, ochraňuje nás a umožnil nám sejít se na počest této události."[3]
 3. 3
  Proveďte hinduistické požehnání. Hinduistické obřady požehnání domu se mohou velmi lišit v závislosti na regionu. V některých oblastech je dokonce požehnání domu druhý nejdůležitější obřad hned po svatbě.
  • Platí ovšem, že ve všech regionech se požehnání domu musí provést ráno, kdy se do něj noví majitelé stěhují. Datum stěhování musí vybrat místní hinduistický kněz, který také provede samotný obřad.
  • V den obřadu je tradicí (v některých oblastech), že majitelé domu připraví pro kněze tác s dárky, nebo tzv. dakshina, které on pak během obřadu používá. Většinou se jedná o syrovou, propláchnutou rýži, lístky manga, ghí, bylinky, koření, ovoce a květiny a mnoho dalších předmětů.[4]
  • Během obřadu sedí majitelé domu často před krbem, na sobě mají své nejlepší oblečení, a opakují mantry. Kněz obvykle odříká modlitbu za prosperitu k hinduistickým bohům a požádá o to, aby bohové na majitele domu seslalu prosperitu, čistotu a pokoru.[5]
  • Spojte se s knězem v nejbližším hinduistickém chrámu a zeptejte se na podrobnější informace o domácím požehnání, které se provádí ve vašem regionu.
 4. 4
  Proveďte islámské požehnání. Muslimové žehnají novému domu převážně s pomocí modliteb – většinou neexistuje žádný obřad, který se při tom provádí. Doporučují se nicméně tyto modlitby a tradice:
  • Před přestěhováním do nového domu je vhodné provést dvoucyklovou modlitbu a poprosit Alláha, aby seslal baraka (požehnání), rahma, (slitování) a dhikr (vzpomenutí) na celý dům.
  • Můžete také odříkat modlitbu, která má za účel ochránit dům před ďábelským okem a závistí ostatních lidí. Použijte následující prorockou formuli: "Hledám úkryt pro tebe v dokonalých slovech Alláha před každým ďáblem, každou špatností a každým obviňujícím okem."[6]
  • Rovněž se doporučuje pozvat na večeři přátele a příbuzné, protože nakrmit druhé se považuje za akt štědrosti a tím pádem důkaz vděčnosti Alláhovi. Při této večeři můžete společně recitovat pasáže z Koránu.
  • Kromě požehnání domu hned po nastěhování můžete také žehnat pokaždé, když projdete jeho dveřmi. Proneste následující modlitbu: "Hledám útěchu v dokonalých slovech Alláha před zlem, ve věcech, které vytvořil". Zopakujte modlitbu třikrát, abyste zajistili, že k vám, až budete v domě, nepřijde žádné zlo.[7]
 5. 5
  Proveďte buddhistické požehnání. V buddhismu existuje známý rituál jménem Khuan Ban Mai a provádí se (v některých regionech) když se nový dům postaví. Jeho úkolem je chránit jak dům, tak jeho nájemníky. Obřad provádí skupina devíti mnichů, kteří musí do domu přijít brzy ráno v den ceremonie.
  • Mniši pak provedou rituál, ve kterém figuruje svěcená voda a voskové svíce. Jak se vosk rozpouští a kape do vody, věří se, že tím smývá zlo a zármutek.
  • Mnichové také zpívají modlitby v jazyce Pali, zatímco si navzájem z ruky do ruky předávají bílou šňůru. Věří se, že vibrace z modliteb procházejí do šňůry a chrání dům a jeho nájemníky.
  • Po obřadu se mnichové posadí k jídlu, které připravila hostitelská rodina a její přátelé a příbuzní. Jídlo se musí dojíst před pravým polednem. Pak jeden z mnichů každou místnost v domě vystříká svěcenou vodou a nakonec všichni odejdou.[8]
  • Až mniši odejdou, nechte své hosty sedět a dojíst zbylé jídlo. Odpoledne se potom provádí obřad s bílou šňůrkou, kterou hosté vezmou a obtočí ji kolem majitelů domu, aby jim nabídli své požehnání.[9]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Spirituální požehnání

 1. 1
  Ukliďte si v domě a zbavte ho nepořádku. Je důležité v domě před obřadem požehnání uklidit a vyhodit zbytečnosti. Díky tomu budete mít lepší náladu a do domu bude moci proudit čerstvá, svěží energie.
 2. 2
  Pozvěte přátele a příbuzné. Je hezké pozvat své blízké, aby s vámi domácí požehnání mohli sdílet. Poproste je, aby se postavili do kruhu a chytili se za ruce.
 3. 3
  Zapalte růžovou svíčku. Růžová barva symbolizuje lásku a dobrotu a pozve tyto energie k vám domů.
 4. 4
  Sdílejte požehnání. Posílejte růžovou svíčku dokola po kruhu, aby ji na chvíli uchopila každá osoba. Ten, kdo svíčku právě drží, pak může říct své požehnání pro dům a jeho majitele. Například "ať je tenhle dům místo plné štěstí pro vás a vaši rodinu" nebo "ať každý, kdo do tohoto domu vstoupí, cítí mír a lásku".
 5. 5
  Projděte každou místností v domě a řekněte hostům, jaké s ní máte plány. Po požehnání můžete vzít růžovou svíčku do každé místnosti a říct nahlas, k čemu bude sloužit, zda to bude ložnice, dětský pokoj nebo kuchyně.
 6. 6
  Nechte růžovou svíčku hodinu hořet. Až bude obřad u konce, dejte růžovou svíčku do středu domu a nechte ji ještě alespoň hodinu hořet.
 7. 7
  Otevřete všechny dveře a okna, která směřují na východ. Tím do domu pronikne životodárná síla slunce a přinese vám energii, sílu a světlo.
  Reklama

Tipy

 • Po domě můžete rozvěsit nějaké svaté obrázky.
 • Je také vhodné uspořádat po obřadu požehnání malou oslavu pro přátele a příbuzné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Svěcená voda (nepovinné)
 • Svaté texty (nepovinné)
 • Růženec nebo jiný druh modlicích korálků (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 883 krát
Kategorie: Náboženství
Stránka byla zobrazena 8 883 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama