Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čaj je chutný a zdravý nápoj, který pijí lidé po celém světě. Velmi oblíbený je ve Spojeném Království, také v Japonsku nebo v Číně (odkud pochází), [1] ale pijí ho lidé i v Jižní Americe a na Blízkém Východě. Můžete si ho užít při večírku s přáteli, nebo jen tak při odpolední siestě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak podávat anglický čaj

 1. 1
  Připravte se na čaj. Pokud nechcete řešit nic složitého, můžete si jednoduše zalít čaj vařící vodou a máte hotovo, ale pokud chcete čaj podávat například přátelům, budete muset vybrat nějaký kvalitní a budete potřebovat vybavení. [2]
  • Černý čaj patří mezi nejpopulárnější čaje na světě, ale existuje tolik druhů černého čaje, že není snadné zjistit, který vám bude chutnat. Jde o to, na jaký máte chuť. Nejběžnějšími černými čaji jsou Darjeeling, Cejlon a Assam. Budete muset experimentovat a najít si ten, který vám bude chutnat nejvíce.[3]
  • Můžete čaj podávat jen tak v hrnku, ale pokud chcete udělat co nejlepší dojem, budete potřebovat servis. Kupte si konvičku, čajové šálky s podšálky, misku na cukr, nádobku na mléko, čajovou konvici, misku na přecezený čaj a talíře na jídlo.
  • Typický anglický čaj se podává v 16.00, ale můžete ho podávat kdykoli mezi 14.00 a 17.00.
 2. 2
  Kupte si vhodné jídlo. Anglický čaj se podává s malými sendviči, buchtami a sladkým pečivem. Můžete připravit jídlo jaké chcete, ale měli byste se držet tradiční nabídky. Jídlo kupte buď hotové, nebo ho připravte sami. [4]
  • Veškeré jídlo, které budete podávat, by mělo být ve velikosti jednohubek, aby nebylo nutné používat příbory.
  • Existuje spousta možností co se týče malých sendvičů. Můžete použít různé druhy chleba, nakrájet sendviče na různé tvary atd. Vždy odkrojte kůrku chleba. Můžete také nachystat plátky okurků a plátky sýra, nebo třeba uzeného lososa, zeleninu, čedar atd. Pokud chcete, připravte třeba kuřecí sendviče. [5]
  • Můžete upéct vlastní buchtu, nebo můžete koupit nějaký dort nebo moučník a nakrájet ho.
  • Co se týče sladkého pečiva, máte spoustu možností. Kupte sušenky, muffiny, banánový chléb atd.
 3. 3
  Připravte čaj. Příprava čaje se možná zdá být nadlidským úkolem ale ve skutečnosti je to jednoduché. Jde o jedinou opravdu důležitou část podávání odpoledního čaje.[6]
  • Dejte si vařit vodu a mezitím si vypláchněte konvici teplou vodou. Než do konvice budete lít vařící vodu, musí být zahřátá.
  • Vložte čaj do konvice a zalejte ho vařící vodou. Měli byste použít jednu lžičku čaje na osobu. Lepší je použít sypaný čaj, ale pokud chcete, použijte čaj v pytlíku – opět jeden na osobu.
  • Doba louhování se liší podle toho, jaký čaj máte. Pokud máte Assam, Cejlon, nebo Darjeeling, louhování bude trvat 3-5 minut. Pokud chcete čaj slabší nebo silnější, upravte podle toho dobu louhování.
 4. 4
  Podávejte mléko, cukr a citron. Každý člověk má rád jiný čaj. Někteří si do čaje dávají citron a cukr, jiní mléko (nedávejte mléko spolu s citronem – srazilo by se). Mějte tedy připraveno vše, co by hosté mohli chtít.
  • Můžete mléko do šálku nalít ještě dříve než čaj, nebo můžete nejprve nalít čaj. Není předepsáno, jak byste to měli dělat, takže záleží jen n vás (lidé dříve nalévali nejprve mléko, aby šálek nepraskl, ale dnes to již není třeba).
  • Snažte se zajistit, co nejvíce druhů mléka – odtučněné, plnotučné, bezlaktózové, kokosové, nebo sójové. Každý z hostů by měl mít možnost si vybrat mléko, jaké chce a jaké mu vyhovuje.
  • Můžete také připravit náhradní sladidla, aby nemuseli všichni používat klasický cukr. Připravte si sirup z agáve, sladidlo pro diabetiky, nebo stévii.
 5. 5
  Buďte kreativní. To, že existuje spousta pravidel ohledně servírování čaje neznamená, že nemůžete být trochu kreativní. Nemá smysl pořádat čajový dýchánek, když si ho nebudete moci užít.
  • Pozvěte hosty za zahradu. V létě si můžete čaj vychutnat venku. Nejprve se ale podívejte na předpověď počasí – jistě nechcete, aby vám dýchánek pokazil vítr nebo déšť.
  • Podávejte místo pečiva ovoce. Hodí se to zejména v době, kdy můžete sehnat čerstvé místní ovoce.
  • Rozdejte hostům při odchodu malé balíčky s čajem a sušenkami, které jim připomenou příjemné odpoledne, které s vámi prožili.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak podávat čínský čaj

 1. 1
  Naučte se terminologii. Pokud chcete správně podávat čínský čaj, budete se muset naučit typy čajů a názvy vybavení, které budete potřebovat. Nezapomínejte na to, že se čínský čaj od toho západního v mnohém liší. [7]
  • Existuje spousta čajů, ze kterých si můžete vybrat: červený čaj (na západě se mu říká černý čaj), zelený čaj, bílý čaj, jak oolong, nebo čaj pu-erh. Pu-erh čaj a červený čaj jsou nejsilnější (oba druhy jsou fermentované), zatímco zelený čaj je nejméně zpracovaný a obsahuje nejvíce vitamínů. Bílý čaj (pouze mírně fermentovaný) má jemnou příchuť a oolong má spoustu zdraví prospěšných účinků.
  • Čínské konvičky na čaj jsou menší, než ty západní a vejde se do nich zhruba 300 ml čaje. Na každý čaj budete muset použít konkrétní druh konvičky, protože jíl z konvičky absorbuje příchuť a aroma čaje. [8]
  • Čínské šálky na čaj vypadají jako malé misky. Jsou malé a mělké a vejde se do nich jen několik doušků čaje. U čínského čaje se klade důraz na kvalitu, ne na kvantitu.
  • Sítko na čaj zajistí, že budete mít čaj dokonale přecezený.
 2. 2
  Připravte si vybavení. Budete muset zahřát a vypláchnout konvičku, sítko a šálky. Nalejte do konvičky horkou vodu a počkejte, až se zahřeje. To samé udělejte i s šálky a sítkem. [9]
 3. 3
  Zalejte čaj vodou. Odměřte si správné množství čaje a naplňte konvičku horkou vodou. Nechejte vodu přetéct, vyměňte víčko a vylejte ji. Nezapomeňte nechat víčko otevřené, abyste lístky čaje neuvařili.
  • S čajovými lístky manipulujte pouze bambusovými nebo dřevěnými nástroji – nikdy ne kovovými!
  • Naplňte konvičku do třetiny čajovými lístky podle toho, kolika lidem budete čaj podávat (pokud chcete čaj silnější, použijte více lístků).
 4. 4
  Připravte si čaj. U čínského čaje je nutné dodržet přesný postup, stejně jako u japonského nebo u anglického čaje. Pokud chcete dosáhnout správné chuti, budete se muset řídit postupem pro daný druh čaje.
  • Musíte mít správnou teplotu. Například zelený čaj by se nikdy neměl zalévat vařící vodou. Voda by měla být mezi 70 a 80 stupni Celsia. Oolong a pu-erh můžete zalévat vařící vodou. Bílý čaj by se měl zalévat vodou o teplotě 60-70 stupňů.
  • Čaje potřebují ke správnému vylouhování kyslík, takže byste měli použít keramickou nebo jílovou konvičku (ne kovovou).
 5. 5
  Zalejte čaj. Ihned nalejte horkou nebo vařící vodu do konvičky a potom nalejte čaj do šálků. Poprvé z šálků nebudete pít – pouze je připravíte na čaj a zahřejete je.
  • Znovu konvičku naplňte a vyprázdněte šálky s první várkou vody. Díky tomu budou šálky i konvice horké a čaj bude chutnat lépe.
  • Čaj by se měl louhovat pouze 10-30 vteřin, neboli tak dlouho, jak vám bude trvat nalít vodu do konvičky.
  • Nyní můžete čaj podávat. V každém šálku je jen několik hltů, takže pijte pomalu a vychutnávejte si čaj. Kvalitní čaj je možné zalít až třikrát, takže můžete celý postup zopakovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak podávat čaj z různých koutů světa

 1. 1
  Podávejte marocký čaj, neboli mátový Maghrebi čaj. Tento mátový čaj je nedílnou součástí marocké kultury. Jde o zelený čaj smíchaný s mátou a cukrem (někdy s piniovými oříšky, nebo pelyňkem). Podává se při jídle během celého dne a místní ho tradičně servírují hostům. [10]
  • Do konvičky zalejte dvě lžičky čajových lístků horkou vodou a nechejte čaj louhovat 15 minut. Potom ho přeceďte do jiné konvičky (ideálně do ocelové), abyste se zbavili lístků čaje.
  • Přidejte 2-3 lžičky cukru (tento čaj by se měl podávat sladký).
  • Přiveďte směs k varu, aby se cukr rozpustil a čaj získal správnou chuť. Potom do čaje přidejte několik mátových lístků.
  • Tento čaj podávejte třikrát, protože jeho chuť se postupně mění.
 2. 2
  Maté yerba. Tento čaj z Jížní Ameriky se většinou pije ve společnosti, například na rodinných setkáních. Má spoustu zdraví prospěšných účinků. Na tento čaj budete potřebovat kalabasu a „bombillu“ – filtrovací brčko. [11]
  • Naplňte kalabasu ze dvou třetin lístky maté. Protřepejte ji, aby se maté nahromadilo na jednu stranu a na druhé straně bylo volné místo. Přidejte do kalabasy trochu studené vody, aby se maté nenamočilo úplně. Nechejte kalabasu nakloněnou tak dlouho, dokud maté nenasaje vodu.
  • Přikryjte otvor brčka palcem a vložte druhý konec do kalabasy tak, aby se dotknul dna na straně, na které je voda.
  • Do prázdné strany kalabasy nalejte horkou vodu. Měla by sahat těsně pod maté. Brčkem maté pijte a až vám voda dojde, přidejte další. Maté má velmi silnou příchuť, takže byste ho měli vylouhovat víckrát.
  • Podávejte si kalabasu s přáteli. Pijte pouze z prázdné strany kalabasy. Můžete ji naplnit 15-20x. [12]
  • Maté můžete připravit i v kávovaru tak jako kávu, ale nejde o tradiční metodu přípravy.
 3. 3
  Indický mléčný čaj. Tento typický indický nápoj je černý čaj s buvolím mlékem a cukrem a podává se v malých hliněných šálcích. Můžete si připravit i čaj masala, což je velmi oblíbený kořeněný čaj.
  • Čaj masala se připravuje ze 4 kuliček pepře, 1 tyčky skořice, 7 zelených kardamomových lusků, 6 hřebíčků, 2.5 cm nakrájeného zázvoru, 1 lžíce černého čaje, 3 šálků vody a 1 šálku plnotučného mléka. Můžete ho osladit dvěma lžičkami cukru.
  • Smíchejte všechno koření a přiveďte směs k varu. Přikryjte ji a nechejte ji vařit asi 5 minut. Potom ji sejměte z plamene a nechejte ji ještě 10 minut louhovat. Vraťte ji zpět na plamen a po chvíli ji opět sundejte. Nakonec čaj přeceďte a nalejte do hrnce. Přidejte cukr a mléko a chvíli ho míchejte. [13]
  Reklama

Tipy

 • Čaj nesmí být studený. Vlažný a studený čaj nemá dobrou chuť. Je možné připravit ledový čaj, ale ne všechny typy čaje se na to hodí.
 • Existuje nepřeberné množství čajů. Pokud pořádáte dýchánek, kupte si jich více, abyste mohli hostům dát na výběr.
 • Ve světě najdete spoustu čajových kultur, například japonský čajový obřad. Zkuste si některé!
Reklama

Varování

 • Čaj by neměl být příliš horký, jinak by vás mohl opařit.
 • Až bude čaj vylouhovaný, ujistěte se, že není příliš horký. Můžete přidat trochu smetany nebo mléka.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 025 krát
Kategorie: Jídlo
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 4 025 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama