Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každé kolo tenisového zápasu začíná podáním, takže pokud se chcete naučit hrát tenis, budete se muset naučit také podávat míčky. Ze začátku vám bude stačit základní podání, ale až budete hrát lépe, budete moci protivníka překvapit některým z pokročilých druhů podání. Začátečníci a děti začínají většinou dolním podáním, které je jednodušší. Pokud se chcete naučit podávat míčky, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Naučte se přímé podání

 1. 1
  Zaujměte postoj. Než začnete podávat míček, musíte stát za základní čarou naproti kurtu, do kterého míček podáváte. Měli byste stát bokem a levou nohou mířit k opačné pozici u sítě. Pravou nohu byste měli mít paralelně ke kurtu. U dvojhry byste měli stát poblíž středu. U čtyřhry byste měli stát více na jedné straně, podle toho, jakým způsobem chcete míček podat a jakou strategii jste si s partnerem zvolili.
  • Pokud podáváte míček směrem k pravému poli pro podání, měli byste stát na pravé straně kurtu.
  • Pokud podáváte směrem k levému poli pro podání, měli byste stát na levé straně kurtu.
  • Vaše pravé rameno by mělo vždy mířit směrem, kterým chcete podávat.
  • Máte dva pokusy na podání míčku. Pokud se vám to ani jednou nepodaří, jde o dvojitou chybu a musíte se přesunout k druhému poli pro podání. Pokud se míček dotkne sítě a spadne do pole pro podání, můžete podání opakovat – v tomto případě máte neomezený počet pokusů, ale nestává se to často.
  • Tyto instrukce platí pro pravoruké hráče. Pokud jste levák (což je v tenise velká výhoda), zaujměte opačný postoj.
 2. 2
  Chytněte si raketu správně. Chytněte raketu za rukojeť prsty a ne dlaní. Úderovou ruku dejte směrem k raketě, aby se vám podávalo snadněji a přeneste váhu dopředu. Než nadhodíte míček, měli byste ho alespoň dvakrát odrazit od země, abyste se dostali do rytmu pro podání.
  • U běžného podání byste měli raketu držet kontinentálním úchopem. Raketa by měla být kolmo k zemi a ukazováček byste měli mít u prvního úkosu, abyste palcem a ukazováčkem vytvořili tvar písmene V.
  • Mnoho nových hráčů se snaží raketu držet co nejpevněji. Pokud se snažíte podat míček, neměli byste ji držet příliš pevně. Držte ji uvolněně (na stupnici od 1 do 10 asi čtyřkou), abyste měli větší sílu a pohyblivost.
 3. 3
  Nadhoďte si míček a máchněte raketou za sebe. Měli byste míček nadhodit vysoko do vzduchu kousek před sebe, abyste mohli využít hybnou sílu. Nezapomínejte na to, že byste mohli spadnout po úderu do míčku, takže nevadí, když míček hodíte kousek před sebe. Měli byste si nadhoz několikrát vyzkoušet. Správný nadhoz je pro podání velmi důležitý, špatný nadhoz vám neumožní míček podat správně.
  • Než míček nadhodíte, opřete si ho před sebou o střed rakety.
  • Dejte raketu dolů, přeneste váhu dozadu a obloukem raketou máchněte za sebe.
  • Zároveň nadhoďte míček kousek před sebe. Můžete to udělat velmi pomalu a klidně. Při nadhazování nezapomeňte na to, že míček neházíte – měli byste ho pouze uvolnit a nechat „viset ve vzduchu“. Představte si, že ho chcete položit na poličku.
  • Míček by měl být jen o něco výše, než kam dosáhnete raketou. Pokud chcete mít největší šanci na správný úder, musíte ho nadhodit přímo nad sebe, nebo mírně směrem k síti.
  • Až míček z ruky pustíte, můžete ji nechat nahoře, abyste si udrželi rovnováhu.
 4. 4
  „Poškrábejte si raketou záda“. Většina začátečníků pouze zvedne raketu do vzduchu a hned se pokouší udeřit do míčku, což není správně. Pokud chcete dosáhnout úspěchu, měli byste raketu zvednout za sebe a pokrčit loket, jako kdybyste si ji chtěli hodit a záda, nebo si s ní chtěli poškrábat záda. Pokrčte se v kolenou, abyste dosáhli větší síly.
  • Až se trochu procvičíte, budete schopni toto všechno udělat jedním plynulým pohybem – jednou rukou nadhodíte míček, druhou rukou se „poškrábete na zádech“ raketou. Trénujte si nadhoz s tímto pohybem tak dlouho, jak budete potřebovat (ne během hry, jinak byste mohli naštvat svého protivníka).
  • Možná si všimnete, že mnoho začátečníků zvedá raketu za zády, než nadhazují míček. Sice vám to usnadní odpal, ale nebudete mít takovou sílu.
  • Až pustíte nadhazovaný míček, přeneste většinu váhy na zadní nohu. Můžete pokrčit obě kolena, ale většinu své váhy byste měli mít na zadní noze, abyste se mohli odrazit dopředu.
 5. 5
  Udeřte do míčku nejlepším místem rakety. Zvedněte raketu co nejrychleji nahoru, ale stále ji mějte pod kontrolou. Ramena se vám protočí stejně, jako kdybyste házeli balonem. Nepokoušejte se udeřit do míče co nejsilněji, raději se snažte o plynulý pohyb. Nastavte zápěstí tak, abyste do míčku udeřili středem rakety. Napnutí zápěstí je důležité u každého druhu podání.
  • Pokud do míčku udeříte jiným místem, než středem rakety, nebudete mít kontrolu nad tím, kam dopadne. Pokud do něho udeříte okrajem rakety, v devíti případech z deseti spadne jinam, než do pole pro podání.
  RADA ODBORNÍKA
  Peter Fryer

  Peter Fryer

  Tenisový profesionál a spisovatel
  Peter Fryer je tenisový spisovatel a trenér žijící v Derry v Severním Irsku. Odbornou výuku tenisu absolvoval krátce po ukončení univerzity a tenis již přes 13 let vyučuje. Peter začal psát Love Tennis Blog v roce 2010 a přispívá do BBC a národních médií.
  Peter Fryer
  Peter Fryer
  Tenisový profesionál a spisovatel

  Úder míčku do středu strun vydá zvuk „pink“. Pokud ten zvuk neslyšíte, pravděpodobně neudržíte střed a vaše střela to odráží. Správný zásah do míče je o cviku, cviku, cviku - k úspěchu neexistuje žádná zkratka.

 6. 6
  Udeřte do míčku v jeho nejvyšším bodě. Pokud chcete co nejlepší podání, měli byste do míčku udeřit v nejvyšším místě, do kterého po nadhozu doletí. Čím výše míček bude, tím snadněji mu dodáte správnou rychlost a tím větší budete mít šanci, že ho dostanete přes síť. Představte si to tak, jako kdyby vám někdo házel míček přes vysoký plot a vy jste do něho museli udeřit a přehodit ho znovu přes plot, aby se co nejrychleji odrazil od země. Tento pohyb vám umožní udeřit do míčku obloukem, což vám dodá větší sílu.
  • Někteří začátečníci míček odpalují příliš nízko, hned nad hlavou a potom se vší silou snaží dostat ho do pole pro podání. Je sice možné to dokázat, ale je to velmi nepravděpodobné a k lepším výsledkům vám to nepomůže.
 7. 7
  Máchněte raketou dolů až k opačné noze. Po kontaktu s míčkem raketou máchněte dolů, abyste míček dostali do nejlepší polohy. Přeneste váhu ze zadní nohy na přední nohu a odrazte míček co nejvíce dopředu. Možná po podání skončíte dokonce s pravou nohou ve vzduchu.
 8. 8
  Po podání „spadněte do kurtu“. Po podání míčku byste měli přirozeně vykročit směrem do kurtu. Připravte se na to, že míček přijde zpět a nespouštějte z něj oči. Nikdy se nedívejte na protihráče. Když budete sledovat míček, budete schopni reagovat rychleji. Uvědomte si, že nohy jsou velmi důležité – dělejte stovky malých krůčků, abyste se dostali do ideální pozice k odpálení míčku. Pokud váš protivník nedokáže vrátit vaše podání, gratulujeme!
 9. 9
  Než se dotknete raketou míčku, nesmíte překročit čáru pro podání. Tuto čáru smíte překročit až po kontaktu s míčkem. Vaším cílem je dostat míč do pole, aniž byste se dotkli diagonálních čar po stranách pole pro podání.
  • Je dobré zvyknout si na to, přestože to rozhodčí moc často nepískají. Jednou z výjimek byla Serena Williams, která v roce 2011 dostala faul za přešlap na US Open, což ji v podstatě stálo výhru v zápasu![1]
 10. 10
  Trénujte. Začněte pracovat na svém podání. Dodávejte míčkům větší rychlost a vylepšete práci nohou. Podání je pro mnoho lidí nejtěžším úderem, který se musejí naučit, takže mějte trpělivost a trénujte. Ať už trénujete sami, nebo máte trenéra, vezměte si na kurt celý kyblík míčků a trénujte podání, dokud ho nebudete umět. Když se naučíte skvěle podávat, nebude snadné vás porazit. Když budete mít s podáním naopak problémy, nebudete schopni vyhrát žádnou hru.
 11. 11
  Udržujte svého protivníka v nevědomosti. Až se naučíte základní podání, začněte se učit další druhy podání. Pokud jste míček podávali vždy do středu pole pro podání, naučte se ho podávat i do jiných částí pole, aby váš protivník nebyl připraven na to, co ho čeká. Když budete umět více druhů podání, váš protihráč nebude vědět, jak a kam míček podáte. Využívejte nohy a ramena a podávejte míček na různá místa v poli.
  • Můžete se pokusit zjistit, zda má váš protivník slabší backhand, nebo forehand. Většina začátečníků mívá problémy s backhandem. Pokud najdete slabost svého protivníka, snažte se podávat míček do té části pole pro podání, která vašeho protivníka přinutí zapojit úder, který mu dělá potíže.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Naučte se další typy podání

 1. 1
  Podání s falší. Toto podání je smrtící (a pokročilejší) a hodí se pro zastavení míče, nebo v případě, že chcete změnit jeho směr v poli protihráče. Tímto podáním svého protihráče zaručeně překvapíte a znesnadníte mu vrácení míče. Zde je postup: [2] [3]
  • Odstupte kousek dál od středu základní čáry, abyste měli lepší úhel. Stoupněte si mezi střed kurtu a boční čáru.
  • Používejte kontinentální úchop.
  • Nadhoďte míč před sebe mírně doprava.
  • Představte si, že musíte do míče udeřit zleva doprava. Kdybyste stáli uprostřed hodinového ciferníku, míč byste měli udeřit z 9 hodin směrem na 3 hodiny.
  • Posuňte se dopředu a natáhněte okraj rakety.
  • Natočte se rameny tak, abyste měli tělo namířené směrem k cíli.
  • Udeřte do míče a odpalte ho mírně na svoji dominantní stranu. Udeřte do něho směrem ke své dominantní straně. Pokud jste pravák, tento úder zajistí, že míč poletí zahnutě směrem doleva.
 2. 2
  Zkuste podání s falší na opačnou stranu. U tohoto podání nadhodíte míč nad hlavu a odpálíte ho z boku u své nedominantní strany. Tento pohyb míč vytáhne nahoru směrem k vaší dominantní straně a zajistí, že přeletí síť velmi rychle a vysoko, dopadne do pole pro podání a odrazí se tak vysoko, že nebude snadné ho vrátit. Toto podání se nepoužívá moc často a snadno jím protivníka překvapíte. Zde je návod:
  • Nadhoďte si míček za hlavu, místo před sebe.
  • Pokrčte se v kolenou a předsuňte boky.
  • Odrazte se k míčku a mějte loket i hlavu nahoře.
  • Udeřte do míčku velkou silou.
  • Rozmáchněte se co nejvíce.
  • Pokračujte.
 3. 3
  Zkuste podání twist. Toto podání je extrémnější verze podání s faleší, které vyžaduje, abyste do míče udeřili z pozice 7-8 hodin do pozice 1-2 hodin. Měli byste raketou také máchnout trochu rychleji. Když se vám to podaří, můžete naprosto změnit směr míče. Toto podání ovšem vyžaduje dovednosti a obratnost.
 4. 4
  Zkuste dolní podání (pro děti a začátečníky). Přestože se dolní podání nepoužívá v soutěžním a profesionálním tenisu (s výjimkou případů, kdy je protivník slabý), skvěle se hodí pro začátečníky a pro děti, protože díky němu snáze dostanete míč do pole. Zde je postup:
  • Stoupněte si rovnoběžně se základní čarou.
  • Chytněte si míček do nedominantní ruky.
  • Raketu si chytněte do dominantní ruky, aby byla naproti míčku.
  • Máchněte raketou dozadu, jako kdybyste chtěli podat forehandem.
  • Pusťte míč a udeřte do něho raketou během pádu. Podejte ho přes síť stejně jako kdybyste chtěli podat běžný forehand.
 5. 5
  Střídejte podání. Nemusíte podávat vždy stejně. Pokud chcete zajistit, že váš protivník nebude vědět, co ho čeká, měli byste podání střídat. Můžete celou hru podávat přímo a potom zkusit liftované podání. Můžete také podávat pouze s rotací a potom protivníka překvapit jednoduchým předním podáním. Když si váš protihráč zvykne na vaše podávání, nebude pro něho problém vás obehrát. Pamatujte si, že čím lépe budete umět podávat, tím větší šanci na výhru budete mít.
  Reklama

Tipy

 • Všímejte si toho, jak nadhazujete míček. Když se vám nepovede nadhodit, můžete ho chytit a zkusit to znovu.
 • Žádný manuál ani kniha vás nenaučí správně podávat. Doporučujeme si najít dobrého trenéra a učit se praxí.
 • Je dobré zkusit si každou část pohybu podání zvlášť, abyste zjistili, kde děláte chyby a na čem musíte ještě zapracovat.
 • Z pozice s raketou za zády můžete dosáhnout silného úderu. Můžete si to natrénovat zvlášť, abyste se mohli soustředit pouze na to, máchnutí raketou. Potom si nacvičte celý pohyb dohromady.
 • Když se vám něco nebude dařit, nevzdávejte se a trénujte stále dál.
 • Měli byste míček nadhodit dost vysoko, abyste měli čas máchnout raketou. Díky tomu budete mít větší šanci, že ho dostanete přes síť. Sledujte, jak to dělají profesionálové a postupně se učte jejich techniku. Když budete trénovat 30 minut každý den, brzy zaznamenáte zlepšení.
 • Trénujte si také druhé podání. Druhé podání je totiž vaše poslední šance získat snadný bod. Druhé podání je většinou jemnější, aby měl hráč jistotu, že míč zůstane v poli pro podání.
 • Nadhoďte si míček před sebe mírně doprava. Když bude za vámi, pravděpodobně bude mimo hru.
 • Pokud neustále přešlapujete, stoupněte si kousek dál od čáry pro podání.
 • Až si srovnáte nohy, budete moci míček několikrát odrazit od země. Některým hráčům to pomáhá dostat se do rytmu.
 • Můžete si koupit speciální boty, které vám umožní pohybovat se po kurtu pohodlně a rychle.
 • „Eso“ znamená podání, které bylo správné, ale protihráč neměl šanci ho vrátit. Většinou jde o rychlé a silné podání.
 • Pokud chcete mít větší sílu, máchněte raketou za záda rychleji. Když u toho natočíte ramena, bude to vypadat téměř jako kdybyste práskali bičem.
 • Nadhoz je velmi důležitý. Zde uvádíme jednoduchý návod: držte raketu rovně ve vzduchu. Mějte ji stále ve vzduchu a druhou rukou nadhoďte míček. Trénujte si nadhoz tak, aby byl míček ve správné výšce. Když budete stále trénovat, budete se zlepšovat. Když budete nadhazovat příliš vysoko, nebo příliš nízko, míček se zachytí o síť, nebo dopadne za čáru pro podání.
 • Jednou z nejdůležitějších věcí je nadhoz. Je dobré si zkusit nadhodit také nedominantní rukou. Měli byste být schopni chytit nadhozený míček, aniž byste pohnuli rukou.
 • Můžete se pokusit nadhozený míč udržet nad přední nohou, protože v tomto místě byste do něho měli udeřit.
 • Když budete máchat raketou za sebe, neměli byste ji mít za zády příliš dlouho, jinak máchnutí ztratí sílu.


Reklama

Varování

 • Při nadhazování míčku se nekrčte v kolenou, je to zlozvyk, který vede ke špatným nadhozům.
 • Vždy se před podáním protáhněte a začněte zvolna. Dávejte si pozor zejména v případě, že máte potíže se zády, protože se při podání budete muset vytáčet do stran a natahovat. Když začnete zvolna, budete si moci určit vlastní rytmus.
 • Vezměte si pohodlné boty a stáhněte si vlasy, aby vám nepřekážely v obličeji.
 • Držte raketu pevně, aby vám při podání nevypadla z ruky.
 • Začátečníci mají často ruce plné puchýřů. Zalepte si je náplastmi, ale počítejte s tím, že se vám začnou odlepovat. Až si vaše ruce na raketu zvyknou, nebudete s tím mít problémy.
 • Neprohýbejte zápěstí příliš. Když to budete dělat, mohli byste si přivodit vážné zranění zápěstí. Napněte zápěstí tak, jak budete muset, ale ne více.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tenisová raketa
 • Tenisové míčky
 • Boty na tenis
 • Tenisový kurt

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 57 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 194 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 11 194 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama