Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je čas na změnu, novou kariéru nebo nové výzvy? Postup pro rezignaci je jednoduchý – podáte výpověď, nejlépe dostatečně dopředu. Pokud ale nechcete pálit mosty a připravit se o budoucí příležitosti, musíte být velmi opatrní. Odstoupit je jednoduché, ale odstoupit důstojně už tak jednoduché není. Tento článek vám ukáže několik způsobů, jak zvládnout svoji rezignaci jako po másle.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyberte si správný čas pro své odstoupení

 1. 1
  Odejděte v nejlepším. Většina lidí odstupuje ve chvíli, kdy mají pocit vyhoření, nebo již nemohou ve své práci pracovat. Tento pocit vyhoření často způsobuje snížení produktivity. Je to sice pochopitelné, ale měli byste na svém posledním projektu odvést skutečně dobrou práci. Možná budete od svého šéfa potřebovat doporučení pro budoucí zaměstnání (nebo také budete v budoucnosti opět pracovat pod ním). Nejlepší je, aby si vás všichni pamatovali jako tvrdého pracovníka, který po dobu svého zaměstnání odváděl skvělé výkony. [1]
  • Mějte dobrý přehled o všech výhodách, na které můžete mít nárok. Pokud vás z práce vyhodí, je možné, že máte nárok na odstupné, nebo možnost pobírat podporu v nezaměstnanosti. Pokud ještě nemáte novou práci, může se vám to skutečně hodit. Když odstoupíte, pravděpodobně nebudete mít nárok na nic. Někdy může být dobré pobírat podporu, zatímco hledáte novou práci.
 2. 2
  Plánujte podat výpověď s dostatečným předstihem. Pokud chcete odejít za těch nejlepších podmínek, neměli byste svého šéfa nechat na holičkách, aby musel za vás rychle hledat náhradu. Běžná výpovědní lhůta je 2 měsíce (nebo nejkratší lhůta specifikovaná v pracovní smlouvě), aby si váš nadřízený mohl najít někoho za vás, nebo abyste sami měli čas vyškolit nového zaměstnance. [2]
  • I když ve smlouvě nemáte výpovědní lhůtu stanovenou, je slušnost oznámit svůj odchod nadřízenému alespoň měsíc-dva dopředu. Pokud to neuděláte včas, zaměstnavatel nebude mít dost času na to, aby si našel adekvátní náhradu. Když ovšem podáte výpověď dříve než tři měsíce před svým odchodem, zaměstnavatel se bude divit, že tam stále ještě jste.

 3. 3
  Nechejte si to pro sebe. Jakmile se rozhodnete, neříkejte to všem ve vaší firmě, aby se to nedoneslo až k vašemu nadřízenému. Myslete dopředu, jako generál a nezapomeňte, že znalosti jsou síla.
  • Dejte svému šéfovi čas na to, aby tyto informace zpracoval. Pokud vám společnost nabídne atraktivní protinabídku, bylo by divné, kdybyste již své rozhodnutí oznámili svým kolegům.
  • Zjistěte si, jak správně sdělit tuto zprávu zbytku kolegů, ale až po tom, co si promluvíte se svým šéfem. Je možné, že váš šéf pošle celofiremní email, nebo požádá vás, abyste o tom ostatní kolegy informovali. Nezmiňujte svůj odchod nikomu dříve, než to proberete se svým nadřízeným.
 4. 4
  Dokončete všechno, co jste začali. Je to slušné a pozorné a váš šéf i vaši kolegové to jistě ocení. Dokončete projekty, na kterých pracujete a připravte si materiály pro svého nástupce. Zkuste vytvořit například soubor, ve kterém vysvětlíte práci na všech dlouhodobých projektech a další nezbytnosti, které bude váš nástupce muset vědět. Dejte pozor, abyste všechny složky dobře označili a umístili na viditelné místo – pokud nechcete, aby vám po odchodu z práce celý týden volali naštvaní bývalí kolegové, protože něco nemohou najít. [3]
  • Tohle je důležité hlavně pokud pracujete v týmu. Jakmile dáte výpověď, proberte se svými kolegy všechny nedodělané pracovní povinnosti a pracujte na nich, dokud za sebe nedostanete náhradu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak napsat rezignační dopis

 1. 1
  Co patří do takového dopisu? Nikdy nepište nic drzého, urážlivého ani jinak zlého. Se svým šéfem byste měli později zůstat v kontaktu (je možné, že pod ním budete zase znovu pracovat), takže je lepší psát tento dopis s respektem. Jinak vás vaše nemilá slova později dohoní. [4]
  • Příklad špatného dopisu: „Pane Andersone, odcházím. Nesnášel jsem pracovat tady. Jste zlý a ošklivý. Také mi dlužíte 10.000 za dovolené a neproplacené přesčasy. Jste na nic. –Bob“
 2. 2
  Napište správný rezignační dopis. Existuje několik věcí, které odlišují správně napsaný dopis od špatně napsaného dopisu. Při psaní toho svého dodržuje tipy uvedené níže:
  • Standardní rezignační dopis bude znít asi následovně: „Drahý pane Dvořáku: Byla pro mne velká čest pracovat pro Vaši společnost. Tento dopis píšu, abych vás informoval, že chci zaměstnanecký poměr ukončit, protože jsem přijal nabídku jiné společnosti a budu nastupovat /--.--.----/ (alespoň dva měsíce po napsání tohoto dopisu). Prosím přijměte mé díky za naši spolupráci. Vám i Vaší společnosti přeji do budoucna jen to nejlepší. S úctou, Jiří Novák.“
 3. 3
  Buďte přátelští a mějte respekt. Pokud jste si se svým šéfem tykali, můžete ho takto oslovovat i v dopise. Nemusíte znít křečovitě, pokud jste s nadřízeným měli přátelský vztah. Navíc když ho oslovíte křestním jménem, dodáte svému rezignačnímu dopisu nádech přátelskosti.
 4. 4
  Dejte najevo, že odcházíte navždy. Někdy vám společnosti budou chtít nabídnout zajímavé protinabídky. Pokud si jste jistí, že chcete společnost skutečně opustit, napište do svého dopisu jasně.
  • Napište například: „Zde podávám výpověď na pozici ______, která začne platit dne ___.“
 5. 5
  Dejte najevo, jak moc oceňujete práci v této společnosti. I když jste svoji práci nenáviděli, snažte se najít něco hezkého, co byste o ní mohli napsat. Například něco jako „Mám poct, že jsem se toho u vás mnoho naučil“ je skvělé (i kdyby to mělo znamenat „naučil jsem se toho hodně a už s tím nechci mít nic společného“).
 6. 6
  Zhodnoťte své úspěchy. Nevychloubejte se, ale zmiňte několik projektů, na kterých jste pracovali a dejte najevo, že jste na ně pyšní. Je to důležité, protože váš rezignační dopis si zaměstnavatel založí spolu se všemi negativními poznámkami, které na vás měli vaši nadřízení. Když napíšete své úspěchy, pomůže vám to, pokud někdy budete hledat práci přes stejné HR oddělení, protože se k vaší složce personalisté dostanou a vašich úspěchů si všimnou jako první.
 7. 7
  Ukončete svůj dopis pozitivně. Zmiňte, jak vděční jste za příležitost pracovat pro tuto společnost a že skutečně oceňujete všechny své kolegy i svého nadřízeného.
  • Napište například něco jako: „Kdybych nepracoval v této skvělé vydavatelské společnosti, nikdy bych neměl šanci jít za svým snem a stát se uznávaným autorem.“ Můžete poděkovat svému šéfovi přímo a zmínit také jména lidí, kterých si obzvláště vážíte.
 8. 8
  Vezměte si s sebou kopii svého rezignačního dopisu až půjdete na schůzku se svým šéfem. Neměli byste tento dopis posílat emailem, abyste nepůsobili neprofesionálně. Vytiskněte si ho a přineste ho šéfovi, až se budete bavit o vašem odstoupení.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Setkání s nadřízeným

 1. 1
  Požádejte svého šéfa o schůzku s tím, že chcete prodiskutovat něco důležitého. Když jen pohodíte hlavou a zeptáte se ho, zda má chvilku, by mělo stačit. Respektujte fakt, že váš nadřízený má také spoustu práce a nemusí na vás mít čas právě ve chvíli, kdy ho požádáte o schůzku. Další možností je zeptat se šéfa, zda si na vás udělá čas následující den. Dáte mu tak šanci udělat si v rozvrhu místo a vy tak budete mít dost času vše probrat.
  • Pokud je toho teď na šéfa moc, pouze mu přiděláte další starosti. Pokud je to tedy jen trochu možné, počkejte na chvíli, kdy na to budete mít oba dost času.
 2. 2
  Buďte připravení, přímí a slušní. Doma si můžete vyzkoušet, co řeknete svému šéfovi, až spolu budete mluvit. Většina manažerů má málo času a jistě ocení přímý přístup. Snažte se tedy jít rovnou k věci a neobalovat své oznámení do zbytečné omáčky. Najděte správný způsob, jak to říct a nechoďte kolem horké kaše. Můžete říct například toto:
  • „Již nějakou dobu jsem zvažoval své možnosti a rozhodl jsem se, že bude nejlepší se posunout dál. Jsem vděčný za příležitosti, které jsem díky této práci získal, ale musím podat výpověď.“
  • NEBO „Chtěl bych vám říct, že mi jiná společnost nabídla novou pozici. Opravdu jsem si práci zde s vámi užil, ale nyní bych rád podal výpověď. Bylo by v pořádku, kdybych odešel k /datum/?“
 3. 3
  Připravte se mluvit o důvodech, které vás přiměly k odchodu. Je velká šance, že jste se svým šéfem již nějakou dobu pracovali a ať jsou vaše důvody jakékoli, bude mít jistě nějaké otázky. Připravte si odpovědi, které jsou stručné a pochopitelné. Pokud odcházíte proto, že tuto práci nesnášíte, snažte se odpovídat neurážlivě. Neříkejte „Nesnáším tuto práci,“ ale řekněte třeba „Myslím, že je čas posunout svoji kariéru jiným směrem.“ [5]
 4. 4
  Zamyslete se, zda byste přijali protinabídku. Váš šéf si vás možná cení více, než byste si mohli myslet a připraví vám protinabídku. Buďte slušní a důstojní a je možné, že to vyjde. Budete si muset předem promyslet, zda byste za lepších podmínek zůstali (zvýšení platu, více výhod, povýšení atd.).
  • Vaše schůzka se šéfem bude hlavní příležitostí pro vyjednávání, připravte se na to tedy a určete si hranici. Pokud je pro vás možností zůstat ve své práci, byli byste tomu otevření? Projděte si varování níže, protože protinabídky mohou mít velké nevýhody.
  • Pokud vám společnost nabídne protinabídku, požádejte o to, abyste ji dostali písemně. Podpisy na ní budou pravděpodobně od vašeho šéfa, nadřízených a také pracovníka HR oddělení.
  • Když přemýšlíte o protinabídce, upřímně si zhodnoťte, proč chcete odejít a chraňte se. Může být sice skvělé dostat přidáno, ale nevyřešíte tím problémy, které vyžadují buď povýšení (pokud chcete dělat více) nebo transfer do jiné skupiny (pokud máte například osobní problémy se šéfem).
 5. 5
  Zdůrazněte to pozitivní. Buďte upřímní a slušní. Pokud se vás šéf zeptá, jestli má s vaším rozhodnutím něco společného a skutečně tomu tak bylo, nejlepší bude taktizovat a odpovědět diplomaticky, abyste přílišnou upřímností nepůsobili jako hulvát.
  • Jinými slovy, pokud si chcete pomoci tím, že řeknete: „Ano, byl jste příšerný nadřízený a bude mi rozhodně lépe bez vás,“ (i když je to pravda) nevyjde to. Můžete mluvit pravdu, aniž byste byli krutí: „Ano, trochu o to šlo, ale nebyl jste jediným důvodem, proč chci odejít. Cítil jsem, že naše pracovní postupy nebyly pro mne vhodné a nikdy jsme si nesedli tak dobře, jak bychom si přáli. Přesto ale celková zkušenost z této práce je pro mne pozitivní a rád bych vyzkoušel nové výzvy.“
 6. 6
  Zamyslete se nad budoucností. Pamatujte, cílem důstojné rezignace je zajistit si dobrou pozici mezi lidmi, se kterými jste dlouhou dobu pracovali. Pokud se na všechny vykašlete, jakmile z práce odejdete, jistě vám nenapíšou dobré doporučení, nebo vám neřeknou o nové pracovní příležitosti, o které se doslechli. Buďte taktní, slušní a chytří a vydláždíte si tak cestu pro budoucí úspěchy.
  • Uvědomte si, že šéfům se nelíbí, když činíte rozhodnutí. Ujistěte se, že si skutečně můžete dovolit tuto práci opustit, protože někdy si to váš nadřízený vezme osobně, řekne vám, že nemusíte ani podávat výpověď a bude chtít, abyste odešli okamžitě. Nejlépe situaci zhodnotíte sami, takže se snažte zjistit, zda je váš šéf jedním z těchto lidí, ale dávejte pozor – někdy nelze předpokládat, jak se člověk zachová. Znovu si pročtěte svoji pracovní smlouvu – musíte mít dobrý přehled o tom, jaký je postup při rezignaci a jaká jsou vaše práva. Pokud nemáte formální pracovní smlouvu, pročtěte si místní pracovní zákony.
 7. 7
  Potřeste si rukou, usmějte se a poděkujte svému šéfovi. Ať už jdete do lepší práce, odcházíte na jinou pobočku nebo prostě utíkáte od tohoto chlapa, ukažte při svém odchodu trochu respektu. Potřeste si rukou také se svým přímým nadřízeným, poděkujte mu „za všechno“ a odejděte.
  • Zajděte ke svému pracovnímu stolu a chvíli tam buďte. Nyní můžete všem říci o sém odchodu – neměli byste jim to ale nutit, buďte důstojní a jednoduše potvrďte, že odcházíte.
 8. 8
  Uvědomte všechny lidi, kteří budou vaším rozhodnutím ovlivněni. Po tom, co informujete svého nadřízeného, informujte také všechny ostatní manažery a klíčové zaměstnance, se kterými jste pracovali. Řekněte to tak, abyste tím těmto lidem poděkovali za to, že vám pomohli rozvinout svoji kariéru.
  • Například: „Nevím, jestli jste něco slyšeli, ale odcházím na jiné místo v jiné společnosti. Než odejdu, chtěl jsem vám všem poděkovat za spolupráci.“ Tito lidé mohou časem také odejít a jistě si přejete, aby na vás měli příjemné vzpomínky. Kdo ví, třeba v budoucnosti ovlivní vaši kariéru.
  Reklama

Tipy

 • Ten hrozný chlap, od kterého jste dnes odešli, se může dost dobře stát v budoucnosti opět vaším šéfem, nebo ještě hůře – vaším podřízeným. Pamatujte, že tito lidé někdy zapomínají, že je lidé nemají příliš rádi. Pokud si vás bude pamatovat jako někoho, kdo měl vždy pozitivní přístup a byl štědrý, budete mít připravenou cestu pro budoucnost, protože když se budete ucházet o práci u toho samého šéfa, bude si vás pamatovat a upřednostní vás před cizími lidmi. Může vám to usnadnit přechod do jiné pobočky, umožnit práci na lepších projektech a ještě mnohem více.
 • Pamatujte, že není svobodnějších lidí, než těch, kteří nemají co ztratit. Rozhodně vám ale nepomůže, když si při odchodu na všechny otevřete pusu. Nezabije vás být ještě několik týdnů milí, uvědomte si, že tato zkušenost bude brzy za vámi.
Reklama

Varování

 • Buďte připraveni odejít již ten den – než podáte výpověď, uložte si na disk nebo do emailu všechny věci, které budete potřebovat, například kontakty na klienty, dodavatele a další, vzorky vaší práce a seznam projektů, na kterých jste pracovali. (Nezapomeňte, že mnoho informací, ke kterým jste měli přístup, je majetkem společnosti. Vždy si tedy dávejte pozor, abyste neporušili vnitropodnikové směrnice.)
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 544 krát
Stránka byla zobrazena 7 544 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama