Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozvíjejte svou hudbu Zvyšujte množství vyznavačů Nahrání demosnímku Udělejte další krok

Editováno Blakem, Bennem, Amazon111, Paulem D a 76 dalšími

Děláte skvělou muziku, ale jak zajistit, abyste byli více slyšet? Nahrávací labely existují proto, aby poskytovaly finanční podporu umělcům a kapelám a také z nich profitovaly. Labely hledají schopné kapely i jednotlivce, kteří prokázali, že dokáží přitáhnout následovatele a udržet si přízeň fanoušků. Získat pozornost nahrávacího labelu není snadné, ale cestou rozvíjení své hudby, vytvoření vlastní scény a nahrání desky, budete připraveni udělat další krok směrem k profesionální hudební kariéře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Krok 1 ze 4: Rozvíjení vaší hudby

  1. 1
    Zmapujte vaši konkurenci. Zdokonalte své vystupování studiem kapel, které se vám líbí a které mají smlouvu s vydavatelstvím. Co konkrétně dělají a vy ne? Zaměřte se na jejich image, hudbu a způsob, jakým oslovují fanoušky. [1] Návod může například být naučit se skladbu jiných kapel a udělat její coververzi, abyste poznali, jak to dělají. Co z vašeho vystupování zabírá? Co můžete udělat lépe?
  2. 2
    Buďte profesionální. Hudba musí být váš život. Nahrávací labely nehledají „slibné talenty,“ které by zahrnuly penězi a doufaly v co nejlepší výsledek. Chtějí investovat do vybroušených, profesionálních kapel, které jim přinesou příjem. Jejich investice do vaší hudby se odvíjejí od vaší profesionality a vašemu oddání se vlastní práci, produktu a image.
  3. 3
    Neustále zkoušejte. Musíte být dobře sehraní a připravení zahrát na každý pokyn. Zkoušejte hrát, dokud nebudete bezpečně umět každou skladbu, i kdyby vás zrovna vzbudili uprostřed noci, dokud i bubeník nebude znát každé slovo textu, i když třeba nezpívá.Vyčleňte si čas na každodenní zkoušky a zaměřte se na tvorbu nového materiálu.
    • Můžete mít ty nejdražší brýle Ray-Ban a kožené bundy z butiku, ale pokud nikdo nebude chtít poslouchat vaši hudbu, labely nebudete zajímat. Dělejte svou hudbu nejlépe, jak jen umíte.
    • Nahrávejte si své zkoušky a materiál si zpětně přehrávejte, abyste se dověděli, co zlepšovat. V soukromí vaší zkušebny si před neexistujícím publikem do detailu nacvičte živé vystoupení. Vaše vystoupení musí odrážet vaši profesionalitu, nadšení a vážnost, se kterou svou hudbu děláte.
  4. 4
    Uvažujte o komerčním potenciálu své hudby. Noise-punk a experimentální jazzcore opera s osmiminutovým sólem na pozoun může být úžasný umělecký počin, ale z komerčního hlediska je to neprodejné. Pokud je vaším cílem podpis smlouvy s labelem, který se zabývá pouze hudbou, budete muset dělat hudbu, která se bude líbit široké škále lidí. Líbila by se vaše hudba vašemu dědovi? Vašim přátelům? Bude se líbit někomu, kdo nerozumí řeči, ve které skládáte své texty? Dejte svému publiku něco, o čem může přemýšlet.
    • Dělejte hudbu, jakou chcete dělat, ale buďte realističtí, co se týče dosažení smlouvy. Pokud chcete podepsat u RCA nebo u Columbie, ti nejspíše nesáhnout po někom, kdo hraje věci mimo spektrum, které chtějí slyšet posluchači. Pokud jsou vaším šálkem psychedelické sondy, držte se toho, ale vezměte v potaz hlavní cíle labelu a budování své fanouškovské základny.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zvyšujte množství vyznavačů

  1. 1
    Začněte si rezervovat místní vystoupení. Pokud máte pohromadě dostatek materiálu, začněte si rezervovat koncerty v místních barech, coffee shopech a ostatních místech, kam chodí lidé kvůli muzice. Nejdříve si omrkněte některé místní akce v klubech, abyste se ujistili, že publikum vaše vystoupení uvítá. Na první pokus by možná nebylo nejšťastnější vystupovat s vašim ušeptaným akustickým duem v motorkářské hospodě. Začněte raději v malém klubu a uvidíte co a jak.
    • V úplných začátcích vystupujte jeden až dva koncerty měsíčně, dokud si nevybudujete stálé místní fanoušky. Jakmile se vám to povede, můžete počet koncertů zvýšit na jeden týdně a následně přejít na spíše regionální akce. Nenasmlouvejte si turné „od pobřeží k pobřeží“ dokud si nebudete jistí, že dovedete hrát týden co týden bez nějakých zádrhelů.
  2. 2
    Vystupujte s podobnými kapelami. Nejlepší způsob, jak získat vlastní fanoušky mimo váš vlastní okruh, je připojit se k podobným kapelám anebo „scéně,“ kterou už někdo vytvořil. Choďte na místní kapely, které se vám líbí, a ptejte se po možnosti vystupovat při zahájení večera. Pokud u sebe nemáte nahrávku, pozvěte je na zkoušku s vaší kapelou.
    • Můžete také sestavit vlastní termíny vystoupení a pozvat další kapely, aby s vámi hrály. Možná vám to jednou oplatí. Buďte slušní a zdvořilí: žádat zkušenou a oblíbenou kapelu, aby vám dělala předskokana, nikoho neosloví a navíc to bude považováno za neslušné. Nechte je hrát jako poslední, anebo je nechte vybrat si pořadí. To budou brát jako projev úcty.
    • Dostat se na scénu má spoustu výhod. Jiné kapely budou více ochotné sdílet s vámi své tipy a zdroje. Pokud byste kvůli koncertu potřebovali půjčit basové kombo nebo PA speaker, bez znalosti místních muzikantů to může být problém. Když přijde na to udělat nahrávku, můžete najít dobrý zdroj v kapelách, které mají kontakty na studia a mohou vám někoho doporučit.
  3. 3
    Snažte se „prodávat“ svou kapelu na sociálních médiích. Oznamujte termíny svých vystoupení a uvádějte každou svou nahrávku, abyste byli v kontaktu s novými fanoušky. Když label podepíše novou smlouvu, hledá scénu se zavedenou základnou.
    • Propagujte i ostatní kapely a buďte aktivní na scéně. Na svých stránkách vybízejte lidi, aby se zajímali o kapely, se kterými jste hráli dříve. Pokud budete dbát o svou existenci na scéně, lidé budou ochotnější se o vás zajímat. Je těžké je přimět, aby na vás o nabitých sobotách chodili, když se v pátek nenecháte spatřit.
  4. 4
    Nechte si vyrobit skvěle vypadající trička. Trička jsou neskutečně oblíbené zboží, které je relativně levné vyrobit, zvláště v porovnání s profesionální nahrávkou. Lidé si často chtějí něco koupit po koncertě, a vyrobit a prodat pár triček je dobrý způsob, jak vydělat trochu peněz na provoz kapely. Navíc je to pro vás reklama, kdykoliv si někdo tričko obleče.
    • Když vystupujete na koncertech, vyměňte si trička a ostatními kapelami a noste jejich trička na koncertech. Z takového vzájemného marketingu profituje každý na scéně. Čím lepší je scéna, tím blíže je každý podepsání nahrávací smlouvy.
  5. 5
    Vyrazte s kapelou na cesty. Přesytit scénu může být snadné. Vaši kamarádi jen občas dají pár desítek korun, aby vás viděli hrát, takže hledejte jiná místa a scény, kam prorazit, když vám jde o větší popularitu.
    • Zamluvte si krátké turné s ostatními kapelami. Navštivte několik měst, kde vaši přátelé mohou znát někoho s velkým sklepem, kde se do toho dá mlátit. Během letního turné, kdy máte dostatek času, můžete kempovat. Je to pohodlné a levné.
    • Ozvěte se místním festivalům a zjistěte, komu byste mohli dělat předkapelu. Přihlaste se do soutěže sponzorované místními radiostanicemi anebo kluby. Ať někdo vaše vystoupení nahrává a následně se postarejte o vhodné umístění videa ve sdělovacích prostředcích.
  6. 6
    Šetřete. Když si poprvé zamluvíte koncert, za který dostanete dva tisíce, je to skvělé: zvládli jste to! Vyděláváte peníze hraním! Rozdělit peníze mezi členy kapely a projet je na oslavě výdělku může být pokušením, ale pokuste se odolat. Když vaše kapela začne vydělávat peníze, založte si bankovní účet speciálně k tomu účelu a snažte se našetřit co nejvíce.
    • Tento účet používejte jen na výdaje kapely. Dohodnout se na výdajích je na vás. Třeba nové struny na kytaru, lepší vybavení anebo nájem zkušebny jsou dobrou volbou. Nové kožené bundy a falešné zlaté zuby už podstatně horší. Pamatujte: abyste podepsali smlouvu s labelem, budete potřebovat solidní demo nahrávku a na tu jsou zapotřebí peníze.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Krok 3 ze 4: Nahrání demo nahrávky

  1. 1
    Najděte si studio a zamluvte si čas.Pořídit si výborně znějící demo nahrávku je skvělý způsob, jak zaujmout hudební label, zvýšit počet fanoušků a zásobit je nahrávkami, které si oblíbili během vašeho živého hraní. Důležité je tedy dělat demo až když máte kvalitní písně a k tomu lidi, kteří je chtějí slyšet. Je to také investice do možného nahrávacího kontraktu.
    • Ceny za pronájem studia se mohou lišit od tří set do čtyř tisíc korun na hodinu za počáteční nahrání a obvykle ještě více za mastering nahrávky. Je to velmi drahé, proto byste měli omezit své demo jen na vaše nejlepší skladby (možná jen jednu nebo dvě) a naplánovat, jak je nahrát rychle a efektivně.
  2. 2
    Naplánujte si čas, který strávíte ve studiu. Různí zvukaři a producenti organizují nahrávací sety různě, a tak se ujistěte, že dodáte svůj díl práce – skladbu – co nejrychleji. Musíte znát svůj materiál skrz naskrz, abyste nemuseli nahrávku opakovat a vybírat tu pravou verzi. Pokud víte, že jste schopni nasázet každou skladbu hned napoprvé, můžete si koupit čas v lepším studiu.
    • Některé kapely se ocitnou v časové pasti, jako když například zvukař požádá bubeníka, aby zahrál rytmus bez ostatních muzikantů, anebo pošle každého muzikanta do oddělené nahrávací komory. Stejně tak se může stát, že někteří zvukaři řeknou kapele, aby si co nejrychleji rozbalila nástroje, pak stisknou tlačítko nahrávání a po skončení ji rázem pošlou domů. Něž si kdekoliv zamluvíte nahrávání, ujistěte se, že jste se dohodli, jak bude proces vypadat, prohlédli si prostory a zařízení a přinesli vybavení, které budete potřebovat.
    • Nenahrávejte na vybavení, se kterým nejste obeznámení. Spousta studií má drahé zesilovače a kytarové pedály, které vás možná budou lákat. Zapomeňte na ně. Zkoušet, aby vaše kytara zněla v outru jako helikoptéra vám sežere studiový čas. Není to dobré využití peněz kapely a není to ani v zájmu vytvoření odpovídajícího a reprezentativního dema. Jestli ten zvuk helikoptéry nejste schopni reprodukovat přesně, proč ho potom mít na nahrávce?
  3. 3
    Nahrajte své nejlepší vlastní skladby. Nedávejte na demo žádné coververze a nic výrazně odlišného od většiny vašeho materiálu. Přemýšlejte o svém demu jako shrnutí práce vaší kapely. Které písně vaši hudbu nejlépe reprezentují? Které se nejvíce líbí vašim fanouškům? Nahrávací demo session není místem, kde si máte vychutnat úplně novou a ještě nevybroušenou skladbu anebo začít improvizovat na nový rytmus. Nahrávka je o tom, co už funguje.
  4. 4
    Zkuste se nahrávat sami. Se slušným laptopem a několika levnými mikrofony můžete za odpoledne vytvořit velmi profesionálně znějící nahrávku a umístit ji na internetu. Kapely se dnes čím dál více samy nahrávají, aby se vyhnuly velkým studiovým nákladům a ušetřili peníze na jiné věci jako cestovné a nákup lepší techniky.
    • Prozkoumejte každou levnou nabídku či nabídku zdarma, kterou nabízí scéna, na které se pohybujete. Uzavřete dohodu s přáteli, kteří mají nahrávací techniku, a nechte je, aby na turné hráli před vámi (pokud vás nahrají zdarma) anebo za peníze vaši desku masterovali. Poptejte se okolo, jestli další kapely někoho neznají. Muzikanti jsou obvykle vstřícní, pokud jste sdílní a ochotní a příště jim to oplatíte.
  5. 5
    Sdílejte svou hudbu. Jestli máte nějaká levná CD-R s pár písničkami, začněte je na koncertech rozdávat. Dejte svou hudbu na YouTube nebo na Souncloud a sdílejte svou hudbu se světem. S vyděláváním peněž si zatím nelamte hlavu. Čím víc lidí vaši hudbu uslyší, tím populárnější vaše věc bude. Hudební průmysl se přesouvá od modelu vydávání alb k podpisům smluv na základě internetové popularity. Pokud vaše video získá na YouTube milion zhlédnutí, labely se vám ozvou samy.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Udělejte další krok

  1. 1
    Udělejte si mediální balíček. Je to jako byste chtěli oslovit zaměstnavatele. Mediální balíček obvykle tvoří fotografie, vaše demo, historie kapely, recenze, interview nebo jiné články. V tomhle bodě je v pořádku začít přemýšlet o vaší image. Když už máte zmáklou hudbu a vše funguje jak má, přemýšlejte o svém stylu, doplňcích a ostatních věcech, které je třeba dotáhnout, když máte existovat tváří v tvář publiku. Má vaše kapela nějaký symbol nebo vlastní estetiku? Co může vaší hudbu vizuálně reprezentovat? Přemýšlejte o vytvoření videa anebo sestříhání živých záběrů, které můžete umístit na YouTube. Je to způsob poslouchání hudby s narůstající popularitou a z vaší strany relativně beze stresu. Nahrávejte jen kvalitní materiál.
  2. 2
    Oslovte nahrávací labely. Prozkoumejte labely vydávající hudbu, která se vám líbí. Přijímají nevyžádaná dema? Zjistěte adresu každého hudebního labelu, kam by se vaše hudba hodila a zašlete jim váš mediální balíček. Následně jim zavolejte a ujistěte se, že váš balíček obdrželi.
  3. 3
    Zvažte, že si najdete manažera. Pokud zaznamenáte určitý úspěch, rostoucí fanouškovskou základnu a máte nahrávku, je zkušený manažer, který rozumí branži, velký přínos. Může vám také pomoci se zamluvením koncertů a může, pokud je potřeba, sehnat i člověka, který se vyzná v oblasti práva.
    Reklama

Tipy

  • Pokud se vám nepodaří dosáhnout podpisu smlouvy, nenechejte se odradit. Nahrajte demo cd a rozešlete jej , anebo pracujte nezávisle. Pokud máte dostatečnou fanouškovskou základnu, lidé vás budou poslouchat.
  • Zkuste nevypadat, jako byste právě vyšli z davu a vylezli na pódium. Investujte do svého vzhledu. Nejsou to vyhozené peníze.
  • Mít kapelu je hodně o tom být podnikatelem. Musíte se občas zbavit přebytečného, abyste přivedli někoho, kdo vám pomůže posunout se dopředu.
  • Promyslete konkurs v televizním pořadu pro talenty. Jsou to dobré příležitosti pro kapely, aby se předvedly. I ty, které prohrají, se často dostanou do hledáčku nahrávacích labelů.
  • Někteří lidé nejsou fotogeničtí anebo na videu nevypadají dobře. Experimentujte se svým vzhledem a zjistěte, co můžete udělat, abyste na videu vypadali lépe.
  • Choďte na konkurzy pořadů.


Reklama

Varování

  • Nepodepisujte smlouvy bez důkladného porozumění právních aspektů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Vlastní hudbu
  • Přístup k nahrávacímu studiu
  • Přístup k místní a regionální scéně
  • Přístup k internetu
  • Demo CD

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 80 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 714 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 5 714 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama