Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se stěhujete, bude hýbání s těžkými spotřebiči jedním z vašich nejnáročnějších úkolů. S trochou plánování a trochou pomoci však můžete ledničku přestěhovat bezpečně a jistě, tak, abyste neublížili ani sobě, ani spotřebiči.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava ledničky na přesun

 1. 1
  Ledničku vyprázdněte. Předtím, než se pokusíte s ledničkou hýbat, je nejlepší z ní vše vyndat. Ujistěte se, že ani v ledničce ani v mrazáku není žádné jídlo, přísady, formy na led a nic jiného co by se mohlo přesouvat a tím přemisťovat váhu. Sundejte také věci, které máte na povrchu ledničky, jako magnety.
  • Pokud máte v ledničce něco, co by se mohlo rychle zkazit, dojezte to, nebo to někomu dejte. Pokud u vás zrovna probíhá velké stěhováním, bude pravděpodobně jednodušší, když vše, co nemůžete hned dojíst, vyhodíte.
  • I pokud chcete ledničkou pohnout jen trochu v rámci místnosti, abyste za ní uklidili, nebo přestavili kuchyň, stejně vše vyndejte a položte na kuchyňskou linku. S ledničkou se pak bude snadněji hýbat a nebudete riskovat, že se převrhne. Použijte kolečka na stěhování a umístěte je pod nožičky ledničky. Vyjeďte s ledničkou dostatečně daleko, abyste ji mohli vytáhnout ze zásuvky a pak jí jednoduše přesuňte tam, kde ji chcete mít.
 2. 2
  Vyndejte poličky. Vyndejte všechny části, které z vnitřku ledničky vyndat lze, včetně poliček, šuplíků a jiných volných nebo pohyblivých předmětů, orgnizérů a dělicích příček. Poličky zabalte do ručníků, aby se nepoškodily, označte je a opatrně navršte.
  • Také můžete poličky namísto vyndavání upevnit na místě pomocí lepicí pásky, ale doporučuje se je všechny vyndat a jednotlivě zabalit. Podle toho, jakou máte ledničku, může ale i toto být dobrá možnost. Pokud relativně dobře drží, zvažte, že je upevníte lepicí páskou, abyste si ušetřili nepořádek během stěhování.
 3. 3
  Ledničku odpojte. Nechte napájecí šňůru vychladnout a svažte ji pomocí lepicí pásky do malého uzlíku, aby během stěhování zůstala na místě. Pokud má lednička výrobník ledu, odpojte ho od zdroje vody.
 4. 4
  Pokud potřebujete, odmrazte mrazák. Pokud se v mrazáku vytvořila značná vrstva ledu, budete ho před přesunem muset odmrazit. To normálně trvá 6 až 8 hodin, než tedy začnete ujistěte se, že máte dostatek času. Je nejlepší začít večer před stěhováním, aby odmrazení mohlo proběhnout přes noc a vy ráno stihli vysušit vnitřek ledničky utěrkou.
  • Neztrácejte drahocenný čas vymezený na stěhování drhnutím ledničky, ale můžete využít příležitosti ji rozumně umýt předtím, než ji přestěhujete na nové místo. Během odmrazování omyjte šuplíky a vnitřek ledničky dezinfekčním prostředkem.
 5. 5
  Zavřete a zajistěte dveře. Upevněte dveře ledničky a mrazáku provazem nebo stěhovacím popruhem. Pokud máte dvoudvéřovou ledničku, přivažte k sobě i madla dveří. Nevažte ale ledničku příliš na těsno, mohli byste poškodit dveře. Nedoporučuje se upevňovat dveře pomocí lepicí pásky, protože by to mohlo poškodit barvu ledničky, nebo byste ji nemuseli být schopni úplně sundat.
  • Pokud je stěhování naplánováno na déle než jeden den, měli byste nechat dveře trochu otevřené, abyste umožnili proudění vzduchu a zabránili tak vzniku a růstu plísně uvnitř ledničky.[1]
 6. 6
  Najděte si někoho na pomoc. Protože lednička musí být ve vzpřímené pozici a převážena pomocí rudla, můžete mít chuť ji přesouvat sami, ale je rozhodně bezpečnější zvedat a přesouvat těžké objekty skrz dveře, okolo rohů, dolů po schodech a do náklaďáku s pomocí nějakých asistentů. Stěhování ledničky je úkol alespoň pro dvě osoby.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Stěhování ledničky

 1. 1
  Použijte rudl. Jedním z nejlepších nástrojů pro stěhování ledničky je rudl, který si poradí s váhou ledničky a zjednoduší její přesun, především, musíte-li ji přesunout dolů po schodech.
  • Můžete použít jakýkoliv rudl s popruhy, ale ujistěte se, že má dostatečně velkou spodní část, aby na ní lednička mohla bezpečně stát, a že jsou popruhy dostatečně dlouhé k zajištění ledničky. Je velmi důležité, aby byla spodní část dostatečně velká, protože je potřeba, aby lednička stála vzpřímeně, aby nevytekla chladící směs.
  • Nemáte-li rudl, budete si ho muset pronajmout. I když si můžete pořídit popruhy na stěhování, s kterými si ledničku můžete teoreticky připevnit na záda, jejich koupě může být dražší a mnohem nebezpečnější než vypůjčení rudla. Nepokoušejte se stěhovat ledničku bez něj.
 2. 2
  Posuňte ledničku ode zdi a připevněte ji na rudl. U většiny ledniček budete moci rudlem jednoduše zajet pod spodek s pomocí případného malého nadzvednutí. Připevněte ledničku k rudlu s pomocí popruhů na stěhování nebo elastického provazu. Ujistěte se, že nebudete ledničkou při zvedání a umisťování na rudl naklánět. Udržujte ji ve svislé pozici, aby se do chladících trubek nemohl vsáknout olej.
  • Nikdy z žádného důvodu nestěhuje ledničku na boku nebo zadní části. Olej z kompresoru by se mohl dostat do chladících trubek. Až bude lednička opět ve svislé pozici, tak by se nemusel dostat všechen olej z chladících trubek ven, a lednička by nechladila pořádně.
  • Pokud musíte ledničku neodkladně položit na stranu, pokuste se to udělat ve vertikálním úhlu. Vršek ledničky podložte velkým kusem nábytku, aby byla alespoň trochu ve svislé poloze.
 3. 3
  Ledničku jemně nakloňte. Až bude lednička upevněna na rudlu, pomalu ji převezte ke stěhovacímu náklaďáku a pohybujte se dopředu. Pro bezpečnost je důležité, abyste se pohybovali opačným směrem, než nakláníte ledničku. Mějte pomocníka na druhé straně který vás bude navádět, a který bude ledničku z druhé strany přidržovat.[2]
  • Abyste ledničku přesunuli dolů po schodech, posouvejte ji s pomocí asistenta vždy o jeden schod. Ideální by bylo mít dva lidi před rudlem a jednoho vzadu, který by držel rukojeti a pomalu ledničku posouval dolů. Nahlas komunikujte a nepohybujte se příliš rychle.
 4. 4
  Naložte ledničku do náklaďáku. Ať už ledničku nakládáte do pick-upu nebo stěhovacího náklaďáku, postavte se zezadu k nákladovému prostoru, tak aby byl rudl mezi ním a ledničkou. Ideálně bude mít stěhovací náklaďák nakládací plošinu, díky které budete moci ledničku snadno naložit. Pokud ne, budete muset postupovat opatrněji.
  • Abyste ledničku zvedli do nakládacího prostoru vozidla nastojato, bude jeden člověk muset dovnitř a dva zůstat venku. Jednejte koordinovaně a zdvihejte naráz tak, že člověk uvnitř auta potáhne za madla rudlu a pomocníci venku vyzdvihnou spodek a zatlačí ho dovnitř. Bylo by vhodné mít i dalšího pomocníka, který bude jistit, aby se na vás lednička nepřevrátila.
  • Ledničku v náklaďáku svisle připevněte. Pokud ji můžete nechat na rudlu, tak to přidá na bezpečnosti a stabilitě, pokud ale nemůžete, tak ji obklopte jiným nábytkem nebo připevněte stěhovacími pomůckami nebo stěhovacím lanem.
 5. 5
  Přesuňte ledničku na nové místo. Vyndejte ji z vozidla a přesuňte na nové místo tak, jako jste ji stěhovali z původního. Před zapojením ji nechte alespoň tři hodiny stát na místě. Olej a tekutiny se tak dostanou zpátky do kompresoru a lednička se nepoškodí. Bude trvat asi tři dny, než se dostane na ideální chladící teplotu, při které ji budete moci používat.
  Reklama

Tipy

 • Před stěhováním si přečtěte manuál ledničky. Najdete tam další instrukce nebo bezpečnostní tipy potřebné při stěhování.
 • Pokud si se stěhováním ledničky nevěříte, je vždy dobrý nápad povolat na pomoc profesionály.
Reklama

Varování

 • Nikdy nezkoušejte ledničku stěhovat samotní, protože je velmi těžká a kdyby na vás spadla, mohli byste se vážně zranit. Měli by vám pomáhat alespoň dva lidé dostatečně silní k tomu, aby mohli ledničku přesouvat, především potřebujete-li ji přesunout do jiných pater.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 374 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 9 374 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama