Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Název linoleum původně označoval přírodní materiál z oleje lněných semínek, pryskyřice borovic a dalších organických složek. Dnes je používán jak coby název tohoto původního materiálu, tak pro označení široké škály jeho moderních náhrad z PVC. Tyto podlahové krytiny, velmi rozšířené pro svou cenovou dostupnost, voděodolnost a pevnost, jsou obvykle pokládány, a silným lepidlem přichyceny na původní podlahu. Ačkoliv je pokládka linolea ve srovnání s pokládkou dražších krytin poměrně snadná, může pro nezkušeného kutila stále představovat jedinečnou výzvu. Pokračujte proto ke kroku č. 1 a naučte se, jak efektivně položit linoleum na svou podlahu.

Část 1
Část 1 ze 4:

Příprava podlahy na pokládku

 1. 1
  Nechte linoleum, aby se v pokoji aklimatizovalo. Lino a jeho syntetické náhrady jsou oproti většině dalších podlahových krytin měkké, poddajné a pružné. Ve skutečnosti je linoleum tak pružné, že se může mírně smrskávat a roztahovat v závislosti na změně teploty. [1] Přestože jsou tyto změny pouhým okem neviditelné, mohou vám při pokládání a rovnání podlahoviny přinášet drobné problémy. Měli byste proto dát linoleu čas, aby se ustálilo ve své konečné velikosti. K tomu stačí nechat linoleum v pokoji, kde ho budete instalovat, zhruba 24 hodin před samotnou pokládkou.
 2. 2
  Odneste nábytek, vybavení a dveře. Než začnete s pokládkou, měli byste z pracovního prostoru odstranit všechno, co by vám mohlo překážet. To u většiny pokojů znamená odstranit nábytek, podlahové dekorace (koberečky atd.) a vybavení, které stojí na podlaze (např. toalety, umyvadla na podstavci atd.). Nakonec byste měli také vysadit z pantů všechny dveře, zejména pokud se otvírají směrem dovnitř. Budete tak mít jistotu, že se pohodlně dostanete i do nejzazších rohů místnosti.
  • Při přípravě pracovního prostoru postupujte prozíravě. Je téměř vždy lepší strávit chvilku demontáží něčeho, co nebylo naprosto nutné odstraňovat, než později brzdit postup prací například kvůli demontáži toalety, která vám bude překážet.
 3. 3
  Sundejte všechny podlahové lišty. Dalším krokem je odstranění podlahových lišt — těch malých ozdobných kousků dřeva dole u podlahy, které vedou kolem všech zdí. Obvykle je lze opatrně vypáčit páčidlem, šroubovákem s plochou hlavou, nebo tuhou stěrkou na tmel. Abyste zabránili poškození zdí, zkuste při odstraňování lišt mezi zadní stranu páčidla a zeď vložit kousek dřeva. Zabráníte tak tomu, abyste nástrojem zdi poškrábali, a navíc získáte lepší páku. [2]
  • Využijte odstraňování lišt také k tomu, abyste rovnou sundali krytky zásuvek, které byste mohli během svého pokládkového projektu poškodit.
 4. 4
  Vyndejte hřebíčky po podlahových lištách. Jakmile lišty odmontujete, rychle prohlédněte zdi podél podlahy a zjistěte, zda z nich nezůstaly trčet nějaké zapomenuté hřebíčky. Pokud ano, opatrně je ze zdi vytáhněte kleštěmi, zahnutým koncem kladiva, nebo podobným nástrojem. Pokud byste je tam nechali, překážely by vám při pokládce linolea těsně podél zdi.
 5. 5
  Srovnejte stávající podlahovou krytinu. Linoleum musíte pokládat na podlahovinu, která je téměř dokonale hladká a rovná. V opačném případě se nerovnosti podkladu projeví na novém linoleu coby nevzhledné bubliny, rýhy, měkká místa a podobně. Pokud máte v úmyslu položit linoleum na stávající podlahu, zkontrolujte, že je rovná a bez vad. Pokud plánujete lino položit na podklad stávající podlahy, odstraňte ji a prověřte stav podkladu. Pokud není perfektně vyrovnaný a sourodý, níže najdete několik tipů, jak můžete některé drobné nerovnosti opravit: [3]
  • Betonové podlahy: Vybouleniny srovnejte bruskou nebo zednickým dlátem. Malé díry a praskliny zaplňte trochou betonu.
  • Dřevěné podlahy: Malé důlky a rýhy vyplňte podlahovým tmelem. Závažnější problémy s podlahou vyřešíte s pomocí podkladu z překližky (viz níže).
  • Stávající linoleum: Opotřebovaná místa a zářezy opravte tmelem na podlahy (nanášejte jej hladítkem s rovnou hranou). Pokud jsou některé kusy linolea volné či poškozené, odstraňte celé lino a pokládejte na vrstvu, která je pod ním.
 6. 6
  Druhá možnost: vytvořte podklad z překližky. Některé podlahy a jejich podklady se prostě jako základ pro pokládku lina nehodí — buďto jsou příliš opotřebené a poškozené, než aby se daly snadno opravit, nebo byste materiál z nich rádi využili pro další projekty. V takových případech je obvykle nejlepším řešením použít pod linoleum překližkový podklad. Nechte si nařezat podkladovou překližku o tloušťce alespoň 6 mm tak, aby odpovídala tvaru podlahy pokoje, kam chcete linoleum pokládat. Tuto překližku pak položte přes stávající podlahu, nebo na její podklad. Tím si zajistíte pro pokládku nového linolea hladký a jednolitý povrch a zbavíte se všech problémů, které vznikají při pokládce na opotřebenou či poškozenou podlahovinu.
  • K pevnému spojení kusů překližky použijte pneumatickou sešívačku, kterou spojíte hrany překližky zhruba na každých 20 cm.
  • Nezapomeňte, že díky podkladu dojde k mírnému zvýšení úrovně podlahy. Možná proto pak budete muset mírně zhoblovat spodní hranu všech dveří, které se otvírají do pokoje.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Pokládka linolea

 1. 1
  Určete potřebné množství linolea. Teď, když máte podlahu připravenou pro pokládku linolea, je načase změřit plochu pokoje, abyste přesně věděli, jak linoleum nařezat. Můžete to provést několika způsoby — několik z nich najdete níže. Bez ohledu na to, kterou z metod využijete, je důležité měřit tak přesně, jak jen dokážete. Linoleum vám pak musí přesně padnout mezi zdi a vybavení pokoje.
  • První možností, jak podlahu změřit, je položení velkého kusu (či více kusů) tuhého papíru, například toho řeznického, přes celou plochu, na kterou chcete lepit linoleum. Pro přesné zaznačení hran podlahy použijte tužku. Pak z papíru vyřízněte tvar podlahy a využijte jej jako šablonu pro řezání linolea.
  • Další možností je změřit si všechny hrany podlahy svinovacím metrem. Změřené hodnoty si zaznačte na papír a nařežte podle nich linoleum. Tento způsob se hodí zvláště pro podlahové sekce s obdélníkovým či čtvercovým tvarem — tam vám stačí změřit jen dvě vzájemně kolmé strany podlahy a budete přesně vědět, kolik linolea uříznout.
 2. 2
  Naznačte si na linoleu místa řezu. Jakmile máte papírovou šablonu podlahy, nebo přesně změřené rozměry a hrubý náčrtek, můžete si na linoleum vyznačit jeho požadovaný tvar. Obkreslete si na lino papírovou šablonu, nebo pomocí pravítka a svinovacího metru vyznačte na linoleum naměřené rozměry. K značení použijte omyvatelnou fixu. Linolea se obvykle dodávají v rolích o šířce 1,8 – 3,6 metrů, takže byste měli být schopni naznačit a nařezat kusy podlahoviny tak, abyste se v malých prostorách a místnostech (např. v koupelnách, chodbách apod.) obešli bez spojů. Při pokládce do velkých prostor není problém použít dva i více kusů linolea.
  • Téměř vždy se vyplatí naznačit si kusy linolea o 2 – 4 centimetry širší, než by měly být. Zatímco přesahující kraje linolea lze poměrně snadno zaříznout do tvaru podlahy, neexistuje způsob, jak zvětšit příliš malý kus. Buďte proto při jeho řezání prozíraví.
 3. 3
  Nařežte si linoleum. Jakmile znáte přesné rozměry podlahy, na kterou budete linoleum pokládat, můžete začít s jeho řezáním. Pamatujte, že nejlépe vám bude v místnosti sedět linoleum, kterému jste dali zhruba den na to, aby se aklimatizovalo na podmínky v pokoji (viz výše). Použijte naměřené rozměry či šablonu tak, abyste linoleum nařezali na co nejméně samostatných kusů.
  • K řezání použijte ostrý řemeslnický nůž, nebo zahnutý nůž na linolea, a snažte se řezat podél zaznačených obrysů. Pro zajištění přesného řezu použijte tříhranné pravítko. Pokud máte po ruce ještě vhodný kousek překližky, podložte s ním řezané linoleum, abyste neudělali rýhy do podlahy.
 4. 4
  Položte lino na podlahu a upravte ho tak, aby přesně sedělo. Opatrně přesuňte kusy linolea na místo a rozviňte je. Poupravte linoleum okolo rohů a dalších překážek. Dávejte přitom pozor, abyste na něm neudělali přehyby. Pokud jste si při řezání linolea nechaly navíc zmíněné 2 – 4 centimetry, přesahující materiál se složí podél zdí. S pomocí nože na linoleum pečlivě zarovnejte jeho hrany tak, aby zcela doléhalo k podlaze, a zároveň perfektně kopírovalo její hranice. Níže najdete pár tipů, jak linoleum upravit tak, aby vám jednoduše padlo na místo:
  • U rovných zdí: zatlačte linoleum do rohu mezi zdí a podlahou s pomocí pravítka či rovného kusu dřeva (o velikosti např. 5 × 10 cm). Následně jej uřízněte podél vzniklého přehybu.
  • Ve vnitřních rozích: přebytek materiálu ve vnitřním rohu odřezávejte z linolea pomocí řezů ve tvaru písmene „V“. Obezřetně odkrajujte tenké proužky materiálu, dokud linoleum neleží zcela na zemi.
  • Na vnějších rozích: udělejte do linolea svislý řez pod úhlem 45o ve směru od rohu dovnitř. Na obou stranách rohu pak odřezávejte materiál tak dlouho, dokud nebude linoleum ležet zcela na podlaze.
 5. 5
  Naneste lepidlo. Nyní polovinu nové podlahy opět srolujte. Na rubovou stranu linolea naneste pomocí zubatého zednického hladítka lepidlo. Postupujte ve směru, který je pro vaše linoleum doporučený — některé druhy musí mít lepidlo rovnoměrně rozmístěné po celém rubu, jiné pak vyžadují nanášet lepidlo pouze na hrany. Nechte lepidlo krátce zavadnout (u většiny lepidel pro tyto účely se zavadnutí doporučuje pro dosažení nejpevnějšího spoje). Pak linoleum opět rozmotejte a pečlivě přitiskněte ve správné poloze k podlaze. Postup opakujte s druhou polovinou podlahy.
  • Lepidla na linolea/podlahové krytiny seženete prakticky v jakémkoliv obchodě s nářadím (často pod obecným označením „lepidlo na podlahové krytiny“). Vždy dodržujte pokyny k použití zakoupeného výrobku, tedy i tohoto lepidla — pokud se liší od těch v našem článku, bude bezpečnější, když se budete držet právě pokynů výrobce.
  • Vyžaduje-li vaše linoleum rovnoměrnou vrstvu lepidla po celé rubové ploše (tedy nikoliv jen po obvodu), ponechte si na hranách několik centimetrů silné proužky bez lepidla. Linoleum se pod vlivem lepidla může smrsknout či roztáhnout, jeho hrany proto přilepujte až poté, co se celá plocha usadí.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Dokončení a spojení nové podlahy

 1. 1
  Zafixujte linoleum válcem. Použijte těžký válec (zhruba 50 kg by mělo být akorát) k vytlačení vzduchových bublin a přitisknutí linolea k podlahovině nebo podkladu. Propracujte se s válcem od středu podlahy k rohům a dejte si záležet, abyste opravdu projeli přes celé linoleum. Pokud tím zpod hran linolea vytlačíte přebytečné lepidlo, naleptejte jej rozpouštědlem (dle pokynů výrobce) a setřete mokrým hadrem.
 2. 2
  Naneste na linoleum vrstvu impregnace. Ochranný a lesklý povrch, který navíc prodlouží životnost vaší nové podlahy, vytvoříte pomocí doporučené impregnace na linolea. Pomocí štětky nebo válečku vytvořte na celé ploše linolea stejnoměrnou tenkou vrstvu impregnace. Dejte pozor, abyste žádné místo nevynechali. Začněte od nejvzdálenějších rohů a postupujte směrem dovnitř, abyste do mokré impregnace nešlápli.
  • Zvláště se zaměřte na všechny spoje — místa, kde se stýkají dva kusy linolea. Pokud je pořádně nenaimpregnujete, budou náchylné k odlupování a poškození vodou.
 3. 3
  Zhruba 24 hodin na podlahu nešlapejte. Je důležité, abyste po podlaze nechodili, dokud lepidlo a impregnace nezaschnou. I potom, co impregnace zcela vyschne, omezte pohyb po podlaze do doby, než kompletně zatvrdne lepidlo. Nadměrné přecházení a uspěchané rozmisťování nábytku po ještě nevytvrzeném linoleu může způsobit, že se podlaha při vysychání zdeformuje. Poté na ní zůstanou neodstranitelné vypoukliny a hrboly.
  • Řada podlahových lepidle dostatečně vyschne do 24 hodin, některá však mohou vyžadovat delší dobu. Vždy se řiďte pokyny výrobce lepidla a buďte raději opatrnější. Chvilka nepohodlí navíc vás může ušetřit zásadních problémů v budoucnu.
 4. 4
  Vraťte nazpět podlahové lišty, vybavení a nábytek. Až vaše nová podlaha zcela vyschne, můžete začít vracet pokoj zpět do normálního stavu. Vraťte nazpět podlahové lišty, nábytek, vybavení, kryty zásuvek a vše ostatní, co jste z pokoje v rámci příprav odstranili. Dávejte si přitom pozor, abyste linoleum nepoškrábali, nepoškodili či nezničili.
  • Nezapomeňte, že některé věci, které vracíte zpět na místo (zvláště dveře a podlahové lišty) možná budete muset lehce přizvednout či upravit tak, aby se sešly s mírně zvýšenou úrovní podlahy.
  • Těžký nábytek a jiné vybavení namísto tažení po podlaze raději přesuňte po kusu překližky. Vyhnete se tím poškození podlahy, kterou jste právě položili.
  • Pomoc při opětovné montáži obvyklého vybavení místnosti můžete najít v našich dalších článcích.
 5. 5
  Rohy pokoje zamázněte tmelem, je-li to nutné. Když budete dávat místnost do pořádku, nezapomeňte, že hrany celé řady zařízení musí byt zamazané tmelem tak, aby se do spojů nedostaly voda a vzduch. Dodatečné zatmelení je potřeba zvláště u podlahových lišt, a stejně tak i u toalet, umyvadel a dalších vodu využívajících zařízení. Pamatujte pak, že pro vnitřní použití se nejlépe hodí latex, nebo tmely na bázi akrylu.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Odhad potřebného množství linolea

 1. 1
  Využijte online kalkulačku. I když jsou linolea a PVC podlahy v porovnání s jinými krytinami (parketami, dlažbou) poměrně levné, stejně nejspíš nechcete za podlahu utratit více, než je nezbytně nutné. Když si předem zjistíte, kolik linolea budete na svůj projekt potřebovat, vyhnete se jak zbytečnému utrácení za nepotřebný materiál, tak tomu, že poběžíte do obchodu pro chybějící roli. U většiny projektů je nejjednodušší využít online kalkulačku (například tuto).
  • Ačkoliv se online kalkulačky mohou mírně lišit, do většiny z nich (včetně té zmíněné) stačí jednoduše zadat délku a šířku dané sekce podlahy (nebo více sekcí). Poté obdržíte odhad celkového potřebného množství linolea. Pro kusy podlahy ve tvaru čtverce či obdélníku vám postačí znát jednu délku a jednu šířku. Jinak tvarované plochy pak již budete pro získání přesného celkového odhadu muset rozdělit na několik čtvercových či obdélníkových sekcí, a u každé z nich následně zjistit délku a šířku.
 2. 2
  Spočítejte si plochu ručně. K výpočtu potřebného množství linolea nemusíte použít kalkulačku — vcelku snadno to zvládnete i ručně. Podle toho, zda kupujete linoleum v roli, nebo v podobě dlaždiček, zvolte pro výpočet přesného potřebného množství jednu z následujících rovnic. [4] Pamatujte si, že ať už použijete jakoukoliv rovnici, plocha podlahy bude rovna délce podlahy vynásobené její šířkou (což platí pro libovolnou obdélníkovou podlahu).
  • Role linolea:(plocha podlahy)/(šířka role) = potřebný počet metrů role.
  • Dlaždice o straně 23 cm: (plocha podlahy)/0.0529 = potřebný počet 23cm dlaždic.
  • Dlaždice o straně 30 cm: (plocha podlahy)/0.9 = potřebný počet 30cm dlaždic.
 3. 3
  Vždy kupte o trochu více, než si myslíte, že spotřebujete. Jako u všech kutilských projektů, i při nákupu linolea se vyplatí pořídit něco málo navíc. Při betonování nové příjezdové cesty byste také nejspíše pro jistotu koupili více cementu. Stejně tak i nákupem většího množství linolea získáte možnost opravit drobné chyby, kterých se možná dopustíte, a také vyvážit malé odchylky, vzniklé při výpočtu celkového potřebného množství linolea. Zbylé linoleum navíc vydrží téměř navěky, takže jej později můžete využít pro drobné opravy podlahy, nebo k zalištování spodků skříněk pod umyvadlem, a vůbec k výrobě spousty dalších domácích zlepšováků.
  Reklama

Tipy

 • Pracujete-li s linoleem v roli, řežte jej pomocí nože s dvojitou čepelí se zkosenou hranou. Oba kusy vám pak k sobě budou přesně lícovat.
Reklama

Varování

 • Podlahová lepidla na linolea vyžadují zhruba 72 hodin k perfektnímu vytvrdnutí. Nikdy nechoďte po linoleu, ani na něj nepokládejte nábytek, dokud neuplyne dostatečná doba od pokládky. Mohli byste do něj vymačkat trvalé stopy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Březovou překližku
 • Pneumatickou sešívačku
 • Úhelník
 • Linoleum
 • Lepidlo
 • Nůž se zahnutou čepelí
 • Rovné pravítko
 • 50kg válec
 • Impregnaci na linoleové podlahy

O tomto wikiHow

Crystal Chadwick
Spoluautorem článku je :
Licencovaný generální dodavatel
Tento článek spoluautorem článku je Crystal Chadwick. Crystal Chadwick je licencovaná generální dodavatelka a majitelka společnosti Yin & Yang Construction ze Salt Lake City v Utahu. S více než 16 lety zkušeností ve stavebnictví se specializuje na přestavby, opravy a údržbářské služby. Crystal vede svůj tým s vizí a přístupem zaměřeným na detail, který jim umožňuje poskytovat klientům kvalitní práci a design. Tento článek byl zobrazen 8 704 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 8 704 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama