Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je těžké vidět na ulici lid bez domova. Chtěli byste jim pomoci, ale nevíte jak? wikiHow vám pomůže! Můžete pomoci nějakému bezdomovci a změnit osud celé jejich komunity. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1 ze 6:
Co můžete udělat

 1. 1
  Darujte peníze. Nejjednodušším způsobem, jak pomoci bezdomovcům, je darovat peníze na charitu. Když darujete peníze nějaké charitě, budete mít jistotu, že profesionální organizace na pomoc lidem bez domova budou mít dostatek zdrojů.
 2. 2
  Dejte bezdomovcům jídlo. I bezdomovci musejí každý den jíst. Když máte hlad, cítíte se špatně a nedokážete se správně rozhodovat. Existuje spousta způsobů, jak bezdomovcům poskytnout jídlo.
  • Můžete místní charitě darovat konzervované potraviny, ovoce a zeleninu.
  • Můžete také nakupovat levné potraviny ve velkých obchodech a dávat je přímo bezdomovcům na ulici. Kupujte hlavně měkká jídla, jako například banány, protože mnoho bezdomovců trpí problémy se zuby a nemohou jíst například jablka nebo mrkve.
 3. 3
  Vytvářejte pracovní místa. Pokud máte možnost někoho zaměstnat, udělejte to. Můžete nějakému bezdomovci nabídnout například pozici asistenta nebo pomocníka v kanceláři, nebo si nějakého můžete najmout na sekání trávy či štípání dříví.
  • Nikdy byste bezdomovců ovšem neměli využívat. Vždy jim dávejte rozumný plat.
  • Sbírejte věci na recyklaci. Pokud žijete v místě, kde se platí dost peněz za sběrné kovy a další materiály, sbírejte je a dávejte je bezdomovcům, kteří je budou moci odnést do sběrny. Pro mnoho z nich jde o důležitý zdroj příjmů.
  • Kupujte si noviny na ulici a v metru, které prodávají bezdomovci. Když si je koupíte, pomůžete jim dosáhnout finanční nezávislosti. V každém větším městě najdete bezdomovce, kteří je prodávají.
 4. 4
  Kontaktujte místní charitu. Pokud uvidíte bezdomovce na ulici, to nejlepší, co pro ně můžete udělat, je zavolat do charity. Někteří lidé nevědí, že mají možnost získat pomoc. Ukažte jim, že se o ně může někdo postarat.
 5. 5
  Zavolejte na tísňovou linku. Pokud má nějaký bezdomovec vážný problém, zavolejte na tísňovou linku. Pokud uvidíte někoho, kdo trpí psychickou poruchou, zavolejte na policii. Pokud uvidíte někoho, kdo je v nebezpečí kvůli chladnému počasí, nebo chce spáchat sebevraždu, zavolejte záchranku i policii.
  Reklama

Část 2 ze 6:
Dobrovolnická práce

 1. 1
  Dělejte dobrovolníka pro charitu. Najděte si ve svém okolí organizace, které se starají o bezdomovce. Většinou jde o různé skupiny, které bezdomovcům hledají práci, bydlení a vzdělání. Najděte si nějakou takovou skupinu a zkuste jim pomoci.
 2. 2
  Nalévejte bezdomovcům polévku. Některé organizace se zaměřují na řešení krátkodobých problémů a poskytují bezdomovcům jídlo zdarma. Všechny tyto organizace stále hledají lidi, kteří by jim pomohli připravovat jídlo, nebo darovali potraviny.
 3. 3
  Dělejte dobrovolníka v azylovém domě. Azylové domy jsou místem, kde mohou bezdomovci bezpečně přespat. Tyto domy potřebují dobrovolníky, kteří v nich budou pracovat a pomohou nalézt bezdomovcům lepší řešení jejich problémů.
 4. 4
  Pronajměte bezdomovcům svůj byt. Bezdomovcům se někdy podaří najít si práci, ale než dostanou první výplatu, nemají stále kde bydlet. Můžete některému z nich nabídnout bydlení, aby měl kde spát a mohl chodit do práce. Když budete mít byt, který budete tímto způsobem poskytovat bezdomovcům, velmi tím pomůžete vaší komunitě.
  Reklama

Část 3 ze 6:
Politický aktivismus

 1. 1
  Podporujte zdravotnické služby. Měli byste se snažit změnit pohled společnosti na bezdomovce. Největším problémem bezdomovců je to, že nemají přístup k psychologické zdravotní péči. Pokuste se zajistit, aby se to změnilo.
 2. 2
  Podporuje organizace, které nabízejí levné ubytování. Dalším problémem mnoha měst jsou vysoké nájmy. Podporujte levnější ubytování a napište dopis na magistrát, abyste vysvětlili, co požadujete. Snažte se bojovat proti výstavbě nových bytových jednotek, které jsou příliš drahé.
 3. 3
  Podporuje zdravotní péči zdarma. Základní zdravotní péče je pro bezdomovce také problém, protože nemají zdravotní pojištění. Jsou náchylní k různým nemocem a nemohou si nijak pomoci. Podporujte místní kliniky, které léčí bezdomovce zdarma.
 4. 4
  Podporujte charitativní organizace. Azylové domy a další organizace, které pomáhají bezdomovcům byste měli podporovat. Tyto organizace často bezdomovcům pomohou najít si práci a skončit s životem na ulici. Pokud ve vašem městě nemáte azylový dům, pracujte na tom, aby nějaký otevřeli.
 5. 5
  Podporujte knihovny. Místní knihovny jsou pro bezdomovce skvělými zdroji. Mohou v nich zdarma hledat na internetu práci a učit se novým věcem, díky kterým později mohou získat zaměstnání.
  Reklama

Část 4 ze 6:
Pro profesionály

 1. 1
  Zhodnoťte jejich okamžité potřeby. Nezaměřujte se na dlouhodobé cíle, jako je vzdělání nebo poražení závislosti. Nejprve musíte bezdomovcům zajistit nocleh a jídlo.
 2. 2
  Zjistěte, jak se tito lidé ocitli na ulici. Díky tomu pochopíte, co musí udělat, aby se opět postavili na nohy. Budete s nimi mít lepší vztah a budete mít větší šanci, že si nechají pomoci.
 3. 3
  Najděte jejich rodiny. Zjistěte, zda mají bezdomovci rodiny a přátele, kteří by jim mohli pomoci. Tito lidé často mají rodiny, ale stydí se požádat je o pomoc, nebo nevědí, jak je kontaktovat.
 4. 4
  Najděte jim zdroje. Najděte jim nocleh, zajistěte jim potraviny a vzdělání. Bezdomovci si tyto věci většinou nedokážou zajistit sami.
 5. 5
  Napište jim seznam. Napište bezdomovcům seznam zdrojů, které mohou využívat. Napište jim adresy a telefonní čísla azylových domů a linek bezpečí. Můžete jim připsat i nějaké motivační heslo, které jim pomůže udržet si pozitivní pohled na život.
  Reklama

Část 5 ze 6:
Jak pomáhat

 1. 1
  Respektujte je. Snažte se bezdomovcům vždy pomáhat. Někteří z nich si za své problémy mohou sami, ale jiní ne. Nikdo si nezaslouží žít na ulici. Bezdomovci nejsou o nic horší, než vy. I oni mají rodiče a často i děti. Chovejte se k nim tak, jak byste chtěli, aby se lidé chovali k vám.
 2. 2
  Chovejte se mile, usmívejte se, mluvte s nimi. Nezírejte na ně a neignorujte je. Bezdomovci mají často velmi nízké sebevědomí a když s nimi budete jednat s úctou, může jim to zlepšit náladu na celý den.
 3. 3
  Nabídněte jim pomoc. Je možné, že nevědí, koho mají požádat o pomoc, nebo kde řešit své problémy. Můžete jim nabídnout, že jim koupíte oběd, nebo jim zavoláte do azylového domu a zeptáte se, zda by pro ně neměli místo.
 4. 4
  Mluvte s nimi jednoduše. Mluvte co nejjednodušeji a k věci. Ne proto, že jsou hloupí, ale proto, že jsou hladoví a necítí se dobře. Hladoví lidé vám nebudou dobře rozumět a budou potřebovat pomoc.
  Reklama

Část 6 ze 6:
Jak nepomáhat

 1. 1
  Nenabízejte jim, že je někam odvezete. Neměli byste bezdomovce nikam vozit, pokud nemáte jistotu, že je to bezpečné. Mnoho bezdomovců trpí duševními poruchami a mohou být nebezpeční, i když za to sami nemohou.
 2. 2
  Neubytovávejte bezdomovce u sebe doma, ze stejných důvodů. Snažte se najít jiný způsob, jak jim pomoci.
 3. 3
  Nikdy se nesnažte uklidnit někoho, kdo se chová psychoticky. Pokud někdo křičí, nebo se zdá, že trpí mentální poruchou, zavolejte policii, ale nevměšujte se.
 4. 4
  Nechovejte se k nim jako k hlupákům. Bezdomovci jsou většinou inteligentní a schopní lidé, kterým se pouze stalo něco špatného. Většina států nemá prostředky na to, aby jim pomohla postavit se zase na nohy.
  Reklama

Tipy

 • Buďte k bezdomovcům vždy milí.
Reklama

Varování

 • Nevystavujte se nebezpečí. Raději přivolejte profesionální pomoc.


Reklama

Související články

Jak obejmout mužeJak obejmout muže
Jak se vyhnout znásilněníJak se vyhnout znásilnění
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 634 krát
Stránka byla zobrazena 7 634 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama