Stáhnout PDF Stáhnout PDF

S blížícím se časem porodu se fenky instinktivně o všechno postarají – neměli bychom jim do toho zasahovat. Máte-li však doma březí fenku, měli byste vědět, co se může stát a být připraveni zasáhnout, pokud by to bylo zapotřebí. Některá psí plemena mívají při porodu problémy. Jestliže máte například buldoka nebo boxera, je velmi důležité, abyste se předem na všechno připravili. Nicméně, první věc, kterou byste měli udělat v každém případě, je zajít se svojí březí fenkou na prohlídku k veterináři.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava k porodu

 1. 1
  Vezměte svoji fenku k veterináři. Pokud štěňata plánujete, vezměte jí na prohlídku už před početím. Další prohlídka u veterináře by pak měla následovat kolem 30. dne březosti.[1] Jestliže jste mláďata neplánovali, jděte k veterináři hned, jak zjistíte, že je vaše fenka březí.
  • Pokud plánujete štěňata, měli byste počkat, než fenka dosáhne věku nejméně 24 měsíců. U nedospělých fenek se mohou objevit závažné zdravotní problémy.
  • Některá plemena mají genetické předpoklady pro vrozené nemoci. Jedná se třeba o dentální problémy, vykloubené kolenní čéšky, kyčelní dysplazie, problémy se zády, alergie, srdeční onemocnění anebo problémy s chováním. Je důležité, abyste o těchto možných potížích věděli ještě před oplodněním.
 2. 2
  Buďte opatrní při podávání léků nebo vakcinaci. Jestliže vám to nedoporučí veterinář, neměli byste dávat své březí fence žádné léky, které by mohly ohrozit průběh březosti. Taktéž by neměla během březosti podstoupit žádnou vakcinaci.[2]
  • Vaše fenka by měla být očkovaná dříve, než obřezne, aby mohla přenést protilátky na svá mláďata. Pokud jste ji do této doby očkovat nedali, počkejte s tím až po porodu. Některé vakcíny mají škodlivý vliv na vývoj plodu.
  • Jestliže používáte přípravky proti blechám, ujistěte se, že je výrobek pro březí fenky bezpečný.
  • Taktéž se ujistěte, že je vaše fenka odčervená. V opačném případě by mohla přenést škrkavky, měchovce nebo vlasovce na svá mláďata.
 3. 3
  Normální průběh březosti. Průměrná doba březosti u fenek je 58 až 68 dní. Snažte se co nejpřesněji zapsat, kdy oplodnění proběhlo, abyste podle toho mohli odhadnout dobu porodu.
  • Do 45. dne březosti může veterinář RTG vyšetřením zjistit, kolik mláďat bude ve vrhu.
  • Když je fenka březí, můžete u ní zpozorovat změny chování. Má potřebu skrývat se a instinktivně si vytváří hnízdo - trhá noviny, snáší přikrývky a hračky na vybrané místo. Je to zcela běžné.
 4. 4
  Poraďte se s veterinářem o vhodné výživě. Většina březích fenek, které nenabírají na váze, spotřebovává výživu svým mláďatům.
  • Potrava pro mláďata pochopitelně obsahuje více kalorií než obvyklá potrava pro dospělé psy a matka je předává svému plodu.
  • Pokud vám to nedoporučí veterinář, nedávejte jí k potravě doplňkový vápník. U plemen malých psů se může několik týdnů po porodu projevit eklampsie, nebo též mléčná horečka – poporodní odvápnění. Častěji se vyskytuje u fenek, kterým bylo během březosti v potravě dodáváno nadměrné množství vápníku.
 5. 5
  Nechte rentgenem zjistit počet mláďat. Do 45. dne březosti je veterinář schopen za pomoci rentgenu určit počet mláďat.
  • Jestliže máte plemeno německého ovčáka nebo labradora, mívají fenky běžně ve vrhu i 10 mláďat.
  • Malá plemena jako čivava nebo šicu rodí maximálně 3 - 4 mláďata.
  • Jestliže veterinář vidí pouze jedno nebo dvě mláďata, riziko, že nastane problém při porodu je vyšší. Méně mláďat v děloze znamená, že jsou větší a mohou být příliš velké, aby prošly děložním krčkem přirozenou cestou. V takových případech je nejlepší volbou plánovaný císařský řez.
  • Ačkoliv je plánovaný císařský řez dražší, stále vyjde levněji než v případě pohotovosti. Takže ho raději naplánujte předem.
 6. 6
  Připravte porodní místo. Asi tak týden před očekávaným porodem umístěte krabici určenou k porodu na místo, kde bude mít vaše fenka dostatek soukromí.
  • Pomozte jí, aby se cítila lépe; umístěte pohodlnou krabici na klidné místo, daleko od ostatních zvířat.
  • Klidně to může být pevná krabice nebo dětský bazének s čistými starými ručníky a dekami.
 7. 7
  Pořiďte mláďatům domov. Hned jak zjistíte, že je vaše fenka březí (plánovaně i neplánovaně) začněte se zařizováním budoucího domova pro její mláďata.
  • Jestliže nejste schopni zajistit domov pro všechna štěňata, připravte se na to, že si je necháte u sebe, než jim ho najdete. Tisíce psů končí v přeplněných útulcích, protože nezodpovědní majitelé rozmnožují své psy bez toho, aby zajistili budoucí domov pro štěňata. Nebuďte jako oni!
  • Připravte se, že budete bydlet se štěňaty nejméně 8 týdnů, než odejdou k novým majitelům.
  • Abyste měli jistotu, že bude štěně v dobrých rukou, zjistěte si něco o případných zájemcích. Dobrý nápad je vybrat malý poplatek za každé štěně. Platící zájemci to běžně s adopcí myslí vážně a jsou k ní způsobilí.
 8. 8
  Náhradní výživu pro štěňata kupte dostatečně v předstihu. Novorozené štěně potřebuje jíst přibližně každé 2 – 4 hodiny. Mějte výživu po ruce pro případ, že by nastaly problémy s kojením nebo přijímáním potravy.
  • Náhradní výživa je k dostání ve většině prodejen pro domácí mazlíčky.
 9. 9
  Izolujte nastávající matku tři týdny před očekávaným porodem. Abyste ochránili matku a její mláďata před nemocemi jako je třeba psí herpes, izolujte ji poslední tři týdny před očekávaným porodem.[3]
  • Taktéž je velmi žádoucí poslední tři týdny před porodem oddělit nastávající matku od ostatních psů.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Pomoc při porodu

 1. 1
  Pozorně si všímejte znaků blížícího se porodu. Je několik signálů, které předcházejí bezprostřednímu porodu; všímejte si jich, abyste byli připraveni, až vaše fenka začne rodit.
  • Její struky se zvětší, protože se mléčné žlázy plní mlékem. To se děje během několika dní, anebo začátkem porodu, takže se pozorně dívejte.
  • Pár dní před porodem začne být její vulva zduřelá.
  • Kolem 24 hodin před porodem klesne její teplota asi o 1-1,5°C. Abyste získali představu, jaká je její normální teplota, měřte jí teplotu v posledních dvou týdnech před očekávaným porodem každý den. Před měřením teploty promažte rektální teploměr a vsuňte ho asi 1,2 cm. Ponechte ho asi tak 3 minuty, abyste získali přesnou hodnotu. Její normální teplota by měla být v rozmezí 38,3 až 39,2°C. Jestliže zpozorujete pokles teploty o 1°C nebo víc, znamená to, že vaše fenka začne během 24 hodin rodit.
  • V počáteční fázi porodu vaše fenka zrychleně dýchá, kňučí, točí se dokolečka, anebo se začne schovávat. Zřejmě nebude chtít jíst, ale zkoušejte jí nabízet alespoň vodu, i když pravděpodobně nebude ani pít.
 2. 2
  Všímejte si kontrakcí. Porodní stahy poznáte lehce – na jejím břiše se objeví jakési vlnění.
  • Jestliže jsou stahy viditelné a začíná rodit, nechte jí volný přístup na porodní místo. Pozorujte ji zpovzdálí. Mnoho fenek rodí v noci, aby měly větší soukromí. Není třeba, abyste stáli u ní. Měli byste však mít přehled o tom, jak časté jsou porodní stahy.
 3. 3
  Pozorujte rození mláďat. Sledujte ji z náležité vzdálenosti a nezasahujte, pokud to není nutné.
  • Její stahy jsou stále častější a signalizují, že se začnou rodit mláďata. Někdy vstane, což je v pořádku. Nenuťte ji, aby si lehla.
 4. 4
  Sledujte porod každého štěněte. Jakmile začne rodit mláďata, pozorně sledujte každé rození a všímejte si, zda se nevyskytnou nějaké varovné signály možných potíží.
  • Štěňata se rodí ocáskem i hlavičkou napřed, oboje je normální.
  • Jak jde mládě ven, může vaše fenka vyštěknout nebo kňučet, což je běžné. Jestliže se vám však zdá, že má abnormální bolesti, okamžitě zavolejte veterináři.
  • Obvykle se každé štěňátko objeví tak každých třicet minut, po deseti až třiceti minutách prudkých stahů (takže mezi prvním a posledním štěnětem může být časový rozdíl i 4 hodiny). Zavolejte veterináři, jestliže se štěně neobjeví do 60 minut intenzivních stahů. Taktéž volejte veterináře, pokud uplynou čtyři hodiny od posledního štěněte a vy víte, že uvnitř stále ještě zůstala nenarozená mláďata.
 5. 5
  Zkontrolujte po narození každé štěně. I když pravděpodobně nebudete muset zasahovat, všimněte si, jestli nemá štěně potíže.
  • Matka přivede na svět štěně v jakémsi váčku; přetrhne ho, překousne pupeční šňúru a olizuje mládě. Obvykle je nejlepší nechat jí, ať to udělá sama. Je to součástí utváření pouta se štěňaty.
  • Jestliže však nepřetrhne váček do dvou až čtyř minut, měli byste ji pomoct - jemně ho otevřít čistou rukou, očistit všechnu tekutinu kolem nosu a tlamičky štěňátka. Intenzivně, ale jemně mládě třete rukou, abyste stimulovali dýchání.
  • Ujistěte se, že jsou štěňátka teplá. Zasáhněte jen pokud nastane problém. Úmrtnost novorozených mláďat (mrtvých mláďat, anebo mláďat, které přežijí jen pár hodin) je poměrně běžná u savců, kteří rodí více mláďat, takže buďte na tuto možnost připraveni. Jestliže vidíte, že novorozené mládě nedýchá, zkuste vyčistit tlamičku a jemně třít jeho tělo. Sledujte, jestli začne dýchat.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Péče o fenku po porodu

 1. 1
  Pokračujte s vysoko kalorickou stravou. Podávejte své fence vysoko kalorické krmení, abyste ji poskytli dostatek živin během kojení.[4]
  • Dostatek výživy je pro matku i štěňata důležitý. Pomáhá matce zotavit se po porodu a štěňatům k správnému vývoji.
 2. 2
  Pozorujte matku několik následujících týdnů po porodu. Fenky jsou po porodu náchylné k některým nemocem a poporodním komplikacím.[5]
  • Všimněte si včas příznaků metritidy (zánětu dělohy), mezi které patří horečka, hnilobně páchnoucí výtok, netečnost, ztráta chuti k jídlu, snížená tvorba mléka a nezájem o štěňata.
  • Dejte pozor na příznaky eklampsie, které zahrnují nervozitu, neklid, nezájem o štěňata a ztuhlou chůzi. Jestliže zůstane eklampsie neléčená, může se vyvinout ve svalové křeče, neschopnost vstát, horečku a závratě.
  • Všímejte si příznaků mastitidy (zánětu mléčných žláz), mezi které patří zčervenalé, ztvrdlé nebo bolestivé mléčné žlázy. Matka může bránit svým mláďatům sát mléko. Přikládejte štěňata ke strukům, aby pokračovala. Pomůže to odplavit infekci, ale nezpůsobí mláďatům újmu.
 3. 3
  Věřte, že bude vše v pořádku, ale připravte se i na možné komplikace. Zpozorněte, jestliže se matka po porodu přestane starat o svá mláďata, nebo se vám bude zdát, že má bolesti a necítí se dobře.[6]
  • Pokud by se to stalo, zavolejte veterináři, nebo tam s ní raději rovnou zajděte.
  Reklama

Seznam potřebných věcí

 • Gumové zdravotnické rukavice (jsou k dostání v lékárnách a prodejnách se zdravotnickými potřebami)
 • Čisté ručníky a staré deky
 • Pevnou krabici, nebo porodní box
 • Mějte po ruce telefonní číslo vašeho veterináře a veterinární kliniky
 • Náhradu mateřského mléka (pro případ, že dojde k problémům s kojením, nebo přijímáním potravy)

Varování

 • Nekastrovaná fenka, která hárá, je náchylná k infekci, známé pod jménem pyometra (hnisavý zánět dělohy). Je to vážné a někdy i život ohrožující onemocnění, které vyžaduje okamžitou veterinární péči. Po každém hárání pozorujte, jestli se neobjeví příznaky této nemoci, jako zvracení, ztráta chuti k jídlu nebo nadměrná žízeň.[7]
Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že má vaše fenka dostatek prostoru pro porod.
 • Už několik dní před porodem mějte po ruce telefonní číslo vašeho veterináře a číslo veterinární kliniky pro případ nepředvídané události.
 • Většina fenek porodí bez vážnějších poporodních komplikací. Je dobré vše sledovat jen zpovzdálí a zasahovat pouze v případě potřeby.[8]
Reklama

O tomto wikiHow

Jeannie McElroy
Spoluautorem článku je :
Psí nadšenec a chovatel šampionů evropských boxerů
Tento článek spoluautorem článku je Jeannie McElroy. Jeannie McElroy je psí nadšenec a chovatel šampionů evropských boxerů pod chovatelskou stanicí Big Mac Boxers. S více než 25 lety zkušeností se specializuje na výcvik, práci, předvádění a titulování svých psů v mnoha různých typech ringových sportů. Jeannie je hodnotitelkou AKC a tituluje terapeutické psy pro Therapy Pets Unlimited. Je také členkou AKC Bred with Heart, Greater Cincinnati Boxer Club a US-BOX Working Boxer Association. Je nadšená pro toto plemeno, protože zbožňuje výchovu další generace prostřednictvím selektivního chovu pouze zdravotně testovaných psů z rodokmenů, o kterých je známo, že mají kvalitní genetiku. Tento článek byl zobrazen 2 872 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 2 872 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama