Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Instinkty pomáhají březí fence správně zareagovat a zvládnout porod. Její majitel by měl být informován o tom, jak může pomoci, aby byla ona i její štěňata zdravá a v bezpečí.

Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava k porodu

 1. 1
  Vezměte svou fenku na prohlídku k veterináři. Sjednejte si schůzku s veterinářem, aby vám potvrdil, že je vaše fenka březí a nastínil všechny možné komplikace.[1]
 2. 2
  Zřiďte své fence prostor, kde bude hnízdit. Opatřete jej nejpozději týden před plánovaným porodem. Dopřejte ji prostor, který potřebuje a vystelte jej ručníky nebo dekami, aby byl pohodlnější.
  • Vyberte odlehlejší místnost, kde bude mít vaše fenka soukromí a klid.
 3. 3
  Do tohoto prostoru, anebo do jeho blízkosti dejte jídlo a vodu, aby k nim měla snadný přístup. Nebude tak muset kvůli jídlu a pití opouštět svá štěňata.
 4. 4
  Březí fenku krmte stravou pro štěňata. Březí fenky by měly jíst kvalitní štěněcí krmivo, které je bohaté na bílkoviny a vápník. Tak se její tělo připraví na to, aby produkovalo dostatečné množství mléka.
  • Tuto potravu bude jíst až do doby, kdy svá štěňata odstaví.[2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Pozorování své fenky během porodu a po něm

 1. 1
  Během porodu svou fenku sledujte. Pokud ji neznepokojuje vaše přítomnost, dohlížejte na průběh porodu. Nemusíte u ní postávat stále. Počítejte s tím, že se během kontrakcí nebude cítit příjemně, stejně jak je tomu u rodící ženy. To k porodu patří.
  • Štěňata se v mnoha případech rodí v noci, když spíte. Před blížícím se porodem svou fenku zkontrolujte hned, jak se probudíte.
 2. 2
  Ujistěte se, že matka ihned čistí svá štěňata. Psí máma by měla svá štěňata očistit bezprostředně po jejich narození. Dejte ji jednu nebo dvě minuty, aby štěně uvolnila z plodového obalu a začala jej lízat a čistit. Trvá-li to déle, zakročte. Vyberte štěně z plodového obalu sami a energicky jej třete, abyste podpořili dýchání.[3]
  • Pokud je to nutné, opatrně podvažte pupeční šňůru asi 2,5 cm od štěněte a přestříhněte ji čistými nůžkami.
 3. 3
  Ujistěte se, že štěňata sají mléko. Štěně by mělo začít sát mléko 1-3 hodiny po porodu. Možná jej budete muset přiložit k bradavce a jemně z ní vymáčknout trochu mléka.
  • V případě, že štěně nechce sát, nebo mu to jeho matka nedovolí, nebude zřejmě všechno úplně v pořádku, může mít třeba rozštěp patra. Otevřete štěněti tlamičku a podívejte se na horní patro. Mělo by mít pevný povrch, bez otvorů do dutin. Máte-li jakékoliv pochyby, konzultujte to s veterinářem.
  • Jestliže je štěně jinak zdravé, ale není schopné sát, budete jej muset nejspíš nakrmit z láhve s umělou výživou pro štěňata.
 4. 4
  Spočítejte štěňata. Až se štěňata narodí, spočítejte je, abyste získali přehled.
 5. 5
  Placenty neodstraňujte ihned. Matka je bude možná chtít sníst, neuškodí ji to. Získá zpět živiny, které vydala během březosti. Nemějte pocit, že placenty musíte odstranit neprodleně. Kdyby je nesnědla, vyhoďte je.
  • V některých případech může konzumace placenty vyvolat pozdější zvracení.
  • Pamatujte, že každé štěně má svou vlastní placentu.
 6. 6
  Prostor se štěňaty udržujte v teple. Štěňata nemají schopnost regulovat svou tělesnou teplotu a je nezbytné udržet je v teple. Několik prvních dnů po porodu dbejte, aby měl prostor se štěňaty teplotu kolem 30 stupňů Celsia. Později ji můžete snížit na 23 až 26 stupňů.
  • Opatřete do prostoru se štěňaty tepelnou lampu, kterou umístíte v jednom rohu. Je-li štěněti chladno, příliš se nehýbe. Ujistěte se, že je prostor se štěňaty teplý a štěňata jsou pospolu u své matky.
 7. 7
  Vezměte matku a štěňata na prohlídku k veterináři. Po narození štěňat si sjednejte návštěvu u veterináře. Veterinář vás tak bude moct ujistit, že se matka úspěšně zotavuje a štěňata rostou.
 8. 8
  Ostatní psy držte dál od matky a jejích štěňat. Vlastníte-li rovněž otce štěňat, zajistěte, že bude v jiné místnosti, než je matka se štěňaty. Ani ostatní psi nesmějí rušit psí mámu a její potomstvo. Představuje to riziko, že se dospělí psi poperou a je to nebezpečné i pro štěňata. Fenka může začít být agresivní, protože svá štěňata chrání, což je normální a vy byste ji neměli za její mateřský instinkt trestat.
  • U fenky po porodu se může objevit agresivita vůči lidem, proto nedovolte dětem, aby obtěžovaly štěňata.
 9. 9
  Nekoupejte svoji fenku hned po porodu. Jestliže není příliš zamazaná, počkejte několik týdnů, než ji vykoupete jemným šamponem vyvinutým pro citlivou psí pokožku. Ujistěte se, že jste šampon řádně smyli, aby při kojení nepřišla štěňata do kontaktu s jeho zbytky.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Péče o matku

 1. 1
  Matku krmte stravou pro štěňata. Kojící fenky potřebují vysoce kvalitní štěněcí potravu bohatou na bílkoviny a vápník, která podpoří dostatečnou tvorbu mléka. Tak byste ji měli krmit až do doby, než svá štěňata odstaví.
  • Nechte ji, aby snědla, tolik, kolik chce, což může být často i čtyřnásobek denní dávky pro nebřezí fenky. Během tohoto období nehrozí nebezpečí, že ji překrmíte, protože produkuje mléko pro štěňata, které vyžaduje hodně kalorií.
  • Počítejte s tím, že prvních 24-48 hodin po porodu nebude chtít jíst skoro vůbec.[4]
 2. 2
  Při krmení matky nepoužívejte vápníkové doplňky. Nepřidávejte do jídla vápník před tím, než ji vezmete k veterináři na první prohlídku po porodu. Příliš mnoho vápníku u ní může později vyvolat laktační horečku.[5]
  • Laktační horečka je způsobena značným poklesem hladiny vápníku v krvi. Obvykle se to stává během 2.- 3. týdne kojení. Fence ztuhnou nohy a začne se třást. To může vést k záchvatům, protože je hladina vápníku v krvi příliš nízká.
  • Máte-li podezření na laktační horečku, neprodleně kontaktujte veterináře.
 3. 3
  Nechte na novopečené matce, aby si vytvořila svůj denní rozvrh. Během prvních 2-4 týdnů bude velmi zaneprázdněná hlídáním a péčí o svá štěňata. Nebude se chtít od nich vzdálit na dlouhou dobu. Je pro ni velmi důležité mít k nim přístup kdykoliv, aby je mohla zahřát, nakrmit a umýt. Berte ji ven, aby vykonala svou potřebu maximálně na 5-10 minut.
 4. 4
  Ostříhejte fenku s dlouhými chlupy. Po porodu udělejte dlouhosrsté fence „nouzový sestřih“ kolem ocasu, zadních nohou a mléčných žláz. Pomůžete ji tak udržet tato místa v čistotě.
  • Pokud se na to necítíte, nebo nemáte potřebné vybavení, může to za vás udělat veterinář, nebo pracovník v psím salonu.
 5. 5
  Každý den své kojící fence kontrolujte mléčné žlázy kvůli nebezpečí infekce (mastitidě), která se může rychle zhoršit a způsobit vážné komplikace. Pokud si všimnete, že jsou mléčné žlázy příliš rudé (až fialové), tvrdé, horké nebo bolestivé, nastává problém. V některých případech může mastitida kojící matku zabít.
  • Máte-li podezření na mastitidu, vezměte fenku bezodkladně k veterináři a je-li to nutné i na veterinární kliniku s nepřetržitým provozem. Tento problém musíte řešit ihned.[6] , [7] ,[8]
 6. 6
  Počítejte s vaginálním výtokem. Několik týdnů po porodu (až 8) budete u své fenky pozorovat hnědo-červený, táhnoucí se vaginální výtok, což je naprosto normální. Občas ucítíte i mírný zápach.
  • Dávejte pozor na žlutý, zelený nebo šedivý výtok, anebo hnilobný zápach. V takovém případě vezměte svou fenku k veterináři. Mohlo by se jednat o děložní infekci.[9]
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Péče o novorozená štěňata

 1. 1
  Sledujte kojení. Ujistěte se, že štěňata prvních pár týdnů po porodu sají mléko každých pár hodin. Mělo by to být minimálně každé 2-4 hodiny. Spící štěně je spokojené štěně. Plačící štěně má možná hlad. Zkontrolujte, zda mají štěňata kulatá bříška a zářivou srst. To je znamení, že je o ně dobře pečováno.
  • Zkuste štěňata každý den vážit na digitální váze, abyste měli jistotu, že prospívají. Během prvního týdně by se měla váha štěněte zdvojnásobit.[10]
  • Nebuďte lhostejní ke štěněti, které je hubenější nebo méně aktivní než ty ostatní. Vezměte jej co nejdříve k veterináři. Řešením může být doplňková výživa.
 2. 2
  Všímejte si všech abnormalit. Všimnete-li si po několika dnech po porodu, že je některé štěně oproti ostatním příliš malé a hubené, může to signalizovat nedostatek výživy, nebo jiný problém. Okamžitě vezměte štěně na prohlídku k veterináři. Novorozená štěňata, stejně jako lidská miminka, mohou snadno onemocnět, nebo být dehydratovaná.
 3. 3
  Udržujte prostor pro štěňata v čistotě. Jak štěňata porostou, bude v prostoru, kde přebývají, stále větší nepořádek. Abyste prostor udrželi v čistotě, budete jej muset po štěňatech uklízet nejméně 2-3 krát za den.
 4. 4
  Postarejte se o socializaci štěňat. Štěňata si musí zvyknout na svůj nový svět, který zahrnuje i lidi. Pochovejte si každé štěně několikrát denně. Pokud necháte štěně zvyknout si na lidské doteky všude po těle, nebudou pro ně tolik cizí, když bude starší.
 5. 5
  Než štěně odejde do nového domova, mělo by být starší než 8 týdnů. Než prodáte nebo darujete štěně novému majiteli, počkejte, než dosáhne věku 8 týdnů. V některých státech je prodávání nebo darování štěňat mladších 8 týdnů nelegální.
  • Než štěňata odejdou do svých nových domovů, měla by samostatně přijímat potravu a být úplně odstavena od kojení.
  • Vakcinace a odčervení se doporučuje ještě před tím, než vás štěně opustí. Zkonzultujte to s veterinářem a dbejte jeho rad.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 4 220 krát
Stránka byla zobrazena 4 220 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama