Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jste už tak unavení z věčného učení na zkoušky, že si nejste si schopni vzpomenout, ani, co jste četli včera večer? Máte to na jazyku, jen to přesně nemůžete pojmenovat. Máme pro vás návod, jak si zapamatovat vše, co potřebujete. Je to recept založený rozpoznání toho, jakým způsobem se učíte zrovna vy. Tyto kroky vám pomůžou zapamatovat si jak čísla, tak dlouhé odstavce.

Metoda 1 ze 4:
Sluchově založení studenti

 1. 1
  Poslechněte si toto. Pokud si dobře zapamatujete to, co slyšíte, patříte pravděpodobně mezi sluchově založené. Tyto charakteristiky vám pomohou odhalit, zda jím opravdu jste::
  • Pamatujete si většinou celkem do detailu, co jste slyšeli při hovoru nebo na přednášce.
  • Máte rozsáhlou slovní zásobu, cit pro slova a talent na jazyky.
  • Dobře se vyjadřujete, dokážete vést zajímavé hovory a dokážete se jasně vyjadřovat.
  • Jste hudebně nadaní, jste schopní slyšet tóny, rytmus, jednotlivé noty a dokážete rozložit akord či hudební seskupení.
 2. 2
  Zhluboka se nadechněte. Podívejte se na papír tak, abyste věděli, o čem budete číst.Je to dlouhý text rozdělený do několika částí.
  • Snažte se spojit si to, co se učíte s vlastní zkušeností. Říká se tomu metoda asociace. Vztahy mezi novou látkou a naší představou nemusí mít žádný smysl, stačí, kdy budou dobře zapamatovatelné.
  • Vezměte například první písmena toho, co se učíte nazpaměť a vytvořte si z nich větu, kterou si zapamatujete. Například ve větě Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny označují počáteční písmena slov struny na kytaře.
  • Vymyslete si živý příběh, ve kterém budou vystupovat předměty, které se musíte naučit nazpaměť. Můžete tak mít třeba příběh o lakonické Lindě, letargickém Luďkovi či multilaterálním Milanovi, který vám pomůže zapamatovat si těžká cizí slova. Příběh nemusí mít smysl, jen musí nějak být pospojován dohromady, abyste byli schopni si jej zapamatovat.
  • Připravte si malý náčrtek toho, co se snažíte zapamatovat si. Například učíte-li se definici vědeckého zkoumání můžete doprovodit obrázkem vědce, který někomu něco navrhuje a drží malý předmnět s nápisem důkaz. Všechna ostatní slova jako slovesa a příslovce napište vedle obrázku. Dejte si pozor, aby vše bylo v pořádku po sobě, jinak v tom budete mít zmatek.
 3. 3
  Základem je opakování. Používejte mluvené slovo a poslech. Opakování vám pak pomůže zapamatovat si vše v daném pořádku:
  • Přečtěte si první věc na seznamu.

  • Pak to řekněte bez papíru..

  • Pak si přečtěte první a druhou věc ze seznamu.

  • Obě zopakujte nahlas a dělejte to tak dlouhou, dokud je neřeknete správně bez pomoci papíru.

  • Přečtete si první, druhou a třetí věc.
  • Říkejte je nahlas tak dlouhou, dokud si je nebudete pamatovat.
  • Až dojdete na konec seznamu, přečtěte si jej celý nahlas a pak jej třikrát zopakujte.
  • Dělejte tento postup tak dlouho, dokud nebudete schopni říci všechny položky se seznamu, aniž byste se museli podívat do papíru.
  • Pokud se vám nepodaří jej říci třikrát po sobě bez dívání do papíru, začněte znova.
 4. 4
  Dávejte si přestávky. Je velmi důležité, abyste byli čerství. Jakmile si jednou něco zhruba zapamatujete, dejte si 20ti až 30ti minutovou pauzu. V této době si dopřejte něco, co rádi děláte. Například zavolejte někomu z vašich přátel, nebo jděte na procházku. Dáváte tím odpočinout svému mozku a také mu tak dáváte možnost vstřebat nové nabyté informace a usadit je do dlouhodobé paměti. Pokud mozek přepínáte, má to neblahý vliv na proces učení. Mozek potřebuje odpočívat.
 5. 5
  Kontrolujte svou paměť. Po přestávce si vyzkoušejte zopakovat, co jste se naučili. Pokud jste schopni vše zopakovat, s největší pravděpodobností jste se to naučili. Jestli jste si vše nezvládli zapamatovat, pilujte místa, kde máte problémy. Dejte si pak opět krátkou pauzu a vyzkoušejte se znova.
 6. 6
  Poslouchejte se. Nahrajte sami sebe, jak říkáte text, který si musíte zapamatovat. Pak si to přehrávejte ve spánku. Tato metoda však nefunguje, pokud se učíte něco zcela nového. Musí to být znalost, kterou jste již vědomě přijali a pochopili.
  • Můžete si také koupit speciální čelenku, která vám bude držet sluchátka na hlavě při spánku. Používají ji často lidé, kteří usínají při relaxační hudbě.

 7. 7
  Poslouchejte ostatní. Pokud to lze, nahrávejte si přednášky. Pomůže vám to doplnit si mezery v poznámkách a také vše uslyšíte ještě jednou. Pokud informaci slyšíte dvakrát nebo třikrát obvykle napomůže k tomu, že si materiál zapamatujete celkem snadno, bez velkého úsilí.
 8. 8
  Pohybujte se. Při učení choďte po pokoji a opakujte si text nahlas. Chůzí zapojíte obě části mozku a snaději si tak text zapamatujete.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vizuálně zaměření studenti

 1. 1
  Dobře se dívejte. Pokud na vás věci doslova vizuálně vyskočí a vy si je tak dobře zapamatujete, jste pravděpodobně typ člověka zaměřeného na vizuální vjemy. Pokud něco vidíte, pak tomu i porozumíte. Pro snadnější zapamatování vám proto pomůže:
  • Pokud jsou informace v obrázcích, grafech, tabulkách či diagramech. Snadněji a lépe si tak údaje zapamatujete. Je to pro vás lepší, než kdyby vám to někdo řekl.
  • Věci si vizualizujete, pokud se na ně chcete vzpomenout. Jakoby se při tom zadíváte do dálky a pak si věci představíte.
  • V duchu si vytváříte živé obrazy. Když se učíte například historii, představujete si živě, co se tenkrát stalo.
  • Máte dobře vyvinuté prostorové vnímání. Je snadné zapamatovat si velikosti, tvary, povrchy, úhly a perspektivu.
  • Dobře dokážete odhadnout lidi podle jejich řeči těla. Poznáte například, když někdo říká něco jiného, než si ve skutečnosti myslí.
  • Jste zaměřeni na své okolí a máte rádi estetiku, umění a vizuální média.
 2. 2
  Usaďte se na učení v klidném prostředí. Najděte si místo, kde vás nic nebude rušit a nic nebude brát vaši pozornost. Vyvarujte se pohledu na blyštivé a hýbající se předměty. To znamená, žádná televize, otevřená okna nebo hračky, které se hýbou. .
 3. 3
  Používejte barvy pro různé druhy informací. Například, když se učíte dějepis, spojte si jednu barvu s datem či osobností. George Washington může třeba být modrý, Ben Franklin je oranžový, cokoli týkající se revoluce bude červené a král Jiří je zelený.
 4. 4
  Projděte si své barevní sekce, napište si a přepište znova údaje. Dělejte to tak dlouho, dokud si je nezapamatujete. To, že si je budete přepisovat a spojíte si je s barevným papírkem dané sekce vám pomůže spojit si údaj s barvou. Také vám to pomůže s následujícím krokem.
 5. 5
  Umístěte si lepivé papírky nebo kartičky někam, kde často jste. Třeba na skříňku nebo dveře od ložnice. Přečtěte si lístečky pokaždé, když tamtudy budete procházet. Seřaďte si je podle barvy, nebo vertikálně, horizontálně či podle data.
 6. 6
  Průběžně si tyto lístečky přepisujte. Když se budete dívat na svou tabuli, snažte se vždy přepsat si některé poznámky na nové papírky. Pokud si některou kartičku obzvláště špatně pamatujete, dejte si ji bokem, někam, kde se na ni budete dívat častěji. Občas ji také přepište a vyměňte za novou.
 7. 7
  Najděte si pro své studium partnera. Kreslete si diagramy, grafy a pište vysvětlivky. Učte se vzájemně, to vám pomůže usadit si znalosti.
 8. 8
  Zvýrazněte si důležité body. Vyhledejte důležitá hesla a podle toho, co si musíte zapamatovat, zvýrazněte je, zapamatujte si je a pak se teprve pusťte do zbytku. Pokud čtete PDF dokument v počítači, používejte funkci zvýrazňovače. Nejen, že vám to pomůže zapamatovat si informace, ale také vám to pomůže později, když budete text znova pročítat později.
 9. 9
  Pohybujte se. Pokud budete při učení chodit po pokoji, opakujte si při tom nahlas text. Chůzí docílíte toho, že budete používat obě části mozku a to vám pomůže snadněji si zapamatovat látku.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Hmatově zaměření studenti

 1. 1
  Pokud si věci rádi osaháváte, pak jste hmatově zaměřeni. Potřebujete informaci doslova cítit. Úplně nejlepší pro vás je učit se praxí. Zde pro vás máme několik tipů:
  • Nejlépe se učíte, pokud jste v akci. Pokud se hýbete, něco děláte nebo na věci saháte, tím vám učená informace připadá více reálná.
  • Když mluvíte, používáte ruce.
  • Pamatujete si obvykle, co se v dané situace stalo, ale ne, kdo co řekl.
  • Jde vám stavění, vaření, kreslení a umění, zkrátka vše, při čem se používají ruce.
  • Máte tendenci odbíhat a snadno ztrácíte koncentraci. Je těžké vás udržet na dlouhou dobu v klidu.
  • Nemáte rádi, když nemáte možnost pohybu, preferujete volnost a prostor.
  • Neradi sedíte ve třídě, když víte, že byste mohli dělat něco jiného, co by vás naučilo mnohem více.
 2. 2
  Najděte si svůj prostor pro učení. Potřebujete prostor pro pohyb. Neseďte zavření ve vašem pokoji, pro vás může být na učení lepší například kuchyně, kdy můžete volně chodit.
 3. 3
  Buďte kreativní. Hrajte trochu a představujte si sami sebe v roli objektu, o kterém se učíte. Snažte se ztvárnit každý detail onoho objektu. Pokud se třeba učíte dlouhý text jako například ústavu, vezměte si raději papír, nebo si vystřihněte kus papíru z papírové tašky, aby vám druh papíru připomínal knihu, ze které text pochází. Papír bude také vonět, proto se vám spojí s tím, co se učíte. Držte papír v ruce, jako byste drželi Ústavu, ukažte si vždy na každou frázi a čtěte ji nahlas. Pokud toto uděláte, zapojíte všechny své smysly – hmat, čich, zrak i sluch. Pomůže vám to při memorování.
 4. 4
  Zapamatovávání si abstraktních věcí. Pokud se snažíte naučit se abstraktní informace, jako jsou například sekvence čísel po sobě, napište si je na kartičky. Pak si je spojte s obrázky či nálepkami. Když je takto všechny označíte, rozházejte je a snažte se je znova seřadit popořádku. Určitě si ale někam nenápadně napište pořadí, jinak řadu nikdy znova nedáte dohromady.
  • Další možností je vzít několik sad hracích karet a dát každé po sobě jdoucí kartě určitou hodnotu z naší řady. Položte je obrázkem od sebe. Jděte zleva doprava, vždy kartu otočte a řekněte si dané číslo. Důležité je opakování, vždy řekněte číslo a pak otočte kartu.
 5. 5
  Tipy na vizuální a poslechové učení by vám také měly pomoci. Obzvláště pokud použijete metodu asociace a hlasitého opakování při popocházení po pokoji. Upravte si naše rady tak, aby vám vyhovovaly a korespondovaly s typem studovaného materiálu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Čtecí metoda

 1. 1
  Pokud jste zaměřeni při učení na čtení, pak vám čtení pomůže při memorování nejvíce. Možná je to proto, že jste také částečně vizuálně zaměřeni, nebo jste se tak prostě naučili učit díky čtení vám informace, kterou se učíte, připadá skutečnější a hmotná..
 2. 2
  Čtete si to, co si chcete zapamatovat pořád dokola.
 3. 3
  Opakujte si nahlas text a pak si jej přepište na kartičky formou otázek a odpovědí na přední a zadní stranu kartiček.
  • Mozek dobře reaguje na různé barvy a obrázky. Když si budete dělat poznámky, snažte se používat barevné tužky a kreslete si náčrtky.
 4. 4
  Zkoušejte sami sebe. Čtete si otázky, které si připravíte na jednu stranu kartičky a zkontrolujte si odpovědi s druhou stranou papírku..
 5. 5
  Opakujte si s ostatními. Najděte si kamaráda, kterého budete učit to, co jste se sami naučili a pak se od něj nechte vyzkoušet.
  • Když učíte ostatní, pomáhá to i vám usadit si své znalosti.
 6. 6
  Čtěte tak dlouho, dokud si text nezapamatujete.br>
  Reklama

Tipy

 • Čtěte a pište. Po tom, co si přečtete to, co se snažíte naučit, snažte si to alespoň jednou napsat. Pokud tedy nejste příliš ve spěchu. Říká se totiž, že to, co si napíšete má stejnou váhu, jako byste si to třikrát přečetli.
 • Snažte si napsat vše, co si chcete zapamatovat. Až si to napíšete, několikrát si to nahlas přečtěte. Tato metoda funguje obzvláště dobře pokud se snažíte zapamatovat si dlouhé odstavce textu v cizím jazyce.
 • Každý má svůj styl učení a může to být tak trochu ode všeho, co jsme zmínili. Můžete například používat tři různé styly učení pro různé druhy studia. Uvědomte si, co je pro vás nejlepší a nesnažte se zařadit se do některé skupiny jen proto, že vám někdy někdo řekl, že jste například vizuálně zaměřeni. Pokud vám jde něco dobře i jiným způsobem, držte se toho.
 • Dělejte si průběžně krátké pauzy. Nejlepší je zacvičit si během nich. Raději se nedívejte na televizi, protože hrozí, že se od ní po deseti minutách nebudete moci odlepit. Cvičení stimuluje mozkovou činnost a umožní vám lépe po pauze pracovat. Nic však nepřehánějte.
 • Snažte se psát si vše, co si potřebujete zapamatovat. Několikrát si to pak vždy přečtěte. Tato metoda je obzvláště účinná, pokud se snažíte naučit zpaměti dlouhé části textu, nebo něco v cizím jazyce.


Reklama

Reference

 1. http://www2.yk.psu.edu/learncenter/ Penn State University – research source
 2. http://www.lehigh.edu/~inacsup/cas/pdfs/LS_Tactile_Learner.pdf Lehigh University – research source
 3. http://howtomemorizequicklyblog.com/memory-improvement-tips/ memory improvement tips

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 741 krát
Stránka byla zobrazena 3 741 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama