Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud necháte svého psa ztloustnout, riskujete, že tím výrazně zkrátíte délku jeho života. Psi s nadváhou jsou náchylnější k nemocem jako je diabetes, srdeční onemocnění, rakovina a další nemoci, které je oslabují. Klouby a páteř trpí příliš velkou váhou těla, což může vést k artritidě.[1] Pokud má váš pes nadváhu, je ve vašem zájmu a zájmu vašeho psa, aby co nejdříve zhubl.

Část 1
Část 1 ze 4:

Jak určit, zda má váš pes nadváhu

 1. 1
  Zhodnoťte, jak váš pes vypadá. Kvůli rozdílným tělesným proporcím psů stejného plemene, nejzákladnějším testem na rozpoznání případné nadváhy je vlastně to, jak pes vypadá. Kontrolou obrysů jeho těla seshora a zboku získáte představu o jeho aktuální hmotnosti.
  • Když stojíte nad svým psem a díváte se přímo dolů na jeho záda, měli byste vidět pas a jistý rozdíl mezi velikostí hrudníku a břicha. [2]
  • Když se na svého psa díváte zboku, měl by být viditelný rozdíl mezi hrudníkem a břichem. Pes by měl mít jemně patrný pas a břicho by mělo být k páteři blíže než hrudník. [3]
  • Široký rovný hřbet bes pasu a pokleslé břicho signalizují, že má pes nadváhu.[4]
 2. 2
  Udělejte svému psovi „žebrový test“.[5] Další metodou, kterou lze určit váhu psa, je „žebrový test“. Položte psovi ruce na každou stranu hrudi a nahmatejte žebra. Má-li pes normální váhu, nejsou jeho žebra viditelná, měli byste však být schopni každé jedno lehce nahmatat. Pokud žebra necítíte, znamená to, že má váš pes nadváhu.[6]
 3. 3
  Zvažte svého psa. Na internetu je dostupných pár dobrých tabulek, které udávají ideální váhová rozmezí jednotlivých psích plemen. Pamatujte, že tyto hodnoty jsou založené na průměrech a na tom, co je pro uvedené plemeno typické. Každý pes by měl být nakonec posuzován individuálně.
  • Pokud váš pes není příliš velký, zvažte jej. Když budete chtít znát hmotnost svého psa, zvažte se nejdříve sami. Pak vezměte psa do náruče (pokud je to možné) a zvažte se spolu. Odečtením hodnoty svojí váhy od hodnoty společné váhy dostanete váhu psa.[7] K vážení použijte vždy stejné metody, aby byly výsledky co nejpřesnější.
  • Návštěva veterináře je výbornou příležitostí, jak získat přesnou váhu svého psa. Veterinář vám řekne, jaká váha je pro něj ideální.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Vytvoření plánu na hubnutí

 1. 1
  Navštivte veterináře. Potom, co jste zjistili, že má váš pes nadváhu, nebo to zatím jenom tušíte, nastal čas zajít k veterináři. Veterinář váhu vašeho psa posoudí, probere s vámi možné příčiny jeho nadváhy a řekne vám, kolik bude muset zhubnout, nebo alespoň nastíní počáteční cíl.
 2. 2
  Spolu s veterinářem vytvořte pro svého psa stravovací plán. Váš veterinář vám pomůže i s plánem na hubnutí pro dosažení ideální váhy. Plán zahrnuje i přechod na speciální stravu na hubnutí, vhodné pamlsky, nastavení velikosti porcí, četnost krmení a zvýšení pohybové zátěže.
  • Veterinář rovněž posoudí, zda váš pes netrpí nějakými onemocněními, která by bránila řídit se tímto plánem. [8]
 3. 3
  V mimořádných případech zvažte léky na hubnutí. V současnosti jsou k dostání léky na hubnutí, speciálně vyvinuté pro psy. Pracují tak, že v zásadě potlačují chuť do jídla. Buďte však opatrní, mají spoustu vedlejších účinků, mezi které patří zvracení a průjem.[9]
  • Léky na hubnutí by se měly použít jen jako poslední možnost a pouze u zdravých psů, po vyloučení případných zdravotních problémů, které by mohly být příčinou jejich nadváhy a neschopnosti zhubnout.
  • Váš veterinář vám řekne, jestli se to netýká zrovna vašeho psa.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Dodržování plánu na hubnutí

 1. 1
  Krmte svého psa speciální stravou na hubnutí. Váš veterinář vám doporučí, jak krmit vašeho psa. Třeba postačí jen snížit dávky stravy, kterou momentálně svého psa krmíte, nebo vám k hubnutí doporučí úplnou změnu stravy.
  • Existují i typy krmení na předpis určené k tomu, aby vašemu psovi pomohly zhubnout, nebo takové, které mu pomohou dosaženou ideální váhu udržet. Tato krmiva mají méně kalorií a větší množství vlákniny, což u psa navodí pocit sytosti, ačkoliv přijal méně kalorií. Toto krmivo je samozřejmě dražší než běžné, a používá se obvykle v případech potřeby radikálního snížení váhy a když nefunguje pouhé snížení dávek obvyklé stravy.
 2. 2
  Při každém krmení měřte množství potravy, kterou svého psa krmíte. To vám umožní lehce postřehnout jakékoliv změny v chuti do jídla, které by mohly signalizovat další problémy. Když se pokoušíte, aby váš pes zhubl, je to dokonce ještě důležitější. Musíte vědět, co a jak často váš pes jí, abyste mohli posoudit, nakolik je váš plán účinný a mohli provést případné úpravy.
  • Jestliže máte doma více psů, možná je budete muset po dobu krmení rozdělit. Ujistěte se, že každý pes dostane pouze svou vlastní potravu. Umístěte psy jednotlivě do více místností, dokud svoje jídlo nesnědí.
 3. 3
  Denně si poznamenejte, kolik jídla váš pes dostává (včetně pamlsků) a kolik pohybu mu dopřáváte. Můžete používat odměrku, ale vážení denního množství jeho potravy je přesnější.
  • Můžete si vytvořit tabulku, nebo si ji stáhnout z internetu. To znamená, že svého psa musíte vážit každý týden. Při každé návštěvě veterináře si tabulku vezměte sebou, aby mohl zhodnotit váš pokrok. [10]
 4. 4
  Omezte nebo vylučte nezdravé pamlsky. Většina pamlsků pro psy má hodně kalorií, stejně jako je to s bonbóny u lidí. Existují i mnohem vhodnější pamlsky, které obsahují méně kalorií. Můžete jimi nahradit ty nezdravé.[11]
  • Mezi zdravější a pro psy bezpečné pamlsky patří mrkev, zelené fazolky, brokolice, celer a jablka.[12] Jako u každé diety, i tyto by měly omezeny.
  • Předtím, než dáte svému psovi k jídlu něco nového, vezměte v úvahu všechny známé alergeny. Pamatujte, že některé lidské potraviny jsou pro psy jedovaté a vyhýbejte se jim.
  • Když dáváte psovi pamlsky, nezapomeňte je započítat do celkové denní hodnoty kalorií. Abyste to vykompenzovali, budete muset zřejmě omezit přísun kalorií z jiných zdrojů.
  • Pamlsky by zpravidla neměly představovat více než 10% celkového denního množství stravy.
  • Rovněž můžete odebrat pár kousků z běžného krmení a dávat je během dne psovi jako pamlsky.
 5. 5
  Dbejte, aby měl váš pes více pohybu. Pohyb zlepšuje svalový tonus vašeho psa, metabolizmus a prospívá hubnutí. Odečet množství vydaných kalorií od množství přijatých kalorií ukáže, jestli váš pes zhubl nebo ne. Pravidelný pohyb vašemu psovi zlepší metabolizmus a celkově prospěje zdraví.
  • To by mělo být hlavním bodem diskuze s veterinářem před zahájením pravidelné pohybové aktivity. Některá plemena nejsou od přírody schopna provádět určitý typ a intenzitu pohybové aktivity. Rovněž to závisí na celkové fyzické kondici vašeho psa a prostředí, ve kterém se budete pohybovat, takže byste měli být velmi opatrní.
  • Začněte samozřejmě krátkými procházkami, pak postupně prodlužujte vzdálenost a rychlost chůze. Je to jednoduchý způsob, jak poskytnout svému psovi více pohybu. Prodlužování intenzity pohybu, závisí na vašem psovi. Procházky můžete kombinovat s hrami přibližně 20 minut denně (psovi házejte míčky nebo hračky, aby vám je přinesl). [13]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Sledování a úprava plánu na hubnutí

 1. 1
  Kontrolujte psovi váhu nejméně jednou týdně. Kupte si váhu pro psy, nebo jej važte stejným způsobem jako předtím a vytvořte si tabulku. Údaje si zapisujte do tabulky, abyste věděli, jak jste pokročili.
  • Než váš pes dosáhne ideální váhy, můžete jej rovněž vážit každý měsíc u veterináře.[14]
 2. 2
  Zhodnoťte, jestli je plán na hubnutí dostačující. Jestliže nedosáhnete výsledku, jaký jste očekávali navzdory tomu, že svému psovi omezíte kalorie a poskytnete dostatek pohybu, zkonzultujte plán znovu s veterinářem.[15] Možná budete muset omezit další kalorie nebo zvýšit pohybovou aktivitu.
  • Váš původní plán, který jste s veterinářem vytvořili, možná není pro vašeho psa vyhovující. Pokud tedy nefunguje, neváhejte a požádejte veterináře, aby vám poradil, jak jej změnit.
 3. 3
  Popřemýšlejte, kde by mohl váš pes získávat kalorie navíc. Je několik možných příčin, které nesouvisí se zdravotními problémy, proč váš pes nemůže zhubnout (například dostává navíc pamlsky, o kterých nevíte od jiných členů domácnosti, nebo se dostal k zásobám potravy).
 4. 4
  Vezměte v úvahu zdravotní problémy. Existují nemoci, které mohou hubnutí zpomalovat, nebo mu dokonce bránit. Je to například hypotyreóza, jejíž podstatou je nedostatek tyroxinu – hormonu štítné žlázy. Způsobuje u psa neschopnost spalovat kalorie; jakoby se snižovala jejich touha být aktivní. Při regulaci hmotnosti je to dvojitá pohroma.
  • Dalšími zdravotními důvody, proč pes nemůže zhubnout, je diabetes a Cushingův syndrom.
  Reklama

Varování

 • Vždy prověřte potraviny, které svému psovi dáváte jako pamlsky. Například hrozny, rozinky, čokoláda a cibule jsou pro psy velmi jedovaté.
 • Příliš mnoho namáhavé aktivity může být riskantní. Promluvte si s veterinářem o tom, kolik by měl mít váš pes pohybu.
 • Nikdy psovi nezamezte přístup k vodě. Nedoporučí-li veterinář něco jiného, voda by měla být vždy čistá a volně dostupná.[16]
Reklama

O tomto wikiHow

Star of Texas Veterinary Hospital
Spoluautorem článku je :
Veterináři
Tento článek spoluautorem článku je Star of Texas Veterinary Hospital. Star of Texas Veterinary Hospital je tým čtyř veterinářů se sídlem v Austinu v Texasu. Veterinární nemocnice Star of Texas nabízí lékařské posudky, zubní lékařství, ultrasonografii, kontrolu blech, radiologii a kardiologii pro psy, kočky a kapesní mazlíčky. Veterinární nemocnice Star of Texas je první certifikovanou praxí bez strachu v Austinu a v roce 2020 byla oceněna cenou „Best Runner Up in Culture“ Best of the Best Austin Official Choice Awards. Veterináři ze Star of Texas Veterinary Hospital's jsou členy Americké asociace kočičích praktiků, Texaské veterinární lékařské asociace a Americké veterinární lékařské asociace. Tento článek byl zobrazen 3 661 krát
Stránka byla zobrazena 3 661 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama