Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Deprese jsou vážným zdravotním stavem, který v dnešní době ovlivňuje spoustu lidí. Setkáte-li se s depresí u nějakého kamaráda, pak pro vás může být obtížné zjistit, jak byste k němu měli přistupovat a jak byste mu mohli pomoct. Osobám trpícím depresí přitom můžete podat pomocnou ruku hned několika různými způsoby. Mezi tyto přístupy spadá například podpora daného kamaráda, postrčení k podstoupení léčebného procesu nebo psychická podpora za použití milých slov a mírného přístupu. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak svého kamaráda rychle vytáhnout z deprese.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pomozte kamarádovi vyhledat vhodnou léčbu deprese

  1. 1
    Všímejte si u svého kamaráda příznaků deprese. Podezření na depresivní stavy můžete vycítit například ze zvláštního chování. Pokud si nejste jisti, můžete si zapamatovat několik nejběžnějších symptomů, podle kterých zjistíte, zda se děje něco nestandardního. Mezi tyto symptomy patří například následující:[1]
    • Přetrvávající pocity smutku
    • Ztráta zájmu o koníčky, přátele a/nebo sex
    • Neobvyklá únava nebo pocity zpomaleného myšlení, mluvení, případně pohybu
    • Zvýšená nebo naopak snížená chuť k jídlu
    • Potíže se spánkem nebo naopak přemíra spánku
    • Problémy se soustředěním a rozhodováním
    • Podrážděnost
    • Pocity beznaděje a/nebo pesimismu
    • Úbytek hmotnosti nebo ztloustnutí
    • Sebevražedné myšlenky
    • Neurčité bolesti nebo zažívací problémy
    • Pocity viny, vlastní zbytečnosti a/nebo bezmoci [2]
  2. 2
    Vyzvěte kamaráda k návštěvě odborníka. Co nejdříve po zpozorování výše uvedených příznaků byste měli kamaráda nějakým způsobem povzbudit k návštěvě lékaře. Zpočátku mu bude nepříjemné přiznat, že se s takovými pocity potýká a bude je dost možná úplně popírat. Některé ze symptomů jsou pro deprese poněkud atypické, a proto si je řada lidí často s depresemi vůbec nespojí. Mezi takto přehlížené symptomy patří například apatie nebo otupělost. Trocha podpory z vaší strany může být právě tím, co kamaráda přesvědčí, aby vyhledal profesionální pomoc.
    • Řekněte třeba něco jako “Mám o tebe starost a myslím, že by sis měl o svých pocitech promluvit s lékařem.”
    • Předložit byste rovnou měli také následnou návštěvu psychologa.[3]
  3. 3
    Dejte kamarádovi najevo, že mu skutečně chcete pomoct. Přestože se vám může podařit ze svého kamaráda vyloudit souhlas k návštěvě lékaře, ten pak může mít problém odhodlat se a lékařské vyšetření si vůbec nedomluví. Tím, že mu sami sebe ukážete jako opravdu vnímavé osoby, kterým záleží na jeho osudu, pravděpodobně bude pokračovat v domluveném postupu a termín u lékaře si sjedná.
    • Nabídněte mu, že návštěvu u lékaře domluvíte za něj nebo že ho do ordinace dokonce doprovodíte a budete po celou dobu s ním.
    • Ještě před návštěvou lékaře kamarádovi nabídněte, že mu pomůžete sestavit seznam otázek, na které by se měl lékaře zeptat.[4]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Podpořte svého kamaráda

  1. 1
    Buďte svému kamarádovi neustále oporou. Deprese je stav, při kterém člověk zažívá pocity naprosté bezcennosti, což můžete zvrátit tím, že budete kamaráda podporovat vlídnými slovy do té doby, než si opět uvědomí svou hodnotu. Každý den se mu snažte povědět něco hezkého, čím mu ukážete, že je skutečně ceněným člověkem, a to nejenom pro vás, ale i pro ostatní.
    • Povzbuďte kamaráda tím, že vypíchnete jeho silné stránky a poukážete na všechny úspěchy, kterých kdy dosáhnul. Použít můžete například věty typu “Jsi tak nadaný umělec. Před tvým talentem musím smeknout.” nebo “Je úžasné, že jsi dokázal vychovat tři nádherné děti úplně sám. Jsi jedním z mála, kdo měl na něco takového dost síly.”[5]
    • Člověku v depresi dodáte naději neustálým připomínáním, že jeho pocity jsou pouze dočasné. Deprese totiž často dávají nemocnému pocit, že se jeho stav už nikdy nezlepší. To se mu můžete pokusit vyvrátit vhodnými frázemi, jako jsou například “Asi tomu právě teď nebudeš chtít věřit, ale veškeré špatné pocity časem odezní.”[6]
    • Rozhodně nepoužívejte věty typu “Všechno je to jen v tvé hlavě” nebo “Povznes se nad to!” Každá taková kriticky zabarvená věta pocity vašeho kamaráda zhorší a může celý depresivní stav značně prohloubit.[7]
  2. 2
    Dejte kamarádovi najevo, že tu jste pro něj. Deprese způsobují pocity osamělosti, izolovanosti a nemocný nabývá dojmu, že se o něj nikdo nezajímá. I přesto, že děláte věci, kterými dáte kamarádovi svou účast najevo, možná to od vás potřebuje slyšet, aby tomu skutečně uvěřil. Uvědomte ho proto o tom, že jste neustále na příjmu a v případě potřeby vás může kdykoli kontaktovat.
    • Svou ochotu pomoct můžete dát najevo například tím, že řeknete něco ve smyslu “Chápu, že teď procházíš velmi těžkým obdobím a chci ti říct, že jsem tu pro tebe. Zavolej mi nebo napiš kdykoli mě budeš potřebovat.”
    • Nenechte se rozhodit, pokud na vaši vstřícnou nabídku kamarád nezareaguje očekávaným způsobem. Lidé v depresi bývají často apatičtí, a to i k lidem, kteří se o ně zajímají.
    • Pamatujte, že nejlepším způsobem, jak projevit svou účast, bývá často prostě jen čas strávený s kamarádem. Můžete se s ním dívat na nějaký film nebo číst knížku, aniž byste se ho přitom snažili nutit k hovoru nebo očekávali, že se rozveselí. V danou chvíli akceptujte jeho momentální stav.
    • Stanovte hranice pro to, kdy vám může kamarád volat nebo psát. Můžete chtít pomáhat sebevíc, ale přesto si musíte být jistí, že se to nevymkne kontrole a nezačne negativně zasahovat i do vašeho života. Ujistěte se, že si je kamarád vědom vašeho zájmu, ovšem pokud bude potřebovat s někým mluvit uprostřed noci, měl by vytočit spíš Linku bezpečí na čísle 116 111 nebo tísňovou linku 112. [8]
  3. 3
    Naslouchejte svému kamarádovi, když s vámi mluví. Aktivní naslouchání a snaha o pochopení vysloveného je velmi důležitým aspektem procesu dlouhodobé podpory osoby, trpící depresemi. Ve chvíli, kdy je kamarád připravený mluvit o svých pocitech, nechte ho všechno říct.
    • Nijak ho nenuťte, aby s vámi mluvil. Prostě mu ukažte, že jste ochotní naslouchat a dejte mu potřebný čas k vyjádření vlastních pocitů.
    • V průběhu naslouchání dávejte najevo svou pozornost. Hovoru přizpůsobte způsob i frekvenci přikyvování a různých dalších reakcí.
    • Čas od času zopakujte informace, které jste právě vyslechli-prokážete tím svou účast a zájem o to, co vám kamarád povídá.
    • V žádném případě se nechovejte defenzivně, nesnažte se brát otěže konverzace do svých rukou a nedokončujte za kamaráda věty. Musíte být trpěliví, a to i tehdy, kdy se vám to může zdát téměř nemožné.
    • Povzbuzujte kamaráda v dalším hovoru občasným vyřčením krátkého slůvka - postačí například “Chápu,” “Pokračuj” nebo “Ano.”[9]
  4. 4
    Rozpoznejte chování, ukazující na sebevražedné záměry. Deprese můžou často vést nemocného až do tak nesnesitelného stavu bezmoci a beznaděje, že spáchá sebevraždu nebo se o ni alespoň pokusí. Pokud váš kamarád mluví o sebevraždě, neberte to na lehkou váhu. Rozhodně byste neměli předpokládat, že vyřčené myšlenky nepřetaví ve skutečné jednání, a to zvláště pokud se vám zdá, že má již připravený nějaký plán. Buďte ostražití a všímejte si následujících znamení:
    • Vyhrožování sebevraždou nebo časté zmínky o sebevraždě.
    • Výroky, ze kterých jasně plyne nezájem a nechuť zůstávat naživu
    • Rozdávání vlastních věcí; příprava závěti nebo pohřebního obřadu
    • Zakoupení pistole nebo jiné zbraně
    • Náhlý a nevysvětlitelný nápor veselé nálady po delším období deprese
    • Jestliže si všimnete podobného chování, okamžitě sežeňte pomoc! Pro radu volejte lékaře, psychiatrickou kliniku nebo některou z krizových linek, zabývajících se sebevraždami (například Linku psychopomoci na čísle 224 214 214).[10]
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pomozte kamarádovi překonat depresi

  1. 1
    Naplánujte nějakou společnou zábavu. Jakmile se vašemu kamarádovi začne vracet lepší nálada, snažte se ho v nastoleném progresu podpořit naplánováním nějakého zábavného výletu. Vyberte takové aktivity, které si užijete oba a snažte se zajistit, že se kamarád bude neustále na něco těšit. Vyražte třeba do kina, na víkendovou túru do hor nebo si prostě jen tak povídejte nad šálkem kávy.[11]
    • Důležité je, abyste kamaráda nijak netlačili do činností, které mu ustupující deprese stále ještě nedovoluje. Buďte trpěliví a vytrvalí.
  2. 2
    Smějte se. Smích se nepovažuje za nejlepší lék na světě jen tak pro nic za nic. Nedávné studie prokázaly, že smích dokáže ulevit od symptomů deprese a navíc dokáže nemocné lidi více stmelit s ostatními. Vy sami pravděpodobně nejlépe víte, co vašeho kamaráda dokáže rozesmát, takže se snažte této výhody využít co nejčastěji a pravidelně se společně smějte.[12]
    • Ujistěte se, že humor používáte pouze ve vhodných situacích. Pokud se vám zdá, že se kamarád chystá právě s něčím svěřit nebo pláče, pak pravděpodobně není vhodná doba na vyprávění vtipů.
    • Nenechte se odradit ani ovládnout trapnými pocity, když se kamarád hned nezasměje. V depresi je občas velmi obtížné prožívat jakékoli emoce, včetně těch pozitivních. To by se ovšem mělo v průběhu času postupně zlepšovat.
  3. 3
    Všímejte si návratu příznaků deprese. To, že se vašemu kamarádovi daří v současné době lépe ještě neznamená, že je vyléčený. Deprese je epizodická, což znamená, že se často vrací zpět. Velmi běžné je to zejména u lidí, kteří v průběhu života zažili již několik takových depresivních náporů či záchvatů. Jestliže se vám zdá, že kamarád začíná upadat opět do depresí, zeptejte se ho, co se děje.
    • Řekněte něco jako “Všiml/a jsem si, že jsi poslední dobou hodně unavený/á. Kdy ses tak začal/a cítit?”
    • Znovu nabídněte svou pomoc stejným způsobem jako prve a pokračujte v nastolené podpoře a povzbuzování.[13]
  4. 4
    Nezapomínejte na sebe. Být oporou kamarádovi, trpícímu depresí, je velmi náročným úkolem. Musíte se proto starat také sami o sebe a ujistit se, že se nezačínáte dostávat do emocionální krize. Každý den si vyhraďte nejméně 30 minut, které strávíte péčí o sebe a nikoho jiného. Tento čas využijte pro své potřeby, hýčkejte se nebo prostě jen dělejte to, co dělat chcete. Ať už to bude cokoli, musí to posílit váš fyzický, duševní i emocionální stav. Mezi vhodné činnosti, které můžete do svého volného času zařadit, patří například:[14]
    • hodina jógy
    • bublinková koupel
    • čtení knihy
    • psaní deníku o svých myšlenkách a pocitech
    • meditace nebo modlitba
    • procházka nebo vyjížďka na kole
    • čas strávený s jinými lidmi, kteří vás podpoří a dodají vám sílu do dalšího boje s depresí vašeho kamaráda
    Reklama

Tipy

  • Ve chvíli, kdy se vám kamarád svěřuje se svými pocity rozhodně nezačínejte vykládat o svých problémech. Kamarád by si pak mohl myslet, že jeho deprese nejsou tak důležité jako vaše potíže a celý depresivní stav by se ještě prohloubil.
  • Každý den se ho ptejte, jak se měl. Vždy se s ním bavte o normálním každodenním životě - dáte mu tím možnost otevřít se vám se s svými pocity.
  • Buďte trpěliví. Do vašeho blízkého vztahu nezatahujte další osoby, pokud si to váš kamarád výslovně nepřeje. Zároveň se mu nezapomínejte pravidelně zmínit o tom, že jste tu pro něj a vždy svého slova také dostůjte.
  • Dělejte pro kamaráda různé věci. Pomozte mu s prací, braňte ho před ostatními lidmi, rozptylte jeho pozornost nebo ho alespoň na chvíli zkuste rozveselit. Prevence a distancování od každodenních potíží dokáže dělat divy.
  • Zhoršení deprese může přinést stres, úzkost a dlouhodobě špatná nálada. Pokud je váš kamarád náchylný k některému z těchto stavů, měl by se je pokusit překonat pomocí stresového managementu, pozitivního myšlení a jakékoli další, potencionálně účinné terapie nebo techniky.
  • Pamatujte, že duševní nemoci s sebou stále ještě přináší společenské stigma. Proto se nemocného nejprve zeptejte a požádejte ho o svolení, než budete jeho stav diskutovat s nějakou třetí osobou. Chcete mu přece pomoct a ne ho předhodit společnosti jako téma k drbům a pomluvám.
  • Antidepresiva a další formy léčby, jako je například psychiatrické poradenství, mohou pocity osob s depresemi dočasně zhoršovat. Léčba můj mít mnoho vedlejších účinků. Terapie spojené s ústním ventilováním daných problémů může tyto problémy ještě více prohloubit a odhalit stresové pocity, které dosud zůstavaly skryté pod povrchem. Je tedy zcela normální, že tyto věci způsobují nemocným osobám stres, ale to se může časem zlepšit. Každopádně nikdy nezapomeňte zmínit, že jste tu pro svého kamaráda kdykoli bude potřebovat vaši podporu.
  • Při výběru terapeuta, lékaře nebo jakéhokoli dalšího specialisty je velmi důležité vybírat zkušené profesionály s hlubokou znalostí depresivních stavů a všech léčebných možností. Velmi důležité je volit takové osoby, které jsou svou povahou a komunikačním stylem blízké vašemu kamarádovi. Pomůže mu to mluvit s odborníkem mnohem uvolněněji z vlastní iniciativy a zároveň se nebude bát terapeuta odmítnout nebo vyměnit za jiného, pokud nesplní jeho očekávání. Lidé trpící depresemi potřebují pomoc od zkušeného experta, a to zejména takového, který bude chtít skutečně pomoct a nebude k nemocnému přistupovat jako k další položce ve své agendě, jíž vlastně ani pořádně nenaslouchá. Takové jednání by mohlo mít velmi škodlivý efekt.
  • Kamaráda trpícího depresemi se nesnažte uklidňovat tím, že mu budete připomínat, že jeho život je mnohem lepší než životy spousty jiných lidí.
  • Jakmile zjistíte, že váš kamarád/ka trpí depresí, pokuste se k němu/ní chovat stejně jako dosud.


Reklama

Varování

  • Nikdy člověku v depresi neříkejte, že jsou jeho problémy hloupé a že nestojí za to, aby se kvůli nim nervoval. Okamžitě by s vámi přestal mluvit.
  • Sebepoškozování může být prvotním ukazatelem sebevražedných myšlenek, takže svého kamaráda neustále kontrolujte a poskytněte mu vlídnou podporu a útěchu. Ačkoli sebepoškozování nemusí vždy vyústit v sebevraždu, minimálně ukazuje na na to, že má daná osoba problémy se zvládáním stresu a/nebo úzkosti. Může se jednat pouze o způsob, jak na sebe upozornit a vyžádat si pomoc, ale na to byste v žádném případě neměli spoléhat a brát to na lehkou váhu.
  • Spousta pokusů o sebevraždu proběhne ve fázi, kdy se nemocný člověk po delším depresivním období zdá být ve veselejším rozpoložení. Pokud se totiž někdo dostane na úplné dno, pak pravděpodobně nebude mít dostatek síly na žádnou činnost, natož pak na spáchání sebevraždy. Jakmile začne opět nabírat sílu, může to pro něj být impulsem k tomuto činu.
  • Pokud je to možné, pokuste se v krizi nejprve přivolat profesionálního zdravotníka nebo vytočte krizovou linku a až následně uvědomte policii. Existují případy, ve kterých došlo v důsledku policejní intervence k poranění nemocného člověka, ale i k úmrtí. Je-li to možné, zapojte někoho, kdo je prokazatelně školený k řešení psychiatrických krizových situací nebo má zdravotnické vzdělání.[15] [16] [17]


Reklama

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 8 117 krát
Kategorie: Vztahy | Zdraví
Stránka byla zobrazena 8 117 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama