Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když štěňata objevují svět, často se u toho umažou. Když se nakonec rozhodnete, že nastal čas poprvé své štěně vykoupat, je dobré mít plán a vědět jak na to, aby byla jeho první zkušenost s koupáním příjemná. Neunáhlete se, ať svému štěňátku koupání neznechutíte na celý zbytek jeho života.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava na koupání

 1. 1
  Dbejte na to, aby koupací prostor působil pozitivně.[1] Ještě před prvním koupáním si se štěnětem několikrát hrajte ve vaně nebo v umyvadle bez vody. Postupujte pomalu a přesvědčte štěně, že koupání je dobrá věc. Možná si na vodu nezvykne tak rychle, jak jste očekávali a prvních 20 koupání se mu nebude příliš zamlouvat, ale nevzdávejte se. Přesvědčte své štěně, že voda je hračka a ne nepřítel. Dávejte mu pamlsky a chvalte jej – dbejte, aby byl pro něj koupací prostor místem plným zábavy. Dejte mu volnost, aby si všechno v klidu očichalo a prozkoumalo.
  • Dejte mu několik dní, aby si zvyklo na místo, kde jej budete koupat a aby se v něm před svým prvním koupáním cítilo spokojeně.
  • Jestliže je štěně velmi malé, můžete jej koupat v kuchyňském dřezu. Bude to pro vás oba pohodlnější.
 2. 2
  S vodou začněte pomalu.[2] Po tom, co se štěně obeznámí s místem určeným ke koupání, začněte jej pomalu seznamovat s vodou. Když je venku z vany nebo umyvadla, pusťte vodu, aby si zvyklo na její zvuk. Občas na něj trochu vody vycákejte, aby vidělo, že se není čeho bát. Když se osmělí, napusťte do vany nebo dřezu trochu vody a se štěnětem si v ní hrajte. Dávejte mu pamlsky a chvalte jej. Na štěně, které váhá, nebo má obavy, nikdy nechvátejte.
 3. 3
  Kupte šampon určený pro psy.[3] Psí a lidská kůže mají rozdílné nároky, takže při koupání štěněte nemůžete použít šampon vyvinutý pro lidi. Použitím lidského šamponu vysušíte štěněti kůži, která bude pak velmi citlivá na bakterie, parazity a viry. Namísto toho kupte v obchodě pro domácí mazlíčky speciální jemný psí šampon.
  • Pokud má vaše štěně suchou pokožku, rozhodněte se pro šampon na citlivou pokožku. Pokud si nejste jisti, může vám pomocník určit typ pokožky vašeho psa.
 4. 4
  Připravte si místo na koupání.[4] Na dno vany nebo umyvadla umístěte čistou mokrou žínku, aby štěně neuklouzlo v mýdlové vodě. Můžete rovněž použít protiskluzovou podložku. Štěně, které má strach, že upadne, nebude chtít spolupracovat.
 5. 5
  Vhodně se oblečte.[5] Pokud si nechcete ušpinit vodou, psími chlupy a šamponem hezké šaty, oblečte si pohodlný oděv, který byste museli vyprat tak jako tak. Očekávejte, že budete špinaví a mokří, když budete objímat své štěně, které se bude navíc pravidelně otřásat. Vlasy si stáhněte do drdolu nebo culíku. Odličte se, aby vám štěně vodou nepocákalo mejkap, nebo si jím dokonce neznečistilo vodu a neobarvilo svůj jemný kožíšek.
  • Připravte se na to, že po koupání bude všude kolem vás spousta vody.
 6. 6
  Předejděte možnému vyrušení. Není dobré, aby během koupání štěněte něco odvracelo vaší pozornost. Ujistěte se, že jsou další zvířata nebo děti pod dohledem, že se vám nic nevaří na sporáku, nebo že nečekáte důležitý telefonní hovor ani žádnou návštěvu.
 7. 7
  Shromážděte si potřebné věci. Předtím, než svého psa přinesete do koupací místnosti, ujistěte se, že jste si zajistili vše nutné ke koupání. Budete potřebovat šampon pro psy, hrnek na oplachování a větší množství ručníků. Měli byste rovněž připravit pamlsky, díky kterým bude mít štěně spojeno koupání s příjemným zážitkem. Pokud váš pes potřebuje speciální péči o hustou srst, připravte si i fén. [6]
 8. 8
  Vykartáčujte štěněti kožíšek.[7] Cucky a zamotanou srst je lepší odstranit když je kožich suchý, takže to udělejte ještě před koupelí. Hřebenem nebo kartáčem pro psy jemně pročešte chomáče zašmodrchané srsti. Ujistěte se, že štěně příliš netaháte za kožíšek a nepůsobíte mu bolest. Buďte trpěliví a nezapomeňte jej hodně chválit. Vaše štěně si musí na úpravu srsti zvyknout.
 9. 9
  Snažte se, aby se štěně cítilo co nejpříjemněji. Předtím, než jej budete koupat, vyvenčete jej. Doma by mělo být teplo, aby štěněti nebyla po koupeli zima. Voda, ve které chcete štěně koupat, musí být vlažná – tedy chladnější, než jakou byste si naplnili vanu pro sebe.[8]
  • Zkontrolujte teplotu vody stejným způsobem, jako u kojenců, ponořte do vody zápěstí nebo loket. Pamatujte, že pokud se vám voda zdá akorát pro vás, pro štěně je příliš horká.
  • Úroveň vody by měla být tak v polovině výšky štěněte, abyste předešli riziku utonutí.
 10. 10
  Zůstaňte v klidu. Možná vás znervózňuje myšlenka na koupání ustrašeného vzrušeného štěněte. Budete-li však nervózní, štěně vaše emoce zachytí. Čím klidnější zůstanete (vy jako vůdce smečky), tím klidnější bude i štěně. Pusťte si před koupáním nějakou uklidňující hudbu, upokojte se a buďte pro něj příkladem. Mluvte bezstarostným klidným hlasem a ujistěte jej, že jste při něm a všechno je v pořádku.
  • Počkejte, až nebudou děti doma. Chichotání a vřískot mohou štěně stresovat.
  • Nenechte nikoho, aby štěně během koupání obtěžoval. Začalo by mít z koupání obavy.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Koupání štěněte

 1. 1
  Doneste štěně do koupací místnosti. Nikdy nevolejte psa k sobě, chystáte-li se dělat něco, o čem víte, že se mu možná nebude líbit.[9] Je velmi důležité, aby si pes spojil zavolání s něčím pozitivním. Jen tak k vám přijde pokaždé, když jej zavoláte a nebude se vám vyhýbat, nebo od vás utíkat.
  • „Ke mně“ je povel, který potenciálně může zachránit vašemu psovi život. Kdyby si štěně povel spojilo s něčím špatným, úplně by ztratil význam.
  • Nehoňte jej, zvedněte jej a klidně jej odneste do místnosti, kterou jste si vybrali ke koupání.
  • Po celou dobu na něj mluvte bezstarostně a klidně. Koupání není závod, nestresujte ani sebe, ani štěně.
 2. 2
  Zavřete dveře místnosti. Když už jste spolu uvnitř, zavřete dveře koupelny, aby štěně nemohlo utéct. To by jej mohlo rozrušit, tak si najděte čas na hraní a mazlení v zavřené koupelně ještě před tím, než jej začnete koupat.
 3. 3
  Dejte štěně do vody. Když se zklidní, zvedněte jej a jemně vložte do vody, nejdříve zadní nohy. Ujistěte se, že zůstalo nad vodou. Voda by měla být jen do poloviny výšky jeho těla, takže na horní část těla lijte vodu hrnkem nebo miskou.
  • Jestliže máte ruční sprchu, můžete ji použít. Pokud by to však štěně příliš vystrašilo, raději dál používejte hrnek nebo misku.
  • Mluvte na štěně konejšivě, chvalte jej a odměňujte pamlsky.
 4. 4
  Naneste šampon pro psy. Nalejte si trochu šamponu do dlaně a prsty napěňte na mokrém kožíšku. S šamponem to nepřehánějte, bude stačit trochu. Pokud použijete příliš mnoho šamponu, budete kožíšek oplachovat donekonečna.
  • Nezapomeňte na ocas, ten rovněž potřebuje šampon.
 5. 5
  Pokud by se vám zdálo, že chce štěně z vody vyskočit, zadržte jej, jemně mu položte ruku na záda. Ubezpečte jej, že jím nechcete manipulovat, jen jej stavíte do lepší pozice. Po celou dobu na něj konejšivě mluvte a používejte pomalé pohyby. Náhlé a trhavé pohyby by mohly štěně vylekat, což by mohlo vést v kluzké vaně ke zranění.
  • Chvalte jej a mazlete se s ním, aby zjistilo, že jej sice z vany nepustíte, ale není to nic hrozného.[10]
 6. 6
  Opláchněte šampon. Po tom, co jste šampon napěnili a vpravili jej do kožíšku, přišel čas jej opláchnout. Pokud to vaše štěně nevyděsí, použijte k oplachu sprchu nebo oplachujte vodou z kohoutku. V případě, že se vaše štěně sprchy bojí, použijte k oplachování šamponu hrnek. V žádném případě mu však nelijte vodu na hlavu nebo do uší, mohlo by jej to vyděsit, nebo způsobit ušní infekci.
  • Pokud je to zapotřebí, vypusťte mýdlovou vodu a napusťte čistou. Štěněti by mohlo začít být chladno.
  • Je důležité opláchnout z kožíšku všechno mýdlo, zbytky šamponu mohou způsobit svědění.[11] S oplachováním nepospíchejte a buďte důslední.
 7. 7
  Tipy, jak umýt hlavu.[12] Pokud nechcete štěněti namáčet hlavu, můžete se řídit některou z těchto rad. Pouhé namočení hlavy může štěně vystrašit, nebo způsobit ušní infekci. Proto zvažte jednu z následujících metod:
  • Hrnkem jemně lijte vodu zezadu na hlavu a vyhněte se tváři. Nahněte čenich nahoru a lijte vodu zezadu na hlavu tak, aby tekla po těle pryč od očí a uší.
  • Jestli je to pro vaše štěně přespříliš, k umytí obličeje použijte vlhkou žínku bez mýdla.
  • Dalším způsobem jak namočit obličej je zakrýt ušní otvory ušními lalůčky. Jemně nasměřujte jeho čenich směrem dolů a lijte vodu na hlavu. Druhou rukou kryjte oči a přitom držte lalůčky na ušních otvorech.
  • Když štěněti chráníte uši vatovými polštářky, buďte opatrní. Nezapomeňte je po koupeli vytáhnout. Pokud však vata v uších štěně obtěžuje a kvůli ní příliš otřásá hlavou, nepoužívejte ji vůbec.
 8. 8
  Vysušte štěně. Když jste štěněti důkladně smyli všechno mýdlo z kožíšku, nastal čas jej osušit. Vyberte jej z vany a zabalte jej do ručníku, venku nechte jen hlavu. Nejdříve štěně jemně vytřete, pak položte na zem a ručník nechte na něm. Nechejte jej, ať se otřásá, kolik chce (ručník vsákne většinu vody a zmírní nepořádek). Když se otřásá, dejte mu k tomu i povel, aby vědělo, že tak je to v pořádku.
  • Nešetřete pochvalami a pamlsky.
  • Co nejvíce vysušte štěněti tělo ručníkem. Při vysoušení hlavy a obličeje buďte velmi opatrní.
  • Odložte si starý ručník, který budete používat jen na svého psa.
 9. 9
  Při použití fénu buďte zvlášť opatrní. Nikdy jej nenastavujte na vysokou teplotu, kůže štěněte by se mohla lehce spálit. Fén nastavte pouze na teplotu vzduchu.
  • Neobvyklý zvuk fénu může štěně vystrašit. Nejdříve jej s tímto zvukem seznamte, stejně jako jste jej seznámili s vanou a vodou.
  • Hrajte si a odměňujte pochvalami a pamlsky.
  • Nefoukejte štěněti fénem do očí, abyste je nevysušili.
 10. 10
  Dbejte, aby štěně po osušení zůstalo v teple. Než štěně úplně neuschne, nepouštějte jej nikam, kde by mohlo nastydnout. Pokud nechcete mít v domě pach mokrého kožíšku, zabraňte štěněti dostat se do ložnice, kuchyně, nebo všude tam, kam nechcete. Štěně se bude všude otřásat (což je normální). Otřásání berte jako součást života se psem.
 11. 11
  Zvažte odbornou konzultaci. Jestliže je toho na vás a vaše štěně příliš, kontaktujte profesionála. Požádejte jej o radu, jak štěně poprvé vykoupat. Rovněž jej můžete poprvé nechat vykoupat v psím salonu a zeptat se, jestli můžete koupání pozorovat a dostat pár dobrých informací.
  • Pokud ještě nemá štěně za sebou všechna očkování, buďte mimořádně opatrní a ohleduplní vůči ostatním psům.
  • Měli byste být v ten den prvním a jediným zákazníkem v salonu. Pracovník v salonu bude muset po vašem odchodu vydezinfikovat vanu, klec i stůl, na kterém upravoval vaše štěně.
  Reklama

Tipy

 • Nepropadejte panice, pokud během sušení a kartáčování srsti spatříte v kožíšku lupy. Lupy jsou normální reakcí na stresovou situaci a neznamenají nic.
 • Nekoupejte štěně, dokud není špinavé nebo příliš nezapáchá.
 • Příliš časté koupání odstraňuje ze srsti přirozenou ochrannou mastnotu.
 • Ujistěte se, že voda není příliš horká, ale ani studená.
 • Buďte na štěně něžní, protože jej koupete poprvé.
 • Zkuste na štěně mluvit jemným zpěvným hlasem.
Reklama

Varování

 • Za žádných okolností nebuďte na štěně hrubí, ani mu neubližujte. Je to jeho první koupel a přirozenou reakcí může být překvapení, anebo strach.
 • Nikdy nenechávejte štěně ve vodě bez dozoru. Mohlo by utonout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Štěně
 • Umyvadlo, dřez, vanu (pokud není pro štěně příliš velká)
 • Pamlsky
 • Šampon pro psy
 • Misku, hrnek nebo cokoliv co můžete naplnit vodou (na oplachování)
 • Staré čisté ručníky

O tomto wikiHow

Lancy Woo
Spoluautorem článku je :
Certifikovaná pečovatelka o mazlíčky
Spoluautorem tohoto článku je Lancy Woo, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 9 729 krát
Stránka byla zobrazena 9 729 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama