Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy je těžké dokázat popsat sami sebe v různých profesionálních a společenských situacích. Když si to ale dobře promyslíte a budete upřímní, jistě najdete slova, která dokonale vystihnou vaši osobnost. Přečtěte si tento článek a zjistíte, jak se správně popsat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak se popsat u pohovoru

  1. 1
    Zjistěte si něco o společnosti. Každá společnost má svoji osobnost a kulturu. Když popíšete své vlastnosti, které se shodují s hodnotami společnosti, dáte najevo svůj zájem.
    • Pokud se například hlásíte na pracovní pozici v technologické společnosti, popište svůj zájem o inovativní technologie, jejich produkty a svoji touhu pracovat v kreativním start-upovém prostředí.
  2. 2
    Očekávejte, že budete muset mluvit o sobě. Promyslete si odpovědi na základní otázky co nejdříve, abyste při pohovoru nemuseli dlouho přemýšlet.
    • Když si sepíšete seznam svých vlastností a úspěchů, budete vědět, co je důležité a co můžete vypustit.
  3. 3
    Zamyslete se nad pracovní pozicí, na kterou se hlásíte. Zjistěte si pracovní náplň této pozice a nezbytné kvalifikace. Popište sami sebe tak, abyste dali najevo, že máte vše, co k vykonávání této práce potřebujete.
    • Pokud se hlásíte na nějakou manažerskou pozici, měli byste popsat sami sebe pomocí vůdčích strategií, které jste používali ve svém minulém zaměstnání. Můžete říct například: „V mé současné práci jsem ředitelem prodejů. Nedávno jsem zavedl nový software, který sleduje naše prodejní úspěchy.“
    • Můžete také popsat sami sebe v závislosti na své schopnosti multitaskingu, nebo poskytnout příklady svých organizačních schopností: „Momentálně pečuji o čtyři naše společníky. Jsou velmi spokojeni s mými organizačními schopnostmi a nedávno mi předali zodpovědnost za vedení celé kanceláře.“
    • Pokud se hlásíte na základní pozici, měli byste popsat svoji flexibilitu a ochotu učit se. Například: „Nedávno jsem promoval a mám zkušenosti v tiskařském oboru, ale rád se naučím nové věci a těším se na nové zkušenosti, které mi pomohou získat nové znalosti.“
    • Pokud se hlásíte na postgraduální studium, popište sami sebe ve vztahu k programu, který chcete studovat. Mluvte o svých akademických úspěších, o svých zájmech, plánech a dalších věcech, které o vás poskytnou přesnější představu: „Zajímám se o ruční výrobu papíru a sám provádím různé experimenty. Rád bych své zkušenosti využil ve vašem studijním programu.“
  4. 4
    Popište sami sebe pomocí konkrétních příkladů. Pokud máte skvělé organizační schopnosti, nebude stačit, když to pouze napíšete. Využijte konkrétní příklad, kdy jste organizovali nějakou velkou událost a snažte se popsat své schopnosti tak, abyste o nich poskytli i nějaký důkaz.[1]
  5. 5
    Vyzkoušejte si pohovor s kamarádem. Když si pohovor vyzkoušíte s někým, koho znáte, získáte cennou zpětnou vazbu a budete vědět, čemu byste se měli věnovat více a co byste měli raději vypustit.
  6. 6
    Uvědomte si rozdíl mezi sebevědomím a arogancí. Je v pořádku mluvit o svých úspěších, které se vztahují k pozici, na kterou se hlásíte, ale neměli byste zmiňovat své úspěchy a dobré vlastnosti, které nemají žádný vliv na to, čeho se snažíte dosáhnout. [2]
  7. 7
    Buďte pozitivní. Mluvte o svých pozitivních vlastnostech a nebuďte příliš sebekritičtí.
  8. 8
    Mluvte o sobě stručně. Pohovor není příležitost k tomu, abyste někomu vyprávěli celý svůj životní příběh. Snažte se říct vše, co by vám mohlo pomoci, ale mluvte stručně.
    • Zaměřte se na dva nebo tři hlavní body a uveďte příklady svých dobrých vlastností, které vám pomohly v konkrétních situacích. [3]
  9. 9
    Chovejte se profesionálně. Volte slova, která vás popíšou jako schopného profesionála. Neříkejte, že jste zábavní, sexy, úžasní, nebo přitažliví.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se popsat na firemní akci

  1. 1
    Stanovte si cíl. Networkingové akce jsou příležitosti spojit se s lidmi ve vašem oboru, nebo v oboru, do kterého byste rádi vstoupili. Pokud si chcete jen najít přátele mezi lidmi, kteří se věnují stejným věcem, měli byste se popisovat jinak, než v případě, že si chcete najít novou práci. [4]
  2. 2
    Vymyslete si klíčová tvrzení. Klíčová tvrzení jsou krátká shrnutí, která popisují kdo jste a co děláte. Tato shrnutí zdůrazňují ty nejdůležitější věci. Zde je několik otázek, na které byste si měli odpovědět:
    • Kdo jsem? – Jsem spisovatel. / Jsem personální pracovník. / Jsem vedoucí kanceláře.
    • Pro jakou organizaci pracuji? – Pracuji pro online umělecký magazín. / Pracuji pro start-upovou softwarovou společnost. / Pracuji pro malou neziskovou organizaci.
    • Co v práci dělám? – Vybírám umělce a díla, o kterých se bude psát v online magazínu. / Vyhledávám nové talenty pro specializované práce ve vývoji softwaru. / Pracuji se společnostmi a pomáhám jim zlepšovat jejich strategie.
  3. 3
    Najděte si svoji vášeň a využijte ji. Když si odpovíte na všechny otázky, budete schopni najít své silné stránky a zájmy. Využijte toho k tomu, abyste si odpovědi shrnuli do stručných vět:
    • „Jsem textař uměleckého online magazínu s mezinárodní čtenářskou základnou. Je to skvělá příležitost, protože se dostanu na spoustu zajímavých akcí a mám šanci psát recenze na různé nové výstavy.“
    • „Pracuji v personálním oddělení malé softwarové firmy. Hledám nové talenty a setkávám se s mnoha zajímavými lidmi.“
    • „Jsem vedoucí kanceláře v malé neziskové organizaci. Nabízím podporu novým společnostem a pomáhám jim zlepšovat jejich strategie.“
  4. 4
    Naslouchejte ostatním. Místo abyste hned začali mluvit o sobě, se nejprve zeptejte na několik otázek. Když dáte ostatním příležitost mluvit o sobě, dozvíte se spoustu zajímavých věcí a zjistíte, co hledají.
    • Aktivním nasloucháním zajistíte, že se budete moci bavit smysluplně. Budete schopni zjistit, co ostatní potřebují a zhodnotit, zda jim máte co nabídnout.
    • Když budete naslouchat a promyšleně odpovídat (a ne jen prázdně mluvit o sobě), vytvoříte si cenné obchodní vztahy. Lidé, kteří nabízejí informace upřímně mají pevnější vztahy a udržují si své profesionální známosti delší dobu. [5]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se popsat na rande nebo na sociální síti

  1. 1
    Buďte upřímní. Pokud se chcete vyhnout komplikacím, měli byste vždy mluvit pravdu. Neměli byste lhát o svém vzhledu a tvrdit, že vypadáte jako nějaká celebrita, nebo model. [6]
    • Věk je pro vás možná citlivé téma, ale když o něm budete lhát, nepomůžete si. Pokud je vám 45 let, napište, že jste „čtyřicátník“. Napište o sobě také něco zajímavého, například: „Jsem čtyřicátník, ale vypadám na 35 let, rád tančím salsu, miluji horolezectví a ochutnávám whisky z celého světa.“
    • Pokud máte děti, měli byste to napsat. Zkuste například: „Je mi 35 let a mám úžasného pětiletého syna.“
  2. 2
    Buďte konkrétní. Vágní popisy vám neumožní zapůsobit jedinečným dojmem. Zkuste se popsat co nejkonkrétněji a nabídněte také různé příklady. [7]
    • Pokud rádi cestujete, napište, kde jste naposled byli a jak se vám tam líbilo.
    • Pokud se považujete za znalce jídla, zmiňte některé své oblíbené restaurace, nebo napište, jaké jídlo jste si minulý víkend uvařili.
    • Pokud milujete umění, pište o tom, jaké umění vás zajímá, nebo napište, jakou zajímavou výstavu jste v poslední době navštívili.
  3. 3
    Nepište nic negativního. Při popisu se soustřeďte na to, co na sobě máte rádi a co vás baví.
    • Poskytněte pozitivní a přesný popis vašeho vzhledu, například: „Baculatá hnědooká bruneta s krásnými rameny a ještě krásnějším úsměvem.“
    • Trocha humoru vám pomůže vystoupit z davu. Humor toho o vaší osobnosti řekne spoustu a pomůže vám působit příjemnějším a přátelštějším dojmem. Zkuste například: „Je mi 34 let, mám blond vlasy, jsem krátkozraká a dalece šťastná.“
  4. 4
    Pište o svých hodnotách. Neměli byste sice cizí lidi zahrnovat svými názory na politiku nebo náboženství, ale měli byste napsat alespoň něco o tom, jaké hodnoty máte. Pokud je pro vás důležité vzdělání, nebo například rodina, napište to, aby lidé získal lepší představu o tom, kým jste.
    Reklama

Tipy

  • Nepřehánějte to. Popisovat sami sebe by vám nemělo zabrat příliš času. Je to příležitost dát se s někým do řeči a umožnit lidem, aby vás postupně poznávali.
  • Zkuste si trénovat vlastní popis pomocí online kvízů. Pravděpodobně nezjistíte nic, co již nevíte, ale možná se naučíte lépe sami sebe popsat.
Reklama

Varování

  • Dávejte si pozor a nesdílejte s cizími lidmi žádné osobní detaily. Pište vše s vědomím, že si to může přečíst kdokoli.




Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 394 krát
Stránka byla zobrazena 10 394 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama