Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy je těžké dokázat popsat sami sebe v různých profesionálních a společenských situacích. Když si to ale dobře promyslíte a budete upřímní, jistě najdete slova, která dokonale vystihnou vaši osobnost. Přečtěte si tento článek a zjistíte, jak se správně popsat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak se popsat u pohovoru

 1. 1
  Zjistěte si něco o společnosti. Každá společnost má svoji osobnost a kulturu. Když popíšete své vlastnosti, které se shodují s hodnotami společnosti, dáte najevo svůj zájem.
  • Pokud se například hlásíte na pracovní pozici v technologické společnosti, popište svůj zájem o inovativní technologie, jejich produkty a svoji touhu pracovat v kreativním start-upovém prostředí.
 2. 2
  Očekávejte, že budete muset mluvit o sobě. Promyslete si odpovědi na základní otázky co nejdříve, abyste při pohovoru nemuseli dlouho přemýšlet.
  • Když si sepíšete seznam svých vlastností a úspěchů, budete vědět, co je důležité a co můžete vypustit.
 3. 3
  Zamyslete se nad pracovní pozicí, na kterou se hlásíte. Zjistěte si pracovní náplň této pozice a nezbytné kvalifikace. Popište sami sebe tak, abyste dali najevo, že máte vše, co k vykonávání této práce potřebujete.
  • Pokud se hlásíte na nějakou manažerskou pozici, měli byste popsat sami sebe pomocí vůdčích strategií, které jste používali ve svém minulém zaměstnání. Můžete říct například: „V mé současné práci jsem ředitelem prodejů. Nedávno jsem zavedl nový software, který sleduje naše prodejní úspěchy."
  • Můžete také popsat sami sebe v závislosti na své schopnosti multitaskingu, nebo poskytnout příklady svých organizačních schopností: „Momentálně pečuji o čtyři naše společníky. Jsou velmi spokojeni s mými organizačními schopnostmi a nedávno mi předali zodpovědnost za vedení celé kanceláře."
  • Pokud se hlásíte na základní pozici, měli byste popsat svoji flexibilitu a ochotu učit se. Například: „Nedávno jsem promoval a mám zkušenosti v tiskařském oboru, ale rád se naučím nové věci a těším se na nové zkušenosti, které mi pomohou získat nové znalosti."
  • Pokud se hlásíte na postgraduální studium, popište sami sebe ve vztahu k programu, který chcete studovat. Mluvte o svých akademických úspěších, o svých zájmech, plánech a dalších věcech, které o vás poskytnou přesnější představu: „Zajímám se o ruční výrobu papíru a sám provádím různé experimenty. Rád bych své zkušenosti využil ve vašem studijním programu."
 4. 4
  Popište sami sebe pomocí konkrétních příkladů. Pokud máte skvělé organizační schopnosti, nebude stačit, když to pouze napíšete. Využijte konkrétní příklad, kdy jste organizovali nějakou velkou událost a snažte se popsat své schopnosti tak, abyste o nich poskytli i nějaký důkaz.[1]
 5. 5
  Vyzkoušejte si pohovor s kamarádem. Když si pohovor vyzkoušíte s někým, koho znáte, získáte cennou zpětnou vazbu a budete vědět, čemu byste se měli věnovat více a co byste měli raději vypustit.
 6. 6
  Uvědomte si rozdíl mezi sebevědomím a arogancí. Je v pořádku mluvit o svých úspěších, které se vztahují k pozici, na kterou se hlásíte, ale neměli byste zmiňovat své úspěchy a dobré vlastnosti, které nemají žádný vliv na to, čeho se snažíte dosáhnout. [2]
 7. 7
  Buďte pozitivní. Mluvte o svých pozitivních vlastnostech a nebuďte příliš sebekritičtí.
 8. 8
  Mluvte o sobě stručně. Pohovor není příležitost k tomu, abyste někomu vyprávěli celý svůj životní příběh. Snažte se říct vše, co by vám mohlo pomoci, ale mluvte stručně.
  • Zaměřte se na dva nebo tři hlavní body a uveďte příklady svých dobrých vlastností, které vám pomohly v konkrétních situacích. [3]
 9. 9
  Chovejte se profesionálně. Volte slova, která vás popíšou jako schopného profesionála. Neříkejte, že jste zábavní, sexy, úžasní, nebo přitažliví.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak se popsat na firemní akci

 1. 1
  Stanovte si cíl. Networkingové akce jsou příležitosti spojit se s lidmi ve vašem oboru, nebo v oboru, do kterého byste rádi vstoupili. Pokud si chcete jen najít přátele mezi lidmi, kteří se věnují stejným věcem, měli byste se popisovat jinak, než v případě, že si chcete najít novou práci. [4]
 2. 2
  Vymyslete si klíčová tvrzení. Klíčová tvrzení jsou krátká shrnutí, která popisují kdo jste a co děláte. Tato shrnutí zdůrazňují ty nejdůležitější věci. Zde je několik otázek, na které byste si měli odpovědět:
  • Kdo jsem? – Jsem spisovatel. / Jsem personální pracovník. / Jsem vedoucí kanceláře.
  • Pro jakou organizaci pracuji? – Pracuji pro online umělecký magazín. / Pracuji pro start-upovou softwarovou společnost. / Pracuji pro malou neziskovou organizaci.
  • Co v práci dělám? – Vybírám umělce a díla, o kterých se bude psát v online magazínu. / Vyhledávám nové talenty pro specializované práce ve vývoji softwaru. / Pracuji se společnostmi a pomáhám jim zlepšovat jejich strategie.
 3. 3
  Najděte si svoji vášeň a využijte ji. Když si odpovíte na všechny otázky, budete schopni najít své silné stránky a zájmy. Využijte toho k tomu, abyste si odpovědi shrnuli do stručných vět:
  • „Jsem textař uměleckého online magazínu s mezinárodní čtenářskou základnou. Je to skvělá příležitost, protože se dostanu na spoustu zajímavých akcí a mám šanci psát recenze na různé nové výstavy."
  • „Pracuji v personálním oddělení malé softwarové firmy. Hledám nové talenty a setkávám se s mnoha zajímavými lidmi."
  • „Jsem vedoucí kanceláře v malé neziskové organizaci. Nabízím podporu novým společnostem a pomáhám jim zlepšovat jejich strategie."
 4. 4
  Naslouchejte ostatním. Místo abyste hned začali mluvit o sobě, se nejprve zeptejte na několik otázek. Když dáte ostatním příležitost mluvit o sobě, dozvíte se spoustu zajímavých věcí a zjistíte, co hledají.
  • Aktivním nasloucháním zajistíte, že se budete moci bavit smysluplně. Budete schopni zjistit, co ostatní potřebují a zhodnotit, zda jim máte co nabídnout.
  • Když budete naslouchat a promyšleně odpovídat (a ne jen prázdně mluvit o sobě), vytvoříte si cenné obchodní vztahy. Lidé, kteří nabízejí informace upřímně mají pevnější vztahy a udržují si své profesionální známosti delší dobu. [5]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak se popsat na rande nebo na sociální síti

 1. 1
  Buďte upřímní. Pokud se chcete vyhnout komplikacím, měli byste vždy mluvit pravdu. Neměli byste lhát o svém vzhledu a tvrdit, že vypadáte jako nějaká celebrita, nebo model. [6]
  • Věk je pro vás možná citlivé téma, ale když o něm budete lhát, nepomůžete si. Pokud je vám 45 let, napište, že jste „čtyřicátník". Napište o sobě také něco zajímavého, například: „Jsem čtyřicátník, ale vypadám na 35 let, rád tančím salsu, miluji horolezectví a ochutnávám whisky z celého světa."
  • Pokud máte děti, měli byste to napsat. Zkuste například: „Je mi 35 let a mám úžasného pětiletého syna."
 2. 2
  Buďte konkrétní. Vágní popisy vám neumožní zapůsobit jedinečným dojmem. Zkuste se popsat co nejkonkrétněji a nabídněte také různé příklady. [7]
  • Pokud rádi cestujete, napište, kde jste naposled byli a jak se vám tam líbilo.
  • Pokud se považujete za znalce jídla, zmiňte některé své oblíbené restaurace, nebo napište, jaké jídlo jste si minulý víkend uvařili.
  • Pokud milujete umění, pište o tom, jaké umění vás zajímá, nebo napište, jakou zajímavou výstavu jste v poslední době navštívili.
 3. 3
  Nepište nic negativního. Při popisu se soustřeďte na to, co na sobě máte rádi a co vás baví.
  • Poskytněte pozitivní a přesný popis vašeho vzhledu, například: „Baculatá hnědooká bruneta s krásnými rameny a ještě krásnějším úsměvem."
  • Trocha humoru vám pomůže vystoupit z davu. Humor toho o vaší osobnosti řekne spoustu a pomůže vám působit příjemnějším a přátelštějším dojmem. Zkuste například: „Je mi 34 let, mám blond vlasy, jsem krátkozraká a dalece šťastná."
 4. 4
  Pište o svých hodnotách. Neměli byste sice cizí lidi zahrnovat svými názory na politiku nebo náboženství, ale měli byste napsat alespoň něco o tom, jaké hodnoty máte. Pokud je pro vás důležité vzdělání, nebo například rodina, napište to, aby lidé získal lepší představu o tom, kým jste.
  Reklama

Tipy

 • Nepřehánějte to. Popisovat sami sebe by vám nemělo zabrat příliš času. Je to příležitost dát se s někým do řeči a umožnit lidem, aby vás postupně poznávali.
 • Zkuste si trénovat vlastní popis pomocí online kvízů. Pravděpodobně nezjistíte nic, co již nevíte, ale možná se naučíte lépe sami sebe popsat.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor a nesdílejte s cizími lidmi žádné osobní detaily. Pište vše s vědomím, že si to může přečíst kdokoli.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 254 krát
Stránka byla zobrazena 9 254 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama