Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste závislí na drogách, možná máte pocit, že nemáte šanci, aby se to někdy spravilo. Bez ohledu na to, jak špatná vaše situace je, se vám s trochou trpělivosti a odhodlání může podařit závislosti uniknout. Začněte tím, že si určíte důvody, ze kterých chcete přestat – pomůže vám to udržet si motivaci. Potom si vytvořte plán a najděte si psychologa a podpůrné skupiny lidí, kteří vám pomohou vypořádat se s abstinenčními příznaky a začít si budovat nový život bez drog.

Část 1
Část 1 ze 6:

Rozhodněte se přestat

  1. 1
    Stanovte si za cíl, že přestanete brát drogy. Pokud se chcete zbavit závislosti na drogách, musíte být rozhodnutí přestat. Možná se vám to nepodaří ze dne na den, ale když budete rozhodnutí a odhodlaní, budete to mít jednodušší.[1]
  2. 2
    Napište si seznam škodlivých účinků vaší závislosti. Když si napíšete konkrétní seznam všech způsobů, jakými vám vaše závislost negativně ovlivňuje život, možná vám to pomůže nastartovat pozitivní změnu chování. Místo abyste o své závislosti uvažovali obecně („ničí mi to život,“ nebo „nedosahuji svého potenciálu“) si zapište všechny konkrétní věci, o které vás vaše závislost připravila. Když všechny tyto věci uvidíte před sebou černé na bílém, nebude to pro vás příjemné, ale možná vám to pomůže uvědomit si, že skutečně musíte přestat. [2]
  3. 3
    Napište si, jak se cítíte fyzicky. Pokud po vysazení drog pociťujete abstinenční příznaky, můžete si být jistí tím, že jste skutečně závislí. [3] Abstinenční příznaky jsou pravým opakem toho, jaké pocity vám poskytují drogy. Pokud se na drogách cítíte plní energie a po vysazení drog jste extrémně unavení a vyčerpaní, pociťujete abstinenční příznaky. Pokud se na drogách cítíte uvolněně a příjemně a bez drog trpíte úzkostí a podrážděností, jde také o abstinenční příznaky. Možná se při pokusech přestat brát drogy budete cítit nepříjemně a budete je potřebovat jen proto, abyste se cítili normálně.
    • Zapisujte si, jak se cítíte a jak vaše závislost ovlivňuje váš fyzický stav. Záleží na tom, jakou drogu berete – může vám poškozovat pleť, orgány, způsobovat problémy se zuby atd. Zapisujte si všechny příznaky i v případě, že jsou tyto fyzické účinky velmi mírné (například hubnutí nebo rychlejší stárnutí obličeje).
  4. 4
    Zamyslete se nad tím, zda zanedbáváte své povinnosti. Drogově závislý člověk často zanedbává povinnosti, jako je školní docházka, práce rodina a další věci, například praní, úklid, domácí práce, mytí auta, placení účtů atd. Když je člověk závislý na drogách, jejich život se točí pouze kolem drogy, zotavování z jejích účinků a získávání dalších dávek drogy. [4] Závislost neznamená rekreační nebo experimentální užívání. Jde o kompulzivní potřebu, kterou je nutné zastavit.
    • Zapište si, jak často chodíte do práce nebo do školy pozdě. Zamyslete se nad tím, zda jste schopni dodržovat své povinnosti.
    • Zamyslete se i nad tím, zda si vaše závislost vybírá finanční daň. Zapisujte si, kolik peněz za drogy utratíte každý den, každý týden, každý měsíc a každý rok.
  5. 5
    Zamyslete se nad tím, zda se v poslední době vídáte s rodinou a přáteli. Pokud se vyhýbáte svým přátelům a rodině, protože jste pod vlivem drog, nebo trpíte abstinenčními příznaky a nechcete nikoho vidět, může to způsobit, že přijdete o své kamarády a vaše rodina o vás začne mít obavy a bude chtít vědět, proč se chováte divně.
    • Je možné, že budete muset svým blízkým dokonce vysvětlovat, proč užíváte drogy nebo pijete. Všechny tyto věci jsou jasnou známkou toho, že trpíte závislostí.[5]
  6. 6
    Pokud kradete a lžete, přiznejte to. Lhaní a krádeže, zejména pokud se týkají vašich blízkých přátel a rodiny, jsou také známkou silné závislosti. Je běžné, že drogově závislí lidé kradou svým blízkým peníze a cenné věci, aby měli na další dávku drogy. Závislost ovlivňuje nejen tělo, ale také myšlení a může způsobit, že závislý člověk začne svým blízkým krást.
    • Lhaní jde ruku v ruce s tajnůstkářským chováním drogově závislých lidí a se studem, který tito lidé prožívají.
  7. 7
    Zamyslete se nad tím, kdy jste se naposledy věnovali nějakému svému koníčku. Je možné, že jste se vzdali svých koníčků a zájmů, protože se pro vás drogy staly jediným zájmem. Představte si, že byste svým zájmům a koníčkům věnovali stejně tolik času, jako drogám (vyberte si nějaký sport, tanec, sbírání známek, fotografování, hru na hudební nástroj, studium cizího jazyka atd.).
    • Pokud se dokážete soustředit na své koníčky a zájmy, prozatím nejste svojí závislostí posedlí.
  8. 8
    Buďte upřímní ohledně toho, jak drogy ovlivňují váš život. Když budete brát drogy nadále, přestože vám to bude způsobovat problémy ve škole, v práci, ve vztazích s rodinou a přáteli a ve zdraví, budete skutečně závislí. Pro většinu lidí zadržení policií většinou stačí k tomu, aby si uvědomili, že musejí svůj život radikálně změnit. Pokud jste na drogách nebo alkoholu ovšem silně závislí, zapomenete na tyto následky, jakmile vás přepadne chuť na další dávku drogy.
    • Je možné, že budete zatčeni kvůli řízení pod vlivem drog nebo alkoholu, nebo kvůli držení a přechovávání nelegálních drog.
    • Vaše vztahy budou pravděpodobně v nepořádku, nebo o ně přijdete úplně. Pokud jste závislí na drogách, vaši přátelé a rodina s vámi pravděpodobně již nebudou chtít trávit čas.
  9. 9
    Napište si pozitivní změny, které by vám přineslo skoncování s drogami. Až si napíšete všechny negativní věci, které vám drogy způsobují, zaměřte se na to, jak by vám skoncování se závislostí pomohlo. Jak se váš život změní, když přestanete brát drogy? Pravděpodobně budete schopni zvrátit většinu negativních účinků braní drog a dokážete obrátit svůj život k lepšímu.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Vyhledejte profesionální pomoc

  1. 1
    Navštivte lékaře. Objednejte se k lékaři, který se specializuje na závislosti. Tento lékař vám může poskytnout cenné rady a představit vám různé možnosti léčby vaší konkrétní závislosti.
    • Lékař vám doporučí, abyste se přihlásili na odvykací kůru, abyste mohli své abstinenční příznaky zvládat pod dohledem lékařů. Je to důležité zejména v případě, že jste závislí na alkoholu, opiátech, nebo benzodiazepinech. Abstinenční příznaky u těchto látek mohou být velmi nepříjemné a někdy dokonce i smrtelné. [6] , [7]
  2. 2
    Přihlaste se na odvykací kůru. Barbituráty, amfetaminy, kokain a crack, benzodiazepiny a alkohol jsou drogy, které mohou mít smrtelně nebezpečné abstinenční příznaky a mohou způsobit záchvaty a v případě kokainu a cracku také selhání plic, mrtvici a konvulze. [8] Je tedy důležité podstoupit léčbu v nemocnici, kde budete pod dohledem lékařů a budou vám podávány léky, které zmírní fyzické abstinenční příznaky.
    • I v případě, že jste závislí na droze, u které abstinenční příznaky nejsou příliš nebezpečné, se mohou vyskytnout příznaky, které jsou velmi nepříjemné – například silné úzkosti, nebo dokonce halucinace.[9]
    • Abstinenční příznaky jsou součástí toho, proč stále berete drogy. Nejlepším místem, kde se závislosti na drogách zbavit, je lékařské zařízení, kde budete pod dohledem odborníků a kde se budete moci vypořádat s abstinenčními příznaky v bezpečí.
    • Pokud vás zatkli, váš probační pracovník vám pravděpodobně umožní přihlásit se na odvykací kůru, místo abyste šli do vězení. Využijte této příležitosti!
  3. 3
    Začněte navštěvovat psychologa. Stejně jako u mnoha různých programů léčby, které se soustředí na chemickou závislost, úspěšná léčba zahrnuje individuální péči psychologa. Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) vám může pomoci rozpoznat myšlenkové pochody, které vás neustále drží v cyklu braní drog.
    • Psycholog s vámi může také mluvit a dodávat vám motivaci. Může vám pomoci rozhodnout se, pokud si stále nejste jistí tím, zda se chcete změnit.[10]
    • Pokud si chcete najít psychologa, který se specializuje na léčbu závislostí, nechejte si poradit od svého praktického lékaře.
  4. 4
    Buďte otevření pomoci v různých aspektech života. Pokud se chcete závislosti na drogách zbavit, budete potřebovat pomoc v různých oblastech života. Je to proto, že drogová závislost ovlivňuje celý váš život. Připravte se na to, že budete potřebovat pomoc v oblasti fyzického, duševního, emocionálního i spirituálního zdraví. [11]
    • Možná bude vhodné spolupracovat i s rodinným terapeutem, s životním koučem, s kariérním poradcem, osobním trenérem, finančním poradcem a s dalšími experty, kteří vám pomohou se v těchto oblastech lépe zorientovat a poskytnou vám cennou pomoc.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Najděte si podpůrnou skupinu

  1. 1
    Najděte si nějakou místní podpůrnou skupinu. Studie prokázaly, že závislí lidé, kteří mají silnou podpůrnou síť, mají při zotavování ze závislosti větší úspěch. [12] Program dvanácti kroků je nejpopulárnější metodou samoléčebných a podpůrných programů na světě.
    • Anonymní Alkoholici (AA) je také velmi dobře známou organizací. AA a další programy o dvanácti krocích uvádějí dvanáct konkrétních kroků, které jsou „návodem na absolutní změnu osobnosti.“[13] Anonymní narkomani (NA) je organizace, která pomáhá lidem, kteří se snaží porazit závislost na drogách.
    • Existují i jiné podpůrné skupiny, které nabízejí skvělou podporu, například organizace SMART Recovery. Tato skupina má čtyřbodový program, který řeší všechny druhy závislostí a kompulzí. [14]
    • Nebojte se vyzkoušet několik možností a najít si to, co vám bude skutečně vyhovovat.
    • Najděte si místní podpůrné skupiny na webových stránkách AA nebo NA.
    • Uvědomte si, že vaše závislost je nemocí. Závislost je nemoc, která ovlivňuje strukturu a funkce mozku. [15] Když si uvědomíte, že trpíte nemocí, budete schopni svoji závislost řešit snáze.
  2. 2
    Spolupracujte se sponzorem. Mnoho podpůrných skupin funguje na bázi sponzorů. Jako nový člen dostanete sponzora, což je závislý člověk, který je v programu již delší dobu a který vám pomůže projít si všemi kroky zotavovacího programu.[16]
  3. 3
    Podporujte ostatní členy podpůrné skupiny. Podpůrné skupiny vám umožní uvědomit si, že existuje spousta lidí, kteří si prožili to samé, co vy. Tito lidé jsou stejně zoufalí a stydí se stejně jako vy. Když je budete podporovat, umožní vám to zotavit se z vlastní závislosti a být zodpovědnější. [17]
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Zbavte se starých zlozvyků

  1. 1
    Plánujte si každý den. Pokud se chcete své závislosti zbavit, musíte si plánovat každý den na hodinu přesně. Pomůže vám to najít si nový životní režim, který nezahrnuje drogy. Najděte si něco, co vám umožní dosáhnout cílů, po kterých toužíte, jako je například dokončení studia, založení rodiny, nebo nalezení nové práce. Nakonec budete schopni si vytvořit nové zdravé zvyky, které vás nejen zabaví tak, abyste neměli chuť na drogy, ale také vám umožní dosáhnout svých cílů.
  2. 2
    Veďte si záznamy o svých každodenních činnostech. Umožní vám to uvědomovat si, co přesně musíte každý den udělat. Vytvořte si jednoduchý denní plánovač a mějte přehled o tom, co všechno musíte udělat. Potom si hotové úkoly odškrtávejte.
    • Když se zaseknete, mějte v záloze telefonní čísla na lidi, kteří vám pomohou. Nikdy to nevzdávejte!
    • Pokud nemáte rodinu a přátele, kteří by vám pomohli splnit úkoly na vašem seznamu, vezměte si svůj seznam k psychologovi a proberte s ním problémy, kterým musíte čelit.
  3. 3
    Buďte k sobě upřímní. Další součástí narušení zlozvyků je trénink upřímnosti. Nesmíte sami sobě lhát ohledně toho, co děláte a s kým komunikujete. Uvědomte si, že budete mít silnou touhu se vrátit k drogám a obnovit vztahy se svými drogovými přáteli. Když budete dobře plánovat a budete k sobě brutálně upřímní, podaří se vám udržet se na správné cestě a dosáhnout úspěchu.
    • Nesnažte se například sami sebe přesvědčit, abyste chodili na místa, na kterých jste dříve trávili čas s tím, že si tím otestujete svoji sílu. Nemyslete si, že se můžete vídat s lidmi, se kterými jste dříve brali drogy. Jde o nevhodné racionalizace a o způsoby, jak se přesvědčit, že můžete opět začít brát drogy. Nebuďte obětí vlastních myšlenek!
  4. 4
    Mějte trpělivost. Uvědomte si, že kromě fyzických tužeb a chutí na drogy budete muset přetnout také emocionální vazby. Pravděpodobně budete chtít, aby bylo vše jako dříve. Uvědomte si, že nějakou dobu potrvá, než si na svůj nový život zvyknete a že když se budete držet svého plánu, podaří se vám to.
  5. 5
    Obklopte se lidmi, kteří vás podporují. Najděte si lidi, kteří vás ve vašich snahách budou podporovat. Rodina a přátelé jistě chtějí, abyste byli zdraví.
    • Můžete si také najít lidi, kterým se podařilo závislost porazit. Tito lidé vám mohou pomoci dosáhnout vašich cílů.[18]
    • Vyberte si lidi, kteří neberou drogy a nepijí alkohol, abyste se vyhnuli lákavým situacím.
    Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Mějte zdravé tělo i mysl

  1. 1
    Pravidelně cvičte. Když budete pravidelně cvičit, zbavíte se stresu spojeného se závislostí.
    • Můžete začít chodit do posilovny, nebo si najít osobního trenéra. Budete díky tomu zodpovědnější a podaří se vám zlepšit vaše zdraví.
  2. 2
    Navštivte výživového poradce. Najděte si nějaký program, který budete moci dodržovat. Některé výživové programy nabízejí i nemocnice. Když své tělo začnete ozdravovat a bude vám záležet na tom, co jíte, podaří se vám zvrátit negativní zdravotní dopady drog.
  3. 3
    Zkuste jógu. Jóga je spojení cvičení a meditace, které má skvělý vliv na tělo i mysl. Najděte si několikrát týdně alespoň 15-30 minut na sebe a zbavte se stresu a nutkání vzít si drogy nebo alkohol.
  4. 4
    Zkuste meditaci. Meditace je skvělým způsobem, jak zvládnout stres a zaměřit se na svůj dech a své tělo. Díky meditaci se zklidníte a zbavíte se chuti na alkohol nebo drogy.
    • Najděte si klidné místo, kde můžete pohodlně sedět alespoň 15 minut.
    • Soustřeďte se na svůj dech a dýchejte rovnoměrně.
    • Uvolňujte své myšlenky, aniž byste je soudili. Neustále vracejte pozornost zpět na svůj dech.
  5. 5
    Zkuste akupunkturu. Akupunktura je stará čínská metoda léčby, která využívá malé jehličky, které se zabodávají do určitých tlakových bodů na těle. Tato procedura vám pomůže zbavit se dlouhodobých abstinenčních příznaků.
    • Zjistěte, zda vám vaše zdravotní pojišťovna léčbu akupunkturou proplatí.
  6. 6
    Nepřestávejte chodit k psychologovi. Pokračujte v práci s psychologem tak dlouho, dokud to budete potřebovat. Můžete na některá sezení přivést i svoji rodinu, abyste mohli problémy řešit společně.
    Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Jak žít život bez drog

  1. 1
    Vytvořte si plán pro život bez drog. Tento plán by měl zahrnovat to, jakým způsobem hodláte odolávat pokušení, jak budete řešit nudu a nedostatek motivace a jak budete plnit povinnosti, které jste dříve zanedbávali. Život bez drog je naprosto normální životní styl. Jde o součást každého aspektu života (vztahy, rodičovství, práce, socializace, plnění povinností, komunikace s ostatními atd.).
    • Zamyslete se nad tím, jak budete řešit všechny tyto aspekty života a co uděláte pro to, abyste se drog zbavili.
    • Zapisujte si to, jak hodláte řešit různé situace, například stresující rozhovory, společenské akce atd. [19]
  2. 2
    Napište si seznam svých cílů. Zapište si cíle, kterých byste chtěli dosáhnout. Může jít o malé věci, jako například „každý den se osprchovat“ nebo „každý den sníst jedno zdravé jídlo.“ Mohou to být ovšem i větší cíle, jako například „najít si práci,“ nebo „jít k zubaři.“
    • Sledujte své pokroky a každý týden zhodnocujte svoji práci. I malé úspěchy jsou úspěchy. Brzy zaznamenáte zlepšení a pokroky, což vás motivuje k tomu, abyste pokračovali dále.
  3. 3
    Zkuste speciální metodu řešení nutkání. Když budete mít pocit, že byste chtěli opět začít brát drogy, zkuste tuto metodu. Jde o metodu, která vám pomůže vyhnout se relapsu. Když budete své nutkání potlačovat, bude ještě horší. Když si ho ovšem uvědomíte a akceptujete, budete schopni se ho zbavit.[20]
    • Uvědomte si, že nutkání, které cítíte, je celé jen o vaší závislosti. Uvědomujte si pocity a myšlenky, které prožíváte.
    • Ohodnoťte své nutkání číslem od 1 do 10 (1 – téměř žádné nutkání, 10 – velmi silné nutkání) a počkejte 10 minut. Něčím se zabavte – zkuste si uklidit v autě, napište si seznam úkolů, nebo pověste prádlo. Po nějaké době se zamyslete nad tím, zda cítíte stále stejné nutkání. Pokud máte stále silné nutkání vzít si drogu, opět se zabavte nějakou činností. [21]
  4. 4
    Vyhýbejte se místům a lidem, které máte spojené s drogami. Nechoďte na místa, kde jste si dříve kupovali drogy, nebo kde jste je užívali a netravte čas s lidmi, se kterými jste drogy brali.
    • Výhodou je to, že budete moci navštěvovat místa, která nemáte s drogami spojená. Najdete si nové koníčky, například horolezectví, pletení, procházky, nebo práci na zahradě.
  5. 5
    Najděte si práci. Mějte stále co dělat – najděte si práci, nebo jen brigádu. Pomůže vám to zlepšit svoji sebeúctu, protože uvidíte, že dokážete vydělat peníze.
    • Ukládejte si peníze do banky a začněte spořit.
    • Můžete se věnovat také dobrovolnické práci. Není nutné si hledat zaměstnání. Když budete pomáhat ostatním lidem, udržíte si správný směr.
  6. 6
    Začněte si budovat nový život. Až se dostanete z nejhoršího a překonáte abstinenční příznaky, začněte pracovat na tom, aby byl váš život podle vašich představ. Věnujte se vztahům s lidmi, které máte rádi, začněte tvrdě pracovat a ponořte se do koníčků a zájmů, které pro vás mají smysl.
    • Během této doby byste měli stále navštěvovat podpůrnou skupinu a chodit k psychologovi. Zbavit se drogové závislosti není otázka několika dnů, takže si nemyslete, že jakmile se začnete cítit trochu lépe, budete vyléčení.
    Reklama

Tipy

  • Nedovolte, aby vaše snahy skončily relapsem. Je naprosto běžné, že při prvních pokusech překonat závislost ujedete. Pokud se stane, že si vezmete drogy i po tom, co jste se rozhodli přestat, řešte tento problém co nejdříve. Pokud se k drogám vrátíte úplně a skončíte tam, kde jste začínali, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Uvědomte si, že máte na to, abyste to zvládli. Snažte se zjistit, co se pokazilo a pusťte se do toho znovu. Bez ohledu na to, jak dlouho vám to potrvá, to rozhodně bude stát za to. [22]
Reklama

Varování

  • Překonat silnou závislost není pouze otázka pevné vůle. Zneužívání návykových látek může vést ke změně osobnosti a fyzického zdraví. Pokud trpíte závislostí, vyhledejte odbornou pomoc.
  • Když půjdete k lékaři kvůli závislosti, tyto informace se objeví ve vaší zdravotní kartě. Ve vzácných případech může být lékařská důvěrnost narušena, což by vám mohlo způsobit problémy při hledání práce. Pokud ale budete brát drogy i nadále, bude to ještě mnohem horší. V případě, že někdo vyzradí vaše důvěrné informace, se obraťte na právníka.
  • Abstinenční příznaky mohou být nebezpečné, nebo dokonce smrtelné. Je vždy lepší se přihlásit na odvykací kůru do zdravotnického zařízení.
Reklama

O tomto wikiHow

Lauren Urban, LCSW
Spoluautorem článku je :
Psychoterapeutka
Tento článek spoluautorem článku je Lauren Urban, LCSW. Lauren Urban je psychoterapeutka v Brooklynu v New Yorku s více než 13 lety zkušeností s léčbou s dětí, rodin, párů a jednotlivců. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru sociální práce na Hunter College a spolupracuje s klienty, aby jim umožnila změnit jejich situaci a životy. Tento článek byl zobrazen 11 461 krát
Stránka byla zobrazena 11 461 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama