Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste otcem, který se těší na prvního potomka, nebo třeba taxikářem, nikdy nevíte, kdy se můžete nachomýtnout k neočekávanému porodu bez lékařské pomoci. Nebojte se - stává se to běžně. Nejdůležitější je uklidnit maminku a nechat její tělo odvést většinu práce. V tomto článku se dozvíte co a jak udělat, aby všechno probíhalo hladce než dorazí profesionální pomoc.

Postup

 1. 1
  Je-li to možné, zavolejte sanitku. I když budete muset třeba dítě porodit bez asistence, v případě nastalých komplikací bude pomoc na cestě. Dispečer/ka vás také krok za krokem může celým porodem provést, nebo vás spojit s někým jiným, kdo to udělá.
  Reklama

Část 1 ze 5:
Dilatace

 1. 1
  Je zapotřebí určit, v jaké fázi proces porodu je. V první fázi, kdy se tělo na porod připravuje, se otevírá děložní hrdlo. To může trvat velmi dlouho, obzvlášť u prvorodičky.
  • Je-li děložní hrdlo plně otevřené a vy vidíte temeno hlavičky, porod přešel do druhé fáze. Umyjte si ruce, přeskočte ke druhé části návodu a připravte se na to, dítě včas chytit.
 2. 2
  Sledujte čas mezi kontrakcemi. Změřte, jak dlouhá doba uplyne od začátku jedné do začátku další a zaznamenejte si to. O kontrakcích potřebujete vědět následující:
  • Pokud je doba mezi nimi 5 minut a více, je na čase odvézt nastávající matku do nemocnice.[1]
  • Prvorodičky většinou porodí v době, kdy mezi kontrakcemi napočítáte 3 - 5 minut a trvají 40 - 90 vteřin. Hodinu před porodem se jejich intenzita a četnost zvyšuje.[2]
  • Pokud od sebe kontrakce dělí 2 minuty a méně, porod dítěte je velmi blízko, obzvlášť, pokud žena již předtím rodila. Také pocity v břiše jako při vyprazdňování stolice naznačují, že dítě dosáhlo porodního kanálu, tlačí na konečník a je na cestě ven. [1]
 3. 3
  Vydezinfikujte si ruce a předloktí. Důkladně se umyjte antibakteriálním mýdlem a teplou vodou a vydrhněte ruce až k loktům. Snížíte tak riziko přenosu infekce na matku i plod.
  • Pokud mýdlo a vodu nemáte, použijte desinfekci na ruce na bázi alkoholu nebo líh.
  • Je-li to možné, nasaďte si sterilní rukavice.
 4. 4
  Připravte místo pro porod. Všechny pomůcky a nástroje mějte při ruce a snažte se, aby se rodička cítila co možná nejpohodlněji.
  • Porod místo poměrně hodně znečistí, zkuste si proto vybrat takové, kde vám to nebude vadit. Samozřejmě by prioritou měla zůstat čistota, nicméně použít k porodu starožitný perský koberec není nejlepší nápad.
  • Požádejte matku, aby se od pasu dolů svlékla. Dejte jí čistý ručník nebo prostěradlo, pokud se chce zahalit.
  • Najděte také několik čistých ručníků, prostěradel nebo utěrek. V úplné nouzi si vystačíte i s novinovým papírem..[1]
  • Do čisté velké misky nebo lavoru napusťte teplou vodu a připravte si nůžky, dlouhý kus provázku, líh, vatové tampony a měkkou odsávačku (pokud ji máte).
  • Přineste také pár polštářů. Budete je možná potřebovat podložit pod záda matky, až bude tlačit. Obalte polštáře ručníky nebo prostěradlem.
 5. 5
  Snažte se rodičku uklidnit. V této chvíli může cítit paniku nebo spěch, ale celý porod bude jednodušší, když se uklidní. Pár věcí, které můžete udělat:
  • Podpořte ji v dýchání. Vyvarujte se hyperventilace a mluvte na ni pomalým, pevným ale tichým hlasem a verbálně její dýchání usměrňujte. Pokud to nepomáhá, zkuste ji vzít za ruku a dýchejte s ní, pomalu, zhluboka.
  • Uklidňujte ji. Asi to není porod, jaký si představovala, určitě se bojí možných komplikací. Ujistěte ji, že profesionální pomoc je na cestě a vy mezitím uděláte všechno, co bude ve vašich silách. Řekněte jí, že ženy rodily mimo nemocnice tisíce let a že je velká šance, že vše půjde bez problémů.
 6. 6
  Pomozte nastávající mamince najít pohodlnou pozici. Možná se bude chtít procházet, nebo si naopak dřepnout, obzvlášť když přijdou kontrakce. Jak bude přecházet do druhé fáze, možná se uvelebí v pozici, ve které bude chtít porodit, nebo jich i pár vystřídá. Nejběžnější pozice, i s jejich výhodami a nevýhodami, jsou popsány tady:[3]
  • Litotomická pozice (na zádech): Je to nejčastější pozice při porodu v nemocnici, kdy žena leží na zádech, s nohama pokrčenýma v kolenou. Dává nejlepší přístup porodníkovi, ale zároveň vyvíjí silný tlak na ženina záda. Pokud si rodička zvolí tuto polohu, zkuste jí podložit záda polštářem, abyste ulevili od bolesti.
  • Ve dřepu: Gravitace pracuje v matčin prospěch a porodní kanál se může otevřít o 20 - 30% více, než v jiných polohách. Máte-li podezření, že dítě bude obráceně (nohama nebo pánví napřed), navrhněte tuto polohu. Můžete ženě pomoci když si kleknete za ni a podepřete její záda.
  • Na všech čtyřech: Opět gravitace působí jako bonus, navíc tolik nebolí záda. Některé ženy si tuto polohu vyberou instinktivně. Je-li to váš případ, klekněte nebo sedněte si za rodičku.
  • Na boku: Průchod dítěte porodním kanálem je pomalejší, ale napínání hráze je tak jemnější. Nechte rodičku ležet na boku s pokrčenými koleny a zvedněte jí nohu. Možná se také bude chtít při tlačení opřít o lokty.
  Reklama

Část 2 ze 5:
Samotný porod

 1. 1
  Veďte ženu až začne tlačit. Nenavádějte ji k tlačení, dokud k tomu sama nepocítí potřebu - nechcete, aby se příliš brzy vyčerpala. Až přijde ten správný čas, můžete jí pomoci.
  • Oblast okolo poševního vchodu se vyboulí a pak uvidíte hlavičku (její temeno). Jakmile k tomu dojde, je čas aby matka zatlačila ze všech sil.
  • Podporujte ji v tom, aby i mezi stahy jemně tlačila. Bude chtít tlačit největší silou na vrcholu kontrakce, to ale není ideální. Řekněte jí, ať v nejsilnějším bodě kontrakce zhluboka vydechne ústy, a zatlačí, až začne kontrakce ustupovat.[1]
  • Podporujte ji v hlubokém, pomalém dýchání. Bolest je lépe zvládnutelná když se rodička uklidní a soustředí se na dýchání, než když bude panikařit ze všeho, co se kolem ní děje. Lidé zvládají bolest různě, nicméně pomalé a hluboké nádechy a výdechy jsou při porodu vždy ku prospěchu.
 2. 2
  Podepřete hlavičku dítěte, až se objeví. není to nic těžkého a je to velmi důležité. Obzvláštní pozornost věnujte následujícím tipům:
  • Nikdy za hlavičku nebo za pupečník netahejte. Můžete tak způsobit poškození nervů.[4]
  • Pokud je pupeční šňůra omotaná okolo krku dítěte, jemně ji přetáhněte přes hlavičku, nebo rozvolněte, aby hlavička vyklouzla ze smyčky. Nikdy za pupeční šňůru netahejte.
  • Pokud se místo hlavičky objeví noha nebo zadeček, čeká vás porod v obrácené poloze. Tipy jak na to najdete ve článku níže.
 3. 3
  Připravte se na porod tělíčka. Až se hlava začne otáčet na stranu (pravděpodobně to udělá sama od sebe), připravte se, že s následujícím stahem se vynoří i tělo dítěte.
  • Pokud se hlavička sama od sebe neotáčí, jemně jí pomozte a natočte ji směrem k matčiným zádům. S touto pomocí by se při dalším stahu mělo objevit ramínko.[1]
  • Pomozte ven druhému ramínku. Opatrně tělíčko zvedněte směrem k matčině břichu a pomozte tak druhému ramínku ven. Zbytek těla už by pak měl hladce vyklouznout.[1]
  • Pořád podpírejte hlavičku. Tělo miminka bude kluzké. Nezapomínejte za každých okolností podepírat krk dítěte, který je ještě příliš slabý na to, aby hlavičku udržel.
 4. 4
  Připravte se na možné komplikace. Pokud šlo všechno hladce, v této chvíli jste úspěšně porodili zdravé dítě. Jestliže ale porod nepostupuje, zkuste udělat následující:
  • Pokud se objeví hlavička, ale tělíčko ani po třetím stahu nikoliv, položte rodičku na záda a spodní část těla podepřete dvěma polštáři. Pak jí řekněte, aby si rukama objala kolena, přitáhla je k hrudníku a s každou kontrakcí co nejsilněji zatlačila.
  • Pokud se jako první objeví nožička, řiďte se návodem popsaným dále.
 5. 5
  Podržte dítě tak, aby tekutina z jeho úst a nosu mohla vytéct ven. Podržte novorozeně oběma rukama, jedna podpírá krk a hlavičku. Ohněte hlavičku dolů v úhlu 45 stupňů a nechte tekutiny vytéct. Nohy by měly být o trochu výše, než hlavička (ale nedržte dítě za nohu hlavou dolů).
 6. 6
  Položte miminko na matčin hrudník. Snažte se o kontakt kůže na kůži a pak oba přikryjte čistým prostěradlem nebo dekou.
  • Dítě položte tak, aby jeho nohy byly stále trochu výš než hlavička, a tekutiny tak mohly odtékat. Pokud matka leží na zádech a tělo dítěte má na prsou, je tato poloha přirozená.
  • Kontakt kůže na kůži podporuje vyplavení hormonu oxytocinu, který pomáhá matce porodit placentu.[4]
 7. 7
  Ujistěte se, že dítě dýchá. Mělo by lehce plakat. Pokud nedýchá, pomozte mu vyčistit dýchací cesty.
  • Promasírujte tělíčko. Ručníkem nebo prostěradlem pevně promněte jeho záda, zatímco stále leží na matčině hrudníku. Pokud to nepomáhá, otočte dítě tváří ke stropu a hlavičku lehce ohněte dozadu, aby se dýchací cesty narovnaly. Dál tělíčko masírujte. Možná nezačne plakat, ale ujistíte se tak, že se mu do plic dostane potřebné množství vzduchu.
  • Vyčistěte dýchací cesty ručně. Pokud dítě začíná modrat nebo fialovět, čistou utěrkou či ručníkem otřete ústa a nos. Nepomáhá-li to, odsajte hleny nosní odsávačkou nebo stříkačkou. Vypuďte z ní vzduch, špičku zasuňte do nosní dírky nebo úst a pak tekutiny nasajte do stříkačky. Opakujte, dokud nebude všechna tekutina pryč, mezi odsáváním stříkačku vyprazdňujte. V nouzi může ke stejnému účelu posloužit i brčko.
  • Jako poslední řešení dítě poplácejte. Pokud všechno selhalo, poplácejte dítě přes chodidla nebo ho pleskněte přes zadeček.[4]
  • Pokud nic nepomáhá, budete muset zahájit resuscitaci.
  Reklama

Část 3 ze 5:
Porod placenty

 1. 1
  Připravte se na porod placenty. Může k němu dojít v rozmezí několika minut až půl hodiny od porodu dítěte.
  • Čistou, prázdnou misku položte blízko poševního vchodu. Než vyjde placenta, z dělohy vyteče poměrně velké množství krve a pupečník se prodlouží.
  • Zkuste matku posadit a vytlačit placentu do misky.
  • Masírujte ženě oblast podbřišku od pupíku dolů, abyste zmírnili krvácení. Možná ji to bude bolet, ale je to nezbytné. Masírujte, dokud nebude děloha na pohmat připomínat velký grapefruit v podbřišku.
 2. 2
  Zpomalte krvácení. Před a po porodu placenty bude žena krvácet, ale vy můžete pomoci a zmírnit to.
  • Ať matka dítě zkusí nakojit. Pokud není pupečník příliš napnutý, matka by měla co nejdříve začít s kojením.[1]
  • Není-li to z nějakého důvodu možné, stimulace bradavek také pomůže k zastavení krvácení.[4]
 3. 3
  Netahejte za pupečník. Nesnažte se porod placenty urychlit tím, že budete tahat za pupeční šňůru. Nechte ji vyjít přirozeně, s pomocí kontrakcí.[4]
 4. 4
  Placentu zabalte. Až bude venku, dejte ji do plastového pytle nebo uzavíratelné nádoby. Pokud matka pojede do nemocnice, lékař možná bude chtít placentu prozkoumat a odhalit případné abnormality.
 5. 5
  Rozhodněte se, zda přestřihnout pupečník. Zvažte to jen v případě, že je lékařská pomoc nedostupná nebo její příjezd očekáváte až za několik hodin. Jinak nechte pupečník být a jen se ujistěte, že není příliš napnutý.[2]
 6. 6
  Přestřihněte pupeční šňůru (nepovinné). Je-li odborná pomoc daleko, matka se možná rozhodne pro přerušení pupečníku. Pokud je to váš případ, zde je postup, jak na to:
  • Nahmatejte puls. Asi za deset minut po porodu placenty přestane pupečník pulsovat. Nepřerušujte ho dřív, než k tomu dojde.
  • Nebojte se bolesti. V pupeční šňůře žádná nervová zakončení nejsou - ani matka, ani dítě při jeho přestřihnutí nebudou cítit bolest. Pozor, pupečník bude kluzký a manipulace s ním nesnadná.
  • Okolo pupeční šňůry pevně uvažte tkanici či šňůrku. Udělejte to asi 7 cm od pupíku miminka. Utáhněte ji pevně, na dvojitý uzel.
  • Další tkanici nebo provázek uvažte 5 cm od první. Opět pevně utáhněte.
  • Sterilními nůžkami nebo nožem (předtím je 20 minut vyvařte v horké vodě, nebo otřete lihem) přerušte pupečník mezi tkanicemi. Pozor, pupeční šňůra je kluzká a tuhá - nespěchejte.
  • Znovu miminko přikryjte, až bude pupečník přerušen.
  Reklama

Část 4 ze 5:
Následná péče

 1. 1
  Udržujte matku i miminko v teple a pohodlí. Přikryjte je dekou, aby jim nebyla zima, a snažte se, aby mohla matka mít dítě na hrudníku. Všechno špinavé nebo mokré povlečení vyměňte a přesuňte matku i dítě na suché, čisté místo.
  • Poraďte si s bolestí. Na ženin poševní vchod dejte na 24 hodin sáček s ledem, obalený v čisté látce, abyste ulevili od bolesti a namožení. Pokud netrpí alergií, nabídněte jí Tylenol, Ibalgin, Nurofen, či jiné volně prodejné analgetikum.
  • Předcházejte infekcím. Poraďte ženě, případně ji i sami pomozte, po každém použití toalety omýt vagínu teplou vodou, aby byla stále v čistotě.
  • Dejte matce něco lehkého k jídlu (sušenky, chléb se sýrem nebo marmeládou atd.).
  • Pomozte ženě s močením. Je dobré, vyprázdnit močový měchýř, ale kvůli ztrátě krve bude možná lepší, pokud se vymočí do nějaké nádoby nebo ručníku, který položíte pod ni, aby nemusela vstávat z postele.
  • Dítě oblečte do plenky. Dávejte přitom pozor na pupečník. Pokud pupečník začíná páchnout (příznak infekce), potírejte jej lihem, dokud páchnout nepřestane.
 2. 2
  Co nejrychleji sežeňte lékařskou pomoc. Až bude porod u konce, vyčkejte na příjezd sanitky (pokud jste ji přivolali), nebo ženu transportujte do nejbližší nemocnice.
  Reklama

Část 5 ze 5:
Vzácný případ obrácené polohy dítěte při porodu

 1. 1
  Porod koncem pánevním, kdy jdou napřed nožičky nebo zadeček dítěte, je velmi vzácná komplikace.
 2. 2
  Natočte rodičku do správné polohy. Posaďte ji na okraj postele nebo jiného povrchu a přitlačte jí nohy k hrudníku. Pro všechny případy místo, kam dítě dopadne vypolstrujte polštáři, dekami a dalšími měkkými předměty.
 3. 3
  Nesahejte na dítě, dokud nevyjde hlavička. Uvidíte tělo a nohy, jak visí z pochvy ven a budete mít pokušení je zachytit, ale nedělejte to! Je to proto, že jakmile se dítěte dotknete, můžete spustit reflex, který mu velí se nadechnout, zatímco jeho hlava bude stále ponořená v plodové vodě.[4]
  • Pokuste se o to, aby v místnosti bylo teplo, velký rozdíl v teplotě může u dítěte také spustit dýchací reflex.[4]
 4. 4
  Dítě chyťte. Až matka porodí hlavičku, chyťte dítě do náruče a položte jej matce na hrudník. Pokud se hlavička stále neobjevuje, i když jsou venku už ramínka, řekněte matce, ať zkusí zatlačit v poloze ve dřepu.
  Reklama

Tipy

 • Nepanikařte, pokud je čerstvě narozené miminko namodralé, nebo pokud hned nepláče. Jeho pokožka s prvním nadechnutím začne růžovět, ale ruce a chodidla mohou zůstat modrá trochu déle. To je v pořádku. Jednoduše vyměňte všechny mokré ručníky za suché, dítě přikryjte a na hlavu mu dejte čepičku.
 • Pokud nemáte po ruce přikrývky, použijte tričko, ručník atd., abyste matku i dítě udrželi v teple.
 • Nástroj na přerušení pupečníku desinfikujte povařením ve vodě, nebo namočením do lihu.
 • Jste-li budoucí rodičkou, nebo otcem dítěte, vždy mějte na paměti, že porod může nastoupit kdykoliv. Řiďte se podle toho, až budete plánovat své aktivity. Mějte při sobě vždy sadu pomůcek pro případ nouze - mýdlo, sterilní gázu, nůžky, čisté prostěradlo, atd. (Seznam potřebných věcí viz níže).
Reklama

Varování

 • Udržte sebe, matku a místo, kde porod probíhá, v maximální možné čistotě. Riziko infekce je pro matku i dítě vysoké. Poblíž místa porodu nekašlejte ani nesmrkejte.
 • Pokud na ženu přišly kontrakce, nedovolte jí odejít na toaletu a pokusit se vyprázdnit. Může cítit nutkání, ale většinou je to způsobeno pohybem plodu, který tlačí na konečník. Je to těsně před porodem úplně normální.
 • Matku ani dítě neomývejte antibakteriálními produkty. Učiňte tak jedině v případě, že mýdlo a voda nejsou dostupné a došlo k vnějšímu poranění.
 • Tento návod neslouží jako náhražka lékařských znalostí ani jako postup pro plánovaný porod v domácím prostředí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Odsávačka na nos pro miminka (z jemného pryže. Snažte se vyhnout tvrdým plastovým stříkačkám, které mohou nos poškodit)
 • Lahvička lihu nebo alkoholu
 • Krabice jednorázových sterilních rukavic
 • Tkanička či provázek (na podvázání pupečníku)
 • Ostré nůžky (na přestřižení pupečníku)
 • Sáček ledu, nejlépe chemický (který chladí po promnutí v rukou)
 • Ohřívací láhev (pomůže udržet dítě v teple)
 • 6 jednorázových plenek
 • Analgetika jako Tylenol, Ibalgin či Nurofen
 • Antibakteriální mýdlo nebo čistič rukou.
 • 4 bavlněné dětské přikrývky
 • Čepička pro novorozence
 • 4 čisté ručníky
 • Vlhká utěrka
 • Miska (na placentu)
 • Deky, které udrží matku v teple
 • Polštáře
 • 5 velkých pytlů na odpadky na špinavé prádlo
 • Dva menší sáčky na placentu
 • Instrukce pro provádění resuscitace u dětí i dospělých
 • Kontakt na lékařskou pohotovost

Reference

 1. 1,01,11,21,31,41,51,6http://www.drspock.com/article/0,1510,6254,00.html
 2. 2,02,1The Worst-case Scenario Survival Handbook. ISBN 0811825558
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/Childbirth_positions
 4. 4,04,14,24,34,44,54,6Complete Preparation for Childbirth: A Self-help Manual for Expectant Parents. ISBN 9622092209

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 083 krát
Stránka byla zobrazena 3 083 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama