Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Asexualita ve světě biologické reprodukce znamená, že jediný rodič dokáže zplodit identické potomky. Co se týče lidské sexuality, asexuální člověk je někdo, kdo nepociťuje žádnou sexuální přitažlivost. Pokud se snažíte porozumět asexuálním lidem, je důležité si uvědomit, že nejde o lidi, kteří by se od vás něčím lišili – kromě toho, že prožívají sexuální přitažlivost jinak (respektive ji neprožívají).

Část 1
Část 1 ze 2:
Co je to asexualita

 1. 1
  Co znamená být asexuální? Asexualita je sexuální orientace, která znamená, že daná osoba nepociťuje žádnou sexuální přitažlivost k žádnému pohlaví. Přesto ovšem tito lidé mohou mít sex, zamilovat se, mít milostné vztahy s různými partnery, nebo se vdát či oženit a mohou mít naprosto normální vztahy. [1] Asexualita není něco, co by si člověk zvolil dobrovolně – jde spíše o jeho pocity. Asexuální lidé mají emocionální potřeby, cítí přitažlivost k ostatním lidem a mohou se i vzrušit. Pouze nepociťují žádnou sexuální přitažlivost. [2]
  • Mnoho asexuálních lidí má jasně danou sexuální orientaci. Mohou to být lesby, gayové, heterosexuálové, bisexuálové, nebo pansexuálové (což znamená, že je přitahují lidé všech pohlaví a sexuálních orientací).
  • Asexualita není to samé, jako nízké libido, které může být způsobeno zdravotními problémy. Nejde ani o potlačování sexuálních tužeb.[3]
 2. 2
  Zjistěte, kdo patří mezi asexuály. Stejně jako s každou jinou sexuální orientací je asexualita obecným pojmem, který nepopisuje každého, kdo se tak identifikuje. Všichni lidé jsou jedineční a sexuální orientace se nachází na spektru potřeb, tužeb, zájmů a přitažlivosti. Berte asexualitu jako jakési zastřešení, které popisuje lidi, kteří sami sebe identifikují jako asexuální, šedo-asexuální, nebo demisexuální.[4]
  • Šedo-asexuální lidé jsou lidé, kteří pociťují sexuální přitažlivost, ale ne příliš často, nebo pouze minimálně.
  • Demisexuál je člověk, který pociťuje sexuální přitažlivost pouze k lidem, se kterými má silný emocionální vztah.
  RADA ODBORNÍKA
  Eric A. Samuels, PsyD

  Eric A. Samuels, PsyD

  Klinický psycholog
  Eric A. Samuels, Psy.D. je licencovaný klinický psycholog v soukromé praxi v San Franciscu a Oaklandu v Kalifornii. Titul Psy.D. v klinické psychologii získal na Wright Institute v roce 2016 a je členem Americké asociace psychologů a asociace Gaylesta, Psychoterapeutické asociace pro genderovou a sexuální rozmanitost. Eric se specializuje na práci s muži, mladými dospělými a lidmi s různou sexuální orientací a pohlavními identitami.
  Eric A. Samuels, PsyD
  Eric A. Samuels, PsyD
  Klinický psycholog

  Náš odborník souhlasí: V asexuální komunitě existuje velká variabilita v tom, že někteří lidé, kteří jsou asexuálové, jsou občas ochotni být alespoň trochu sexuální s někým jiným. Na druhém konci spektra jsou však další, kteří nejsou vůbec ochotni být sexuální s jinou osobou.

 3. 3
  Naučte se rozlišovat mezi asexualitou, sexuální zdrženlivostí a celibátem. Sexuální zdrženlivost je vědomá volba neúčastnit se sexuálních aktivit, zatímco celibát je vědomá volba neúčastnit se sexuálních aktivit a manželství (nebo vztahů na bázi manželství). Tato rozhodnutí mohou být náboženská, filozofická, nebo například morální. Asexualita je absence sexuální přitažlivosti, ale nemusí nutně jít o nedostatek chuti na sex. Znamená to, že asexuální lidé mohou být:
  • Sexuálně zdrženliví, nebo v celibátu
  • Sexuálně aktivní pomocí masturbace
  • Sexuálně aktivní s partnery
 4. 4
  Co není asexualita? Asexualita je sexuální orientace, která se liší od heterosexuality, homosexuality, bisexuality, pansexuality a dalších orientací. Asexualita ovšem nemá nic společného s biologickým pohlavím, genderovou identitou, nebo genderovým vyjádřením. Být asexuální neznamená, že jste aromantičtí (neschopní pocítit milostnou přitažlivost k ostatním lidem).
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Vztah s asexuální osobou

 1. 1
  Uvědomte si, že existují různé druhy vztah. Stejně jako v případě přátelství, rodinných vztahů a mnoha jiných druhů platonických (nesexuálních) vztahů existuje spousta druhů milostných vztahů – ne pouze sexuální vztahy. Vztah s asexuálním člověkem vám může otevřít oči a umožnit vám poznat nové typy vztahů, jako například:
  • Milostné nesexuální vztahy, které často zahrnují fyzické projevy náklonnosti, mazlení a oddanost.
  • Neromantické nesexuální vztahy, které zahrnují hlubokou oddanost mezi partnery. Tyto vztahy mohou zahrnovat také fyzické projevy lásky, ale neobsahují žádný sexuální, nebo milostný prvek.[5]
 2. 2
  Komunikujte otevřeně. Bez ohledu na okolnosti jsou všechny vztahy o poznávání druhé osoby a ani vztahy s asexuálními lidmi nejsou výjimkou. Klíčem ke každému vztahu je otevřená komunikace. Je důležité si ve vztahu co nejdříve stanovit hranice, aby oba partneři věděli, co je přijatelné, co je nepřijatelné a co jeden od druhého očekávají. Pokud si něčím nejste jistí, je vždy lepší se zeptat!
  • Je důležité nenechat se urazit, když zjistíte, že je váš partner asexuální. Není to žádná výmluva, ani pokus ze vztahu utéct. Uvědomte si, že se k vám váš partner snaží chovat upřímně a otevřeně.[6]
 3. 3
  Uvědomte si, že asexuální člověk se může chovat intimně. Asexuální lidé se často účastní romantických vztahů, ale záleží na každém z nich, zda bude otevřen fyzické nebo sexuální intimitě. Vztah nemusí nutně znamenat, že spolu partneři mají sex nebo si projevují lásku fyzicky. Dva lidé mohou mít silný emocionální nebo romantický vztah i bez sexuálního prvku: intimita je mnohem více, než fyzické doteky nebo sexuální aktivity.
  • Asexuální partner může, ale nemusí být ochotný provozovat sexuální aktivity, takže je důležité spolu komunikovat, aby byli všichni zúčastnění na jedné lodi. Pociťovat sexuální potěšení je něco jiného, než sexuální přitažlivost. Někteří asexuální lidé si rádi užívají sex.
  • Někteří asexuální lidé ovšem nemají o sex žádný zájem a nejsou ochotní se účastnit sexuálních vztahů.
 4. 4
  Neočekávejte, že se asexuální partner změní. Asexualita není možností volby, stejně jako heterosexualita, nebo homosexualita. Není to ani problém nebo porucha a nezpůsobuje ji násilí, ani zneužívání. Lidé, kteří sami sebe popisují jako asexuální, nemusejí být fixovaní a nezmění se jen kvůli osobě, se kterou mají vztah.
  • Někteří asexuální lidé nemají zájem o milostné vztahy a jsou otevření pouze přátelství, nebo neromantickým vztahům bez sexuální roviny.
  Reklama

Tipy

 • Vlajka asexuálů má čtyři horizontální pruhy – odshora dolů: černá, šedá, bílá a fialová.
 • Asexuální lidé se často označují termínem „ace,“ a jako symboly asexuality se často používají srdcová, kárová, piková a křížová.
 • Uvědomte si, že přiznání není rozhodnutí, které je pro lidi snadné a když se někdo rozhodne vyjít na světlo s tím, že je asexuální, znamená to, že vám velmi důvěřuje. Musíte si uvědomit, že se nic jiného nemění – pouze nyní víte něco, co jste dříve nevěděli.
Reklama

Související články

Jak poznat, zda s vámi muž flirtujeJak poznat, zda s vámi muž flirtuje
Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak na francouzské líbání
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Jak flirtovat s klukemJak flirtovat s klukem
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 840 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 840 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama