Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Posílání SMS zpráv z mobilního telefonu je rychlým a jednoduchým způsobem, jak být v kontaktu s ostatními lidmi. Každý se může naučit posílat SMS zprávy, stačí jen trocha trpělivosti. Za nějakou dobu pro vás posílání esemesek bude naprosto přirozené. Čtěte dál a dozvíte se více informací.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Posílání SMS zpráv pomocí chytrých telefonů

 1. 1
  Otevřete si hlavní menu a vyberte Zprávy. Na zařízeních Apple tato ikona vypadá jako malá textová bublina z komiksů. Na telefonech Samsung Galaxy a na většině ostatních telefonů vypadá jako otevřená obálka.
 2. 2
  Vytvořte novou zprávu. Pokud používáte iPhone, v pravém horním menu Zprávy se vám zobrazí malá ikona, která vypadá jako tužka a papír. Když na ni kliknete, otevře se vám okno pro novou zprávu. Na jiných telefonech budete muset z menu vybrat možnost Vytvořit novou zprávu.
 3. 3
  Uveďte kontakt. Můžete zprávu odeslat někomu, koho máte uloženého v seznamu kontaktů, nebo ji můžete odeslat na číslo, které v seznamu nemáte. Můžete zprávu poslat také více lidem najednou.
  • Když začnete psát jméno člověka, kterému chcete poslat zprávu, telefon by vám měl automaticky nabídnout možnosti, ze kterých si budete moci vybrat. Když na některou z možností kliknete, telefonní číslo daného kontaktu se přidá do pole příjemce.
  • Můžete si také vybrat někoho ze seznamu kontaktů a napsat mu zprávu. Když kliknete na jeho jméno, budete moci z menu vybrat Odeslat zprávu.
  • Pokud jste někomu již dříve psali, měla by se vám v okně zprávy otevřít vaše předchozí konverzace. Otevřete si seznam zpráv a vyberte si konverzaci, kterou chcete otevřít.
 4. 4
  Napište zprávu. Až kliknete do pole pro psaní zprávy, měla by se vám otevřít klávesnice. Pomocí klávesnice napište zprávu, kterou chcete odeslat.
  • Pokud máte iPhone, můžete kliknout také na ikonu mikrofonu a nahrát zprávu hlasově. Měli byste mluvit co nejsrozumitelněji. Telefon nebude automaticky přidávat interpunkci, ale pokud spěcháte, nebo nemůžete psát, tato možnost se vám bude hodit.
  • Zkontrolujte si chyby. Pokud nějaké slovo napíšete špatně, některé telefony se ho budou snažit automaticky opravit a poskytnou vám alternativy. Pokud chcete použít nabízené slovo, klikněte na mezerník a slovo se automaticky přidá. Pokud toto slovo použít nechcete, klikněte na křížek, který je hned vedle něho.
 5. 5
  Odešlete svoji zprávu. Až budete mít zprávu napsanou, klikněte na Odeslat. Většina chytrých telefonů esemesky zobrazuje ve formě komiksových bublin, které jsou barevně rozdělené mezi vás a příjemce vaší zprávy. Díky tomu si budete moci vaši konverzaci přečíst znovu a kdykoli se k ní vrátit.
  • iPhone a další chytré telefony zobrazují elipsy s několika tečkami v případě, že vám příjemce zprávy odepisuje. Může trvat několik vteřin, než zpráva dorazí, takže pokud uvidíte tuto elipsu, počkejte na odpověď. Díky těmto ikonám je výměna SMS zpráv rychlejší a pohodlnější.
 6. 6
  Pokud chcete, pošlete fotku nebo video. Pokud používáte iPhone, klikněte na ikonu fotoaparátu na levé straně pole pro psaní zpráv. Pokud máte jiný telefon, vyberte možnost Odeslat fotografii. Můžete si vybrat fotku, kterou již máte uloženou v knihovně, nebo můžete vyfotit novou fotku. Až budete mít fotku vybranou, klikněte na Použít a potom na Odeslat.
  • Můžete odesílat fotky přímo ze svého alba fotek. V možnostech vyberte Zprávy a připojte k fotce kontakt.
 7. 7
  Nastavte si možnosti odesílání zpráv. Seznamte se s možnostmi odesílání zpráv v nastavení vašeho telefonu. Můžete si nastavit upozornění, vibrace, nebo zvuky příchozích zpráv.
  • V nastavení zpráv si můžete také nastavit, zda chcete dostávat upozornění o doručení zpráv a zda chcete, aby tato upozornění chodila i příjemcům vašich zpráv. Když si zprávu přečtete, odesílateli se zobrazí, že jste si ji otevřeli. Hodí se to hlavně v případě, že posíláte důležité informace a v případě, že není nutné, aby vám příjemce zprávy odpovídal.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Posílání SMS zpráv u starších telefonů

 1. 1
  Vyberte si z hlavního menu ikonu Zprávy, Text, nebo SMS. U každého telefonu je ikona označena jinak. Najděte si ji v menu a stiskněte tlačítko Enter nebo Select.
 2. 2
  Vyberte možnost Vytvořit novou zprávu. Měla by se vám otevřít prázdná obrazovka.
 3. 3
  Zadejte do adresního řádku telefonní číslo příjemce, nebo ho vyberte z kontaktů tím, že začnete psát jeho jméno a počkáte, jaké výsledky vám telefon nabídne.
 4. 4
  Začněte psát zprávu na klávesnici. Každé číslo klávesnice odpovídá několika písmenům abecedy, které byste měli mít zobrazeny na tlačítku. Například tlačítko 2 odpovídá písmenům A, B a C. Pokud chcete napsat A, stiskněte toto tlačítko jednou. Pokud chcete napsat B, stiskněte ho dvakrát rychle za sebou. Pokud chcete napsat C, stiskněte ho třikrát.
 5. 5
  Používejte T9. T9 je program, který odhaduje slova, která se snažíte psát, aby vám usnadnil práci při psaní zpráv. Na starších telefonech je T9 nastaven automaticky, takže vás to ze začátku možná bude trochu mást. Až se ho ale naučíte používat, bude pro vás psaní zpráv mnohem snazší.
  • Pokud chcete používat T9, musíte si ho v telefonu nastavit. Většinou se nastavuje tlačítkem s hvězdičkou.
  • Vždy si zkontrolujte, zda T9 odhadl správné slovo. Některá slova se mohou plést, takže neodesílejte zprávu bez kontroly. U většiny telefonů stačí stisknout hvězdičku a můžete si vybrat jiné slovo z nabídky.
 6. 6
  Až dopíšete slovo, udělejte mezeru. Mezera se většinou dělá tlačítkem 0. Až ji napíšete, můžete začít psát další slovo.
  • Když uděláte mezeru, T9 se automaticky resetuje, takže vám u dalšího slova bude nabízet nové možnosti.
 7. 7
  Interpunkční znaménka najdete pod tlačítkem 1. Jistě jste si již všimli, že tlačítko 1 neodpovídá žádným písmenům a že se pod ním skrývají interpunkční znaménka.
  • Když toto tlačítko stisknete jednou, zobrazí se vám tečka. Když ho stisknete dvakrát, zobrazí se čárka. Mačkejte toto tlačítko tak dlouho, dokud nenajdete požadované interpunkční znaménko.
 8. 8
  Hotovou zprávu potom odešlete zvolením možnosti Odeslat.
  • Pokud telefon bude chtít, abyste zadali číslo příjemce, napište ho do pole, nebo si najděte kontakty a vyberte si číslo příjemce ze seznamu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Základní etiketa SMS zpráv

 1. 1
  Zkratky a slangové výrazy používejte jen zřídka. V posledních letech se začaly objevoval nápadité zkratky, které usnadňují psaní SMS zpráv. Přesto byste to s nimi neměli přehánět a neměli byste psát pomocí zkratek a akronymů, aby vaše komunikace nepůsobila dětinsky a nesrozumitelně. Pište celými slovy a celými větami a pokud to bude možné, používejte i interpunkci.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak vaše zprávy vyzní. Dokud nebudete umět zprávy psát téměř automaticky, vaše zprávy budou znít trochu nepříjemně. Nezapomínejte na slova jako „prosím“ a „děkuji“, abyste na lidi svými zprávami nedělali špatný dojem.
  • „Přijeď mě vyzvednout“ zní rozhodně drzeji, než „Mohl bys pro mě prosím přijet?“
  • Špatné zprávy nikdy nepište SMS zprávami – počkejte si na vhodnou chvíli a sdělujte je lidem osobně.
 3. 3
  Odpovídejte na zprávy. V posledních letech mnoho lidí esemesky využívá jako základní způsob komunikace. Pokud s nimi teprve začínáte, někdy není snadné odhadnout, kdy a jak byste měli odpovídat. Když v rychlosti odpovíte pouze „OK“ nebo „děkuju,“ dáte tím odesílateli najevo, že jste zprávu dostali. Můžete odpovědět také tím, že mu zavoláte.
 4. 4
  Dávejte přednost osobní komunikaci. V některých situacích je vhodné počkat a promluvit si s daným člověkem osobně. [1] Nikdo nechce sedět u večeře s někým, kdo si neustále hraje s telefonem a odpovídá na zprávy.
  • Pokud píšete zprávy na nějakém tichém místě, například v knihovně, nebo v kině, vypněte si vyzvánění, abyste nikoho nerušili.
 5. 5
  Jděte rovnou k věci. SMS zprávy jsou efektivním způsobem komunikace, takže byste měli vždy psát stručně a k věci. Dramatické pauzy a detaily příběhů si nechejte na jindy. Také by vás nemělo naštvat, když někomu napíšete „ahoj“ a on si s vámi nebude chtít psát celé odpoledne. [2]
  • Pokládejte konkrétní otázky, nebo nabízejte konkrétní informace. Nepište kamarádovi „Jak to jde?“ Zkuste mu napsat třeba „Chceš jít večer na sushi?“ Pokud si chcete popovídat déle, zavolejte mu.
  Reklama

Tipy

 • Mobilní telefony seženete v mnoha variantách. Dva základní typy jsou tlačítkové a dotykové. U dotykových telefonů využíváte klávesnici, která se podobá klávesnici počítače.
 • Nastavte si v telefonu T9. Tento systém automatického doplňování slov vám usnadní práci při psaní zpráv. Odhadne za vás slovo, které se snažíte napsat. *Někdy je nutné T9 opravit manuálně, ale většinou vám jeho použití ušetří čas.
 • U většiny telefonů stačí pro odeslání zprávy stisknout prostřední tlačítko OK.
 • Ujistěte se, že jste zprávu odeslali zvolenému příjemci. Není nic horšího, než splést se při zadávání čísla a poslat zprávu někomu jinému.
 • Pokud používáte T9, vždy zkontrolujte, zda jste vybrali správné slovo.
 • Seznamte se s umístěním klávesy OK a naučte se otvírat seznam kontaktů. Pokud nevíte, jak na to, pročtěte si manuál k vašemu telefonu.


Reklama

Varování

 • Každý telefon má trochu jinou klávesnici a jiné funkce. Když si s něčím nebudete vědět rady, prostudujte si manuál ke svému telefonu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Telefon s možností odesílat SMS zprávy.


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 314 krát
Kategorie: Sociální sítě
Stránka byla zobrazena 6 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama