Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bílé krvinky, neboli leukocyty, jsou přirozeným obranným mechanismem těla proti infekcím a hrají důležitou roli ve funkci imunitního systému. Zbavují se cizích bakterií a dalších organismů, které napadají tělo a jsou tedy zodpovědné za imunitu (schopnost těla bojovat proti infekcím). Někteří lidé mají geneticky slabší imunitní systém, jiní ho mají zase oslabený virovými, nebo bakteriálními infekcemi.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jezte zdravě

 1. 1
  Jezte dostatek bílkovin. Když budete jíst vyváženou stravu, zajistíte, že se vám do kostní dřeně, kde se produkují bílé krvinky, dostane dostatek všech živin. Začněte tím, že budete jíst dostatečné množství bílkovin, které jsou nejdůležitějším prvkem bílých krvinek. [1] Bílkoviny získáte z masa, mléčných výrobků, vajec a zeleniny.
 2. 2
  Jezte zdravé tuky. Vyhýbejte se nasyceným tukům, ale jezte dostatek nenasycených tuků. Nasycené tuky zvyšují riziko srdečních onemocnění, ale zdravé tuky podporují absorpci vitamínů, které jsou rozpustné v tucích.[2] Tyto zdravé tuky najdete v kukuřičném, sezamovém, světlicovém, sójovém a bavlníkovém oleji.
 3. 3
  Jezte omezené množství sacharidů. Když budete jíst správné množství pšenice, kukuřice a jiných obilovin, budete mít dostatek energie na produkci bílých krvinek. Když to s těmito potravinami budete přehánět, sníží se vám hladina T-lymfocytů a budete mít oslabený imunitní systém. [3]
 4. 4
  Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které podporují imunitu. Jezte zejména následující potraviny:
 5. 5
  Jezte antioxidanty. Antioxidanty jsou vitamíny, minerály a další živiny, které pomáhají opravovat poškozené buňky těla. [14] Mezi antioxidanty patří betakaroten, vitamíny C a E, zinek a selen. Tyto živiny najdete v různých druzích ovoce a zeleniny, ale můžete je brát i ve formě tablet.
  • Betakaroten je v meruňkách, brokolici, červené řepě, špenátu, zelených paprikách, rajčatech, kukuřici a mrkvích.[15]
  • Vitamín C najdete v bobulích, brokolici, nektarinkách, pomerančích, jahodách, paprikách, rajčatech a květáku. [16]
  • Vitamín E najdete v brokolici, mrkvi, ořechách, papáje, špenátu a slunečnicových semenech. [17]
  • Zinek je v ústřicích, tmavém masu, fazolích, ořechách a v mořských plodech.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Berte vitamíny a další doplňky stravy

 1. 1
  K produktům slibující posílení imunity přistupujte skepticky. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že je dobré zvýšit množství buněk, které podporují imunitu. V některých případech může zvýšení „dobrých“ buněk v těle dokonce zvýšit riziko mozkové mrtvice.[18] Z lékařského hlediska je nejlepším řešením žít zdravě a v případě jakéhokoli zdravotního problému vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.
 2. 2
  Zvyšte konzumaci zinku. Zinek je jedním z nejdůležitějších komponentů v enzymech, které se nacházejí v bílých krvinkách a jeho nedostatek může způsobit oslabení imunitního systému. [19] Zinek najdete v mase, rybách a mléčných produktech.
  • Můžete zinek brát i ve formě tablet, ale nejprve se poraďte se svým praktickým lékařem.
 3. 3
  Jezte dostatek mědi. Lidské tělo potřebuje jen velmi malé množství mědi, aby bylo zdravé (celkové množství mědi ve zdravém těle je asi 75-100 mg),[20] ), ale tento minerál hraje důležitou roli v metabolických a imunitních funkcích, neutralizuje volné radikály a možná dokonce omezuje jejich škodlivé účinky.[21] Měď najdete v orgánech, listové zelenině a celozrnných obilovinách.
  • Zároveň platí, že příliš mnoho mědi může v těle zrychlovat oxidaci a může přispět k rozvoji Alzheimerovy choroby. [22] Měli byste se poradit s lékařem a vše si dobře rozmyslet ještě dříve, než začnete brát doplňky stravy s obsahem mědi.
 4. 4
  Jezte dostatek vitamínu C. Vitamín C zvyšuje množství bílých krvinek a podporuje efektivitu buněk. [23] Jde také o antioxidant, což znamená, že zabraňuje poškození již existujících bílých krvinek. Kromě tablet můžete vitamín C jíst ve formě citrusového ovoce a bobulí.
  • Dospělí lidé by měli jíst maximálně 2000 mg vitamínu C denně.[24] .
 5. 5
  Hlídejte si hladinu vitamínu A. Vitamín A je také antioxidant, který pomáhá zlepšovat funkce imunitního systému. [25] Kromě doplňků stravy můžete vitamín A získávat z mrkví, rajčat, chili papriček a zelí.
 6. 6
  Berte vitamín E. Vitamín E je stejně jako vitamíny C a A antioxidant, který podporuje zdraví pleti a očí.[26] Najdete ho v olivovém oleji, ořechách a některých druzích ovoce a zeleniny, ale můžete ho brát i ve formě kapslí.
 7. 7
  Zkuste další přírodní přípravky. Echinacea [27] ginseng,[28] aloe vera,[29] a zelený čaj[30] podporují produkci bílých krvinek.[31]
  • Selen je obsažen v tuňákovi, mase a v juviích. [32]
 8. 8
  Berte colostrum. Pokud máte slabý imunitní systém, pravděpodobně ho budete muset posilovat. Prášek colostrum obsahuje imunoglobuliny[33] seženete ho v lékárně i bez předpisu ve formě kapslí, které se užívají orálně. Většině lidem stačí colostrum užívat měsíc v kuse každých pět let.
 9. 9
  Zeptejte se svého lékaře, zda jsou pro vás vhodné injekce imunoglobulinu. Pokud máte obzvláště oslabený imunitní systém, možná budete potřebovat injekce imunoglobulinů (polyvalentních protilátek IgG), které se získávají z dárcovské krve. Tato metoda léčby závisí vždy na doporučení lékaře a používá se zejména v případech nedostatečné imunity, autoimunních nemocí, vážných zánětů, nebo akutních infekcí.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Žijte zdravě

 1. 1
  Jezte zdravou stravu. mnoho lidí na své zdraví myslí jen když jim hrozí nějaké nebezpečí. Nečekejte na to, až budete nemocní, nebo se zraníte a pečujte o své tělo stále. Když budete pravidelně jíst zdravé jídlo, budete mít silný a odolný kardiovaskulární systém, budete mít více energie a vaše svaly a kosti budou fungovat správně. Zdravá strava by měla obsahovat spoustu ovoce, zeleniny a bílkovin a neměla by zahrnovat příliš mnoho cukru, tuku a alkoholu.
  • Citrusové ovoce, jako jsou pomeranče, mandarinky a rajčata obsahují vitamín C, který pomáhá chránit imunitní systém.[34]
  • Jezte kuřata, krůty, lososy, tofu a další zdroje bílkovin. Tyto potraviny obsahují spoustu bílkovin, ale nemají tolik tuku, jako tučné maso, nebo krevety. Mezi další zdroje bílkovin patří quinoa a některé druhy fazolí.
 2. 2
  Pravidelně cvičte. Když budete dostatečně cvičit, posílíte své kardiovaskulární zdraví a snížíte riziko některých chronických onemocnění. Cvičení podporuje krevní oběh v různých částech těla a urychluje metabolismus a vylučování škodlivých látek, takže udržuje imunitní systém v chodu. Když budete pravidelně cvičit, snížíte si riziko srdečních onemocnění, osteoporózy a rakoviny. [35] Jděte tedy běhat, plavat, nebo jezdit na kole – najděte si cvičení, které vás bude bavit!
  • Děti a dospávající mezi 6-17 lety by měli cvičit 60 minut denně. Mělo by jít zejména o aerobní činnosti a také trochu cvičení, které posiluje svaly.[36]
  • Dospělí lidé mezi 18 a 64 lety by měli cvičit 150 minut (dvě a půl hodiny) týdně a alespoň dva dny v týdnu by měli posilovat, například zvedat činky.[37]
  • Lidé starší 65 let, kteří netrpí žádnými nemocemi, by měli cvičit alespoň 150 minut (dvě a půl hodiny) týdně – počítá se zejména rychlejší chůze. Také by měli dvakrát týdně posilovat svaly. [38]
 3. 3
  Přestaňte kouřit. Kouření poškozuje téměř všechny orgány v těle, oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko mozkové mrtvice, [39] , infarktu a rakoviny plic. Nikotin se váže na hemoglobin v krvi a omezuje jeho schopnost dodávat kyslík do všech buněk těla.[40] Kromě toho kouř obsahuje karcinogenní látky a dehet, což zvyšuje riziko infekcí, protože to silně zatěžuje imunitní systém.[41]
 4. 4
  Pijte dostatek vody. Voda dodá energii vašim svalům, zlepší vaše zažívání a vyrovná hladinu tekutin v těle. [42] Každý den byste měli vypít 8 sklenic vody.
  • Nezahánějte žízeň limonádami, alkoholem, čajem nebo kávou – tyto nápoje vaše tělo dehydrují.
 5. 5
  Omezte konzumaci alkoholu. Když se alkohol v těle metabolizuje, vytváří se u toho škodlivé chemikálie, které mohou zničit bílé krvinky. Alkohol také snižuje absorpci mnoha vitamínů a minerálů a má nepříznivý vliv na počet bílých krvinek.[43]
 6. 6
  Spěte alespoň 6-8 hodin denně. Nedostatek spánku ovlivňuje množství energie a náladu a zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Kromě toho nedostatek spánku způsobuje i přibírání.[44] Dostatečná doba spánku pomáhá regenerovat a opravovat buňky, proto je spánek nezbytně důležitý pro zdravý a funkční imunitní systém. [45]
 7. 7
  Choďte pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři.[46] Pomůže vám to odhalit případné nemoci včas a zahájit vhodnou léčbu.
 8. 8
  Dodržujte zásady hygieny. Hygiena neznamená jen vypadat a vonět hezky. Když budete dodržovat několik základních pravidel, vyhnete se šíření infekcí a dalších nemocí.
  • Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou. Zbavíte se tím špíny, bakterií a mikrobů, které se vám na rukou přes den nahromadily. Měli byste si mýt ruce po použití toalety, před, po a při vaření, po manipulaci se zvířaty nebo jejich exkrementy a před každým jídlem.
  • Každý den sprchujte. Pokud si nechcete mýt vlasy každý den, kupte si koupací čepici a důkladně si umyjte celé tělo vodou a mýdlem. Používejte lufu nebo houbu na tělo, která vás zbaví špíny a mrtvých kožních buněk.
  • Dvakrát denně si čistěte zuby a každý večer používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Vyhnete se tím onemocnění dásní.
 9. 9
  Naučte se zvládat stres. Stres není jen emoce – má těžké fyzické dopady a chronický stres může negativně ovlivnit vaši imunitu. Stres zatěžuje tělesné zdroje, což může značně oslabit funkce imunitního systému. [47]
  • Stres můžete překonat dvěma způsoby a ideálně byste je měli zapojit oba. Vyhýbejte se činnostem a lidem, kteří vám způsobují extrémní stres. Tento krok vám sice pomůže, ale musíte se naučit řešit i nevyhnutelný a neočekávaný stres. Věnujte se relaxačním činnostem, jako je meditace, tanec, nebo sex.
  • Pokud máte pocit, že trpíte chronickým stresem, najděte si psychologa nebo terapeuta, který vám pomůže najít řešení vašich problémů.
  Reklama

Varování

 • Než začnete s novým tréninkovým plánem, nebo budete držet nějakou dietu, poraďte se se svým lékařem, zejména pokud trpíte nějakou nemocí.
 • Při používání vybavení ke cvičení, jako jsou běžící pásy, si dávejte pozor.
Reklama
 1. http://ajcn.nutrition.org/content/71/4/861.full
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/
 3. http://ecoki.com/tea-versus-coffee/
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16170979
 5. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 6. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 7. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 8. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 9. http://www.health.harvard.edu/flu-resource-center/how-to-boost-your-immune-system.htm
 10. http://www.immunityageing.com/content/6/1/9
 11. http://omicsonline.org/copper-and-zinc-biological-role-and-significance-of-copper-zincimbalance-2161-0495.S3-001.pdf
 12. http://omicsonline.org/copper-and-zinc-biological-role-and-significance-of-copper-zincimbalance-2161-0495.S3-001.pdf
 13. http://omicsonline.org/copper-and-zinc-biological-role-and-significance-of-copper-zincimbalance-2161-0495.S3-001.pdf
 14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19263912
 15. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/#h8
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19172691
 17. http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/lifestyle-guide-11/supplement-guide-vitamin-e
 18. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-981-echinacea.aspx?activeingredientid=981&activeingredientname=echinacea
 19. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659612/
 20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
 21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/
 22. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 23. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-your-immune-system-super-foods-optimal-health
 24. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996900001630
 25. http://www.webmd.com/diet/features/the-benefits-of-vitamin-c
 26. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007165.htm
 27. http://www.cdc.gov/physicalactivity/everyone/guidelines/index.html
 28. http://www.cdc.gov/physicalactivity/everyone/guidelines/index.html
 29. http://www.cdc.gov/physicalactivity/everyone/guidelines/index.html
 30. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1836102/pdf/bmj00224-0029.pdf
 31. http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/
 32. http://aje.oxfordjournals.org/content/144/8/734
 33. http://www.webmd.com/diet/features/6-reasons-to-drink-water
 34. http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh21-1/42.pdf
 35. http://www.huffingtonpost.com/2011/02/02/sleep-health-benefits-_n_817803.html
 36. http://www.webmd.com/sleep-disorders/excessive-sleepiness-10/immune-system-lack-of-sleep
 37. http://www.health.harvard.edu/flu-resource-center/how-to-boost-your-immune-system.htm
 38. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/016756999090069L
 39. http://www.womenfitness.net/immune-system.htm
 40. http://www.health.harvard.edu/flu-resource-center/how-to-boost-your-immune-system.htm

O tomto wikiHow

David Nazarian, MD
Spoluautorem článku je :
Diplomat, Americká rada pro vnitřní lékařství
Tento článek spoluautorem článku je David Nazarian, MD. Dr. David Nazarian je lékař a majitel na My Concierge MD, kliniky v Beverly Hills v Kalifornii, specializující se na výkonné zdraví, soukromou péči a integrovanou medicínu. Dr. Nazarian se specializuje na fyzikální vyšetření, intravenózní vitamínové terapie, náhradu hormonů, hubnutí a plazmatické terapie bohaté na krevní destičky. Má více než 16 let lékařské přípravy a je diplomatem Americké rady pro vnitřní lékařství. Vystudoval psychologii a biologii na University of California v Los Angeles. Vystudoval medicínu na Sackler School of Medicine a dokončil rezidenturu v Huntington Memorial Hospital, která je součástí University of Southern California. Tento článek byl zobrazen 2 540 krát
Stránka byla zobrazena 2 540 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama