Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Česnek byl po staletí využíván pro kuchyřské i lékařské účely. V kuchyni se nejčastěji používá cibule čenseku, která je tvořena několika stroužky. Každý stroužek má pronikavou vůni a jeho chuť vařením sládne. Česnek je dnes po celém světě hojně využíván jako koření právě pro svou výraznou chuť a vůni, které podstatně změní charakter pokrmu. Před vařením je důležité česnek důkladně očistit a nakrájet. Přečtěte si tento článek a naučte se správně posekat česnek.

Postup

 1. 1
  Připravte si potřebné množství česneku. Ve většině receptů bude uveden počet stroužků či cibulek.
 2. 2
  Oddělte jednotlivé stroužky od cibulky.
  • Silně zatlačte dlaní na cibulku. Jednotlivé stroužky se pod tlakem uvolní.
  • Vyhoďte opadanou slupku česneku a dejte pozor, abyste s ní nevyhodili i malé stroužky, které se v ní můžou lehce ztratit.
 3. 3
  Oloupejte stroužky. Můžete si pomoci nožem a trošku je podrtit čepelí, nebo odříznout jejich konce. Každopádně se ujistěte, že odstraníte i vnitřní průhlednou slupku.
  • Uřízněte tvrdý konec stroužku (kde se držel cibulky) a vymáčkněte jej ze slupky jemným, ale pevným tlakem.
  • Položte plochu čepele na stroužek a silně zatlačte, dokud neucítíte, že slupka povolila. Dejte ovšem pozor, abyste stroužek úplně nerozmáčkli a zbytečně ho tak s odpadem kus nevyhodili.
 4. 4
  Stroužek podélně pokrájejte. Čím tenčí plátky, tím lépe.
 5. 5
  Nyní stroužek pokrájejte do kříže. Opět se snažte krájet co nejtenčí plátky.
 6. 6
  Důkladně posekejte hromádku česneku, abyste dosáhli co nejjemnějších kousků.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Lisem na česnek dosáhnete stejného efektu a nevyžaduje to žádné umění. Ujistěte se, že než dáte jednotlivé stroužky do lisu, pečlivě je oloupete.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 313 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 2 313 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama