Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mytí nebo koupel na lůžku, se praktikuje u lidí, kteří jsou na lůžko upoutaní, nebo kvůli zdravotním problémům neschopni umýt se sami. Mýt někoho na lůžku znamená, že musíte po částech omýt a opláchnout celé jeho tělo, zatímco pacient zůstává na lůžku. Je důležité si připravit všechny věci, které budete potřebovat předtím, než začnete, abyste nemuseli pacienta ponechat bez dozoru. Po dobré koupeli se pacient bude cítit čistě a pohodlně.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava ke koupeli na lůžku

 1. 1
  Naplňte dvě vaničky teplou vodou. Jednu budete potřebovat k mytí, druhou k oplachování. Teplota vody by měla být 46 stupňů Celsia, nebo nižší. Chcete, aby byla na dotek příjemná, ale ne příliš horká.
 2. 2
  Vyberte mýdlo, které se snadno opláchne. Vhodná je většina tuhých mýdel. Můžete použít i takový sprchový gel, který nezanechává zbytky. Můžete mýdlo přidat do jedné z vaniček, abyste vytvořili teplou, mýdlovou vodu na mytí, nebo ho použít samotné přímo na pacientově kůži.
  • Vyhněte se mýdlům s peelingovými částečkami nebo jinými materiály, které by mohly zůstat na pacientově kůži a způsobit podráždění.
  • V lékárnách seženete bezoplachová mýdla. Jsou pohodlným řešením pro rychlejší mytí, ale zanechávají zbytky, takže budete stejně muset pacientovo tělo občas opláchnout.
 3. 3
  Připravte si přípravky na mytí vlasů. Pokud se chystáte mýt pacientovi vlasy šampónem, budete potřebovat nějaký, který se snadno vyplachuje (jako třeba dětský šampón) a speciální umyvadlo na mytí vlasů v posteli. Ty se dají sehnat ve specializovaných obchodech s lékařskými potřebami a jsou velmi nápomocné k tomu, aby při mytí vlasů v posteli všude necákala voda.
  • Pokud nemáte speciální umyvadlo, vystačíte si s ručníkem nebo dvěma navíc, které umístíte pod pacientovu hlavu, aby se postel příliš nenamočila.
 4. 4
  Připravte si několik čistých ručníků a žínek. Budete potřebovat minimálně tři velké ručníky a dvě žínky, ale je dobré mít nějaké navíc pro případ, že se rozlije voda, nebo se pomůcky zašpiní.[1]
  • Je příhodné naskládat ručníky, žínky, umyvadla a mýdlo na posuvný vozík, jako třeba vozík od televize, tak, abyste vše, co budete potřebovat, měli blízko u postele.
 5. 5
  Podložte pacienta dvěma ručníky. To zabrání namočení postele a udrží pacienta v pohodlí během koupele. Abyste mohli pacienta podložit, zvedněte ho na stranu a vložte pod něj ručník, pak opatrně udělejte to samé na druhé straně.
 6. 6
  Zakryjte pacienta čistou přikrývkou nebo ručníkem. To zaručí diskrétnost, a že pacientovi během koupele nebude zima. Přikrývka nebo ručník zůstane na pacientově těle po celou dobu.
  • Pokud to bude potřeba, přizpůsobte teplotu místnosti tak, aby se pacient nenachladil.
 7. 7
  Sundejte pacientovi oblečení. Složte přikrývku nebo ručník tak, že odhalíte vrchní část pacientova těla a sundejte mu tričko. Přikrývku vraťte. Složte přikrývku tak, aby byly odhaleny pacientovy nohy a sundejte mu kalhoty a spodní prádlo. Opět pacienta přikryjte.[2]
  • Snažte se pacienta udržet během svlékání co nejvíce přikrytého. #*Pamatujte, že se někteří lidé mohou cítit trapně, takže se snažte pracovat rychle a účelně.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Mytí hlavy, hrudi a nohou

 1. 1
  Na celé tělo použijte stejný čistící a oplachovací proces. Nejprve naneste na pacientovu kůži mýdlo nebo mýdlovou vodu. Jemně ji čistěte pomocí žínky, abyste odstranili nečistoty a bakterie, pak žínku vraťte do mýdlového umyvadla. Namočte druhou žínku do umyvadla na oplachování a použijte ji k opláchnutí kůže od mýdla. Osušte umytou část těla ručníkem.
  • Nezapomeňte měnit dvě žínky: jednu pro mytí, druhou pro oplachování. Pokud se žínky zašpiní, vezměte si čisté.
  • Vyměňujte vodu v umyvadlech dle potřeby.
 2. 2
  Začněte pacientovým obličejem. Jemně umyjte pacientovi obličej, uši a krk mýdlovou vodou. Pomocí jiné žínky mýdlo opláchněte. Ručníkem umyté místo usušte.
 3. 3
  Umyjte pacientovy vlasy. Opatrně mu zvedněte hlavu a položte ji do umyvadla na mytí vlasů. Navlhčete pacientovy vlasy tekoucí vodou tak, aby se mu voda nedostala do očí. Použijte šampón, který pak vypláchnete. Usušte vlasy ručníkem.
 4. 4
  Umyjte pacientovu levou paži a rameno. Přikrývku na levé straně přiložte k boku. Pod odkrytou paži umístěte ručník. Umyjte a opláchněte pacientovo rameno, podpaží, paži a ruku. Osušte vlhké části těla ručníkem.
  • Umyté části těla pořádně osušte, především podpaží, abyste zamezili tření a růstu bakterií.
  • Pacienta opětovně přikryjte, aby mu nebyla zima.
 5. 5
  Umyjte pacientovu pravou paži a rameno. Přeložte přikrývku k odkrytí pravé strany. Umístěte ručník pod druhou paži a opakujte mytí, opláchnutí a osušení pravého ramena, podpaží, paže a ruky.
  • Umyté části těla pořádně usušte, především podpaží, abyste zamezili tření a růstu bakterií.
  • Pacienta opětovně přikryjte, aby mu nebyla zima.
 6. 6
  Umyjte pacientův trup. Přikrývku přeložte dolů k pasu a jemně umyjte a opláchněte hrudník, břicho a po stranách. Neopomeňte mytí mezi záhyby kůže, protože se tam zachytávají bakterie. Trup pořádně osušte, především pak mezi záhyby kůže.
  • Pacienta opětovně přikryjte, aby mu nebyla zima.
 7. 7
  Umyjte pacientovy nohy. Odhalte pacientovu pravou nohu až k pasu a umyjte, opláchněte a osušte nohu a chodidlo. Pravou nohu přikryjte a odkryjte levou nohu, kterou spolu s chodidlem umyjte, opláchněte a osušte. Přikryjte spodní část těla.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Mytí zadní části těla a intimní oblasti

 1. 1
  Vyměňte v umyvadlech vodu. V okamžiku, kdy je zhruba polovina pacientova těla čistá je dobrý čas k tomu, vyměnit vodu.
 2. 2
  Požádejte pacienta, aby se otočil na stranu, je-li toho schopen. Možná mu budete muset pomoci. Ujistěte se, že nejsou příliš blízko k hraně postele.
 3. 3
  Umyjte pacientova záda a pozadí. Přeložte pokrývku tak, abyste odhalili celou zadní stranu pacienta. Umyjte, opláchněte a usušte zadní část pacientova krku, záda pozadí a části noh, které se vám nepovedly umýt předtím.
 4. 4
  Umyjte genitálie a řitní otvor. Pokud chcete, nasaďte si latexové rukavice. Zvedněte pacientovu nohu a myje zepředu dozadu. K opláchnutí použijte čistou žínku. Myjte řádně mezi záhyby a také tuto část dobře usušte.
  • Muži by měli být umyti za varlaty. Ženě umyjte pysky, ale vagínu mýt nemusíte.[3]
  • Tato část těla by měla být umyta každý den, i pokud nebudete mýt celé tělo.
 5. 5
  Pacienta znovu oblečte. Až budete hotovi, oblečte pacientovi čisté oblečení nebo župan. Nejdříve nechte přikryté pacientovy nohy a oblečte mu triko. Pak přikrývku sundejte a oblečte mu spodní prádlo a kalhoty.
  • Starší pokožka snadno vysychá, takže by mohlo být dobré před oblečením natřít ruce a nohy tělovým mlékem.
  • Učešte pacientovy vlasy a naneste make up nebo jiné kosmetické produkty dle jeho přání.
  Reklama

Tipy

 • Je nutné mýt na postel upoutané osobě vlasy denně. Pokud ale chcete, existují produkty na mytí vlasů bez vody.
 • Pokud má pacient otevřené rány, měli byste nosit jednorázové rukavice po celou dobu koupele.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vanička nebo umyvadlo
 • Teplá voda
 • Slabá přikrývka
 • Peřina
 • Jemné mýdlo
 • 6 žínek (2 na obličej, 2 na tělo, 2 na perineum)
 • 2 velké ručníky (1 na tělo, 1 na perineum)
 • Jednorázové rukavice
 • Kosmetické produkty jako deodorant a tělové mléko

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 970 krát
Stránka byla zobrazena 1 970 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama