Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zlomená kost neboli fraktura, je vážné a traumatické zranění, které vyžaduje lékařskou péči. Dostat včasnou pomoc od zdravotnických profesionálů není ale vždy možné — v některých situacích se může stát, že se lékařskou pomoc podaří získat až po několika hodinách nebo dnech. I ve vyspělých zemích utrpí průměrný člověk za život dvě zlomeniny, takže se nejedná o nic vzácného.[1] Proto je důležité vědět, jak poskytnout první pomoc při zlomenině kosti, abyste v naléhavém případě mohli pomoci sobě, své rodině nebo jiným lidem.

Část 1
Část 1 ze 2:

Poskytnutí počáteční pomoci

 1. 1
  Zhodnoťte zraněnou oblast. V krizové situaci bez přítomnosti zdravotníků musíte rychle zhodnotit vážnost zranění. Trauma z pádu nebo nehody spojené se silnou bolestí nezaručuje, že se jedná o zlomeninu, je to obvykle ale dobrý ukazatel. Fraktury hlavy, páteře nebo pánve lze bez rentgenu jen těžko zjistit, ale zlomené kosti v pažích, nohách, prstech nebo prstech na nohou budou vypadat křivě, zdeformovaně nebo značně na špatném místě.[2] Těžce zlomená kost může protrhnout kůži (otevřená fraktura) a zahrnovat silné krvácení.
  • Mezi další obvyklé příznaky zlomeniny patří: omezená pohyblivost zraněného místa (snížení pohyblivosti nebo neschopnost přenést na místo váhu), okamžité místní otékání a vznik modřin, necitlivost nebo brnění ve směru dolů od zlomeniny, dušnost, žaludeční nevolnost.
  • Až budete hodnotit zranění, dejte si pozor, abyste nezpůsobili moc pohybu. Hýbání s osobou se zraněnou páteří nebo lebkou je bez zdravotnického vzdělání velmi nebezpečné a měli byste se mu vyhnout.
 2. 2
  Pokud je zranění vážné, zavolejte na záchrannou linku. Jakmile jste došli k závěru, že je zranění vážné a máte podezření na zlomenou kost, zavolejte na číslo 112, aby co nejrychleji poslali záchranku s lékařskou pomocí.[3] Poskytnutí okamžité základní první pomoci a podpory rozhodně pomůže, ale nenahradí to lékařskou péči. Jste-li blízko nemocnice nebo ambulance a jste-li si jisti, že zranění neohrožuje život a jedná se jen o končetinu, zvažte, že zraněnou osobu do zařízení odvezete.
  • I když si myslíte, že vás vaše zranění neohrožuje na životě, odolejte nutkání odvést se do nemocnice sami. Je možné, že nezvládnete pořádně řídit, nebo kvůli bolesti ztratíte vědomí a budete na silnici nebezpeční.
  • Pokud zranění vypadá vážně, zůstaňte na telefonu s dispečerem linky 112, aby vám mohl dát nápomocné instrukce a morální podporu v případě že by se stav zhoršil.
 3. 3
  Je-li to nezbytné, poskytněte kardiopulmonální resuscitaci (KPR). Pokud zraněná osoba nedýchá a nemůžete na jejích zápěstích nebo krku nahmatat puls, začněte před tím, než přijede záchranná služba s resuscitací (víte-li jak na to).[4] Resuscitace zahrnuje uvolnění dýchacích cest, vdechování vzduchu do úst/plic a snahu znovu nastartovat srdce rytmickým stlačováním hrudníku.
  • Nedostatek kyslíku přesahující dobu 5-7 minut způsobuje minimálně částečné poškození mozku, takže nesmíte ztrácet čas.
  • Pokud nevíte, jak se KPR dělá, poskytněte KPR pouze rukama — nepřerušované stlačování hrudníku rychlostí, zhruba sto stlačení za minutu, dokud nedorazí záchranná služba.[5]
  • Pokud dobře víte, jak se KPR dělá, začněte okamžitě se stlačováním hrudníku (asi 20-30krát) a pak zkontrolujte, zda v dýchacích cestách není překážka a po zaklonění hlavy dozadu v malém úhlu začněte s umělým dýcháním.[6]
 4. 4
  Zastavte jakékoliv krvácení. Pokud zranění značně krvácí (víc než pár kapek), musíte se pokusit ho zastavit ať už tam zlomenina je nebo ne. Silné krvácení z hlavní tepny může během pár minut vést ke smrti. Kontrola krvácení je důležitější než zabývání se zlomeninou. Lehce na zranění zatlačte (nejlépe) sterilním a absorpčním obvazem, ale v případě nouze můžete použít i čistý ručník nebo kus oblečení.[7] Několik minut ho tam přidržte, aby se krev na místě zranění srazila. Pokud můžete, zajistěte obvaz na místě elastickým obinadlem nebo kusem látky.
  • Pokud krvácení ze zraněné končetiny nezastavíte, budete možná muset nad ránou natěsno uvázat škrtidlo, abyste dočasně odřízli krevní oběh, než dorazí zdravotnická pomoc. Jako škrtidlo můžete použít takřka vše, co se dá těsně uvázat — provázek, lanko, šňůru, gumovou hadičku, kožený pásek, kravatu, šátek, tričko atd.
  • Pokud nějaký velký objekt propichuje kůži, nevyndávejte ho. Možná ucpává zranění, takže byste jeho vyndáním mohli způsobit silné krvácení.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Řešení zlomené kosti

 1. 1
  Zafixujte zlomenou kost. Potom, co jste zraněného člověka stabilizovali, je na čase zlomenou kost zafixovat, předpokládáte-li, že na zdravotníky budete čekat hodinu nebo déle.[8] Fixace kosti může snížit bolest a ochránit kost od dalšího zranění způsobeného bezděčným pohybem. Nemáte-li vhodné vzdělání, nesnažte se kost vrátit na původní místo. Nesprávně provedený pokus o navrácení kosti na původní místo, může ještě více poškodit cévy a nervy, což by mohlo vést ke krvácení nebo ochrnutí. Mějte na paměti, že dlahy fungují jen na kosti končetin, ne kosti pánve nebo trupu.
  • Nejlepším způsobem fixace je vytvoření jednoduché dlahy. Umístěte kus tuhého kartonu nebo plastu, větev nebo klacek, kovovou tyč nebo smotané noviny/časopisy na každou stranu zranění abyste vytvořili oporu pro kost.[9] Tyto opory navzájem pevně svažte páskou, provázkem, šňůrou, gumovou hadičkou, koženým páskem, kravatou, šátkem atd.
  • Až budete pro zlomenou kost vyrábět dlahu, snažte se umožnit pohyb v přilehlých kloubech a neuvazujte ji příliš těsno — umožněte řádný oběh krve.
  • Pokud záchranka přijede ihned, nemusíte dlahu potřebovat. V tom případě byste bez dostatečného vzdělání mohli s dlahou napáchat více škody než užitku.
 2. 2
  Na zranění dejte led. Až bude zlomená kost zafixovaná, dejte na ní během čekání na záchranku co nejrychleji něco studeného (nejlépe led). Chlazení má mnoho výhod jako otupění bolesti, zmírnění zánětu/otoku a zmírnění krvácení stáhnutím tepen.[10] Pokud nemáte po ruce led, zvažte použití gelových obkladů nebo balíčků mražené zeleniny, ale rozhodně cokoliv studeného zabalte do jemné látky abyste předešli poranění chladem nebo omrzlinám.
  • Ledem chlaďte 10-15 minut nebo dokud oblast nebude úplně znecitlivělá. Když budete ledem proti zranění tlačit, můžete ještě více zmírnit otok, ale dejte si pozor, aby to nebolelo.
  • Při chlazení se ujistěte, že je zlomená kost zvednutá, aby mohla bojovat s otokem a aby se zpomalilo případné krvácení.
 3. 3
  Zůstaňte v klidu a dávejte pozor na příznaky šoku. Zlomenina je velmi traumatická a bolestivá. Strach, panika a šok jsou přirozené reakce, ale mohou mít negativní následky pro tělo, takže musí být udržovány pod kontrolou. Proto uklidněte sebe a/nebo zraněnou osobu ujištěním, že pomoc je na cestě a situace je pod kontrolou. Při čekání na pomoc osobu přikryjte, aby jí nebyla zima a dejte jí napít, má-li žízeň. Neustále s ní mluvte, abyste odvedli myšlenky od zranění.
  • Mezi znaky šoku patří: pocit na omdlení/závrať, bledá pleť, studený pot, rychlé dýchání, zvýšený puls, zmatenost, neopodstatněná panika. ref>http://www.sja.org.uk/sja/first-aid-advice/heart/shock.aspx</ref>
  • Pokud to vypadá, že má zraněný šok, položte jej s podepřenou hlavou a zvedněte mu nohy. Přikryjte ho dekou nebo bundou.
  • Šok je nebezpečný, protože odvádí krev a kyslík pryč od nezbytně nutných orgánů.[11] Pokud se tento fyziologický stav neřeší, může nakonec poškodit orgány.
 4. 4
  Zvažte léky na bolest. Pokud na zdravotníky čekáte déle než hodinu (nebo předpokládáte, že budete dlouho čekat), zvažte, že si vezmete/poskytnete nějaké pilulky, máte-li nějaké, abyste omezili bolest a učinili tak čekání snesitelnější. Acetaminofen je účinná látka nejvhodnější na zlomeniny a jiná vnitřní zranění, protože "neředí" krev a nepodporuje tak další krvácení.[12]
  • Látky proti zánětu, které jsou k dostání bez předpisu, jako aspirin a ibuprofen pomáhají na bolest a zánět, ale zpomalují srážení krve, takže by se neměly používat při vnitřních zraněních jako zlomeninách.
  • Navíc by se aspirin a ibuprofen neměly dávat malým dětem, protože mohou mít nebezpečné vedlejší účinky.
  Reklama

Tipy

 • Končetinu pravidelně kontrolujte, abyste se ujistili, že jste ji nezafixovali příliš pevně a nepřerušili tak oběh. Zafixování uvolněte, zdá-li se vám, že způsobuje pobledlost, otékání nebo necitlivost.
 • Pokud z rány skrz obvaz (nebo cokoliv jiného, co jste použili k zastavení krvácení) protéká krev, nesundávejte ho. Prostě na něj přidejte další gázu/obvaz.
 • Nechte zranění ošetřit lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým odborníkem co nejrychleji.
Reklama

Varování

 • Nehýbejte s nikým, kdo má zraněná záda, krk nebo hlavu, není-li to nebytně nutné. Pokud si myslíte, že má zraněný poraněná záda nebo krk a musíte s ním hýbat, dobře záda, hlavu a krk podepřete a držte je vyrovnané. Vyhněte se jakémukoliv překroucení nebo nesprávnému vyrovnání.
 • Tento článek není náhradou za zdravotní péči. Vždy se ujistěte, že se zraněnému dostane péče od lékaře, i po tom, co jste následovali kroky tohoto návodu, protože zlomeniny kostí mohou ohrozit život.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 657 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 657 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama