Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si zahrát pool? Správným sestavením kulečníkových koulí dodržíte pravidla a navíc už dopředu soupeři ukážete, že nejste žádný nováček. Přestože je sestavení koulí relativně snadný úkon, existují pravidla jak postupovat. Pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Sestavení pro 8-Ball

 1. 1
  Popadněte trojúhelník a položte ho na stůl. Jak sám název napovídá, jedná se o pomůcku trojúhelníkového tvaru, která slouží k těsnému poskládání koulí pro hru.
 2. 2
  Začněte koulí č. 1 (žlutá) a umístěte ji do rohu trojúhelníku, zvaného „vrchol“.
 3. 3
  8-ball, tedy černá koule, musí ležet uprostřed trojúhelníku. To znamená uprostřed třetí řady (viz obrázek)
 4. 4
  Ujistěte se, že v jednom dolním rohu je koule plné barvy a v druhém koule s pruhem. Je jedno která koule bude v kterém rohu.
 5. 5
  Ostatní koule rozmístěte zcela náhodně. Je třeba ohlídat umístění černé, žluté a dvou rohových koulí v dolních rozích, ostatní leží opravdu libovolně, pokud se dotýkají např. dvě plné, nevadí.
  • Jedna z variant v amatérské hře staví koule ve střídavém pořadí, výsledkem je koule stejného vzoru v obou dolních rozích.
  • Další amatérskou možností je seřadit koule v číselném pořadí tak, že na vrcholu bude č. 1, v dolních rozích 15 a 11 a uprostřed bude, na místě osmičky, pětka.
 6. 6
  Přesuňte trojúhelník po stole tak, aby střed vrcholové koule ležel uprostřed linie vedoucí čtvrtinou délky stolu. Některé stoly mají toto místo označené malou tečkou.
 7. 7
  Ujistěte se, že koule leží těsně při sobě. Čím těsněji koule budou ležet, tím lepší bude první „break“ (rozstřel).
 8. 8
  Máte-li zkontrolováno, zda koule těsně přiléhají, zvedněte trojúhelník. Můžete začít hrát.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Sestavení pro 9-Ball

 1. 1
  Pokud je to možné, vezměte diamant-pomůcku tvaru kosočtverce (diamantu) na sestavení koulí pro 9-Ball. Číselným vzorcem lze popsat diamant takto- 1-2-3-2-1. Pro sestavení můžeme použít i standardní trojúhelník, ale koule výsledné soustavy nebudou pevně přiléhat.
 2. 2
  Ve všech variantách sestavení je třeba umístit kouli č. 1 do vrcholu a č. 9 do středu.
 3. 3
  Všechny ostatní koule rozestavte libovolně do zbylého místa. Tak to stojí i v pravidlech.
  • Jedna z amatérských variant koule staví v sekvenci odshora dolů a zleva doprava, kromě koule č. 9, ležící standardně uprostřed. Výsledkem je pak koule č. 1 na vrcholu a č. 8 vespod.
  Reklama

Tipy

 • Není přímo vyžadováno, aby se koule č. 1 používala skutečně jako první.
 • Máte-li problém se sestavením koulí do soudržného tělesa, zkuste prudce posunout trojúhelník na značku, koule by se měly samy zastavit těsně u sebe.
 • Další postavení, které se používá, je umístění plných koulí do jednoho zadního rohu a koulí s pruhem do druhého rohu, aby tak hráč při rozstřelu měl šanci umístit jednu z nich.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 25 433 krát
Kategorie: Sporty
Stránka byla zobrazena 25 433 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama