Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nic nepřivolá vzpomínky na dětství tak, jako léto a pískoviště. Nejen že se vaše děti na pískovišti naučí šikovnosti a trpělivosti při stavbě hradů, ježdění s náklaďáky, a půjčování báboviček, pískoviště je také skvělé místo, kde se party dětí mohou scházet, hrát si a bavit se a přitom rozvíjet svou představivost. Samotná stavba pískoviště není úplně dětská hra, ale složitá není a při troše šikovnosti ji zvládnete za jedno odpoledne. Nejen, že vám přinese uspokojení z dobře odvedené práce, ale v očích dětí z vás udělá skutečného hrdinu!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava stanoviště

 1. 1
  Vyberte vhodné místo. Při plánování pískoviště je důležité myslet na několik základních věcí. Jednou z nich je výběr vhodného umístění pískoviště, který proveďte ještě předtím, než začnete stavět.
  • Stín. Vaše děti budou na pískovišti trávit celé hodiny, takže se postarejte, aby stálo na místě, které je chráněno před sluncem a škodlivým UV zářením. Může to být poblíž domu nebo velkého stromu (dávejte pozor, ať při stavbě pískoviště nepoškodíte kořeny). Použít můžete i přenosný slunečník, který má tu výhodu, že jej můžete umístit přímo tam, kde hrozí nejsilnější slunce.
  • Dohled. Postavte pískoviště tak, aby na něj dospělí snadno viděli a mohli tak na děti bez problémů dohlížet.
  • Propustnost. Po letní přeháňce by mělo pískoviště přirozeně vyschnout, takže ho raději postavte na vyvýšeném místě a ne v nejhlubší proláklině na zahradě.
 2. 2
  Sežeňte si trámy vhodné velikosti. Rozmyslete se, jak dlouhá by měla být každá strana pískoviště, a kupte si trámy, které jsou o pár centimetrů kratší - za předpokladu, že si můžete délku trámů sami při nákupu vybírat. Pokud to nejde, zkraťte trámy na potřebnou délku sami.
  • Pro náš příklad budeme pracovat s pískovištěm ve tvaru čtverce o hraně 180 cm, takže každý trám uřízněte na délku 175 cm. Máte-li cirkulárku, můžete si trámy nařezat sami. Pokud ne, trámy vám mohou nařezat na pile.
  • Trámy o šířce 10 x 10 cm jsou ve skutečnosti jen 8,5 x 8,5. Pro toto konkrétní pískoviště budete trámy spojovat k sobě, a proto musí být jednotlivé trámy o něco kratší.
 3. 3
  Vytyčte si hranice. Označte si vnější obvod trámů, odstraňte je a pak vykopejte podél obvodu jámu do hloubky asi 15 cm.Set your boundaries.
 4. 4
  Nasypejte vrstvu písku. Měla by být asi 10 cm široká a 2,5 – 5 cm hluboká. Spodní vrstva trámů se usadí na této vrstvě, a pokud nebude zem úplně rovná, písek pomůže nerovnosti zmírnit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Stavba pískoviště

 1. 1
  Spojte dohromady trámy. Položte první vrstvu trámů do čtverce tak, jak chcete, aby vypdalo pískoviště.
 2. 2
  Dejte první vrstvu trámů do pískem vysypané jámy. Úhelníkem změřte každý roh a nastavte je tak, aby byly v pravém úhlu. Spojte je příčným trámkem přes každý roh, aby se pravé úhly nepohnuly.
 3. 3
  Vyrovnejte první vrstvu trámů. Jakmile trámy spojíte k sobě a vyrovnáte všechny čtyři rohy do pravých úhlů, gumovou palicí celou konstrukci postupně přitlačte do písku. Při tom neustále kontrolujte vodováhou, zda jsou trámy rovně. Přestaňte, jakmile bude celý čtverec trámů vodorovný.
 4. 4
  Přidejte druhou vrstvu. Opatrně odstraňte příčné trámky, kterými jste přichytili rohy první vrstvy a pak na první vrstvu naskládejte další vrstvu trámů tak, jak je ukázáno na obrázku:
 5. 5
  Sešroubujte první dvě vrstvy k sobě. Vezměte vrtačku nebo aku šroubovák a samořeznými šestipalcovými šrouby připevněte obě dvě vrstvy k sobě. Udržujte mezi nimi pravidelné rozestupy, na každé straně použijte tři šrouby.
 6. 6
  Vyložte pískoviště. Na dno budoucí ho pískoviště dejte vrstvu geotextilie tak, aby přesahovala druhu vrstvu trámů. Zapracujte ji po celém dně a obvodu, aby všechno důkladně zakryla. Geotextilie umožní aby z pískoviště odtékala voda a přitom zabrání tomu, aby v něm začal růst pelvel.
 7. 7
  Přidejte poslední vrstvu trámů. Použijte stejný způsob jako v předchozím kroku, položte třetí vrstvu trámů a přišroubujte je k prostřední pomocí samořezných šroubů do dřeva. Dávejte pozor, ať je umístíte o kousek vedle, než šrouby, kterými jste spojili předchozí vrstvy!
 8. 8
  Odstřihněte okraje geotextilie. Použijte průmyslové nůžky nebo odlamovací řezák a odřízněte přečnívající geotextilii.
 9. 9
  Vyplňte pískoviště pískem! Abyste zjistili, kolik písku budete potřebovat, použijte následující vzoreček: Vynásobte délku, šířku a hloubku v metrech (nevyplňujte pískoviště až po okraj). Výsledné číslo je počet krychlových metrů, které k vyplnění pískoviště potřebujete. Použijte vyčištěný písek, speciálně určený pro děti. Je mnohem bezpečnější, než obyčejný stavební písek.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Postavte kryt

 1. 1
  Vyrobte kryt. Pískoviště je dobré alespoň nějak zakrýt. Bohužel divoká zvířata a často vlastně i domácí, chodí do písku ráda vykonávat potřebu. Problém! Můžete vyrobit jednoduchý kryt ze dvou starých dveří, které připevníte panty na vnější okraj trámů, nebo se můžete řídit návodem, popsaným níže, a vyrobit dvě lavičky, které se posouvají nad pískovištěm. Takové lavice vám umožní odsunout jen část a vytvořit sezení pro maminku a tatínka, kteří můžou sledovat, jak si jejich potomek hraje v písku.
 2. 2
  Sežeňte si osm sloupků. Tyto sloupky by měly být široké asi 10 x 10 cm. Jejich délka záleží na tom, jak vysoké jste své pískoviště zbudovali. Musí být alespoň o 38 cm (od země) vyšší, než pískoviště. Na každou ze dvou laviček budete potřebovat čtyři trámky.
 3. 3
  Postavte kratší strany. Sežeňte si osm prkének o šířce 2,5 x 10 cm, kterými trámky spojíte (4 pro každou lavičku). Délka prken závisí na délce trámů, které jste použili na stavbu pískoviště. Jakmile prkénka nařežete na správnou velikost, vezměte dva samořezné šrouby do dřeva (alespoň dvoupalcové) a každé prkénko na obou koncích připevněte tak, aby jeden konec prkénka byl v rovině s koncem sloupků a druhý konec prkének byl v rovině s jejich okraji.
  • V příkladu, který jsme použili výše, tedy pískovišti o straně 180 cm, by kratší konec spojovacího prkna měl mít přibližně 95 cm.
  • Vzorec pro vypočítání délky krátkého konce spojovacích prken je ½ délky strany pískoviště, plus asi 5 cm.
 4. 4
  Spojte k sobě krátké konce. Sežeňte si šest trámků o šířce 10 x 2,5 cm (tři na každou lavici). Z těch budou tvořeny delší strany lavičky. Přesná délka bude opět záviset na délce hrany pískoviště. Spojovací prkna na krátkých stranách budou směřovat dovnitř, zatímco prkna na delších hranách budou připevněna zvenku (opět musí být zarovnané s vnějšími okraji trámků a to jak na horním konci, tak na spodním). Jedna dlouhá strana každé lavičky bude mít prkno pouze nahoře a dole nikoliv. Zajistěte dvěma šrouby do dřeva na každém konci.
  • V našem příkladu, kde je pískoviště o rozměrech 180 x 180 cm, prkna pro delší stranu lavičky budou mít přibližně 200 cm.
  • Vzoreček pro vypočítání délky prkna pro delší stranu lavice je délka strany pískoviště plus 20 cm.
 5. 5
  Přidejte středovou vzpěru. Vezměte dvě další prkénka o šířce 2,5 x 10 cm, o stejné délce, jako jsou spojovací prkénka na krátké straně a připevněte ho do středu každé lavice, mezi dlouhá prkna s pomocí kovových nástavců. Podpěra by měla být plochou stranou nahoru a zarovnaná s prkny na delších stranách lavice.
  • Kovové úchytky musí být tak malé, aby se vešly pod vzpěru a přitom nepřesahovaly pod spodní okraj prken na delší straně.
  • Usnadněte si budoucí práci tím, že si označíte středovou linii podpěry vepředu na prknech na delší straně. Později to využijete k zjištění, kam přitlouct sedadlo lavice.
 6. 6
  Připevněte sedadlo. Vezměte prkénka o šířce 2,5 x 10 cm a dlouhé tak, jako delší strany lavice a přitlučte nebo přišroubujte je na koncích a ke středové podpěře konstrukce lavice. Nejprve prkna naskládejte – začněte na jedné straně a postupujte ke druhé. Vložte mezi prkna čtvrtpalcové mezerníky, aby byly naskládané rovnoměrně a mezery mezi nimi byly stejné.
  • Pokud se řídíte naším modelovým příkladem, budete potřebovat 10 prken na každou lavici plus jedno navíc, které rozříznete podélně napůl – na každou lavici přijde jedna polovina. Jinými slovy, celkově budete potřebovat 21 prken. Použijte kotoučovou pilu nebo cirkulárku, abyste prkno prořízli podélně napůl.
  • Mezery mezi prkny umožní cirkulaci vzduchu a tak zabrání vzniku plísní. Přitom neumožní vniknutí koček a jiných zvířat do pískoviště!
  • Pokud máte problém najít střed lavice, abyste prkna přitloukli, buď si ho naměřte, nebo využijte značky, kterou jste si udělali, když jste připevňoval středovou vzpěru.
 7. 7
  Postavte lavice přes pískoviště a zakryjte ho. Můžete ho otevřít jen částečně, takže sedadlo lavice bude končit na konci pískoviště. Vytvoříte tím sezení pro děti i dospělé.
 8. 8
  Natřete dřevo, abyste ho ochránili před vlivy počasí. Nezapomeňte lavice pravidelně odkrývat, aby se pod nimi v písku nemnožily plísně.
  Reklama

Tipy

 • NEZAPOMEŇTE: Nezakrytá pískoviště jsou velmi snadným terčem kontaminace a přenosu chorob ze zvířecích exkrementů (například toxoplasmosy z kočičích výkalů) a ze hmyzu, který se v písku množí. Žádný písek, ve kterém se budou hrát děti, by neměl obsahovat jedovaté a škodlivé látky, jako je tremolit nebo příměsi azbestů. Písek může pocházet z mnoha zdrojů. Lidé, kteří poskytují veřejně přístupná pískoviště, například majitelé školek , restaurací a podobně, by měli vždy používat písek, označený jako bezpečný a vhodný speciálně pro použití v dětských pískovištích.
 • Pro děti platí, že čím větší, tím lepší. Do malého pískoviště se nevejdou všichni kamarádi.
 • Pokud se ve vašem okolí vyskytuje hodně koček, králíků a dalších 'milých zvířátek', zvažte uzavření pískoviště drátěnou sítí nebo králičím pletivem, aby si děti nehrály v nebezpečném prostředí.
 • Písek, který se už na hřišti nacházel, nejde vyčistit tak, aby v něm nezůstaly zbytky nečistot, které by jim mohly ublížit. Vyměňujte písek tak často, jak je to zapotřebí, aby byl dostatečně čistý a neobsahoval cizorodé materiály, které by mohly dětem způsobit úraz nebo je nakazit chorobou.
 • Písek do pískovišť se prodává ve velkých zahradních centrech nebo si ho můžete objednat přes internet – počítejte ale s tím, že poplatek za dovoz bude velmi vysoký.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Potřeby

 • 12 cedrových trámů o šířce 10 x 10 cm
 • Geotextilie
 • 1 balení samořezných šestipalcových šroubů
 • 1 balení třípalcových šroubů do dřeva
 • Písek na hraní
 • Vinylový kryt nebo mříž na zakrytí pískoviště
 • Suchý zip, který udrží vinyl na místě
 • Krátké trámky na rohy
 • Sponkovačka
 • Nůžky nebo odlamovací řezák
 • Adhezivní lepidlo

Nástroje

 • Cirkulárka
 • Úhelník
 • Vodováha
 • Kovový metr
 • Kladivo
 • Kovová palice
 • Velký vrták nebo aku šroubovák pro spojování
 • Lopata

O tomto wikiHow

Anthony "TC" Williams
Spoluautorem článku je :
Profesionální krajinář
Tento článek spoluautorem článku je Anthony "TC" Williams. Anthony "TC" Williams je profesionální krajinář v Idaho. Je prezidentem a zakladatelem organizace Aqua Conservation Landscape & Irrigation, registrované krajinářské obchodní entity v Idaho. Tento článek byl zobrazen 25 860 krát
Stránka byla zobrazena 25 860 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama